*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 918938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΑΤΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2002 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:28:49 μμ »
Οι ασεπίτες δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τους 24μηνίτες, όταν οι νόμοι εφαρμόζονται πιστά. Οι διορισμοί γίνονται 60% από ΑΣΕΠ και 40% από Πίνακα και μετά το 24μηνο σύμφωνα με τις ανάγκες. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά: Πέρυσι διορίστηκαν στον κλάδο των Φιλολόγων: 204 ΑΣΕΠ, 136 από τον Πίνακα και 85 24μηνο. Αυτό για όσους γνωρίζουν το νόμιμο είναι καταστρατήγηση του νόμου. Πρώτα απορροφάται όλο το 60% και όλο το 40% και έπειτα διορίζεται το 24μηνο σύμφωνα με τις ανάγκες (πέρα των οριζόμενων ποσοστών). Ας διόριζε όλους τους ασεπίτες και όλο το 40% και ας έπαιρνε όσους 24μηνίτες ήθελε, αφού οι ανάγκες στους φιλολόγους ήταν μεγάλες. Όχι να αφήνεις αδιόριστους ασεπίτες για να διορίσεις το 24μηνο. Δεν υπάρχει κανένας από τους 36 ασεπίτες φιλολόγους που να μη πιστεύει ότι το 24μηνο τους στέρησε το διορισμό. Αυτά για να μη δημιουργουνται παρερμηνείες και καλά ότι οι ασεπίτες στρέφονται ενάντια στους 24μηνίτες. Η αλήθεια είναι μία: Δεν θα μας ενδιέφερε το 24μηνο και όσοι διοριστούν, αν αυτοί δεν αποτελέσουν ανάχωμα στο διορισμό μας. Πάρτε το επιτέλους χαμπάρι.

Απ΄ότι φαίνεται πρέπει κανείς να είναι φιλόλογος για να καταλαβαίνει καλά ελληνικά! Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου, αλλά εδώ προκύπτει το ερώτημα: "Πως προηγούνται στην τοποθέτηση εκείνοι που διορίζονται "πέραν"
των οριζόμενων ποσοστών και τι θα πει "σύμφωνα με τις ανάγκες"; Μήπως έπρεπε εδώ να πει ο ποιητής σύμφωνα με τις γνωριμίες και τις ανάλογες πιέσεις;

Ακριβώς εδώ βρίσκεται και η αντίφαση για να μην πω η γελοιότητα του νόμου. Απορώ ποιος ήταν ο εμπνευστής του; Ο νόμος λέει το 24μηνο να διορίζεται σύμφωνα με τις ανάγκες (πέρα των οριζόμενων ποσοστών), δηλαδή εάν δεν υπάρχουν ανάγκες δε διορίζεται, και να επιλέγει πρώτο περιοχές τοποθέτησης (τι οξύμωρο πράγμα) με το αιτιολογικό ότι έχουν και ΑΣΕΠ και προυπηρεσία. Αφού λοιπόν διαθέτουν τόσα "πολλά" πλεονεκτήματα έναντι των υπολοίπων κατηγοριών, έπρεπε και να διορίζονται και πρώτοι. Θεωρώ λοιπόν τον εισηγητή αυτού του νόμου ανίκανο και επικίνδυνο. Έ[b]τσι φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση να λέει το Υπουργείο [/b] (μέσω των συμβούλων του) στον Ασεπίτη ότι αν θέλεις να διοριστείς, βάλε μέσο όπως κάνουν και οι 24μηνίτες. Δηλ. άκουσον άκουσον να βάλει μέσο ο Ασεπίτης να διοριστεί. Ντροπή και Αίσχος για την κατάντια του Υπουργείου Παιδείας. Βεβαίως και είναι ξεκάθαρο και προφανές ότι οι 24μηνίτες σήμερα διορίζονται χάριν των γνωριμιών και των πιέσεων. Αυτό το αντιλήφθηκαν όλοι οι Ασεπίτες που πήγαν την Πέμπτη στο Υπουργείο Παιδείας.

Τι λέτε βρε παιδιά;Ποιος 24μηνίτης διορίζεται με μέσον;;
Μιλάτε σοβαρά;

Δεν γνωρίζουμε κάτι συγκεκριμένο. Μας το είπε σύμβουλος της Υπουργού. Εξάλλου αυτά γίνονται παρασκηνιακά, δεν δημοσιεύονται και φυσικά ισχύουν για λίγους και εκλεκτούς που συμπαρασύρουν και τους προηγούμενούς τους στους πίνακες.  Οπότε, που να ξέρεις και εσύ που πας με τον σταυρό στο χέρι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:04:24 »

