*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2019  (Αναγνώστηκε 324844 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1428 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 02:24:39 μμ »
uty , τα κενά αυτά (κρίνοντας από μία περίπτωση που ξέρω καλά και ταιριάζει γάντι) είναι προ της α' αναπληρωτών ! λέω για τα κενά με τα οποία έπεσε κόφτης στη β' φάση αποσπάσεων που προφανώς θα είναι β' αναπληρωτών.

προφανώς είναι τεχνητή η καθυστέρηση, όπως αναφέρθηκε.
και δυστυχώς -παρά κάποια λογική αλλά και κάπως θετική πρόθεση που νόμιζα ότι έχει η νυν πολιτική ηγεσία- ακολουθούνται τα χνάρια των προηγούμενων (τραγικών ) αλλά με άλλο pattern...

ΥΓ. να δούμε τώρα για του χρόνου και το νέο πλαίσιο που σίγουρα θα ανακοινωθεί για όλα και τα λέμε εδώ και στη διαβούλευση (κάποιοι πρέπει να διαβάζουν, ας γράφουμε για να μη νομίζουν ότι δεν αντιδρούμε , επειδή δεν καταλαβαίνουμε τι παίζεται. απλώς κουραστήκαμε και δεν έχουμε δυνατότητες αντίδρασης , αν και για μένα είναι θέμα αυτοοργάνωσης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:50 »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1429 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:00:58 μμ »
Εδώ λέει ότι θα ξαναγυρίσουν στις τάξεις 300 αποσπασμένοι σε φορείς
https://instanews.gr/84174/politiki/to-telos-toy-megalyteroy-roysfetioy.html


Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1223
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1430 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:05:00 μμ »
Την μείωση των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών κατά τουλάχιστον 278 άτομα ανακοίνωσε το Υπουργείο. Αυτό εννοούν. Πήραν απόσπαση φέτος 278 λιγότεροι. Και δεν προβλέπεται άλλος γύρος αποσπάσεων.

Τα περί ρουσφετιών τα βρίσκω απαράδεκτα εγώ ως εκπαιδευτικός. Εγώ βλέπω λιγότερες αποσπάσεις σε βιβλιοθήκες και άλλους φορείς χωρίς ταυτόχρονα να γίνεται πρόσληψη γραμματειακής υποστήριξης. Στα σχολεία κάλυπτε με αναπληρωτές, στα υπόλοιπα πως;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:06:41 μμ από magioladitis »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1431 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:46:48 μμ »
Την μείωση των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών κατά τουλάχιστον 278 άτομα ανακοίνωσε το Υπουργείο. Αυτό εννοούν. Πήραν απόσπαση φέτος 278 λιγότεροι. Και δεν προβλέπεται άλλος γύρος αποσπάσεων.

Τα περί ρουσφετιών τα βρίσκω απαράδεκτα εγώ ως εκπαιδευτικός. Εγώ βλέπω λιγότερες αποσπάσεις σε βιβλιοθήκες και άλλους φορείς χωρίς ταυτόχρονα να γίνεται πρόσληψη γραμματειακής υποστήριξης. Στα σχολεία κάλυπτε με αναπληρωτές, στα υπόλοιπα πως;
Μετατάξεις!
Μέσα στο 2019 έγιναν τουλάχιστον 3 φάσεις μετατάξεων + τους ΕΔΙΠ. Οι περισσότεροι από αυτούς έπαιρναν απόσπαση. Συμπέρασμα; Δημιουργική λογιστική;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:50 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1432 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 04:52:49 μμ »
Επικοινώνησα με το τμήμα αποσπάσεων στο Υπουργείο και μου είπαν ότι δεν έχουν πάρει ακόμα την υπουργική απόφαση που εγκρίνει τις όποιες αποσπάσεις εγκρίθηκαν. Φυσικά δεν ήξεραν να μου πουν και ονόματα.
Α, καλά!
Και πότε θα ανακοινώσουν 60, όπως γράφεται, ονόματα;
Την άλλη εβδομάδα;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1433 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:14:08 μμ »
Εδώ λέει ότι θα ξαναγυρίσουν στις τάξεις 300 αποσπασμένοι σε φορείς
https://instanews.gr/84174/politiki/to-telos-toy-megalyteroy-roysfetioy.html

