*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2716 στις: Μάιος 30, 2013, 12:37:35 πμ »
Συνάδελφοι σήμερα άκουσα και άλλο καλό ( από ανθρώπους που ήταν δίπλα μου-δεν τους ήξερα).

Έλεγαν ότι αυτό που μας χρειάζεται ( σε εμάς τους "τεμπέληδες"), είναι να υποχρεωθούμε να εργαστούμε καθ' όλη την διάρκεια του καλοκαιριού, σε υπηρεσίες καθαριότητας των Δήμων ( ώστε να μπορούν να πάρουν άδεια οι εκεί εργαζόμενοι), και οι υπόλοιποι να παρουσιάζονται 8-2 στο σχολείο τους ( μέχρι να καθοριστεί το σε ποια υπηρεσία χρειάζεται να πάνε να βοηθήσουν).

Χωρίς να θέλω να κρίνω λεπτομερώς την εν λόγω τοποθέτηση, πιθανολογώ ότι ίσως και να είχε μερικές καλές πλευρές κάτι τέτοιο. Συγκεκριμένα:

1) Θα ικανοποιηθεί το "κοινό περί δικαίου αίσθημα" ( "Οι τεμπέληδες τιμωρήθηκαν")

2) Θα μάθει ο κλάδος χρήσιμα πράγματα ( όπως π.χ. ότι άλλο είναι να προφέρεις την λέξη "αγώνας", και άλλο να κάνεις αγώνα).

Τι να πω κι εγώ εδώ που ( με δική μας ευθύνη) καταντήσαμε?

Πόσα παίρνεις για κάθε τέτοιο post; Αν το κάνεις τζάμπα να πας σε ψυχιάτρο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:59 »

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2717 στις: Μάιος 30, 2013, 12:43:15 πμ »
...καλά μην μου πείτε ότι αυτό που λέει ο PA δεν τα έχετε ακούσει---γιατί προσωπικά ουκ ολίγες φορές έχω πέσει σε τέτοιες κουβέντες... >:(

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2718 στις: Μάιος 30, 2013, 12:49:04 πμ »
...καλά μην μου πείτε ότι αυτό που λέει ο PA δεν τα έχετε ακούσει---γιατί προσωπικά ουκ ολίγες φορές έχω πέσει σε τέτοιες κουβέντες... >:(

Φυσικά και τα έχουμε ακούσει, στην Ελλάδα ζούμε. Το εξωφρενικό είναι ο ίδιος συμφωνεί και επαυξάνει! Τέλος πάντων την δουλειά του κάνει και αυτός...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2719 στις: Μάιος 30, 2013, 01:01:02 πμ »
...καλά μην μου πείτε ότι αυτό που λέει ο PA δεν τα έχετε ακούσει---γιατί προσωπικά ουκ ολίγες φορές έχω πέσει σε τέτοιες κουβέντες... >:(

Εγώ δεν έχω ακούσει. Ίσως να επιλέγουν σε ποιους τα λένε. Και επειδή δεν αμφισβητώ ότι λέγονται, την προηγούμενη φορά που το έγραψε του απάντησα τι πρέπει να κάνει. Αλήθεια, ωφελεί σε κάτι η συνεχής επανάληψη ειδικά για κάτι που ισχυρίζεσαι ότι διαφωνείς;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:06:59 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2720 στις: Μάιος 30, 2013, 02:07:52 πμ »
εγώ δεν κάνω dislike στην άποψη που έχουν κάποιοι άσχετοι με την εκπαίδευση

κάνω dislike σε έναν συνάδελφο που υιοθετεί τέτοιες απόψεις για όλους τους συναδέλφους του.

Αν εσύ θέλεις την αξιοπρέπεια, την υπόληψη σου, την επιστημοσύνη σου, τον κόπο σου, την παιδεία σου, το επάγγελμα σου να τα ταυτίσεις με την εργασία στην καθαριότητα για να αλλάξεις γνώμη στην "κοινωνία" να πας εσύ!

Ντροπή! Τίποτα άλλο.

