*

Αποστολέας Θέμα: βοήθεια!  (Αναγνώστηκε 2268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
βοήθεια!
« στις: Νοέμβριος 02, 2007, 09:09:04 μμ »
 Γεά σας. Είμαι διορισμένη αναπληρώτρια και σκέφτομαι να παραιτηθώ. Θα μπορέσω να ξαναδουλέψω του χρόνου;
Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα. Είμια μόνη μου σε μια τάξη με είκοσι παιδιά. 19 Παρουσιάζονται συνήθως. Μονοθέσιο. Ένα παιδί υπερκινητικό, το οποίο πήγε να μου φύγει απο το παράθυρο μια μέρα. Όταν το πιέζω να καθήσει με τα άλλα με βρίζει και πολλές φορές βάζει το χέρι του και κάνει εμμετό. Όταν δεν το πιέζω πετάει αντικείμενα, χτυπάει τα άλλα παιδιά και γενικά απασπά τη προσοχή. 6 απο το 10 αγόρια εδω και 10 μέρες έχουν αρχίσει να υιοθετούν τη συμπεριφορά του υπερκινητικού παιδιού. Διάλλειμα δεν βγαίνουμε.  Το σχολείο δεν έχει δική του αυλή. Υπάρχει του δημοτιού η οποια είνα τεράστια και ανεξέλεκτη με επικίνδυνα σημεία για τα παιδιά. Οι γονείς ζητάνε 2 νηπιαγωγό, ο προιστάμενος λέει οτι ο νόμος δεν το επιτρέπει. Η προηγούμενη νηπιαγωγός αντιπετώπιζε τα ίδια προβλήματα και πήρε βελτίωση. Εγώ κοντεύω να τρελλαθώ....Α και ξέχασα να σας πω οτι ακόμα δεν έχουμε πληρωθεί.

Τι θα γινει αν παραιτηθώ; Έχω χάσει το κουράγιο μου. Είμαι ολομόναχη στο σχολείο και στο νησί που είμαι διορισμένη  γενικότερα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοήθεια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:39:00 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 09:41:58 μμ »
Renak, καταρχήν καλησπέρα. :)
Από το μήνυμά σου φαίνεται πόσο απογοητεύμένη-αγχωμένη-"τρελαμένη" είσαι και σε δικαιολογώ απόλυτα (διαβάζοντας και μόνο τις συνθήκες...)
Τώρα...όσοι είναι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρουν αλλά, προσωπικά, συνιστώ υπομονή. Καταλαβαίνω ότι νιώθεις ότι δεν υπάρχει άλλη υπομονή, ότι η κατάσταση είναι αδιέξοδη, όμως η παραίτηση ίσως είναι η "εύκολη" λύση. Σκέψου ότι αυτό σου έτυχε τώρα που δουλεύεις ως αναπληρώτρια και έχεις τη δυνατότητα να παραιτηθείς. Αν σου τύχαινε ως μόνιμη τι θα έκανες? :-\
Πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι αυτό που διαλέξαμε να κάνουμε την ίδια στιγμή που μπορεί να είναι υπέροχο, την ίδια μπορεί να αποδειχθεί και αφάνταστα δύσκολο ή σκληρό (αλλά, μεταξύ μας, έχει κι αυτό τη γοητεία του...)
Το παιδί μήπως χρειάζεται ειδικό? Μήπως πρέπει να έρθει νηπιαγωγός ένταξης? Αυτό που πρέπει επειγόντως να κάνεις είναι να απευθυνθείς στη σχολική σύμβουλο για να σε κατευθύνει. Ο ρόλος τους δεν είναι διακοσμητικός! Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που θα ζητήσουμε τη βοήθειά τους.
Αν, παρόλ' αυτά, δεν υπάρξει η λύση ατόμου βοηθείας, ψάξε να βρεις τρόπους να βοηθήσεις το παιδάκι να μπει στην ομάδα. Δες το σαν πρόκληση, σαν ένα προσωπικό στοίχημα που πρέπει να κερδίσεις και, πίστεψέ με, το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει!!! (έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση σε ιδιωτικό και δε μετάνιωσα στιγμή που "δεν παρέδωσα τα όπλα")
Είναι μαγεία να νιώθεις ότι μπορείς να "μεταμορφώσεις" μια μικρή ψυχή και να ανακαλύψεις στην πράξη ότι, με τη δύναμή σου και την αγάπη σου, μπορείς να βγάλεις τις καλύτερες πτυχές της.
Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα αλλά και τα ωραία! ;)
Σου εύχομαι από καρδιάς το καλύτερο...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 09:51:06 μμ »
renak, με τους γονείς του έχεις μιλήσει; Τι σου είπαν;
Στην αυλή επίσης είναι αδύνατον να βγείτε, ακόμα και σε διαφορετική ώρα από το δημοτικό; Αν είναι τόσο υπερκινητικό, το κλείσιμο στην τάξη πρέπει να το αποτρελαίνει.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος renak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 10:03:57 μμ »
Γεά σας. Είμαι διορισμένη αναπληρώτρια και σκέφτομαι να παραιτηθώ. Θα μπορέσω να ξαναδουλέψω του χρόνου;
Αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα. Είμια μόνη μου σε μια τάξη με είκοσι παιδιά. 19 Παρουσιάζονται συνήθως. Μονοθέσιο. Ένα παιδί υπερκινητικό, το οποίο πήγε να μου φύγει απο το παράθυρο μια μέρα. Όταν το πιέζω να καθήσει με τα άλλα με βρίζει και πολλές φορές βάζει το χέρι του και κάνει εμμετό. Όταν δεν το πιέζω πετάει αντικείμενα, χτυπάει τα άλλα παιδιά και γενικά απασπά τη προσοχή. 6 απο το 10 αγόρια εδω και 10 μέρες έχουν αρχίσει να υιοθετούν τη συμπεριφορά του υπερκινητικού παιδιού. Διάλλειμα δεν βγαίνουμε.  Το σχολείο δεν έχει δική του αυλή. Υπάρχει του δημοτιού η οποια είνα τεράστια και ανεξέλεκτη με επικίνδυνα σημεία για τα παιδιά. Οι γονείς ζητάνε 2 νηπιαγωγό, ο προιστάμενος λέει οτι ο νόμος δεν το επιτρέπει. Η προηγούμενη νηπιαγωγός αντιπετώπιζε τα ίδια προβλήματα και πήρε βελτίωση. Εγώ κοντεύω να τρελλαθώ....Α και ξέχασα να σας πω οτι ακόμα δεν έχουμε πληρωθεί.

