*

Αποστολέας Θέμα: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 5004 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 08:31:48 μμ »
Αν και υπάρχουν σχετικά θέματα στο forum δεν έχω καταλάβει κάτι. Το κριτήριο της προϋπηρεσίας αφορά μόνο τους εκπαιδευτικούς που διαθέτουν κοινωνικά κριτήρια? Δηλαδή, οι άγαμοι διοριστέοι από ΑΣΕΠ που δεν έχουν κανένα κοινωνικό κριτήριο, αλλά ίσως διαθέτουν κάποια προϋπηρεσία τοποθετούνται μόνο με κριτήριο τη σειρά κατάταξης ΑΣΕΠ ή μετράει πρώτα η προϋπηρεσία τους? Εδώ μας λένε ότι θα διοριστούμε με τη σειρά ΑΣΕΠ. Τότε όμως δεν παρακάμπτεται το κριτήριο προϋπηρεσία??
Σας παρακαλώ για οποιαδήποτε βοήθεια γιατί το πρωί θα μας τοποθετήσουν!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:28 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 08:44:04 μμ »

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 09:08:44 μμ »
Το έχω δει το προεδρικό διάταγμα, αλλά η απορία μου παραμένει. Είμαι διοριστέα μέσω ΑΣΕΠ, χωρίς μόρια από κοινωνικά κριτήρια, τότε απλά η σειρά κατάταξης είναι η σειρά του ΑΣΕΠ, ή μετράει η προϋπηρεσία μου(σε σχέση πάντα με τους υπόλοιπους διοριστέους μέσω ΑΣΕΠ χωρίς κοινωνικά κριτήρια)?

Αποσυνδεδεμένος fenia712

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 09:18:26 μμ »
Έχω την ίδια απορία ακριβώς.Άν μπορεί κάποιος να μας απαντησει...τελικά για όσους δεν έχουν κανένα μόριο από κοινωνικούς λόγους ή συνυπηρέτηση ή εντοπιότητα ,ισχύει μόνο η σειρά κατάταξης στον ΑΣΕΠ και καθόλου η προϋπηρεσία?Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:28 »

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 10:51:37 μμ »
Έχω την ίδια απορία ακριβώς.Άν μπορεί κάποιος να μας απαντησει...τελικά για όσους δεν έχουν κανένα μόριο από κοινωνικούς λόγους ή συνυπηρέτηση ή εντοπιότητα ,ισχύει μόνο η σειρά κατάταξης στον ΑΣΕΠ και καθόλου η προϋπηρεσία?Ευχαριστώ!
Για την κάλυψη λειτουργικών κενών από νεοδιόριστους ισχύουν πρώτα τα κοινωνικά κριτήρια και δευτερεύοντα τα μόρια από προϋπηρεσία. ΔΛΔ: εσύ κι εγώ δηλώνουμε το ίδιο κενό σε σχολείο , αν εσύ έχεις κάποια κονωνικά κριτήρια π.χ. είσαι έγγαμη και εγώ παρότι έχω περισσότερα μόρια υπηρεσίας (αναπληρωτής π.χ) δεν έχω μόρια κοινωνικών κριτηρίων θα καλύψεις εσύ το κενό. Αν και οι 2 έχουμε μόρια από κοινωνικά κριτήρια το κενό θα το καλύψει αυτός που έχει τα περισσότερα. Αν πάλι δεν υπάρχουν μόρια κοινωνικών κριτηρίων η κάλυψη του κενού γίνεται με βάση τα μόρια προϋπηρεσίας. Αυτό ισχύει μόνο για την προσωρινή τοποθέτηση και όχι για τη μετάθεση αργότερα που όλα τα μόρια υπολογίζονται ώς άθροισμα και μετά συγκρίνονται.

Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 07:54:42 πμ »
 Πρώτα τοποθετούνται όσοι διορίζονται από τον εννιαίο (έγγαμοι ή άγαμοι). Επιλέγουν σχολεία και η σειρά τους είναι ανάλογα με τα κοιν. κριτήρια. Έπονται εκείνοι του ΑΣΕΠ. Η σειρά τους πάλι είναι ανάλογα με την οικογεν. τους κατάσταση. Έτσι, ακόμα κι αν κάποιος είναι άγαμος αλλά διορίζεται από εννιαίο, προηγείται από αυτόν που έχει 2 παιδιά αλλά διορίζεται από ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 08:33:53 πμ »
Νομιζω πως δεν ισχυει αυτο.
Ο τροπος διορισμου καποιου (30μηνο,24μηνο,Ενιαιος,ΑΣΕΠ) επηρεαζει μονο τον διορισμο του σε περιοχη, δηλαδη αν θα παει Ηρακλειο η Δωδ/σα, πχ.
Στην ιδια την περιοχη, οταν γινονται οι τοποθετησεις, δε λαμβανεται υποψιν ο τροπος διορισμου, και ειναι και λογικο: δε γινεται να διοριστει μεσα στην πολη, για παραδειγμα, καποιος απο Ενιαιο που εχει μονο προυπηρεσια, και να μη διοριστει καποιος απο ΑΣΕΠ αλλα με παιδια και εντοπιοτητα!!!

Ελενη μου ελπιζω οτι θα ληφθει υποψιν και η προυπηρεσια, αλλωστε καπως πρεπει να ξεμπερδεψουν το κουβαρι.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι στο χαρτι το πρασινο που μας εδωσαν, δε λεει κατι. Οταν πατε να δηλωσετε, καντε και μια ερωτηση να ξερετε τι να περιμενετε.

Ρωτηστε και ποτε θα βγουν να ξερουμε περιπου...

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:08:11 πμ »
Στη ΔΔΕ της περιοχής διορισμού μου, μας είπαν ότι οι τοποθετήσεις γίνονται ως εξής:
α. Κοινωνικά κριτήρια
β. Τρόπος διορισμού και σειρά κατάταξης

π.χ. Οσοι έχουν κοινωνικά κριτήρια προηγούνται.
Αν είστε δύο χωρίς κοινωνικά κριτήρια εσύ από ΑΣΕΠ και ο άλλος από 30μηνο, προηγείται αυτός με το τριαντάμηνο.
Αν είστε δύο χωρίς κοινωνικά και οι δύο από ΑΣΕΠ, μετράει η σειρά κατάταξης στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ

Οταν ρωτήσαμε αν μετράει η προυπηρεσία μας είπαν ότι δεν μετράει άμεσα αλλά έμεσα αφού έχει συνυπολογιστε στον τρόπο διορισμού και στην σειρά κατάταξης, δηλ η διάκριση του τρόπου διορισμού ουσιαστικά συμπεριλαμβάνει την προυπηρεσία οπότε δεν την μετράνε εκ νέου.

Αυτά κατάλαβα εγώ και πιθανόν κάτι να μπέρδεψα ή να μου ξέφυγε. Επίσης από ότι έχω καταλάβει η κάθε διεύθυνση λέει άλλα ή εμείς καταλαβαίνουμε άλλα. Το μόνο ασφαλές είναι να τους ρωτήσεις με ποια κριτήρια έγιναν οι τοποθετήσεις και αν πιστεύεις ότι αδικήθηκες να κάνεις ένσταση οπότε θα σου απαντήσουν γραπτώς.

Επίσης κάνουν και κάτι άλλο αρκετά προνοητικό. Οι θέσεις όσων πρέκειται να πάρουν άδεια ανατροφής είναι εικονικές. Δηλαδή, επειδή θεωρητικά αυτοί έχουν περισσότερες πιθανότητες να τοποθετηθούν εκεί που θέλουν, τους τοποθετούν αλλά η θέση στην πραγμάτικότητα παραμένει κενή για την τοποθέτηση των υπόλοιπων.