Θα σε ρωτήσω από που συμπέρανες ότι "εγώ θέλω να ταυτίσω την εργασία μου - δηλαδή την εργασία του εκπαιδευτικού - με την εργασία στην καθαριότητα προκειμένου να εξευμενίσω την κοινή γνώμη", με την ελπίδα ότι θα απαντήσεις συγκεκριμένα.
Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την απάντησή σου, μια και με βάση τα μηνύματά μου προκύπτει το συμπέρασμα ότι απλά ανέφερα περιστατικό που υπέπεσε στην αντίληψή μου ( για πολλοστή φορά μάλιστα), χωρίς -φυσικά- να υποστηρίζω τις απόψεις που απλά άκουσα να διατυπώνονται εκεί.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2002
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2721 στις: Μάιος 30, 2013, 02:13:22 πμ »
Για κατάργηση 4.000 οργανικών θέσεων Γυμναστών και Πληροφορικής κάνει λόγο η ΕΡΤ!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=-pGyidGC7VQ#at=2162

Συγκράτησα 5 σημεία:

1) Έγγραφο: http://thekotsi.blogspot.gr/2013/05/blog-post_29.html
Αναφέρει αυτά που λέει το ρεπορτάζ.

2) "Εγκύκλιοι από το Υπουργείο Παιδείας προς τις Εκπαιδευτικές Περιφέρειες σύμφωνα με τις οποίες το 25% του προσωπικού προέκυπτε ως πλεονάζουν, δηλ. μιλάμε για 15000 εκπαιδευτικούς."
Ούτε υφίστανται τέτοιες εγκύκλιοι ούτε οι εκπαιδευτικοί είναι 60.000 (αυτό είναι κάτι σαν τα Μαθηματικά του Λακασά).

3) "Άμεσα θα καταργηθούν οι οργανικές θέσεις 1500 ΠΕ11 και 2500 ΠΕ19-20."
Τι ώρα δεν μας είπανε...

4) "Αβέβαιο το μέλλον των 11.500 αναπληρωτών που προσλήφθηκαν φέτος".
ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό φαίνεται να είναι το μόνο βέβαιο: οι περισσότεροι δεν θα επαναπροσληφθούν στο Κανονικό Πρόγραμμα από τον Τακτικό Προϋπολογισμό.

5) "Οι καθηγητές λένε ότι το πλεονάζον προσωπικό έχει κατασκευαστεί και ο υπολογισμός του έχει γίνει μπακαλίστικα."
Σωστό (από τα ελάχιστα του ρεπορτάζ).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2722 στις: Μάιος 30, 2013, 02:24:33 πμ »
Γενικότερα δε, θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμο το να συνειδητοποιήσουμε πλήρως το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο κινούμαστε ως επαγγελματίες εκπαιδευτικοί.
Είναι πολύ βασικό αυτό, προκειμένου να συνειδητοποιήσουμε το τι έγινε όλα αυτά τα χρόνια, γιατί έγινε, αλλά και το προς τα που θα θέλαμε να πάμε , καθώς και το πως ( τίποτα δεν μπορεί να επιτευχθεί χωρίς σχεδιασμό ο οποίος φυσικά θα λαμβάνει υπόψιν του το γενικότερο κλίμα).

Υ.Γ1. Απευθύνομαι σε συναδέλφους, και έρχομαι σε λίγο δύσκολη θέση όταν χρειάζεται να εξηγώ τέτοια πράγματα.

Νομίζω όμως, ότι στην εν λόγω περίπτωση πρέπει να το κάνω:

1) Όταν περιγράφει κάποιος ένα περιστατικό, αυτό δεν σημαίνει ότι αποδέχεται κιόλας τις απόψεις που διατυπώνονται κατά την διάρκειά του.