Τι θα γινει αν παραιτηθώ; Έχω χάσει το κουράγιο μου. Είμαι ολομόναχη στο σχολείο και στο νησί που είμαι διορισμένη  γενικότερα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: βοήθεια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:39:00 »

Αποσυνδεδεμένος renak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 10:27:29 μμ »
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΑΜΕΣΑ! ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΤΟΥ. Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ... ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΣΕ 25 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑ ΚΑΛΑ. ΦΟΒΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ. Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΥ ΘΕΣΩ ΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΞΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΔΙΑ; ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΉ ΣΥΜΒΟΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΟΥΣ ΜΟΥ. ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΝΑ  ΑΥΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ, ΟΜΩΣ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ.

ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ...ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ,
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ...
ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΞΑΝΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ. ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΨΑΞΩ.
ΚΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΤΙΣ ΓΩΝΙΕΣ, ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΩ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΙΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ. ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΡΧΙΖΟΥΝ.... ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ....
ΕΠΙΣΗΣ, ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ ΜΙΛΑΝΕ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ, ΧΡΗΣΙΜΠΟΠΟΙΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ....
ΜΕΡΙΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΙΑΙ...
ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΩ...ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....
ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΙ... ΚΛΕΙΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ, ΚΡΥΒΩ ΤΑ ΨΑΛΙΔΙΑ....

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 02, 2007, 10:39:25 μμ »
Αυτό σκέφτηκα και πριν να σου γράψω...αν το παιδί είναι διαγνωσμένα υπερκινητικό...Γιατί η συμπεριφορά που περιέγραψες, εμένα τουλάχιστον, μου έδειχνε ένα παιδάκι που ζητάει την προσοχή (ιδίως το "σύστημα" με τον εμετό). Πώς να το πω...σαν μια κραυγή αγωνίας... :-\ Προσπάθησε, πρώτα απ' όλα, να τον κερδίσεις εσύ, να τον φέρεις κοντά σου, να σε εμπιστευτεί. Αν νιώσει ότι διστάζεις, δειλιάζεις, αγχώνεσαι...το 'χασες το παιχνίδι. Πρέπει να σε νιώσει σταθερή και να του δώσεις να καταλάβει ότι είσαι κοντά του και το αποδέχεσαι και το αγαπάς ανεξάρτητα από το πώς σου συμπεριφέρεται!!! :(