Αποσυνδεδεμένος venedictinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2003 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:32:17 μμ »
Ειπωθηκε σε συναντηση σο υπουργειο απο συμβουλο της υπουργο το βαλτε μεσο οπως αλλοι;Μπορει να το επιβεβαιωσει κανενας αυτο;Να ηταν παρον ομως ,οχι φημες

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2004 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:33:47 μμ »
Δεν γνωρίζουμε κάτι συγκεκριμένο. Μας το είπε σύμβουλος της Υπουργού. Εξάλλου αυτά γίνονται παρασκηνιακά, δεν δημοσιεύονται και φυσικά ισχύουν για λίγους και εκλεκτούς που συμπαρασύρουν και τους προηγούμενούς τους στους πίνακες.  Οπότε, που να ξέρεις και εσύ που πας με τον σταυρό στο χέρι;

Δηλαδή σύμβουλος της Υπουργού σας είπε για βύσματα;;;;;;
Και πάντα τα βύσματα ήταν σε θέσεις όπου το 24μηνο δεν θα υπερκάλυπτε τον αριθμό διορισμών του 40 και του 60%????
Τόση τύχη;;;

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΑΤΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2005 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:40:52 μμ »
Και κάτι άλλο έχω να πω. Όσοι περιμένουν διορισμό δεν ονομάζονται διοριστέοι, αλλά υποψήφιοι για διορισμό. Διοριστέοι είναι μόνο εκείνοι, των οποίων τα ονόματα υπάρχουν σε ΦΕΚ διορισμού! Η πολιτική ηγεσία παίζει με αυτά τα επίθετα για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας και όχι μόνο... Ας με διορθώσει αν κάνω λάθος κάποιος ειδικός, γλωσσολόγος ή και νομικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:04:24 »

Αποσυνδεδεμένος nice

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2006 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:49:14 μμ »
Είναι σαφές μάλλον και ξεκάθαρο απ' ότι φαίνεται ότι πολλοί από σας θέλετε να κοροϊδεύετε τον εαυτό σας. Δεν αφήνετε να ακουστεί και η άλλη άποψη. Θα ακουστούν όλες οι απόψεις και αυτοί που τις διαβάζουν θα τις κρίνουν. Εκτός αν υπάρχει λογοκρισία στην εποχή της "δήθεν" δημοκρατίας που έχουμε σήμερα. Ο καθένας λέει την άποψή του και δεν προσβάλλει κανέναν. Η άποψή του καθενός εκθέτει τον ίδιο που τη λέει. Αν λοιπόν εγώ λέω ψέματα εκτείθεμαι εγώ. Γι' αυτό είμαι υπόλογη γι' αυτά που γράφω. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι συγχίζεστε με το να ακούτε "αλήθειες" που πονάνε.
Κάποιοι έπειτα βγάζουν πολύ εύκολα συμπεράσματα για το χαρακτήρα του καθενός. Αυτοί λοιπόν οι εύκολα " εύθικτοι" είναι κι αυτοί που ως χαρακτήρες φοβάμαι περισσότερο. Η αξιοπρέπεια του καθενός φαίνεται στο στίβο της ζωής και όχι στην οθόνη του υπολογιστή. Στις μάχες που δίνει καθημερινά με το κεφάλι ψηλά. Και εγώ δεν έχω να κρυφτώ από κανένα.
Φέτος διορίζομαι και θα μπορούσα να σιωπήσω. Όμως την αγωνία, την ανησυχία και τον αγώνα όλης της χρονιάς των Ασεπιτών, δε θα τον ξεχάσω. Έδωσαν τον τελευταίο τους αγώνα αυτή την εβδομάδα. Θα είμαι μαζί τους και θα αγωνίζομαι μαζί τους. Κάποιοι αυτή την βδομάδα πικράθηκαν πολύ. Θα τους πω: "Κάθε μου ήττα, σταθμός για μια νίκη".
Έχω μάθει να αγωνίζομαι και μέσα στην τάξη και εκτός τάξης. Το πάθος μου και την αγωνιστικότητά μου δεν πρόκειται να μου την κάμψει κανείς. Ό,τι έχω να πω, θα το γράψω και σε όποιον αρέσει. "Λυπάμαι δεν κάνουμε για όλους, ούτε όλοι κάνουνε για μας".