2) Όταν κάποιος αναφέρει ότι πιθανολογεί πως μπορεί να είχε και θετικές πτυχές κάποιο μέτρο ( ή απόφαση ή ότι άλλο σχετικό), αυτό δεν σημαίνει ότι ο ίδιος προκρίνει την υποτιθέμενη απόφαση ή μέτρο ( ή ότι άλλο) ως σωστό. Και αυτό, διότι το ότι μπορεί να υπάρχουν θετικές πτυχές σε κάτι, δεν σημαίνει ότι αυτές υπερτερούν έναντι άλλων πτυχών που μπορεί να είναι αρνητικές

3) Οι περισσότεροι, έχουμε αντιληφθεί ότι το γενικό κοινωνικό κλίμα σε σχέση με το λειτούργημα-επάγγελμα που ασκούμε, δεν είναι και το καλύτερο δυνατό. Πολλά περιστατικά έχουν γίνει αντιληπτά από αρκετούς από εμάς.
Το να "καταγγέλλουμε" όποιον αναφέρει περιστατικά της καθημερινότητας που αναδεικνύουν αυτό το κλίμα, είναι μία θαυμάσια μέθοδος προκειμένου να "κρυφτούμε πίσω από το δάχτυλό μας", αλλά δεν συμβάλλει ούτε στο να γίνει υγιής διάλογος, ούτε στο να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα.

Υ.Γ2. Εντελώς πληροφοριακά: Οι άνθρωποι που άκουσα να μιλάνε, δεν με γνώριζαν. Ήταν άγνωστοι, και απλά μιλούσαν μεταξύ τους.
Φυσικά και υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που έχουν παρατηρήσει ανάλογες καταστάσεις και τοποθετήσεις.
Κάποιοι άλλοι, δεν έχει τύχει να παρατηρήσουν
Ενώ κάποιοι άλλοι, δεν θέλουν να παρατηρήσουν ( πιθανότατα γιατί αυτό καταστρέφει την ψυχολογία τους).
Οι τελευταίοι κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους.
Δικαίωμά τους.
Όμως όλοι ξέρουμε ότι ποτέ δεν λύθηκε κάποιο πρόβλημα μόνο και μόνο επειδή αυτοί που το είχαν κρύφτηκαν πίσω από το δάχτυλό τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2013, 02:31:34 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2723 στις: Μάιος 30, 2013, 02:41:18 πμ »

Σίγουρα ό,τι κάνεις το κάνεις συνειδητοποιημένα αλλά πάψε επιτέλους να υποτιμάς τη νοημοσύνη των άλλων!!!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2724 στις: Μάιος 30, 2013, 02:52:49 πμ »
εγώ δεν κάνω dislike στην άποψη που έχουν κάποιοι άσχετοι με την εκπαίδευση

κάνω dislike σε έναν συνάδελφο που υιοθετεί τέτοιες απόψεις για όλους τους συναδέλφους του.

Αν εσύ θέλεις την αξιοπρέπεια, την υπόληψη σου, την επιστημοσύνη σου, τον κόπο σου, την παιδεία σου, το επάγγελμα σου να τα ταυτίσεις με την εργασία στην καθαριότητα για να αλλάξεις γνώμη στην "κοινωνία" να πας εσύ!

Ντροπή! Τίποτα άλλο.

Θα σε ρωτήσω από που συμπέρανες ότι "εγώ θέλω να ταυτίσω την εργασία μου - δηλαδή την εργασία του εκπαιδευτικού - με την εργασία στην καθαριότητα προκειμένου να εξευμενίσω την κοινή γνώμη", με την ελπίδα ότι θα απαντήσεις συγκεκριμένα.
Αναμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την απάντησή σου, μια και με βάση τα μηνύματά μου προκύπτει το συμπέρασμα ότι απλά ανέφερα περιστατικό που υπέπεσε στην αντίληψή μου ( για πολλοστή φορά μάλιστα), χωρίς -φυσικά- να υποστηρίζω τις απόψεις που απλά άκουσα να διατυπώνονται εκεί.

Για να δούμε από που το συμπέρανα;
είπαν λοιπόν κάποιοι άγνωστοι σου ότι πρέπει να πάμε, οι εκπαιδευτικοί, να γίνουμε προσωπικό καθαριότητας ή αλλιώς καθαρίστριες και σκουπιδιάριδες. Όλα καλά μέχρι εδώ, η ηλιθιότητα είναι ανίκητη λένε, και μετά λες τα παρακάτω

Χωρίς να θέλω να κρίνω λεπτομερώς την εν λόγω τοποθέτηση, πιθανολογώ ότι ίσως και να είχε μερικές καλές πλευρές κάτι τέτοιο. Συγκεκριμένα:

1) Θα ικανοποιηθεί το "κοινό περί δικαίου αίσθημα" ( "Οι τεμπέληδες τιμωρήθηκαν")

2) Θα μάθει ο κλάδος χρήσιμα πράγματα ( όπως π.χ. ότι άλλο είναι να προφέρεις την λέξη "αγώνας", και άλλο να κάνεις αγώνα).