Το αφήγημα της επιστροφής περισσότερων εκπαιδευτικών στις τάξεις (https://www.minedu.gov.gr/news/42899-18-09-19-epistrofi-perissoteron-ekpaideftikon-stis-takseis-meiosi-ton-apospaseon-se-foreis-2) πολύ εύκολα μπορεί να λάβει τέλος με μια απλή ερώτηση κοινοβουλευτικού ελέγχου για το πόσοι εκπαιδευτικοί είναι φέτος με ΔΙΑΘΕΣΗ σε Διευθύνσεις Εκπαίδευσης, ΠΔΕ, ΠΕΚΕΣ, ΚΠΕ κτλ. (αρκετοί εξ αυτών είναι από τους δήθεν κομμένους στις αποσπάσεις, που τελικά δεν επέστρεψαν στην οργανική τους θέση αλλά βρέθηκαν πάλι στο Φορέα με ΔΙΑΘΕΣΗ).
Αθροιζόμενοι στους φετινούς αποσπασμένους είναι συνολικά ίσοι (αν όχι περισσότεροι) από τους αποσπασμένους και διαθεσίτες σε Φορείς της περυσινής χρονιάς.
Τα υπόλοιπα («Νίκη, προχώρα, είμαι μέσα» κτλ.) είναι για λαϊκή κατανάλωση.

Αποσυνδεδεμένος g22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1434 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:18:19 μμ »
Μα κάθε υπουργός μειώνει 20% τις αποσπάσεις κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια.200% μείωση όχι αστεία!

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1435 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:24:31 μμ »
Μα κάθε υπουργός μειώνει 20% τις αποσπάσεις κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια.200% μείωση όχι αστεία!
Καλά, 20% x 10 χρόνια δεν κάνει 200% αλλά το νόημα είναι σωστό 😁

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1436 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 05:27:28 μμ »
Επαναλαμβάνω την ανάρτηση που έκανα εχθές

"Είναι λίγες βέβαια αλλά γι αυτούς πήραν Τίθεται το ερώτημα. Γιατί δεν ανακοινώθηκαν; Απλή καθυστέρηση που θα λυθεί μέχρι αύριο ή σκόπιμη με στόχο να ανακοινωθούν μαζί με τις προσλήψεις αναπληρωτών (25/9) ώστε να μην έχουμε τα παρατράγουδα "αποδεσμεύομαι ή όχι". Γιατί οι αιρετοί δεν τα έβγαλαν έστω και πρόχειρα όπως γίνόταν άλλες φορές; Ελπιζω να ισχύει το πρώτο δηλαδή απλή καθυστέριση που θα λυθεί έχρι αύριο. [/i"]

