*

Αποστολέας Θέμα: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά  (Αναγνώστηκε 95194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 12, 2011, 10:52:54 μμ »
Αν ισχύσει αυτό θα είναι άδικο για τα παιδιά που είχαν μηδέν μόρια προϋπηρεσίας και φέτος δούλεψαν πρώτη φορά. Σκέψου οτι θα υπάρχουν άτομα με παιδαγωγική επάρκεια και 9 μήνες προϋπηρεσίας που επειδή θα μείνουν στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία θα βρίσκονται πολύ πιο πίσω από άτομα που είχαν πάρει κάποτε μισό μόριο και δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια



Ενω ειναι δικαιο ανθρωποι με 40μηνες προυπηρεσια(και απο επιτυχια στον ΑΣΕΠ και απο προυπηρεσια) να μενουν πισω στους πινακες επειδη δεν διαθετουν παιδαγωγικη επαρκεια και να τους προσπερνουν αλλοι με 9μηνες προυπηρεσια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2011, 11:01:56 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:01 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:06:52 μμ »
Τίποτα δεν είναι πια δίκαιο έτσι όπως τα έκαναν... Την ανωμαλία που προκάλεσε η μεταβατική περίοδος τη νιώθουν όλοι και διοριστέοι όλων των κατηγορίων διορισμού και οι αναπληρωτές είτε είχαν προϋπηρεσία λίγο κάτω από 23,5 στις 30-6-2010, είτε τους κάλεσαν να εργαστούν για πρώτη φορά φέτος. Η μεταβατική πάντα έχει τα στραβά της, αντί να λειτουργήσει με τρόπο που να βοηθήσει εκείνους που αδικούνται. Δε χρειάζεται να προσπαθούμε να πείσουμε ότι εμείς θιγόμαστε περισσότερο από τους άλλους. Τσάμπα διαφωνούμε και συγχιζόμαστε. Αυτοί από το υπουργείο κάνουν και πάλι μια χαρά τη δουλειά τους...  >:(

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:22:27 μμ »
Τίποτα δεν είναι πια δίκαιο έτσι όπως τα έκαναν... Την ανωμαλία που προκάλεσε η μεταβατική περίοδος τη νιώθουν όλοι και διοριστέοι όλων των κατηγορίων διορισμού και οι αναπληρωτές είτε είχαν προϋπηρεσία λίγο κάτω από 23,5 στις 30-6-2010, είτε τους κάλεσαν να εργαστούν για πρώτη φορά φέτος. Η μεταβατική πάντα έχει τα στραβά της, αντί να λειτουργήσει με τρόπο που να βοηθήσει εκείνους που αδικούνται. Δε χρειάζεται να προσπαθούμε να πείσουμε ότι εμείς θιγόμαστε περισσότερο από τους άλλους. Τσάμπα διαφωνούμε και συγχιζόμαστε. Αυτοί από το υπουργείο κάνουν και πάλι μια χαρά τη δουλειά τους...  >:(

Για το υπουργείο,

"μεταβατική περίοδος" = το χρονικό διάστημα ανάμεσα στο παλαιό και το νέο σύστημα πρόσληψης (νέος διαγωνισμός ΑΣΕΠ)= η διάρκεια του παγώματος των διορισμών.

Για τους αδικημένους,

"μεταβατική περίοδος" = ο χρόνος που απαιτείται για την αποκατάσταση των αδικιών. (τείνει στο άπειρο...   ::) )

Γι' αυτό υπάρχει σύγχυση και ασυνεννοησία...  Δεν υπάρχουν σημεία τομής...  ::)


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:27:08 μμ »
Να και η μαθηματική προσέγγιση του θέματος... Γεια σου ρε Πάνο. Ωραία το έθεσες!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:01 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:28:53 μμ »
Συμφωνώ συνάδελφε Lasid με οτι λες!Ομως αλήθεια ποιοι αδικουνται περισσότερο?Αυτοι που δουλευαν 7-8 χρονια ωρομισθια δίνωντας παραλληλα στον ΑΣΕΠ και αποκτώντας μορια,έχοντας επενδύσει σε αυτή την κατασταση η αυτοι που δούλεψαν για ένα χρόνο και απέκτησαν 9 μήνες?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:48:40 μμ »
Συμφωνώ συνάδελφε Lasid με οτι λες!Ομως αλήθεια ποιοι αδικουνται περισσότερο?Αυτοι που δουλευαν 7-8 χρονια ωρομισθια δίνωντας παραλληλα στον ΑΣΕΠ και αποκτώντας μορια,έχοντας επενδύσει σε αυτή την κατασταση η αυτοι που δούλεψαν για ένα χρόνο και απέκτησαν 9 μήνες?
Εκείνοι που δούλευαν 7-8 χρόνια ωρομίσθιοι δεν ήξεραν πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα στην παιδεία το 2010.
Αυτοί που δούλεψαν όμως πρώτη φόρα φέτος ήξεραν τα δεδομένα του Ν.3848 και άρα αποφάσισαν να εργαστούν εν γνώση τους. Υπό άλλες συνθήκες μπορεί να μην το έκαναν αφού δεν είχε προοπτική η φετινή προϋπηρεσία, αλλά με τέτοια ανεργία που υπάρχει παρουσιάστηκαν για εργασία είτε ως ΑΚΩ, είτε ως ΑΜΩ για να έχουν κάποια χρήματα στην τσέπη τους και ιατροφαρμακευτική ασφάλιση. Πάντως ήταν γνωστό ότι η προϋπηρεσία δε θα συνυπολογίζονταν μέχρι να γίνει ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ.

