*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 634473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1652 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 08:30:13 μμ »
Καλησπέρα... Βρε παιδιά μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τον εμπρόθετο "μετ' ευτελείας" του επιταφίου; Ποιά είναι η σημασία της λέξης ευτέλεια; Δεν ψάχνω τη μετάφραση, αλλά την ερμηνεία... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:11 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1653 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 09:11:29 μμ »
Καλησπέρα... Βρε παιδιά μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τον εμπρόθετο "μετ' ευτελείας" του επιταφίου; Ποιά είναι η σημασία της λέξης ευτέλεια; Δεν ψάχνω τη μετάφραση, αλλά την ερμηνεία... :-\ :-\
Με απλότητα. Οι Αθηναίοι αγαπούν το ωραίο, (την τέχνη), αλλά το συνδυάζουν με το μέτρο αποφεύγοντας την υπερβολή και την περιττή σπατάλη. Ίσως ο Περικλής κάνει υπαινιγμός για τα μνημεία της Ακρόπολης

Στο εξήγησα με απλό τρόπο γιατί προφανώς δεν καταλάβαινες την ανάλυση του βοηθήματος που έχεις. Αν θέλεις κάτι παραπάνω μπορώ να σου γράψω τα σχόλια του Πασχαλίδη.

σημείωση:τις ερωτήσεις σχετικά με τα αρχαία καλύτερα να τις διατυπώνεις στο αντίστοιχο θεματικό πεδίο, για να μην μπερδευόμαστε και να παίρνεις ρήγορα απάντηση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1654 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 04:04:41 μμ »
Γεια σας.εχω αρχισει διαβασμα.διαβασα επιταφιο,αντιγονη.ιστορια αρχαιας και νεας ελληνικης λογοτεχνιας,λιγο ιλιαδα και τωρα ειπα να διαβασω ιστορια.πηρα το βιβλιο του Μπονια.το περσινο που ειχε βγαλει.πιστευετε οτι αν το διαβασω υπαρχει περιπτωση να πιασω τουλαχιστον τη βαση?ειναι δυσκολο μονοπατι για μενα η ιστορια.
Ελπιζω να θυμηθω και οσα εχω διαβασει απο τα μαθηματα που σας προανεφερα.εχω αρκετο αγχος.help me

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1655 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 04:14:24 μμ »
Αν σε ενδιαφέρει απλώς να πιάσεις τη βάση δεν έχεις πρόβλημα, αυτό είναι εύκολο. Αν έχεις εμπειρία με φροντιστήρια και μόνο αυτή -στις περισσότερες περιπτώσεις- αρκεί. Οπότε μην αγχώνεσαι. Το πρόβλημα είναι αν θες να γράψεις αρκετά πάνω από τη βάση...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:52:11 »

Αποσυνδεδεμένος Vivia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τη διδασκαλία!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1656 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 04:34:57 μμ »
ναι.θα ηθελα να γραψω πολυ πανω απο τη βαση αλλα για μενα ειναι δυσκολο στην ιστορια.πρεπει να προλαβω να βγαλω τουλαχιστον αυτο το βιβλιο.

