*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500747 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2254 στις: Απρίλιος 26, 2013, 06:06:28 πμ »
Απεργία στις πανελλήνιες. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μας "ακούσουν".
Και εννοείται να προκηρυχθεί από τώρα. Μετά την ψήφιση τι νόημα έχει;
Μετά θα βγαίνουν οι πουλημένοι οι δημοσιογράφοι και θα λένε όπως πάντα ότι οι εκπαιδευτικοί δε σκέφτονται καθόλου τους μαθητές! Αν έλεγαν έστω μία φορά την αλήθεια ότι αυτά που κάνουμε δεν είναι μόνο για καλό δικό μας αλλά πάνω από όλα για το καλό της εκπαίδευσης θα βοηθούσαν κάπως την κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:17:06 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2255 στις: Απρίλιος 26, 2013, 06:10:59 πμ »
Γιατί να περισσέψουν; ξέρω εγώ κάτι κενά βιολογίας που θα του κάτσει κάλά ενός γυμναστή να τα κάνει. Γιατί τον πληροφορηκάριο θα τον χαλάσει; Εδώ ξέρω ότι τα έκαναν θεολόγοι. Έχει ώρες, ανάγκη και όρεξη να έχεις.
Μα δε νομίζω πως ένας γυμναστής να θέλει να κάνει βιολογία λυκείου για να μην είναι υπεράριθμος! Πέραν του ότι θα ζοριστεί πολύ να την διδάξει δε θα είναι και εντάξει μπροστά στα παιδιά! Τι θα τους απαντάει σε απορίες τους;

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2256 στις: Απρίλιος 26, 2013, 07:54:13 πμ »
Τωρα είναι αργά για δάκρυα........
Η δημόσια εκπαίδευση δεν έφτασε σε αυτό το χάλι από τη μια μέρα στην άλλη.
Τ α λάθη των εκπαιδευτικών ήταν απλά τραγικά , μάλιστα κατάφεραν να στρέψουν την κοινή γνώμη εναντίον τους.

Πλέον εϊναι προφανές ότι το δημόσιο  σχολείο  θα είναι σχολείο στα χαρτιά.
 Η μάχη για τη μη αύξηση ωραρίου - με το ορθό επιχείρημα ότι με αυτό τον τρόπο υποβαθμίζεται περαιτέρω η δημόσια ΠΑιδεία - θα έπρεπε να είχε δοθεί πολύ πριν. Τότε που οι όλες οι  κυβερνήσεις αδιαφορούσαν, τότε που η ιδιωτική εκπση ανθούσε, τότε που η παραπαιδεία ανθούσε, τότε που γινόταν διαγωνισμός ποιος θα έχει τις λιγώτερες ώρες, ποιος θα φύγει νωρίτερα και ποιός θα κάνει φροντιστηριάκι στη ζούλα..

Τωρα αυτό που πρέπει να γίνει είναι να εργαστούν μεθοδικά ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, εκπαιδευτικοί,  ώστε να κατανοήσει ο κόσμος ότι αποδεχόμαστε τα λάθη μας αλλά πρωτίστως η σημερινή κυβέρνηση ουδόλως ενδιαφέρεται  για την ΠΑιδεία.Στη συνέχεια τα οποιαδήποτε άλλα θέματα του κλάδου. Μία απεργία στις εξετάσεις θα καταστρέψει το όποιο κυρος εχει απομεινει  στους εκπαιδευτικούς..
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 08:23:59 πμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2257 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:00:27 πμ »
Eγω το βλεπω πιο απλα-πονηρα.....
Για να μη γινουν απολυσεις μονιμων  1) θα  θυσιαστει το 70% των αναπληρωτων και 2) μονιμοι ξενογλωσσοι θα διδασκουν Ιστορια και κειμενα οπως οι πληροφορικαριοι μαθηματικα !

Πιστευω εκει ''παιχτηκε'' το σεναριο μεταξυ ΟΛΜΕ και Υπουργειου ,ολα τ'αλλα τα ακουω βερεσε!
λογικό.