Τι να πω κι εγώ εδώ που ( με δική μας ευθύνη) καταντήσαμε?

ήρθες λοιπόν και συμφώνησες στην ιδέα αυτή μια και, αφού λες ότι ΔΕΝ κρίνεις (ενώ οφείλεις να είσαι ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΟΣ αν σέβεσαι το επάγγελμα και προσωπικότητα σου) έρχεσαι καπάκι και βρίσκεις ΚΑΛΕΣ πλευρές και τις απαριθμείς ενώ μετά λες ότι μας αξίζει κιόλας. Αβίαστα λοιπόν βγαίνει το συμπέρασμα....τουλάχιστον το δικό μου, αν μου επιτρέπεις δηλαδή...
Καλό βράδυ, έχουμε και ένα σχολείο να πάμε αύριο για να εξασκηθούμε στο σκούπισμα (μετά τις εξετάσεις)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2725 στις: Μάιος 30, 2013, 09:39:31 πμ »
Έγιναν αρκετές αναφορές στο συντονιστή και πράχθησαν τα δέοντα.

Παρακαλώ, όχι ειρωνείες, όχι προσβλητικά σχόλια σε συναδέλφους. Επιτέλους, ας μάθουμε να αντιμετωπίζουμε την αντίθετη άποψη με σεβασμό και με βάση τις αρχες ενός καλού,σωστού και γόνιμου διαλόγου.


Ελπίζουμε στην κατανόηση σας και ευχαριστούμε για την καλή συνεργασία.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2013, 04:04:55 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2726 στις: Μάιος 30, 2013, 06:30:44 μμ »
Μερικές σκέψεις με αφορμή την αύξηση ωραρίου, και την καθυστερημένη ( εκ μέρους μας) διαπίστωση της συντριβής του κλάδου

1) Ο κλάδος βοήθησε στην θεσμοθέτηση της αλλαγής των εργασιακών μας σχέσεων, δια του 3848/2010 ( η εφαρμογή του οποίου γίνεται με εφαρμοστικά ΠΔ τώρα. Φυσικά, θα ακολουθήσουν και πολλά άλλα).
Από την άλλη ο κλάδος "θυμήθηκε" 3 χρόνια μετά ότι "διαφωνεί" ( με αυτά με τα οποία συμφώνησε τότε), προσφέροντας άφθονο γέλιο στην κοινή γνώμη ( μεγάλο μέρος της οποίαςμ έχει αρχίσει να λοιδωρεί τους εκπαιδευτικούς).

2) Ο κλάδος, είχε σχηματίσει την εντύπωση ότι "αγώνας", είναι το "να φωνάζεις δυνατά", κατά προτίμηση ένα σύνθημα ή κάποια "ξύπνια" ατάκα.
Δυστυχώς βέβαια, όλα "τα καλά" τελειώνουν κάποτε ( πολλάκις με δάκρυα).
Οπότε τώρα, ήρθε η ώρα να διαπιστωθεί στην πράξη ότι τα πράγματα μακράν απέχουν της παραπάνω "βολικής" εντύπωσης
( Η ¨κλαψούρα" έχει ήδη αρχίσει. Θα ακολουθήσουν τα δάκρυα).
Αλλά δεν πειράζει: μέσα από αυτά θα μάθουμε.
Θα γίνουμε λιγότερο κακομαθημένοι.