Αποσυνδεδεμένος Raissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Κ είμαστε ακόμη ζωντανοί.....
« Απάντηση #1657 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 09:33:11 μμ »
Καλημέρα!Διάβασμα για τον επόμενο ΑΣΕΠ να ξεκινήσει ο καθένας όποτε αντέχει να ξεκινήσει...Και το λέω αυτό γιατί είναι πολύ βαρύ να προετοιμάζεται κανείς μια διετία και δεν το αντέχουν όλοι...είναι θέμα χαρακτήρα...Καλή η προετοιμασία της μελέτης αλλά χρειάζονται και μεγάλα ψυχικά αποθέματα που δεν θα εξαντληθούν με το πέρασμα των 2 χρόνων...Εγώ δεν θα το άντεχα γι' αυτό άρχισα να ασχολούμαι τέλη Αυγούστου του 2006...
 Όλο τον Αύγουστο προετοίμαζα το διάβασμα ψάχνοντας, ψάχνοντας, ψάχνοντας... βιβλιογραφία...στο Ίντερνετ.Η ύλη με είχε τρομάξει, κατάλαβα ότι έκριβε παγίδα η ιστορία και όχι μόνο...Συγκέντρωσα σε λίστες ό,τι βρήκα...Κατάλαβα ότι Ιστορία, Καβάφης, Σεφέρης δε βγαίνουν...Πάω Θεσσαλονίκη, σε βιβλιοπωλείο φιλολογικό , που το ήξερα από τη σχολή...Η κυρία που με εξυπηρέτησε με έσωσε από το χάος: μου συνέστησε εκείνα τα βιβλία που προτιμούν οι πανεπιστημιακοί φιλόλογοι και ιστορικοί του ΑΠΘ κι έτσι μπόρεσα να περιορίσω τη λίστα μου επιλέγοντας αυστηρά και ποιοτικά μερικά μόνο συγγράμματα...Η κυρία επίσης μου αποκάλυψε ότι οι καθηγητές των ασεποφροντιστηρίων τη ρωτάνε τι να διαβάσουν για να...διδάξουν...όλοι σε απόλυτη άγνοια δηλαδή...Μου επιβεβαίωσε επίσης το ότι έπρεπε οπωσδήποτε να διαβάσω Ματσαγγούρα για γενική διδακτική-παιδαγωγικά...Μου είπε και άλλα πολλά...4-5 ώρες έμεινα εκεί μέσα...Αφησα 500 ευρώ (χαλάλι) κι έφυγα...
 Και μετά διάβασα:Νέα:  εισαγωγές όλων των σχολικών, όλα τα κείμενα και σχόλια από συγγράμματα(όχι λυσάρια)
                         Ιστορία: τρία συγγράμματα εξαιρετικά για τις τρεις περιόδους και μετά τα σχολικά τα οποία έσπευσα να κλείσω αμέσως    
                                     γιατί μου προκαλούσαν χάος στη σκέψη μου κι επέστρεψα στα πανεπιστημιακά με πάθος
                         Αρχαία:γραμματολογία Κακριδή εξαιρετική(ας είναι καλά η κυρία του βιβλιοπωλείου), κείμενα και σχόλια πάλι από
                                    συγγράμματα(Κακριδή, Λυπουρλή, Bowra κ.α.)
                         Γενική Διδακτική- Παιδαγωγικά: Ματσαγγούρα(Στρατηγικές διδασκαλίας, 650 σελίδες, όλες) και όλα τα CD από περιοδικό
                         Ειδική Διδακτική: Νέα και Αρχαία :όλες τις οδηγίες διδασκαλίας και τα βιβλία του καθηγητή του υπουργείου, όχι από
                                                λυσάρια, μόνο ό,τι διανέμεται στους φιλόλογους του γυμνασίων και των λυκείων για όλες τις τάξεις
Έγραψα τελικά:αρχαία 84.5,νέα 75,ιστορία79,5,παιδαγωγικά 96, διδακτική αρχαίων 70,5(2η φορά που δίνω)
Προτείνω: μην ποντάρετε στη διδακτική, δε βγαίνει άκρη για το τι θέλουν, η εφαρμογή των οδηγιών του υπουργείου με γνωστική επάρκεια εξασφαλίζει ένα αξιοπρεπές 65-70...καλά τα επιστημονικά και τα εποπτικά και τα CD και οι ομάδες ... αλλά δε σώζουν. Τίποτα από αυτά δεν έγραψα...τα ήξερα...δεν προλάβαινα...
 Προσοχή σε φροντιστήρια και λυσάρια...όσοι διδάσκουν στα πρώτα μη νομίζετε ότι ξέρουν και πολύ περισσότερα από σας...Διαβάζουν κι αυτοί όλη μέρα, όπως εσείς. Όσο για τα λυσάρια ΑΣΕΠ...αντιγράφουν και μάλιστα με κακό τρόπο από διάφορα συγγράμματα και κάνουν συρραφές...Για ψυχολογικούς λόγους και για άντληση κάποιων πληροφοριών καλά είναι...Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να πατήσω πάντως...
 Γενικά προσοχή στην παραπληροφόρηση...Εγώ τρόμαξα και από Οκτώβρη και μετά δεν άνοιγα τον υπολογιστή...ο καθένας έλεγε ό,τι του κατέβαινε(π.χ. "διαβάστε μόνο σχολικά στην ιστορία, επαρκούν πλήρως....":αν είναι δυνατόν...).Μην εμπιστεύεστε εύκολα τίποτα και κανέναν.Στοχεύστε σε μεγάλες επιδόσεις σε γνωστικό και παιδαγωγικά. Έτσι μια μέτρια διδακτική δεν μπορεί να κάνει ζημιά.
           Σας κούρασα αλλά μπορεί κάπως να βοήθησα
           Γεια χαρά