Το λογικό για μένα είναι ότι με την αύξηση του ωραρίου θα πλεονάζουν περισσότεροι μόνιμοι.
Γιατί να περισσέψουν; ξέρω εγώ κάτι κενά βιολογίας που θα του κάτσει κάλά ενός γυμναστή να τα κάνει. Γιατί τον πληροφορηκάριο θα τον χαλάσει; Εδώ ξέρω ότι τα έκαναν θεολόγοι. Έχει ώρες, ανάγκη και όρεξη να έχεις.

Δε θα τον χαλάσει καθόλου τον πληροφορικό να κάνει μαθηματικά. Όταν διοριζόντουσαν μαθηματικοί, φυσικοί και
θεολόγοι για να διδάσκουν πληροφορική ήταν καλύτερα; Απλά θα φτάσουμε στο παράδοξο ο πληροφορικός να κάνει μαθηματικά, ο μαθηματικός πληροφορική (το κάνει ήδη εδώ και χρόνια), ο ξενόγλωσσος ιστορία κοκ.
Εκτός αν λογικευτεί το υπουργείο και όλοι οι παραπάνω επιστρέψουν στην ειδικότητα την οποία σπούδασαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:17:06 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2258 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:05:26 πμ »
Τωρα είναι αργά για δάκρυα........
Η δημόσια εκπαίδευση δεν έφτασε σε αυτό το χάλι από τη μια μέρα στην άλλη.
Τ α λάθη των εκπαιδευτικών ήταν απλά τραγικά , μάλιστα κατάφεραν να στρέψουν την κοινή γνώμη εναντίον τους.

Πλέον εϊναι προφανές ότι το δημόσιο  σχολείο  θα είναι σχολείο στα χαρτιά.
 Η μάχη για τη μη αύξηση ωραρίου - με το ορθό επιχείρημα ότι με αυτό τον τρόπο υποβαθμίζεται περαιτέρω η δημόσια ΠΑιδεία - θα έπρεπε να είχε δοθεί πολύ πριν. Τότε που οι όλες οι  κυβερνήσεις αδιαφορούσαν, τότε που η ιδιωτική εκπση ανθούσε, τότε που η παραπαιδεία ανθούσε, τότε που γινόταν διαγωνισμός ποιος θα έχει τις λιγώτερες ώρες, ποιος θα φύγει νωρίτερα και ποιός θα κάνει φροντιστηριάκι στη ζούλα..

Τωρα αυτό που πρέπει να γίνει είναι να εργαστούν μεθοδικά ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, εκπαιδευτικοί,  ώστε να κατανοήσει ο κόσμος ότι αποδεχόμαστε τα λάθη μας αλλά πρωτίστως η σημερινή κυβέρνηση ουδόλως ενδιαφέρεται  για την ΠΑιδεία. Μία απεργία στις εξετάσεις θα καταστρέψει το όποιο κυρος εχει απομεινει  στους εκπαιδευτικούς..
Εγω συμφωνω με nickitol, δεν κοιτω το προσωπικο μου προβλημα ΜΟΝΟ....αλλωστε εχω συνηθισει την ανεργια πια  :( >:( :-[
Ομως ημουν απο τις λιγες που ανα διαστηματα
εδω και τρια χρονια εγραφα τι αληθινα ερχεται και η ''φωνη'' μου πολλες φορες εφτανε εκει που επρεπε, οταν μπορουσα φυσικα!
Τωρα jak 13, οντως θα δημιουργηθουν πλεοναζοντες στις γνωστες ειδικοτητες δεν τους πειραζει ,γιατι πρωτον θα εξοικονομησουν πολλους καθηγητες στις ''βασικες'' και για τις αλλες ξανααπαντω....

Eγω το βλεπω πιο απλα-πονηρα.....
Για να μη γινουν απολυσεις μονιμων  1) θα  θυσιαστει το 70% των αναπληρωτων και 2) μονιμοι ξενογλωσσοι θα διδασκουν Ιστορια και κειμενα οπως οι πληροφορικαριοι μαθηματικα !

Πιστευω εκει ''παιχτηκε'' το σεναριο μεταξυ ΟΛΜΕ και Υπουργειου ,ολα τ'αλλα τα ακουω βερεσε!



