*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2012-2013  (Αναγνώστηκε 52031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Mε ποιον μιλησες και σου εδωσε τετοιες λεπτομεριες; Ειχα παρει τηλ και μου ειπαν πως ειναι αδυνατον να με ενημερωσουν απο πριν για την πορεια της ενστασης και πως θα πρεπει να περιμενω να βγουν οι πινακες.
Οταν λες σου μετρησαν την ασπαιτε τι εννοεις; Εκανες το εππαικ φετος και δεν στο ειχαν μετρησει αρχικα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Julia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πρόγραμμα σπουδών στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ καθορίζεται από το υπουργείο παιδείας.
Αν προσληφθείς θα σου το δώσουν εκεί για τα μαθήματα που θα αναλάβεις να διδάξεις.

ευχαριστώ Lasid.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι;
Για τις ΕΠΑΣ και τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ υπάρχουν βιβλία, σημειώσεις κλπ;
Ή είναι όπως στα ΣΔΕ όπου ο διδάσκων κρίνει κατά περίπτωση και οργανώνει μόνος του κάποια στοιχειώδη ύλη;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2012, 10:07:26 μμ από sylvia77 »

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Γεια σας,
Είμαι πρώτος στους πίνακες της ειδικότητάς μου, σε 2 ΕΠΑΣ του ίδιου νομού. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
1) Πόσες ώρες (υποθετικά υπάρχουν πολλές) δικαιούμαι να πάρω; 18 ή 21;
2) Έστω ότι με καλούν στην πρώτη ΕΠΑΣ και μου δίνουν 10 ώρες γιατι τόσες έχουν διαθέσιμες. Αν δεχτώ, χάνω την δυνατότητα να με καλέσουν από την άλλη που πιθανόν υπάρχουν περισσότερες ώρες; Αν όχι, μπορώ να απαιτήσω από την δεύτερη ΕΠΑΣ να μου δώσουν 11 ώρες ως πρώτος;
Υπάρχει κάποιο επίσημο έγραφο με αυτή την διευκρίνηση, και που θα μπορούσα να το δω;
3) Αν υπάρχει η δυνατότητα να εργαστω και στις 2, προκειμένου να "βγαίνει" το ωράριο μου, μπορώ -ως πρώτος- να επιλέξω εγώ ποια μαθήματα της ειδικότητα μου θα διδάξω και όχι η διοίκηση της ΕΠΑΣ; Έχει δικαίωμα η διοικηση να φερθεί άκαμπτα, απειλώντας με ότι αν δεν συμφωνήσω με το ωράριο που με προτείνει, δεν θα εργαστώ, παρότι θα γνωρίζει ότι την ίδια ώρα μπορεί να δουλεύω στην άλλη ΕΠΑΣ;

Το γνωρίζω ότι καλύτερα θα ήταν να πάρω εκ των προτέρων ένα διερευνητικό τηλέφωνο στις ΕΠΑΣ, απλώς θα ήθελα να είμα πλήρως ενημερος πρωτού κάνω την κίνηση.
Σας ευχαριστώ


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι;
Για τις ΕΠΑΣ και τα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ υπάρχουν βιβλία, σημειώσεις κλπ;
Ή είναι όπως στα ΣΔΕ όπου ο διδάσκων κρίνει κατά περίπτωση και οργανώνει μόνος του κάποια στοιχειώδη ύλη;
Στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δίνονται σε μαθητές και καθηγητές τα βιβλία του ΟΕΔΒ που χορηγεί και το Υπουργείο Παιδείας.
Ουσιαστικά είναι τα ίδια που χρησιμοποιούνται και στα ΕΠΑΛ τα περισσότερα, για να μην πω όλα!

Παρακαλώ Julia_.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
peris_PE19 καλωσήρθες στο pde.