Είναι σαφής η πρόθεση του υπουργείου τόσο για την καθυστέρηση υπογραφής (από την υπουργό) της απόφασης όσο και και για τον μικρό αριθμό αποσπάσεων β  φάσης. Δυστυχώς ο αριθμός των εκπαιδευτικών που αφορά  η β φάση αποσπάσεων  είναι ελάχιστος για να γίνει κάποιος σημαντικός "θόρυβος" γύρω από το θέμα.  Ας σκεφτούμε ότι αίτηση στην β φάση έκαναν περίπου 550 συνέδελφοι σε σύνολο 80.000  (β/θμιας περίπου ). Δηλαδή η β φάση απασχόλησε/αφορά μόνο το 0,7 %  των συναδέλφων. Το έχω ξαναπεί για τους συναδέλφους αυτούς ισχύει το σύνθημα "δε γεμίζετε ταξί" που λέγαμε στο δημοτικό. Το υπουργείο διοικήται από πολιτικούς. Βασικό κίνηρο δράσης στην πολιτική είναι ο αριθμός των ανθρώπων που αφορά ένα θέμα και το αντικτυπο που έχει αυτό στην κοινωνία. Υπάρχει κάποιος που νομίζει ότι οι γονείς αλλά και η συντριπιτκή πλειοψηφία των εκπαιδευτικών  (δηλ η κοινωνία) ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα της β φάσης αποσπάσεων; Αυτά που γράφω δεν έουν καμμία δόση ειρωνίας. Είναι απλά μαθηματικά αλλα΄και ο τρόπος που μας αντιμετωπίζουν.
Για όσους δεν πηραν απόσπαση και αναγκαζονται να τρέχουν μακρυά από το σπίτι τους καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος tufa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1437 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 06:58:06 μμ »
Ρε Παιδια αληθεια τώρα εχει πει σε κανεναν κανας αιρετος αν πηρε;αν ειναι να τους πιεσουμε να μας πουν εστω τηλεφωνικά. Εγω,πιστευω και οι αλλοι ειναι σε μια ασκοπη μαλλον αναμονη να βγαλω εισητηριο ή οχι

Αποσυνδεδεμένος ann83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1438 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:25:08 μμ »
platona συμφωνώ απόλυτα... δεν γεμιζουμε ταξικι  αυτο ειναι το θέμα... προσωπικά παρακαλάω να προσληφθούν ως μόνιμοι οι αναπληρωτές 1ον για να δουν τη γλύκα... και 2ον για να γίνουμε περισσότεροι αυτοί που ζητάμε απόσπαση/μετάθεση...
Λόγω των περικοπών στις δαπάνες το φως στην άκρη του τούνελ είναι σβηστό σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1439 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:27:20 μμ »
Ρε Παιδια αληθεια τώρα εχει πει σε κανεναν κανας αιρετος αν πηρε;αν ειναι να τους πιεσουμε να μας πουν εστω τηλεφωνικά. Εγω,πιστευω και οι αλλοι ειναι σε μια ασκοπη μαλλον αναμονη να βγαλω εισητηριο ή οχι
Τηλεφωνώ σε 2 αιρετούς αν ξέρουν να μου πουν, ο πρώτος δεν το σηκώνει κι ο δεύτερος λέει πως το κινητό του είναι απενεργοποιημένο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος fingon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1440 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:29:43 μμ »
Εγώ πάλι δεν θέλω να παίρνω τηλέφωνο αιρετούς που φαντάσου πόσα τηλέφωνα δέχονται τη μέρα οι άνθρωποι για να ρωτήσω το προφανές, τα ονόματα των αποσπασμένων. Αυτό είναι δουλειά της διοίκησης. Άσε που μπορεί η υπουργός να κόψει και μερικά ονόματα στο τέλος και να χαρώ τσάμπα, με δάυτους όλα να τα περιμένεις...

Αποσυνδεδεμένος uty

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2019
« Απάντηση #1441 στις: Σεπτέμβριος 19, 2019, 07:33:23 μμ »
Πάντως οι αναπληρωτές που ξέρω λειτουργούν με τον εξής τροπο: δηλώνουν μόνο το νόμο συμφερόντων τους και ξεκινούν σε οργανωμένα φροντιστήρια η ιδιεταιρα τη χρονιά. Όταν λοιπόν προσληφθούν στη 2η η 3η φάση πάνε κοντά στο σπίτι τους ΚΑΙ συνεχίζουν αδηλωτοι τα φροντιστήρια. Δεν βλέπω και κάνα ιδιεταιρο άγχος στην όλη φάση. Βέβαια αυτό ισχύει για ειδικότητες που μπορούν να κάνουν φροντιστήρια. Οι υπόλοιποι πρωτοβάθμια κλπ είναι μακριά συνήθως. Σόρι για το off topic

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160618
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 858
Σύνολο: 877

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.333 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.