ΥΓ. Δες λίγο τα προσωπικά σου μηνύματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2007, 10:53:29 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 02:57:35 πμ »
Αυτό σκέφτηκα και πριν να σου γράψω...αν το παιδί είναι διαγνωσμένα υπερκινητικό...Γιατί η συμπεριφορά που περιέγραψες, εμένα τουλάχιστον, μου έδειχνε ένα παιδάκι που ζητάει την προσοχή (ιδίως το "σύστημα" με τον εμετό). Πώς να το πω...σαν μια κραυγή αγωνίας... :-\ Προσπάθησε, πρώτα απ' όλα, να τον κερδίσεις εσύ, να τον φέρεις κοντά σου, να σε εμπιστευτεί. Αν νιώσει ότι διστάζεις, δειλιάζεις, αγχώνεσαι...το 'χασες το παιχνίδι. Πρέπει να σε νιώσει σταθερή και να του δώσεις να καταλάβει ότι είσαι κοντά του και το αποδέχεσαι και το αγαπάς ανεξάρτητα από το πώς σου συμπεριφέρεται!!! :(

ΥΓ. Δες λίγο τα προσωπικά σου μηνύματα...

Λιγο δυσκολο να ειναι υπερκινητικο συνδρομο διεγνωσμενο και να πηγαινει σε ψυχολογο. Μιλησα με την ειδικη παιδοψυχιατρο που της κανω τα προγραμματα για τα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και μου ειπε οτι τα διεγνωσμενα απο γιατρο υπερκινητικα παιρνουν φαρμακα γιατι αλλιως θα δημιουργηθουν προβληματα υγειας λογω της συνεχους υπερδιεγερσης. Της ειπα αυτα που εγραψε η συναδελφος και ειπε οτι ειναι φως φαναρι η ελλειψη προσοχης και ενδιαφεροντος των γονεων που εχει αποσυντονισει το παιδι. Το συνανταει συνεχεια σε παιδια που εχουν χωρισει οι γονεις τους.Μου τονισε οτι η προγνωση δεν ειναι καλη και οτι απαιτειται συστημικη ψυχοθεραπεια (το παιδι- η οικογενεια- το σχολειο). Δυστυχως το γεγονος οτι τα αλλα παιδια επηρεαζονται ειναι φυσιολογικο γιατι αντιλαμβανονται οτι οι κανονες που υπαρχουν για ολους δεν ισχυουν για μερικους. Προφανως τα παιδια δοκιμαζουν τα ορια σου. Μου τονισε οτι αν δεν συνεργαστειτε ομαδικα σχολειο οικογενεια και παιδι δε θα πετυχεις τιποτα. Επισης γιατι δεν επικοινωνεις με το ψυχολογο των 25 μαθηματων :-\ να σου πει τι προγραμμα εφαρμοζει για να σου πει με ποιο τροπο να συνεργαστειτε και τι κανει αυτος και βοηθαει το παιδι. Το πιο σημαντικο ομως ειναι να κατσεις κοντα του να αφουγκραστεις τη ψυχουλα του , να το αφησεις να σου μιλησει για το πως νιωθει για το σπιτι του, το σχολειο, τους συμμαθητες του , εσενα. Δειξτου το ενδιαφερον και την προσοχη που ζηταει. Ζωγραφιστε μαζι και παρατηρησε τα σχεδια του . Θα βγαλεις πολλα συμπερασματα. Ειναι μια κραυγη απέλπισιας που σε εσενα επεσε ο κληρος για να ακουσεις. Μη του γυρισεις την πλατη και μη παραιτηθεις. Και για τους γονεις που διαμαρτυρονται συζητησε το .Αν ηταν το δικο τους παιδι? 

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 09:58:53 πμ »
Δεν είμαι ψυχολόγος, αλλά νομίζω ότι αυτά που γράφει η kellykou είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνουν. Ενδέχεται δηλαδή το παιδί να μην είναι υπερκινητικό, τουλάχιστον όχι περισσότερο από τα άλλα. Δεδομένης της οικογενειακής του κατάστασης, πρέπει να βιώνει μια απόρριψη που το πληγώνει. Η επιθετικότητα που εκδηλώνει είναι μια διέξοδος στο θυμό που νιώθει και μια προσπάθεια να τραβήξει την προσοχή έστω των ξένων. Ο περιορισμός της κινητικότητάς του, εξαιτίας του γεγονότος ότι δεν βγαίνετε διάλειμμα, απλώς χειροτερεύει τα πράγματα. Προσπάθησε να επικοινωνήσεις και με τον ψυχολόγο, όπως σου προτείνει η kellykou, αλλά και με τη γιαγιά με την οποία νομίζω ότι θα πρέπει να συνεργαστείς. Προσπάθησε επίσης να του δείξεις ότι το θεωρείς σημαντικό αναθέτοντάς του ρόλους μέσα στην τάξη που το φέρνουν στο επίκεντρο της προσοχής ή  επαινώντάς το για τις εργασίες του. Ψάξε να βρεις εργασίες που πιθανόν να το ενδιαφέρουν. Μπορείς να το ρωτήσεις κιόλας.
Η τάξη είναι κι αυτή μικρή;  Μήπως θα μπορούσες να την αξιοποιήσεις για κάποια παιχνίδια που να χρειάζονται κινητικότητα;
Καλή τύχη και υπομονή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2007, 11:44:34 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 10:09:23 πμ »
Γι αυτό κι εγώ ρώτησα για διάγνωση...Πολλές φορές ένα έντoνα δραστήριο παιδί το "βαφτίζουμε" υπερκινητικό αυθόρμητα (πράγμα που είναι λάθος...)
Δες παρακάτω :