1) Δικαιούμαι 21 ώρες που είναι το πλήρες ωράριο.
2) Προσωπικά θα προτιμούσα να έχω όλο το ωράριο μου σε μια ΕΠΑΣ και εφόσον είσαι πρώτος λογικά θα υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Να έχεις υπόψη σου, όμως, ότι αν ο πρώτος ΠΕ20 έχει περισσότερα μόρια από σένα προηγείται να πάρει πλήρες ωράριο και μετά παίρνεις εσύ ώρες. Το ζήτημα είναι αν και στις δύο ΕΠΑΣ του νομού είναι πρώτος στον πίνακα ΠΕ20 ο ίδιος συνάδελφος. Έγγραφο σαν αυτό που ζητάς δεν έχω υπόψη μου, αλλά το σημαντικό για σένα είναι ότι ο νομός έχει δύο ΕΠΑΣ και άρα αυξάνονται οι πιθανότητες να δουλέψεις. Να ξέρεις ότι οι διευθυντές των δύο ΕΠΑΣ θα συνεννοηθούν ποιον θα καλέσει ο καθένας στο δικό του σχολείο. Μπορεί ο ΠΕ20 να δουλέψει στη μια ΕΠΑΣ και εσύ στην άλλη!
3) Όπως σου διεκρίνισα δεν είσαι πρώτος, αν ο πρώτος ΠΕ20 έχει πιο πολλά μόρια από σένα. Αυτός που φτιάχνει το πρόγραμμα έχει ήδη ετοιμάσει συνήθως το πρόγραμμα αυτών που θα προσληφθούν και απλά λείπουν τα ονόματα από πάνω. Άρα η διεύθυνση αποφασίζει πώς θα ομαδοποιηθούν τα μαθήματα σε κάθε πρόγραμμα εκπαιδευτικού. Εξάλλου στα εργαστήρια θα απαιτείται συνδιδασκαλία. Η διεύθυνση της ΕΠΑΣ μπορεί να σου ζητήσει να διδάξεις κάποιες μέρες πρωί και άλλες απόγευμα (αυτό το έγραφε η προκήρυξη) αλλά ποτέ δε φέρονται άκαμπτα στο ωράριο όταν δουλεύεις και στην άλλη ΕΠΑΣ. Μάλιστα ακόμα κι αν έχεις ώρες στο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ φροντίζουν να μην υπάρχει επικάλυψη ωρών. Κοινώς βγαίνει πρόγραμμα που να βολεύει και στα δύο σχολεία, εφόσον είναι ένας φορέας. Μη στενοχωριέσαι, δεν είναι τόσο μυστήρια τα πράγματα στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ!

Πάρε τηλέφωνο στις ΕΠΑΣ να δεις αν έχουν δημιουργηθεί τμήματα πρώτης τάξης στην ειδικότητά σου, λέγοντας ότι είσαι ο πρώτος ΠΕ19. Αν δεις ότι είναι πρόθυμοι να δώσουν απαντήσεις ρώτησε τι πιθανότητα έχεις να πάρεις όλο το ωράριό σου σε μια ΕΠΑΣ, αλλά πιστεύω ότι θα είσαι αποκλειστικά και μόνο σε μια από τις δύο!

Αποσυνδεδεμένος Julia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπράβο Lasid! ενήμερος!

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Ευχαριστώ φίλε Lasid για την άμεση απάντησή σου.
Παρακολουθώ το topic εδώ και καιρό και βλέπω πως βοηθάς όλους όσους έχουν κάποια απορία. Να σου πω την αλήθεια, εσύ ήσουν ο λόγος που έστειλα μήνυμα. Δινεις αξιόπιστες απαντήσεις για τις ΕΠΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι. Δουλεύω από το 2003 στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και αυτό μου επιτρέπει να ξέρω πώς λειτουργούν. Για αυτό μου είναι εύκολο να απαντήσω στα ερωτήματά σου peris_PE19.

Αποσυνδεδεμένος ERGOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας. Πήρα τηλεφωνο στην ΕΠΑΣ ΧΑΝΙΩΝ και μίλησα με τον διευθυντή. Του είπα πως λεγομαι, και κοίταξε τους πίνακες και μου λέει ότι είσαι μοναδικός στους ΠΕ12. Επίσης μου λέει εμείς είχαμε βγάλει πρόγραμμα σύμφωνα με τον περισινό κανονισμό και συμφωνα με αυτόν έπαιρνες κάποιε ώρες. Όμως φέτος αλλαξε ο κανονισμός και οι ΠΕ17, ΠΕ12 μπαίνουν σε ενιαίο πίνακα , οπότε παίρνουν αυτούς που έχουν τα περισσότερα μόρια, οπότε μου λέει για εσένα δύσκολο γιατί έχεις ο μόρια. Ξέρει κανείς αυτό τον κανονισμό που θα τον βρώ? Ευχαριστώ. :'(
ΗΛΕΚΤΡΟΛ. ΜΗΧ & ΜΗΧ. Η/Υ
ΠΕ12.05 - ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτός ο περσινός κανονισμός, που έδινε τις ώρες εναλλάξ σε ΠΕ12- ΠΕ17, ήταν εσωτερική εγκύκλιος. Δεν κυκλοφόρησε προς τα έξω, αλλά ένας συνάδελφος εδώ στο pde είχε δημοσιεύσει ένα κομμάτι του που μας ενδιέφερε. Στέφανε μόλις τηλεφώνησα στη διοίκηση και μου πιστοποίησαν αυτό που σου είπε ο διευθυντής.
Φέτος οι προσλήψεις θα πηγαίνουν με τη σειρά μορίων για τους ΠΕ12 και ΠΕ17, καταργήθηκε το περσινό εναλλάξ.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανένας πότε αρχίζουν και καλούν ωρομίσθιους;

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
ξερει καποιος ποτε θα ανακοινωσουν τους πινακες μοριοδοτησης;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανένας πότε αρχίζουν και καλούν ωρομίσθιους;
Συνήθως αρχές Οκτώβρη καλούν. Φέτος πέφτει 1 Οκτώβρη Δευτέρα. Να λοιπόν μια καλή ημερομηνία!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.