*

Αποστολέας Θέμα: ECCE  (Αναγνώστηκε 87700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 02, 2012, 01:38:30 μμ »
για d προσωπικα, αλλα και στα παιδια,μου αρεσε πολυ το cosmic - longman και το code - macmillan. ριξε μια ματια για να δεις αν σου κανουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:54 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 02, 2012, 03:29:24 μμ »
παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο coursebook για μετα το senior C. ως τωρα  εκανα το choices D αλλα για το συγκεκριμενο γρουπ μου φαινεται δυσκολο. το ενα παιδι θα δωσει για Β2 κρατικο και το αλλο ECCE.

Kι εγώ το Choices χρησιμοποιούσα ως τώρα για τη συγκεκριμένη τάξη. Φέτος σκέφτομαι να ανανεωθώ. Πάντως, θεωρώ, ότι είναι από τα πιο εύκολα coursebooks κι αν τα παιδιά δεν μπορούν να ανταποκριθούν στο επίπεδό του, μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο μετά την D να δώσουν κατευθείαν για Lower. Αν κατάλαβα καλά, σκοπεύετε να παραλείψετε την E Class;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:48:43 μμ »
οχι, δεν θα την παραλειψω, απλα θελω ενα coursebook που να προετοιμαζει για B2 και ECCE ...και το choices εχει εμσα αρκετες ασκησεις τυπου cambridge.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:49:50 μμ »
για d προσωπικα, αλλα και στα παιδια,μου αρεσε πολυ το cosmic - longman και το code - macmillan. ριξε μια ματια για να δεις αν σου κανουν.
μηπως ξερεις συναδελφε αν οι εκδοτικοι οικοι αυτων των βιβλιων μπορουν να στειλουν δωρεαν teachers' ??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:54 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 02, 2012, 05:56:58 μμ »
Ούτε ο ένας ούτε ο άλλος εκδοτικός δίνουν δωρεάν.Κάνουν μόνο έκπτωση καθηγητή.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 18, 2012, 10:16:37 πμ »
φετος θα ξεκινησω με ενα μαθητη που πηγαινε στην Ισπανια σε Αμερικανικο σχολειο . Θα παει εκτη δημοτικου εδω και πραγματικα δεν ηξερα σε τι επιπεδο να τον καταταξω . του εδωσα ενα τεστ Β1 και ενα Β2 . στο πρωτο πηγε πολυ καλα στο 2ο μετρια. Τα προφορικα του ειναι πολυ καλα αλλα κατανοηση κειμενου μετρια. Γραπτα επισης μετρια., Η μαμα του επιμενει να δωσει για Β2 τελος εκτης εφοσον πηγαινε σε αμερικανικο σχολειο αλλα εγω δεν ειμαι σιγουρη. εχω την εντυπωση οτι τις ασκησεις στην γραμματικη τις κανει απο γνωσεις στα προφορικα και δεν γνωριζει οτι αυτο πχ ειναι πλαγιος λογος και ο κανονας ειναι αυτος ωστε να μπορει νατον ξαναφαρμοσει.
Ξερει κανεις η εκτη δημοτικου του αμερικανικου σχολειου σε τι ταξη αντιστοιχει στα αγγλικα? Α2, Β1 , Β2? μηπως ειναι πολυ γρηγορο να δωσει το παιδι τελος εκτης για Lower?