3) Ο κλάδος, νόμισε ( και νομίζει) ότι "είναι κάτι ανώτερο" ποιοτικά από τους υπόλοιπους εργαζόμενους ( κάτι σαν πνευματική ελίτ  που αντί βέβαια να παράγει πνευματικό έργο, παρήγαγε συνθήματα και "τσάμπα αγώνες"). 
Η εν λόγω εντύπωση, συγκρούεται πλέον σκληρά με την πραγματικότητα λόγω του ότι μεγάλο μέρος της κοινωνίας όχι μόνον δεν αποδέχεται τον ανωτέρω ρόλο του κλάδου, αλλά τον λοιδορεί θεωρώντας τον "τεμπέλικο", "αναποτελεσματικό" και "ανεύθυνο" ( κάτι το οποίο πολλάκις έχουν διαπιστώσει πολλοί εκπαιδευτικοί που κρατούν ανοιχτά τα αυτιά τους, προσπαθώντας να αφουγκραστούν την κοινωνία).
Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Αυτό που ήδη ανέφερα παραπάνω. Με τα ίδια μου τα αυτιά έχω ακούσει ανθρώπους να λένε συζητώντας μεταξύ τους , ότι "μας χρειάζεται να πηγαίνουμε 8-2 Ιούλιο και Αύγουστο στον σχολείο", ή ότι "μας χρειάζεται να μας στείλουν το καλοκαίρι στις υπηρεσίες καθαριότητας των Δήμων , ώστε να πάρουν άδειες ευκολότερα οι εκεί εργαζόμενοι".
Παρατήρησα ( όχι μόνον από εδώ, αλλά και από συζητήσεις μου με άλλους συναδέλφους αλλά και από τον ίδιο μου τον εαυτό), ότι το τελευταίο "πόνεσε" πολύ όσους το άκουσαν.
Πέραν της αρχικής "αντίδρασης" ( καταγγελία του προσώπου που απλά περιγράφει το περιστατικό) , παρατήρησα ότι πολλά μέλη του κλάδου θεωρούν βαθιά προσβλητικό τον "παραλληλισμό" που έκαναν οι εν λόγω άνθρωποι ανάμεσα στα δύο επαγγέλματα ( βιαστικό και επιπόλαιο εκ μέρους τους συμπέρασμα κατά τη γνώμη μου. Τι να κάνουμε όμως? Όταν ο άλλος "βομβαρδίζεται επί 3,5 χρόνια με το ότι "δουλεύουμε 16-21 ώρες και καθόμαστε 3 μήνες" και δεν υπάρχει αντίλογος, τι περιμέναμε δηλαδή?).
Δηλαδή προσέξτε: Δεν προβληματίζονται για το ότι μεγάλο μέρος της κοινής γνώμης έχει σχηματίσει τόσο άσχημη εικόνα για τον κλάδο μας και τις υπηρεσίες που παράσχει, αλλά ενοχλούνται ( δεν αναφέρομαι μόνον εδώ, μια και είχα την ευκαιρία να το συζητήσω με αρκετούς συναδέλφους εκ του σύνεγγυς-αν και οφείλω να πω ότι ουκ ολίγοι ήταν αυτοί που επιβεβαίωσαν ότι και οι ίδιοι έχουν αντιληφθεί το ίδιο δυσμενές για τον κλάδο κοινωνικό κλίμα) με τον "παραλληλισμό", και με το ότι αυτός που τους μετέφερε το περιστατικό δεν "κατακεραύνωσε" τους ανθρώπους για τις απόψεις που εξέφραζαν ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ( κιόλας).
Δεν ενοχλούνται για το ότι ο κλάδος δεν τοποθετήθηκε στον επί τρία συναπτά έτη πραγματοποιούμενο δημόσιο διασυρμό του  ( σε εκπομπές , ρεπορτάζ και συνεντεύξεις που πέρναγαν το κύριο μήνυμα: "οι εκπαιδευτικοί εργάζονται 16-21 ώρες ανά βδομάδα και κάθονται 3 μήνες"), αλλά ενοχλούνται -  ΛΕΕΙ- γιατί ένας εκπαιδευτικός θα έπρεπε να κατακεραυνώνει όποιον διατυπώνει απόψεις που δεν αρέσουν στους εκπαιδευτικούς ( έστω και αν αυτός δεν απευθύνεται στον ίδιο, αλλά σε κάποιον φίλο του π.χ.)!!!
Ε λοιπόν, διαφωνώ!
Δικαίωμα του καθενός είναι να διατυπώνει ελεύθερα την γνώμη του, μαζί με τα επιχειρήματα που την συνοδεύουν ( αλλιώς δεν είναι "γνώμη" αλλά "νόμισμα" χωρίς αξία). Και όποιος διαφωνεί, μπορεί αν θέλει να δηλώσει την διαφωνία του συνοδεύοντάς την από επιχειρήματα. Και να γίνει διάλογος με αλληλοσεβασμό και αλληλοκατανόηση.
Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας εκπαιδευτικός ( ή μη) να παρεμβαίνει στην συζήτηση δύο αγνώστων ( που τυχαία ακούει) μόνο και μόνο επειδή τα λεγόμενα δεν του αρέσουν.
Στο κάτω-κάτω, αν οι εκπαιδευτικοί είμαστε τόσο ευαίσθητοι, ας δίναμε συγκεκριμένες απαντήσεις με συγκεκριμένα επιχειρήματα, από τα τέλη του 2009 που ξεκίνησε ο δημόσιος διασυρμός μας, και μετά ( μήπως το ότι δεν το κάναμε , δείχνει ότι η υποτιθέμενη "ευαισθησία του κλάδου" είναι "μούφα"? "Αέρας κοπανιστός"? "Ελιτισμός χωρίς αντίκρυσμα"?).
Με λίγα λόγια: Σε όποιον ενοχλήθηκε από την απλή μεταφορά-περιγραφή της κουβέντας που δύο αγνώστων που έτυχε να υποπέσει στην αντίληψή μου ( και αφορούσε την πρόσφατη αύξηση ωραρίου μας-γιατί αυτό συζήταγαν αρχικά), αφιέρωσα σήμερα το κάτωθι τραγούδι, έτσι ώστε να γίνει αντιληπτό ότι "ούτε πνευματική ελίτ είμαστε στα μάτια της κοινωνίας που μας πληρώνει, ούτε κάτι ξεχωριστό από τους άλλους εργαζόμενους" ( το αν "νομίζαμε" ή "θέλαμε" να είμαστε, είναι μία άλλη ιστορία): http://www.youtube.com/watch?v=96smWHqHS30 ( "Μην βροντοκτυπάς τις χάντρες, η δουλειά κάνει τους άντρες, το γιαπί το πηλοφόρι, το μυστρί!". Και όποιος νομίζει ότι είναι κάποια "ελίτ" που πρέπει να βρίσκεται στο απυρόβλητο της -δίκαιας ή άδικης- κριτικής των συμπολιτών του, να προσπαθήσει να "χωνέψει" ότι άλλο είναι τα "νομίσματά του" και άλλο η πραγματικότητα).