Καλησπέρα,
Ψάχνοντας να βρω πληροφορίες για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών ανακάλυψα αυτό το forum και διάβασα πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Είμαι τριάντα χρονών και μετά από έντεκα χρόνια σκληρής δουλειάς σε ιδιωτική τράπεζα αποφάσισα να κάνω αλλαγή καριέρας και να δώσω εξετάσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών. Θα ήθελα κάθε δυνατή πληροφορία σχετικά και κάθε βοήθεια. Όμως θα επισημάνω
το παραπάνω κείμενο της VICA,διότι θα ήθελα να μου δώσει τους ακριβείς τίτλους των βιβλίων που αγόρασε, ώστε να τα προμηθευτώ από την Αθήνα. Επίσης, θα ήθελα να μου πει τι συγγράματα συμβουλεύτηκε λαμβάνοντας υπόψη της ότι έχω τελειώσει το Φ.Π.Ψ.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1658 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 09:32:14 πμ »
καλη δυναμη και κουραγιο !
ξεκινα απο τα στανταρ: ιστορια νεοελληνικης λογοτεχνιας, αρχαια ελληνικη γραμματολογια και παιδαγωγικα.
οταν τελειωσει αυτος ο ασεπ (σε λιγες μερες ) τοτε θα τα πουμε αναλυτικοτερα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1659 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:20:27 μμ »
Εστω και αργά πρότεινα στον διαχειριστή του φόρουμ,Dr Michel ,να δημιουργήσει ένα φάκελο ΑΣΕΠ στην τράπεζα θεμάτων .Ήδη του έστειλα ένα αρχείο με βασικές παιδαγωγικές αρχές όπως τις αντιλήφθηκα διαβάζοντας το "Εκπαιδευτικός στη τάξη " του Φοντάνα.Θα "ανεβάσω" επιπλέον, αφού φτιαχτεί ο φάκελος και ένα χρονολόγιο αρχαίας ιστορίας απο τον Wilken.Καλώ με τον τρόπο αυτό όλους τους συναδέλφους που έχουν αντίστοιχο υλικό να το θέσουν στη διάθεση των  αγωνιούντων συναδέλφων - υποψηφίων του ΑΣΕΠ επ ωφελεία των.Ας μη σκεφτούμε τις αμέτρητες ώρες που δαπανήσαμε τόσο για τη μελέτη όσο και για τη δακτυλογράφησή τους  αλλά τη βοήθεια που θα  δώσουμε έστω και την ύστατη ώρα .
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2008, 05:24:37 μμ από imak »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1660 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 12:51:46 πμ »
Εστω και αργά πρότεινα στον διαχειριστή του φόρουμ,Dr Michel ,να δημιουργήσει ένα φάκελο ΑΣΕΠ στην τράπεζα θεμάτων .Ήδη του έστειλα ένα αρχείο με βασικές παιδαγωγικές αρχές όπως τις αντιλήφθηκα διαβάζοντας το "Εκπαιδευτικός στη τάξη " του Φοντάνα.Θα "ανεβάσω" επιπλέον, αφού φτιαχτεί ο φάκελος και ένα χρονολόγιο αρχαίας ιστορίας απο τον Wilken.Καλώ με τον τρόπο αυτό όλους τους συναδέλφους που έχουν αντίστοιχο υλικό να το θέσουν στη διάθεση των  αγωνιούντων συναδέλφων - υποψηφίων του ΑΣΕΠ επ ωφελεία των.Ας μη σκεφτούμε τις αμέτρητες ώρες που δαπανήσαμε τόσο για τη μελέτη όσο και για τη δακτυλογράφησή τους  αλλά τη βοήθεια που θα  δώσουμε έστω και την ύστατη ώρα .
συγχαρητηρια συναδελφε (με τη σημασια του ορου)!  :)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1661 στις: Δεκέμβριος 03, 2008, 10:39:03 πμ »
Εστω και αργά πρότεινα στον διαχειριστή του φόρουμ,Dr Michel ,να δημιουργήσει ένα φάκελο ΑΣΕΠ στην τράπεζα θεμάτων .Ήδη του έστειλα ένα αρχείο με βασικές παιδαγωγικές αρχές όπως τις αντιλήφθηκα διαβάζοντας το "Εκπαιδευτικός στη τάξη " του Φοντάνα.Θα "ανεβάσω" επιπλέον, αφού φτιαχτεί ο φάκελος και ένα χρονολόγιο αρχαίας ιστορίας απο τον Wilken.Καλώ με τον τρόπο αυτό όλους τους συναδέλφους που έχουν αντίστοιχο υλικό να το θέσουν στη διάθεση των  αγωνιούντων συναδέλφων - υποψηφίων του ΑΣΕΠ επ ωφελεία των.Ας μη σκεφτούμε τις αμέτρητες ώρες που δαπανήσαμε τόσο για τη μελέτη όσο και για τη δακτυλογράφησή τους  αλλά τη βοήθεια που θα  δώσουμε έστω και την ύστατη ώρα .
Πολύ καλή ιδέα, και το σκέφτηκα κι εγώ, μόνο που το δικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δακτυλογραφήσει τίποτα, όλες οι σημειώσεις μου είναι χειρόγραφες, και τώρα σίγουρα δεν υπάρχει ούτε λεπτό γι' αυτή τη δουλειά... Οπότε μάλλον μετά τον ΑΣΕΠ, για τον επόμενο...