Αν και η λογική μου ήταν ότι δεν πρέπει να ψάχνουμε να βρούμε ποιος αδικείται περισσότερο, τελικά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Εξάλλου όποιος δουλεύει πρώτη χρονιά φέτος λογικά είναι πολύ μικρότερος ηλικιακά από εκείνον που έχει 7-8 χρόνια ωρομισθίας, όμως ο καθένας ξέρει τις περιστάσεις του. Δικαίωμα στην εργασία έχει και ο παντρεμένος με παιδιά και ο ανύπαντρος, αλλά έτσι όπως τα έκαναν στο τέλος θα μας ταΐζουν οι γονείς μας κι ας είμαστε 30+  :(

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:53:23 μμ »
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπάρχει και όριο ηλικίας για μόνιμο διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:53:57 μμ »
Lasid σωστόςςςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 12, 2011, 11:59:15 μμ »
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπάρχει και όριο ηλικίας για μόνιμο διορισμό.

Σσσσστ!!
Μη μιλάμε γι' αυτό... Μπορεί να μας ακούσουν...
Και θα μου χαλάσεις το όνειρο, να μπω μια μέρα στη τάξη μόνιμος με μαγκούρα...  8)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:02:32 πμ »
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπάρχει και όριο ηλικίας για μόνιμο διορισμό.
Σσσσστ!!
Μη μιλάμε γι' αυτό... Μπορεί να μας ακούσουν...
Και θα μου χαλάσεις το όνειρο, να μπω μια μέρα στη τάξη μόνιμος με μαγκούρα...  8)
και θα βγούμε και γρήγορα σε σύνταξη

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:15:26 πμ »
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν υπάρχει και όριο ηλικίας για μόνιμο διορισμό.
Σσσσστ!!
Μη μιλάμε γι' αυτό... Μπορεί να μας ακούσουν...
Και θα μου χαλάσεις το όνειρο, να μπω μια μέρα στη τάξη μόνιμος με μαγκούρα...  8)
και θα βγούμε και γρήγορα σε σύνταξη

Λες να μην έχουν καταργηθεί οι αναπηρικές μέχρι τότε; Αισιόδοξο σε βλέπω! :)

Να γυρίσω στο θέμα μας... Λοιπόν, οι διορισμοί των αναπληρωτών του χρόνου θα γίνουν όπως και φέτος από τους ίδιους κλειδωμένους πίνακες. Έτσι, θα είμαι και του χρόνου αναπληρωτής. Αν έχουμε παράταση της "μεταβατικής" θα είμαι και το '12- '13 αναπληρωτής. Τον Σεπτέμβριο του 2013 θα μου προταθεί μόνιμος διορισμός που δεν θα αποδεχτώ, γιατί σαν αναπληρωτής θα έχω πιο πολλές πιθανότητες να είμαι κοντά στην οικογένειά μου... Το 2014 θα ξαναδώσω ΑΣΕΠ (όχι το 2012, γιατί βαριέμαι...) για να θωρακίσω τον οργανισμό μου από την όποια αρχόμενη γεροντική άνοια. Παράλληλα θα κάνω και ένα διδακτορικό με θέμα " η τοπολογία της ηλιθιότητας στον χώρο της ελληνικής εκπαίδευσης"...
Να ξεκινήσω μετά και ακαδημαική καριέρα; Νέος θα είμαι ακόμη...  8)   

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 13, 2011, 12:33:10 πμ »
Έχεις πλάκα όπως τα λες Πάνο. Είναι αξιοθαύμαστο πώς με τον μαθηματικό σου τρόπο σκέψης απεικονίζεις την πραγματικότητα και φυσικά εξακολουθείς να είσαι αισιόδοξος... Εύγε! :)

Μα τα έχεις υπολογίσει όλα, ενώ άλλοι δε γνωρίζουν τι τους ξημερώνει αύριο. Και το καλύτερο θα είσαι και κοντά στην οικογένειά σου. Τουλάχιστον εσύ πρόλαβες να κάνεις. Εμάς μας πρόλαβε η οικονομική κρίση.  :(

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:04:35 πμ »
@panos2

Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει! Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα το πιστεύω οτι δεν μπορεί να ξέρει κανείς τι εξέλιξη θα υπάρχει. Και βλέπω ότι όλα καθυστερούν....και αυτή η αβεβαιότητα είναι που "σκοτώνει". Αν μάθουμε τι θα γίνει με το νέο Λύκειο αλλά και με τον ΑΣΕΠ μέχρι το καλοκαίρι, νομίζω πως θα μπορέσουμε να βάλουμε σε μια τάξη τις σκέψεις μας....μέχρι τότε περιμένουμε.