4) Ο κλάδος θα πρέπει να συνειδητοποιήσει ότι από εδώ και πέρα "θα περάσει άσχημα" ( σημαντικό μέρος του), διότι άφησε την εναντίον του προπαγάνδα να "αλωνίσει", με αποτέλεσμα αυτή να εμπεδωθεί από τον γενικό πληθυσμό) για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Και αν θέλει ( ΑΝ λέω) να προσπαθήσει να κάνει κάτι, θα πρέπει πάνω από όλα να συνειδητοποιήσει τα λάθη, τις παραλείψεις και τις κουτοπονηριές του αρχικά, και κατόπιν να αποκτήσει δημόσιο λόγο ώστε να αρχίσει να αντικρούει ( με επιχειρήματα και όχι με "τελειωμένα" συνθηματάκια) την εναντίον του προπαγάνδα ( λαμβάνοντας υπόψιν ότι ήδη αυτή έχει εμπεδωθεί- με δική του ευθύνη). Θεωρώ αυτονόητο βέβαια, ότι παράλληλα θα πρέπει να αποβάλλει τις "ελιτίστικες ψευδαισθήσεις".
Αργότερα ( πολύ αργότερα, μια και ότι γκρεμίζεται σε 3 χρόνια, είναι πολύ δύσκολο να χτιστεί μετά), ίσως ( αν προσπαθήσει πολύ) να μπορέσει να βελτιώσει την θέση του.