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1662 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 01:35:40 μμ »
καλησπέρα!:)

την ημερα του διαγωνισμου πρεπει να βρισκομαστε μια ωρα πριν την εναρξη στο εξεταστικο κεντρο εχοντας μαζι την αστυνομικη μας ταυτοτητα και στυλο. χρειαζεται και κατι άλλο;
επίσης ηθελα να ρωτησω και το εξης: οταν πατας αναζητηση ξεταστικου κεντρου και σου βγαζει ενα πινακακι με τοπο,χρονο κτλ, στην αριστερη στηλη εχει ενα νουμερο Α.Μ. αυτο ειναι ο κωδικός μας;μας χρειαζεται σε κατι;

όπως καταλαβαινετε δεν εχω ξαναδωσει,καθε συμβουλη από τους πιο "εμπειρους" δεκτη!
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1663 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 02:06:51 μμ »
καλησπέρα!:)

την ημερα του διαγωνισμου πρεπει να βρισκομαστε μια ωρα πριν την εναρξη στο εξεταστικο κεντρο εχοντας μαζι την αστυνομικη μας ταυτοτητα και στυλο. χρειαζεται και κατι άλλο;
επίσης ηθελα να ρωτησω και το εξης: οταν πατας αναζητηση ξεταστικου κεντρου και σου βγαζει ενα πινακακι με τοπο,χρονο κτλ, στην αριστερη στηλη εχει ενα νουμερο Α.Μ. αυτο ειναι ο κωδικός μας;μας χρειαζεται σε κατι;

όπως καταλαβαινετε δεν εχω ξαναδωσει,καθε συμβουλη από τους πιο "εμπειρους" δεκτη!
ευχαριστω!
Μια ώρα πριν να είσαι στο εξεταστικό κέντρο με την ταυτότητά σου και ένα μαύρο ή μπλε στυλό. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Μόνο καλή τύχη! ;)

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1664 στις: Ιανουάριος 20, 2009, 10:04:11 μμ »
ναι.θα ηθελα να γραψω πολυ πανω απο τη βαση αλλα για μενα ειναι δυσκολο στην ιστορια.πρεπει να προλαβω να βγαλω τουλαχιστον αυτο το βιβλιο.
Κι εγώ αυτό το βιβλίο έχω βγάλει. δεν ξέρω αν είναι καλό. Αυτό που ξέρω είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ τίποτα. Λέει πολλά πράγματα και με μπερδέυει. προσπάθησε πάντως... και καλή επιτυχία! ;)

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1665 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 12:34:58 μμ »
psira ευχαριστώ για τη απάντηση!
καλή επιτυχία να έχουμε!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159994
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 447
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.