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 10:24:49 πμ »
H αλήθεια ειναι οτι απο διεύθυνση σε διεύθυνση μπερδεύεσαι με το πως τοποθετούνε τους νεοδιόριστους, και εγώ δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα.. πάντως για τις Κυκλάδες ρίξτε μια ματιά σ αυτό:

http://elme-syrou.kyk.sch.gr/keimena/neodioristoi2008.htm

Αποσυνδεδεμένος GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:31:28 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.Το νεοδιόριστο τον τοποθετούν προσωρινά σε σχολείο της περιοχής μετάθεσης.Η τοποθέτηση αυτή είναι και η οργανική του;Η οριστική τοποθέτηση πότε γίνεται; Θα  γίνουν αιτήσεις τοποθέτησης ή η όλη διαδικασία γίνεται αυτόματα;Aν κάποιος δε θέλει να αλλάξει σχολείο, αλλά θέλει να μείνει στο σχολείο που τον τοποθέτησαν προσωρινά πρέπει να κάνει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος πε04.04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 04:39:24 μμ »
εμάς μάλλον τέλη μήνα θα μας τοποθετήσουν...

Αποσυνδεδεμένος BALLET

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 05:24:23 μμ »
τι γινεται  όταν διορίζεσαι στην Α ,τοποθετήσαι στη  Β  ,γιατι υποτιθεται οτι δεν υπαρχουν θεσεις(προσωρινα )  και εκ των υστερων μαθαινεις οτι ατομο που εχει προσληφθει με τους πρωτους αναπληρωτες (παλι απο την Α)τοποθετείται σε περιοχη τοποθέτησης καλύτερη που βρισκεται εκτος όμως της  Α; Υπαρχουν περιθώρια αλλαγής; Ελπίζω να μην σας μπερδεψα!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 08:09:20 μμ »
GCB, ο νεοδιόριστος τοποθετείται προσωρινά .Απλά θεωρείται οτι υπηρετεί την "οργανική" του έτσι ώστε να έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για μετάθεση τον Νοέμβριο.Οριστική τοποθέτηση στην πραγματικότητα είναι η οργανική.Για να πάρεις οργανική θα πρέπει να "βγει" οργανική σε κάποιο σχολείο και επίσης να έχεις τα περισσότερα μόρια από όσους θα τη δηλώσουν.Δύσκολο να πάρει κάποιος οργανική με 1 χρόνο διορισμένος. Υπάρχουν συνάδελφοι που είναι χωρίς οργανική πολλά χρόνια. Βέβαια εξαρτάται από την ειδικότητα , το νομό κτλ.

Όσον αφορά την οριστική τοποθέτηση.Τον Νοέμβριο θα βγουν ημερομηνίες για αιτήσεις μετάθεσης. Τότε αν θέλεις μετάθεση θα κάνεις αίτηση για μετάθεση και πάνω θα γράψεις με κόκκινα γράμματα "και για οριστική τοποθέτηση".Αν δεν θέλεις μετάθεση θα κάνεις αίτηση μόνο για οριστική τοποθέτηση.Μετά τις μεταθέσεις συνήθως τον Απρίλιο η κάθε Δ/ση βγάζει κάποιες ημερομηνίες για να κάνουν αίτηση τοποθέτησης όσοι είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ(δηλ.και οι νεοδιόριστοι) και όσοι ήρθαν με μετάθεση.Κάποιες Δ/νσεις βγάζουν κενά -οργανικά και λειτουργικά- και κάποιες όχι.Τότε κάνεις αίτηση και δηλώνεις με σειρά προτεραιότητας τα σχολεία που θέλεις να πας.Αν θέλεις να μείνεις σε αυτό που είσαι το δηλώνεις πρώτο.Το Πυσδε θα σε τοποθετήσει κάπου , το πιο πιθανό προσωρινά. Η "προσωρινή τοποθέτηση" είναι μέχρι 30-6 της επόμενης χρονιάς.Αν πάρεις οργανική τότε είναι μόνιμη μέχρι εσύ να θελήσεις να φύγεις.
Επίσης υπάρχει η πιθανότητα να μην τοποθετηθείς πουθενά και να μείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ,το οποιο μπορεί να σε τοποθετήσει αργότερα π.χ.το Σεπτέμβριο σε κάποιο λειτουργικό κενό που θα προκύψει.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τοποθετήσεις νεοδιόριστων
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2009, 08:12:00 μμ »
Ξέχασα να γράψω οτι αν δεν πάρεις οργανική και τοποθετηθείς προσωρινά, η διαδικασία αυτή θα επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο μέχρι να πάρεις οργανική

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.