Να θέσω και ένα άλλο ζήτημα όμως. Όπως είχε ακουστεί, απο Σεπτέμβρη θα έχουμε πολλά περισσότερα πιλοτικά σχολεία. Αυτό θα σήμαινε αυτόματα περισσότερους αναπληρωτές. Πιστεύω όμως οτι δεν είναι απαραίτητα έτσι. Θεωρώ οτι στο μέλλον θα κατέβει πολύς κόσμος ήδη διορισμένος (της ειδικότητας μας) στα δημοτικά. Όσοι δεν έχουν πχ οργανική, θα αποκτήσουν στο δημοτικό. Και δεν νομίζω οτι θα αργήσει πολύ αυτό. Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ που έχω παραθέσει και σε άλλο θέμα, η αύξηση των ωρών στο Γυμνάσιο θα γίνει μάλλον (αλλά όχι και σίγουρα). Ξέρετε πόσα άτομα θα περισσέψουν απο τη Δευτεροβάθμια;; Εκεί θα γίνει και η ανάλογη οικονομία σε Πληροφορικούς κατά τη γνώμη μου και μπορεί οι προσλήψεις αναπληρωτών να είναι πολύ λιγότερες (και γενικότερα διορισμών αργότερα).

Συμφωνείτε συνάδερφοι ή το έχω αντιληφθεί λάθος;;

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: τρόπος πρόσληψης αναπληρωτων την επομενη χρονιά
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:20:51 πμ »
@panos2

Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου αν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει! Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα το πιστεύω οτι δεν μπορεί να ξέρει κανείς τι εξέλιξη θα υπάρχει. Και βλέπω ότι όλα καθυστερούν....και αυτή η αβεβαιότητα είναι που "σκοτώνει". Αν μάθουμε τι θα γίνει με το νέο Λύκειο αλλά και με τον ΑΣΕΠ μέχρι το καλοκαίρι, νομίζω πως θα μπορέσουμε να βάλουμε σε μια τάξη τις σκέψεις μας....μέχρι τότε περιμένουμε.

Να θέσω και ένα άλλο ζήτημα όμως. Όπως είχε ακουστεί, απο Σεπτέμβρη θα έχουμε πολλά περισσότερα πιλοτικά σχολεία. Αυτό θα σήμαινε αυτόματα περισσότερους αναπληρωτές. Πιστεύω όμως οτι δεν είναι απαραίτητα έτσι. Θεωρώ οτι στο μέλλον θα κατέβει πολύς κόσμος ήδη διορισμένος (της ειδικότητας μας) στα δημοτικά. Όσοι δεν έχουν πχ οργανική, θα αποκτήσουν στο δημοτικό. Και δεν νομίζω οτι θα αργήσει πολύ αυτό. Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ που έχω παραθέσει και σε άλλο θέμα, η αύξηση των ωρών στο Γυμνάσιο θα γίνει μάλλον (αλλά όχι και σίγουρα). Ξέρετε πόσα άτομα θα περισσέψουν απο τη Δευτεροβάθμια;; Εκεί θα γίνει και η ανάλογη οικονομία σε Πληροφορικούς κατά τη γνώμη μου και μπορεί οι προσλήψεις αναπληρωτών να είναι πολύ λιγότερες (και γενικότερα διορισμών αργότερα).

Συμφωνείτε συνάδερφοι ή το έχω αντιληφθεί λάθος;;

ΑΜΩ πληροφορικής με ΕΣΠΑ...
Άλλο επίπεδο πο χαμηλό...  ;D  Και για εσας η καταληκτική ημερομηνία είναι το 2013. Μέχρι τότε κάτι θα υπάρχει για λίγα  ένσημα και αρκετή πείνα...
Το απαισιόδοξο σενάριο είναι να κατεβάσουν εμας στο  πιο χαμηλό επίπεδο σας  ;D ;D και από ΑΚΩ να μας κάνουν ΑΜΩ και εσας να σας στείλουν -παρά την θέλησή σας- να πλουτίσετε στον ιδιωτικό τομέα...  ::)
Αυτό το απκλείω φυσικά, γιατί θα συναντήσουν την σθεναρή αντίστασή μας... :P
Ακους εκεί, ΑΜΩ...  ::)      Μπρρ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 865
Σύνολο: 865

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.