Αυτά, και ας θυμόμαστε πάντα ότι "η αλήθεια πονάει, αλλά λυτρώνει κιόλας".
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2013, 06:55:13 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2727 στις: Μάιος 30, 2013, 07:37:25 μμ »
PA σε λάθος συναδέλφους απευθύνεσαι! Νομίζω ότι γνωρίζεις πολύ καλά όπως και εγώ ποιο είναι είναι το γενικό προφίλ των μελών του φόρουμ. Οι περισσότεροι είναι νέοι στην εκπαίδευση μην πω αδιόριστοι και επομένως τους αδικείς όταν τους φορτώνεις τις αμαρτίες του κλάδου. Ακόμη και οι παλαιότεροι εδώ μέσα βοηθάνε τα μέλη με την εμπειρία τους, δεν νομίζω να έχουν άλλη ζωή στο σχολείο. Οι εκπαιδευτικοί που συναίνεσαν με την ψήφο τους ή την συμπεριφορά τους στην απαξίωση του κλάδου μας στα μάτια του κόσμου για πολλούς λόγους δεν διαβάζουν αναλύσεις στα φόρουμ και πολύ περισσότερο επαναλαμβανόμενες μακροσκελείς όπως είναι οι δικές σου.
Γι αυτό το λόγο δημιουργείς αντιπάθειες και δίκαια δέχεσαι προσωπικές επιθέσεις ακόμη και προσβολές και συ βέβαια δίκαια κάνεις αναφορά στον συντονιστή.
Μπορεί εσύ να μην προσβάλλεις κάποιον προσωπικά αλλά προσβάλλεις ολόκληρον τον κλάδο. Μερικές φορές χάνεις και εσύ την ψυχραιμία σου και γίνεσαι το ίδιο σκληρός με την κυβέρνηση και τιμωρός των αδιόριστων και των νέων εκπαιδευτικών που τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ έχουν τις ίδιες απόψεις για τα λάθη του κλάδου μας. Η ένσταση είναι μόνο στην εμμονή σου για αυτοενοχοποίηση, μεταμέλεια και αποδοχή τιμωρίας ακόμη και με το 8-4 προς τέρψη του λαϊκού αισθήματος.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2728 στις: Μάιος 30, 2013, 08:15:17 μμ »
Μια χαρα απευθυνεται ο συναδελφος...Αυτο χρειαζεται...ΤΩΡΑ λεμε τι μας κανουν..Οταν μας φωναζανε τεμπεληδες απο το πρωι εως το βραδυ κανανε ολοι τα στραβα ματια....Οταν εφτασε Σεπτεμβρης να λενε για απολυσεις ολοι λεγανε δεν θα μας πειραξει εμας (λες και ειμαστε προυχοντες)...Ζουσαμε σε εναν φανταστικο κοσμο, χωρις να καταλαβαινουμε τι μας γινεται πια. Τωρα εφαρμοζουνε οτι ειπανε , τιποτα αλλο και τωρα αρχιζουμε να ξυπναμε , μονο που ειναι αργα πια...τα πραγματα πηρανε τον δρομο τους. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ ασχετως ευθυνων θα πληρωσουμε την απραγεια μας.Λυπαμαι εμας , λυπαμαι τα παιδια μας . Βριζω ολους αυτους που τοσο καιρο ηταν στον κοσμο τους....που λεγανε μονιμως ---ελα μωρε δεν θα μας κανουν τιποτα κ.ο.κ---- τωρα δυστυχως μας κανουνε....Δεν ηθελε τοσο μυαλο να καταλαβουνε οτι καταργωντας τις οργανικες θα διωξουν κοσμο, ακομα και ενα παιδι γυμνασιου το καταλαβαινε, αλλα εμεις οχι....

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2729 στις: Μάιος 30, 2013, 08:24:23 μμ »
παντως ενω εδω περισσευουμε 22 απο τους 48 φυσικους, εμαθα οτι αν βαλουν και τις δευτερες αναθεσεις, χωρις να φυγει κανεις με μεταθεση η αποσπαση, και με την αυξηση του ωραριου, παλι θα χρειαστουν και ενας-δυο αναπληρωτες, πολυ μουφα ο αλγοριθμος υπολογισμου, δημιουργει (επιτηδες;) πολυ λαθος εντυπωσεις, φυσικα αυτο δε σημαινει οτι θα συμβει παντου το ιδιο, καθε πυσδε ειναι διαφορετικη περιπτωση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160027
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 415
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.