*

Αποστολέας Θέμα: Περίοδοι μέτρησης ενσήμων για το ταμείο ανεργίας (14μηνο, διετία)  (Αναγνώστηκε 99832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μπορείς να τα αγοράσεις ακριβώς. Για την ακρίβεια πρέπει να κάνεις νέα πρόσληψη πχ την εβδομάδα 7-11 Ιουλίου και με την απόλυση να πας τη Δευτέρα στις 14/7 στον ΟΑΕΔ για αίτηση.
;D ;στον οαεδ μετα θα παω τοσο την απολυση απο το σχολειο οσο και την δευτερη απολυση η μονο τη δευτερη απολυση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ.Διάβασα όμως λίγα σχόλια πιο πάνω ότι ακόμη και αν δεν έχεις 125 καταθέτεις τα χαρτιά στον ΟΑΕΔ και παίρνεις ότι μήνες επιδότησης περίσεψαν από την τελευταία. Και εγώ χρειάζομαι άλλα 7 ένσημα για να επιδοτηθώ το καλοκαίρι δεδομένου ότι προσελήφθη αρχές Δεκεμβρίου και επιδοτήθηκα το καλοκαίρι του 2013
Ναι, αν δε σου φτάνουν τα ένσημα για να βγάλεις νέο ταμείο ανεργίας, ο ΟΑΕΔ σου δίνει ως συνέχιση τους μήνες της περσινής επιδότησης που δεν εισέπραξες. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=27751.0

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
;D ;στον ΟΑΕΔ μετα θα παω τοσο την απολυση απο το σχολειο οσο και την δευτερη απολυση η μονο τη δευτερη απολυση?
Στον ΟΑΕΔ θα πας και με τις δύο απολύσεις. Αυτό είναι λογικό εφόσον θα βλέπουν ένσημα από δύο εργοδότες!

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
thanks man you are a lifesaver

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ. Αν έτσι σώζουν ζωές, είναι πολύ εύκολο να γίνω lifeguard. Έχω προϋπηρεσία! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Καλημέρα σας,

ερώτημα που σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά δεν το βρίσκω στην αναζήτηση (ίσως βάζω τα λάθος ερωτήματα!). Οι 2 μήνες πριν την τελευταία επιδότηση 22 Απριλίου-21 Ιουνίου 2013, που δεν είχαν προσμετρηθεί στην προηγούμενη επιδότηση, υπολογίζονται στα φετινά ένσημα; Δεδομένου ότι είχαμε επιδοτηθεί 22 Ιουνίου με 21 Νοεμβρίου του 2013.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλημέρα gpapage,

μετακίνησα το μήνυμά σου στο παρόν τόπικ επειδή εδώ συζητάμε την περίοδο προσμέτρησης ενσήμων.
Όντως έχει απαντηθεί ότι δεν μετράμε τα ένσημα του διμήνου που αφαιρείται όταν έχουμε πάρει κανονική νέα επιδότηση το προηγούμενο καλοκαίρι. Ξεκινάς να μετράς μετά την πρόσληψη στις 22 Νοεμβρίου 2013 και έχεις 5 μήνες μέχρι 21 Απριλίου του 2014 για να συμπληρώσεις τα 125 ένσημα που απαιτούνται για την νέα επιδότηση.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Καλημέρα gpapage,

μετακίνησα το μήνυμά σου στο παρόν τόπικ επειδή εδώ συζητάμε την περίοδο προσμέτρησης ενσήμων.
Όντως έχει απαντηθεί ότι δεν μετράμε τα ένσημα του διμήνου που αφαιρείται όταν έχουμε πάρει κανονική νέα επιδότηση το προηγούμενο καλοκαίρι. Ξεκινάς να μετράς μετά την πρόσληψη στις 22 Νοεμβρίου 2013 και έχεις 5 μήνες μέχρι 21 Απριλίου του 2014 για να συμπληρώσεις τα 125 ένσημα που απαιτούνται για την νέα επιδότηση.

Σε ευχαριστώ πολύ Lasid! Και εγώ αυτή την αίσθηση είχα... Γνωρίζεις ποιος είναι ο λόγος που δεν προσμετρώνται;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ gpapage.

Έτσι το έχουν ορίσει από τον ΟΑΕΔ, ότι δεν μπορείς να πας να μετρήσεις ένσημα για την επόμενη επιδότηση σε μήνες που βρίσκονται χρονικά πίσω από την προηγούμενη επιδότηση.

Αποσυνδεδεμένος LGr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλημέρα κι από μένα!θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου γιατί μπερδεύτηκα.. Είμαι αναπληρώτρια δασκάλα και φέτος έχω πρόσληψη μέσα Δεκέμβρη. Θα απολυθώ κλασικά 21/6. Δούλευα και πέρσι και πρόπερσι ως αναπληρώτρια μέχρι 21/6 και τα καλοκαίρια είχα πάρει ταμείο ανεργίας. Φέτος θα ξαναπάρω; Τα ένσημα Μαϊου- Ιουνίου του 2013 δεν προσμετρούνται μαζί με τα φετινά;; γιατί ξέρω ότι Μάιος-Ιούνιος του 2014 δεν προσμετρούνται. Τα περσινά όμως;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
LGr στο παρόν θέμα, όπου μετακίνησα τη δημοσίευσή σου, αναλύεται ποια ένσημα μετράνε και πότε.
Αν το καλοκαίρι του 2013 πήρες νέα επιδότηση κι όχι συνέχιση της περσινής, τότε δεν μετράνε τα ένσημα Μαΐου Ιουνίου του 2013 και έτσι δεν φτάνεις τα 125 ένσημα για να βγάλεις νέα επιδότηση ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος matou88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπερα..τι παίζει με τον οαεδ?ξερει κανεις?δν το παίρνουμε λεει φέτος γιατι δν συμπληρωνουμε ενσημα.. (προσληψεις δεκεμβρίου και μετά) γιατι δεν μετράνε όχι μόνο οι τελευταίοι 2 μήνες οι φετινοί αλλά ούτε και οι περσινοί..αν γνωρίζετε κάτι παρακαλώ ενημερώστε.

Αποσυνδεδεμένος michaela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν παιζει να ισχυει αυτο...Εγω πηγα πριν ενα μηνα να τους ρωτησω και μου τα υπολογισε και για ενα  εξαμηνο δικαιουμαι.Φετος με πηραν 16 Δεκεμβρη.

Αποσυνδεδεμένος matou88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν παιζει να ισχυει αυτο...Εγω πηγα πριν ενα μηνα να τους ρωτησω και μου τα υπολογισε και για ενα  εξαμηνο δικαιουμαι.Φετος με πηραν 16 Δεκεμβρη.
περσι το ειχες παρει? γιατι αν το ειχες παρει, φετος το συνεχιζουμε..αυτο κυκλοφορει ανα την ελλάδα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.