Συμπτώματα

Τα παιδιά με ADHD παρουσιάζουν τα παρακάτω χαρακτηριστικά σημεία:

- Ανησυχία και υπερκινητικότητα. Δεν μένουν για πολύ στο ίδιο μέρος ή κάνουν την ίδια δραστηριότητα.

- Στριφογυρίζουν νευρικά, μιλούν ασταμάτητα και διακόπτουν τους άλλους όταν μιλούν.

- Διασπάται εύκολα η προσοχή τους και δεν ολοκληρώνουν καμιά εργασία.

- Το εύρος προσοχής τους είναι περιορισμένο και δεν μπορούν να συγκεντρωθούν σε εργασίες που απαιτούν περίσκεψη.

- Εμφανίζουν παρορμητικότητα, ξαφνικά κάνουν πράγματα χωρίς να τα σκεφτούν.

- Αδυνατούν να περιμένουν τη σειρά τους στην τάξη, σε παιχνίδια, στη συζήτηση ή σε άλλη κοινωνική κατάσταση. Τα παιδιά με ADHD συνήθως έχουν φυσιολογική διανοητική ικανότητα. Μερικά παιδιά όμως με μαθησιακές δυσκολίες μπορεί επίσης να έχουν ADHD. Μπορεί ακόμη να έχουν και άλλες δυσκολίες, οι οποίες δεν είναι τυπικές (διαγνωστικές) της κατάστασης, αλλά μάλλον δευτερογενείς λόγω της επίδρασης των προαναφερθέντων προβλημάτων:

- Τα παιδιά με ADHD μπορεί να έχουν καθυστερημένη ανάπτυξη λόγου.

- Έχουν δυσκολίες στην ανάγνωση.

- Μένουν πίσω στις σχολικές εργασίες. Αυτό μπορεί επίσης να συνδεθεί με την αδυναμία τους να συγκεντρωθούν και να μάθουν νέες πληροφορίες, ιδιαίτερα σε μεγαλύτερες τάξεις.

- Είναι κοινωνικά ανώριμα και δυσκολεύονται να αναπτύσσουν και να διατηρούν φιλίες.

- Έχουν χαμηλή εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, αισθάνονται ότι είναι ανόητοι, συνήθως γιατί δεν μαθαίνουν τόσο γρήγορα όσο τα άλλα παιδιά.

- Έχουν συνυπάρχοντα εναντιωματικά προβλήματα, όπως επιθετικότητα, δεν ανταποκρίνονται στην πειθαρχία και έχουν ξεσπάσματα θυμού. Έχουν ανήσυχο ύπνο, αργούν να κοιμηθούν και ξυπνούν πολύ νωρίς το πρωί. Αυτό είναι εξαντλητικό για την υπόλοιπη οικογένεια.

Όλα αυτά τα σημεία θα πρέπει να συγκεντρωθούν μέσα σε μεγάλη χρονική περίοδο και μέσω διαφορετικών καταστάσεων στο σπίτι και στο σχολείο. Η χρονολογική ηλικία του παιδιού θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν για την ερμηνεία της συμπεριφοράς του


...περισσότερα για τρόπους αντιμετώπισης : http://www.specialeducation.gr/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=134&mode=thread&order=0&thold=0

Είναι ένα site που μπορεί να σε βοηθήσει πάρα πολύ σε διάφορες δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίσεις! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2007, 02:43:32 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 10:16:45 πμ »
Μιλησα με την ειδικη παιδοψυχιατρο που της κανω τα προγραμματα για τα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και μου ειπε οτι τα διεγνωσμενα απο γιατρο υπερκινητικα παιρνουν φαρμακα γιατι αλλιως θα δημιουργηθουν προβληματα υγειας λογω της συνεχους υπερδιεγερσης.