Παρεπιπτοντως μολις ειπε στο Μεγκα ''υποχρεωτικες μεταθεσεις για τους εκπαιδευτικους ''!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 08:12:21 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2259 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:22:10 πμ »
Με την αύξηση ωραρίου παύει πλέον να υφίσταται η ιδιότητα του αναπληρωτή στη δευτεροβάθμια.Και όταν κάποτε διοριστούν θα πρέπει να υπολογίζουν σε μακρά περίοδο διαμονής στην παραμεθόριο.Καλύτερα να αρχίσετε να σκέφτεστε άλλες επιλογές που μπορεί να δίνει το πτυχίο σας.

Πάμε στους μόνιμους τώρα.Για όσους έχουν πάνω από είκοσι χρόνια υπηρεσίας η αύξηση δεν είναι 2 αλλά 4 ώρες!!!Πιθανώς για να πιεστούν σε πρόωρη συνταξιοδότηση.

Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ σε ποιους νομούς και σε ποια ειδικότητα μπορεί να δοθεί μετάθεση.Φαντάζει δύσκολο να προκύψουν κενά ακόμη και για υπεράριθμους- διάθεση ΠΥΣΔΕ.

Οι τελευταίοι τοποθετηθέντες σε  κάθε σχολείο και για κάθε ειδικότητα θα κριθούν υπεράριθμοι.Μιλάμε για τεράστιο αριθμό!

Το θετικό είναι πως καθώς δεν έχουμε λεφτά για διακοπές το καλοκαίρι, θα κάνουμε διακοπές το φθινόπωρο...υποχρεωτικά.


Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2260 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:27:27 πμ »
Πάντως τα ηλεκτρονικά μέσα ενημέρωσης σήμερα γράφουν για αύξηση ωραρίου και στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2261 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:35:17 πμ »
Αυτό είναι σίγουρο; Ο Μπράτης ανέφερε μόνο στη δευτεροβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2262 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:42:01 πμ »
Μπα, μόλις διάβασα το άρθρο στο πολυνομοσχέδιο. Για τη δευτεροβάθμια λέει.
Οι δημοσιογράφοι απλά δεν διαβάζουν προσεκτικά  >:(
False alert, συγγνώμη!

http://www.enikos.gr/data/files/3415976180c53255fe4d95a063868737.pdf σελίδες 87-88
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 08:44:58 πμ από katerina_s »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2263 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:48:26 πμ »
Με καλά με τέτοιες συνθήκες στην παιδεία εγω προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί να διορισθω! Θα κάνω κάτι άλλο , θα δώ τι , και όταν ηρεμήσουν τα πράγματα το ξαναβλεπουμε !

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2264 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:50:34 πμ »
Μπα, μόλις διάβασα το άρθρο στο πολυνομοσχέδιο. Για τη δευτεροβάθμια λέει.
Οι δημοσιογράφοι απλά δεν διαβάζουν προσεκτικά  >:(
False alert, συγγνώμη!

http://www.enikos.gr/data/files/3415976180c53255fe4d95a063868737.pdf σελίδες 87-88
Οι δημοσιογράφοι διαβάζουν πολύ καλά.
Απλώς κάποια ΜΜΕ (βλέπε SKAI) πιέζουν για αύξηση και στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος katerina_s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2265 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:51:51 πμ »
Με καλά με τέτοιες συνθήκες στην παιδεία εγω προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί να διορισθω! Θα κάνω κάτι άλλο , θα δώ τι , και όταν ηρεμήσουν τα πράγματα το ξαναβλεπουμε !

Εδώ κοντεύει να μη με νοιάζει εμένα αν θα απολυθώ  ;D

Τι τραβάμε...

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2266 στις: Απρίλιος 26, 2013, 08:55:57 πμ »
Εφτασα σε σημείο να μην θέλω να ήμουν διορισμένος γιατί με την αύξηση θα περισευα και δεν έχω διάθεση για μετάθεση στο πουθενά !

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2267 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:06:23 πμ »
ένας-ένας τη φορά. Του χρόνου και η πρωτοβάθμια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.