Αποσυνδεδεμένος tirogaridaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 18, 2012, 06:38:34 μμ »
φετος θα ξεκινησω με ενα μαθητη που πηγαινε στην Ισπανια σε Αμερικανικο σχολειο . Θα παει εκτη δημοτικου εδω και πραγματικα δεν ηξερα σε τι επιπεδο να τον καταταξω . του εδωσα ενα τεστ Β1 και ενα Β2 . στο πρωτο πηγε πολυ καλα στο 2ο μετρια. Τα προφορικα του ειναι πολυ καλα αλλα κατανοηση κειμενου μετρια. Γραπτα επισης μετρια., Η μαμα του επιμενει να δωσει για Β2 τελος εκτης εφοσον πηγαινε σε αμερικανικο σχολειο αλλα εγω δεν ειμαι σιγουρη. εχω την εντυπωση οτι τις ασκησεις στην γραμματικη τις κανει απο γνωσεις στα προφορικα και δεν γνωριζει οτι αυτο πχ ειναι πλαγιος λογος και ο κανονας ειναι αυτος ωστε να μπορει νατον ξαναφαρμοσει.
Ξερει κανεις η εκτη δημοτικου του αμερικανικου σχολειου σε τι ταξη αντιστοιχει στα αγγλικα? Α2, Β1 , Β2? μηπως ειναι πολυ γρηγορο να δωσει το παιδι τελος εκτης για Lower?

Χμμμ... Εγώ θα πρότεινα να του κάνεις μάθημα για να δώσει B2. Αφού τα πήγε πολύ καλά στο πρώτο τεστ που του έβαλες πάει να πει ότι είναι σε επίπεδο B1, άρα τώρα πάει για B2. Για να βελτιωθεί στην γραμματική μπορείς να έχεις ένα ξεχωριστό βιβλίο αποκλειστικά για γραμματική και να κάνετε θεωρία και ασκήσεις από εκεί. Προφορικά δεν έχει πρόβλημα, όπως λες... Γραπτά και έκθεση θα βελτιωθεί μέσα από ένα coursebook. Αν δώσει ECCE, έκθεση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Για λεξιλόγιο θα βελτιωθεί σταδιακά. Αν αρχίσει τώρα από Σεπτέμβρη, μπορεί να δώσει ίσως τον Μάιο ή από τον άλλο Δεκέμβρη.  :D Αν δεις πως δεν τα πάει καλά, καλύτερα να μην βιαστεί να δώσει.

Όσον αφορά την ηλικία, αν διαβάζει και προσπαθεί, δεν έχει τόση σημασία νομίζω.

Σημείωση: Είμαι μαθήτρια, οπότε δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα. Από την εμπειρία μου στα αγγλικά σου λέω όλα τα παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2012, 06:48:39 μμ από tirogaridaki »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 18, 2012, 09:22:45 μμ »
Δεν είναι δυνατό να αντιστοιχίσεις τάξεις του σχολείου με επίπεδο γλωσσομάθειας μαθητών. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι όλοι οι απόφοιτοι ελληνικού σχολείου έχουν επίπεδο γλωσσομάθειας στα Ελληνικά Γ2. Μπορούμε να το υποστηρίξουμε κάτι τέτοιο; Και για όσους πήραν απολυτήριο με 9 στα Νέα; Και για όσες δυσκολεύονται με τους τόνους και τη στίξη; Βάζοντας στην άκρη αυτές τις επιφυλάξεις, θα έλεγα χοντρικά πως ένας μαθητής που τελειώνει το δημοτικό σε ξενόγλωσσο σχολείο, λογικά είναι πολύ πάνω από το Β2 στα BICS, και ίσως λίγο παρακάτω στα CALP. 

Στη συγκεκεριμένη περίπτωση, περιγράφεις μαθητή που -στο μέτρο που μπορούμε να κρίνουμε από το τεστ- έχει κατακτήσει πλήρως το Β1 και μερικώς το Β2. Έπρεπε να είναι αυτονόητο ότι ο μαθητής αυτός θα ωφεληθεί περισσότερο από μαθήματα στο Β2 παρά στο Β1. Σε ό,τι αφορά τις επιφυλάξεις σου για τη γραμματική επίγνωση, φοβάμαι πως συγχέεις σκοπούς και μέσα: Αν ο μαθητής εκφράζεται -όπως γράφεις- "πολύ καλά", και αν είναι σε θέση να απαντήσει σωστά τις περισσότερες απαντήσεις ("του εδωσα ενα τεστ Β1 ... πηγε πολυ καλα"), έχει ελάχιστη σημασία το να μπορεί να περιγράψει μεταγλωσσικά το λόγο που εκφέρει. Όσο για το ζήτημα ηλικίας που αναφέρεις, υπάρχουν και εξετάσεις προσαρμοσμένες στις δεξιότητες μικρών μαθητών (π.χ. Cambridge English: First for Schools).