Με το θέμα των φαρμάκων για την διαγνωσμένη υπερκινητικότητα έχει γίνει μεγάλος ντόρος. Ένα ευρέως διαδεδομένο φάρμακο (συγνώμη μου διαφεύγει το όνομα), που χρησιμοποιήθηκε χρόνια γι' αυτό τον σκοπό (κύριως στην Αμερική), τελικώς απαγορεύτηκε γιατί αποδείχτηκε ότι είχε προκαλέσει και θανάτους (κυρίως επιπλοκές στην καρδιακή λειτουργία). Γι' αυτό υπάρχει πλέον μία επιφυλακτικότητα ως προς την συνταγογράφηση φαρμάκων τα οποία δίνονται με φειδώ και σε πραγματικά "δύσκολες" περιπτώσεις... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος renak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 10:07:34 μμ »
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΣΟΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ. ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ.  ΟΛΕΣ ΑΚΟΥΓΕΣΤΕ ΠΙΟ ΣΟΦΕΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΛΥΓΙΣΑ....

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 03, 2007, 10:29:43 μμ »
ΟΛΕΣ ΑΚΟΥΓΕΣΤΕ ΠΙΟ ΣΟΦΕΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΛΥΓΙΣΑ....

Μην τα βάζεις με τον εαυτό σου. Λογικό ήταν να λυγίσεις, αφού ήταν η πρώτη φορά που αντιμετωπίζεις τέτοια κατάσταση και είσαι μόνη σου στο σχολείο. Κανείς δεν είναι σοφός από μόνος του. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Γράψε μας, αν υπάρξουν εξελίξεις. 
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια!
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2007, 02:59:33 πμ »
[quote author=kellykou link=topic=4028.msg42277#msg42277 date=1194051455
 Μιλησα με την ειδικη παιδοψυχιατρο που της κανω τα προγραμματα για τα παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και μου ειπε οτι τα διεγνωσμενα απο γιατρο υπερκινητικα παιρνουν φαρμακα γιατι αλλιως θα δημιουργηθουν προβληματα υγειας λογω της συνεχους υπερδιεγερσης.

Με το θέμα των φαρμάκων για την διαγνωσμένη υπερκινητικότητα έχει γίνει μεγάλος ντόρος. Ένα ευρέως διαδεδομένο φάρμακο (συγνώμη μου διαφεύγει το όνομα), που χρησιμοποιήθηκε χρόνια γι' αυτό τον σκοπό (κύριως στην Αμερική), τελικώς απαγορεύτηκε γιατί αποδείχτηκε ότι είχε προκαλέσει και θανάτους (κυρίως επιπλοκές στην καρδιακή λειτουργία). Γι' αυτό υπάρχει πλέον μία επιφυλακτικότητα ως προς την συνταγογράφηση φαρμάκων τα οποία δίνονται με φειδώ και σε πραγματικά "δύσκολες" περιπτώσεις... :-\
Παράθεση

Eιναι αληθεια αυτο sophie γι'αυτο μονο διεγνωσμενα παιδια που εχουν διαγνωση απο δημοσιο ιατροπαιδαγωγικο σταθμο και ειναι πολυ δυσκολες περιπτωσεις(τονισα μονο για υπερκινητικα που υπαρχει η πιθανοτητα να προκληθει βλαβη στην υγεια τους και μονο απο παιδοψυχιατρο του ιατροπαιδαγωγικου κεντρου και οχι ιδιωτη γιατρο). Παντως για παιδια διεγνωσμενα με συνδρομο υπερκινητικοτητας μπειτε και στο site www.noesi.gr. Eπισης ενα αλλο ελληνικο site ειναι το www.focusonchild.gr. Eαν ενδιαφερεστε για μια σχετικη ενημερωση στα ελληνικα υπαρχει "το υπερκινητικο παιδι" απο τα ελληνικα γραμματα. Παντως οποιος θελει γερη δοση γνωσης για το συγκεκριμενο συνδρομο η τριτη εκδοση του "Αttention-Deficit-Hyperactivity Disorder "του Russell A. Barkley (Guilford Publications). Eιναι η βιβλος επι του θεματος και η τελευταια εκδοση ειναι του 2006 και αρκετα προσφατα ενημερωμενη. Ειναι περιπου 800 σελιδες και κοστιζει γυρω στα 85 ευρω. Παντως για οσους ασχολουνται ειναι εργαλειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2007, 03:18:14 πμ από kellykou »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160630
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.