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2007 στις: Ιούλιος 29, 2011, 07:59:09 μμ »


Τι λέτε βρε παιδιά;Ποιος 24μηνίτης διορίζεται με μέσον;;
Μιλάτε σοβαρά;

Δεν γνωρίζουμε κάτι συγκεκριμένο. Μας το είπε σύμβουλος της Υπουργού. Εξάλλου αυτά γίνονται παρασκηνιακά, δεν δημοσιεύονται και φυσικά ισχύουν για λίγους και εκλεκτούς που συμπαρασύρουν και τους προηγούμενούς τους στους πίνακες.  Οπότε, που να ξέρεις και εσύ που πας με τον σταυρό στο χέρι;
Αναφέρεσαι στους διορισμούς του '10 ή γενικότερα;

Πάντως, όσο μέσο και αν έβαλαν κάποιοι, 35 άτομα (πόσοι ήταν ακριβώς οι διοριστέοι Ασεπίτες ΠΕ02 ?) ήταν πολύ λίγα για να μην διοριστούν πέρσι. Μπορούσαν και έπρεπε να είχαν διοριστεί. Ούτε για αστείο δεν μπορώ να δεχτώ ότι φταίει κάποια άλλη ομάδα για το ότι δεν διορίστηκαν. Όχι να λέγεται και στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2008 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:06:39 μμ »
Σαφέστατα και δεν φταίει καμία κατηγορία εκπαιδευτικών που δεν διορίζονται οι ασεπίτες.Το υπουργείο κοροϊδίας φταίει όπως είπε και ένας συνάδελφος πιο πριν.Αυτό βέβαια πρέπει να το καταλάβουν και οι συναδελφοι του ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος venedictinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2009 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:17:54 μμ »
ισχυει αυτο:  (αντιγραφω απο τον  dimisfl στο  Υπολογισμος προσλήψεων ΠΕ06 )
<<Το μόνο που μπορεί να κάνει (και κάνει) είναι παράταση. Θα είχαμε διοριστεί από το 2010-2011 όλοι (αυτό είχε αποφασιστεί) αλλά ο σύλλογος 24μηνου πίεσε σε "σπάσιμο" των ΑΣΕΠιτών σε 2,3 μέρη ούτως ώστε να παραταθεί η μεταβατική και να διορίζονται κι αυτοί >>

Ηταν τοτε που ο προεδρος τους πανυγιριζε μετα τη συναντηση στο υπουργειο για το οτι πετυχαν παραταση της μεταβατικης;Δεν θυμαμαι καλα και οποιος γνωριζει καλλιτερα την ιστορια ας απαντησει

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2010 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:22:05 μμ »
Ο πίνακας του 24μηνου είναι ανεξέρτητος πίνακας διορισμών. Ποιος είπε ότι υπάρχει άμεση συνάρτησή του με τον πίνακα του 60% και αυτόν του 40%; Αυτό που ισχύει είναι η εξάρτηση του 40% από το αντίστοιχο 60%. Ακόμα κι αν φέτος εξαντλεί το 60-40 σε κάποιες ειδικότητες θα μπορεί του χρόνου να κάνει διορισμούς από το 24μηνο.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2011 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:34:44 μμ »
ισχυει αυτο:  (αντιγραφω απο τον  dimisfl στο  Υπολογισμος προσλήψεων ΠΕ06 )
<<Το μόνο που μπορεί να κάνει (και κάνει) είναι παράταση. Θα είχαμε διοριστεί από το 2010-2011 όλοι (αυτό είχε αποφασιστεί) αλλά ο σύλλογος 24μηνου πίεσε σε "σπάσιμο" των ΑΣΕΠιτών σε 2,3 μέρη ούτως ώστε να παραταθεί η μεταβατική και να διορίζονται κι αυτοί >>

Ηταν τοτε που ο προεδρος τους πανυγιριζε μετα τη συναντηση στο υπουργειο για το οτι πετυχαν παραταση της μεταβατικης;Δεν θυμαμαι καλα και οποιος γνωριζει καλλιτερα την ιστορια ας απαντησει
Πιστεύεις δηλ. συνάδελφε ότι το 24μηνο είχε τόση δυναμη και κατάφερε αυτό????Εγώ προσωπικά όχι,γιατί αν είχε αυτή τη δυνατότητα θα διορίζονταν από το 24μηνο και άτομα από όλες τις ειδικότητες και όχι μόνο στις βασικές.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2012 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:37:12 μμ »
Επίσης καλό θα ήταν να μη δίνουμε βάση στο τι λέει κάποιος, αν δεν έχει στοιχεία να μας το αποδείξει.

Αποσυνδεδεμένος venedictinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2013 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:44:58 μμ »
Δεν ξερω ακριβως τη λογικη του υπουργειου για τους διορισμους

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2014 στις: Ιούλιος 29, 2011, 08:53:39 μμ »
Γι αυτό μην πνέεις μένεα

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #2015 στις: Ιούλιος 29, 2011, 09:16:20 μμ »
Θέλω να μου λύσει κάποιος την απορία: πως είναι δυνατόν φέτος να διορίζει με αναλογία 1:10 ενώ του χρόνου 1:5;Αφού οι διορισμοί μειώνονται κάθε χρόνο με γεωμετρική πρόοδο.Υπάρχει κάτι που δεν έχω καταλάβει;Δεν είναι ύποπτο όλο αυτό;
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160160
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 628
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.