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 19, 2012, 11:05:54 πμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια
ανα απο αυτα που με ανησυχουν ειναι η ικανοτητα εφαρμογης συντακτικων κανονων σε εκθεση, η ροη του λογου παιδιου εκτης δημοτικου σε εκθεση με απαιτησεις Β2 . Πρωτη φορα - αν και διδασκω αρκετα χρονια - αντιμετωπιζω τοσο διαφορετικα επιπεδα writing με speaking
μαλλον θα τον καταταξω αρχη Β2 και αν χρειαστει θα τον ενδυναμωσω σε εν μερει δεξιοτητες...

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 20, 2012, 12:44:44 μμ »
Καλησπέρα! Help!
Έχει δουλέψει κανείς το ECCE result?
Θέλω ένα βιβλίο μόνο για ECCE,το choices μου φαίνεται εύκολο για τη μαθητριά μου κ το stars and stripes πολυ μεγάλο,(18 κεφάλαια!!)δεν ξέρω αν θα βγει νωρίς..Τι λέτε?Υπάρχει κάτι άλλο?
Έχει δουλέψει κανείς το Stars and Stripes να μου πει τη γνωμη του?Στο skills builder έχει πολύ καλό λεξιλόγιο,σκεφτόμουν ίσως να δουλέψω αυτό με κάποιο άλλο coursebook..
Eυχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 29, 2012, 03:06:37 μμ »
Καλησπέρα! Help!
Έχει δουλέψει κανείς το ECCE result?
Θέλω ένα βιβλίο μόνο για ECCE,το choices μου φαίνεται εύκολο για τη μαθητριά μου κ το stars and stripes πολυ μεγάλο,(18 κεφάλαια!!)δεν ξέρω αν θα βγει νωρίς..Τι λέτε?Υπάρχει κάτι άλλο?
Έχει δουλέψει κανείς το Stars and Stripes να μου πει τη γνωμη του?Στο skills builder έχει πολύ καλό λεξιλόγιο,σκεφτόμουν ίσως να δουλέψω αυτό με κάποιο άλλο coursebook..
Eυχαριστώ!!


Κανείς βοήθεια???

Αποσυνδεδεμένος Jo K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 06:14:35 μμ »
Γεια σε όλους!!!Μετά από χρόνια που έχω να κάνω ιδιαίτερα,μαλλον θα ξεκινήσω φέτος μ ενα αγόρι που έδωσε ECCE Μαιο και κόπηκε κ θέλει να ξαναδώσει Δεκέμβρη και την αδερφή του που θα κάνει φέτος τάξη Lower.Tί βιβλία και πόσες ώρες προτείνετε για τον καθένα?Κι όσον αφορά την τιμή ποιά η γνώμη σας?Πόσα να ζητήσω?Το μάθημα το βρήκα από αγγελία και πρόκειται για Αθήνα.Ευχαριστώ και καλή σχολική χρονιά να έχουμε!!!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 06:26:43 μμ »
Είχα ρωτήσει και πριν ένα μήνα.

Εχει ζητησει κανεις σας rescoring στο ecce? Τι αποτελεσμα ειχε; Υπηρξε κπ αλλαγη στο βαθμό;


να επαναφέρω την ερώτηση μου μιας που βλέπω οτι μαζευτήκαμε στο φόρουμ αρκετοί του κλάδου  :)


Αποσυνδεδεμένος evistroumf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: ECCE
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 01:36:38 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση για τους έμπειρους?
Πως δηλώνετε τους μαθητές σας?Μέσω του orfea η σαν μεμονωμένους?Είναι απλή η διαδικασία  στον orfea?Τι στοιχεία δίνεις για να σου δώσουν κωδικό?
Είμαι λίγο άσχετη με τα διαδικαστικά.. :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.