*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2814 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:30:58 μμ »
Συμφωνώ με τη marinadim, και εγώ πιστεύω ότι και μια ώρα να αυξηθεί φέτος θα δημιουργηθούν χιλιάδες πλεονάζοντες, κυρίως απο τις ειδικότητες που μετακινήθηκαν στην α΄βάθμια, οι οποίες είναι κατά βάσει νέες και δεν έχουν πολλές συνταξιοδοτήσεις. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να έχουμε διαθεσιμότητα στη β'θμια, δεν μου φαίνεται πιθανό. 
Εξάλλου τα 1600 σχολεία που λέγεται ότι θα συγχωνευθούν φτάνουν και περισσεύουν για την εξοικονόμηση που θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:04 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2815 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:44:15 μμ »
Α, αν είναι έτσι josua, τότε...
Ετσι και τολμήσει το υπουργείο να αυξήσει πάλι το ωράριο να είναι σίγουρο πως θα πέσει η κυβέρνηση και οι παρατρεχάμενοι σύμβουλοι θα τιμωρηθουν.

Συνάδελφε έχεις δίκιο.
Θα πέσει σίγουρα από την κραταιά αντίδραση του κλάδου που αφού αβαντάρησε το 2010 τον Νόμο-πλαίσιο 3848/2010 ( διότι προφανώς "τον ψέκαζαν?" "του την πέσανε" εξωγήινοι?" "του κάνανε μάγια? , κάτι τέτοιο τέλος πάντων), τότε ( ειδικά τότε) θα ξυπνήσει αντιδρώντας στην εφαρμογή του ( δηλαδή αντιδρώντας απέναντι στον εαυτό του).

Προσωπικά εκτιμώ, ότι οι παράγοντες θα έχουν αγχωθεί πολύ.

Τι να κάνω?
Να κάνουμε και καμιά πλάκα γιατί αλλιώς δεν γίνεται...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2816 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:45:10 μμ »
Παιδιά, ας μην απειλούμε τόσο πολύ γιατί μπορει και να φοβηθούν... ;D ;D ;D ;D ;D

Μα... τι λες συνάδελφε!
Σαν να τους βλέπω είναι: πολύ αγχωμένοι γιατί το "θεριό" ( ο κλάδος είναι αυτό) θα ξυπνήσει....


Υ.Γ. Προτείνω να μην συζητάμε το θέμα, γιατί αυτό μπορεί "να φέρει γρουσουζιά" ή ( ακόμα χειρότερα) γιατί θα δώσουμε ιδέες στο Υπουργείο.....
Βέβαια οι κυβερνώντες τα έχουν πει αυτά από τα τέλη του 2009, αλλά που να ακούσουμε εμείς....
Οκ.
Πάντως να μην το συζητάμε το θέμα γιατί "το γρουσουζεύουμε"....
( Νομίζω ότι μια τέτοια τακτική μπορεί όχι μόνο να μας βγάλει αλώβητους, αλλά μπορεί κιόλας να σώσει την χώρα από την καταστρεπτική δίνη της κρίσης...).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:49:51 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2817 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:04:09 μμ »
Συμφωνώ με τη marinadim, και εγώ πιστεύω ότι και μια ώρα να αυξηθεί φέτος θα δημιουργηθούν χιλιάδες πλεονάζοντες, κυρίως απο τις ειδικότητες που μετακινήθηκαν στην α΄βάθμια, οι οποίες είναι κατά βάσει νέες και δεν έχουν πολλές συνταξιοδοτήσεις. Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να έχουμε διαθεσιμότητα στη β'θμια, δεν μου φαίνεται πιθανό. 
Εξάλλου τα 1600 σχολεία που λέγεται ότι θα συγχωνευθούν φτάνουν και περισσεύουν για την εξοικονόμηση που θέλουν.

Το ωράριο θα αυξηθεί ( έχει λεχθεί πολλάκις με έμμεσο αλλά σαφή και συγκεκριμένο τρόπο) σύντομα, σχολεία θα συγχωνευθούν πράγματι ( αλλά ΔΕΝ φτάνει αυτό για να καλυφθούν), και διαθεσιμότητες θα έχουμε σίγουρα ( απλά όχι μαζικές - με την έννοια της κατάργησης ολόκληρων κλάδων) όπως πέρισυ.

Λυπάμαι, αλλά όλα αυτά είναι αποτέλεσμα τόσο των επιλογών της πλειοψηφίας του κλάδου, όσο και των επιλογών της πλειοψηφίας των Ελλήνων...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:39:04 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2818 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:10:41 μμ »
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω την παραμικρή εμπιστοσύνη στους κυβερνώντες μας και στην ηγεσία του υπουργείου.
Αλλά επειδή παρακολουθώ ανελλιπώς τα τεκταινόμενα και το συγκεκριμένο σενάριο μου έχει διαφύγει, μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις ένα λινκ όπου να διατυπώνεται εμμέσως πλην σαφώς η πρόθεση νέας αύξησης ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2819 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:13:44 μμ »
Φταίει ο ιδιοκτήτης που άφησε το σπίτι του ξεκλήδωτο
Φταίει η κοπέλα που ντύθηκε πρόστυχα

ΟΧΙ
Τα δικαιώματα πρέπει να προστατευθούν έστω και αργά. Ο έχων δόλο πρέπει να αποτραπεί, και εφόσον προβεί στο αδίκημα η ευθύνη βαραίνει μόνο τον ίδιο και πρέπει να τιμωρηθεί. Αυτοί που θα ζημιωθούν πρέπει να αποζημιωθούν. Καμία δικαιολογία.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2820 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:16:56 μμ »
ρε PA μάθε να κάνεις εισαγωγή παράθεσης, ώστε σε ένα μήνυμα να απαντάς σε όλους όσους θες

δεν μπορώ να βλέπω τόσο κυβερνητικό σπαμ κατακερματισμένο..... >:( σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2821 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:42:47 μμ »
η περιγραφή μιας - εως τώρα τουλάχιστον - πραγματικότητας όσο και να μην αρέσει σε κάποιους δεν αναιρεί την πραγματικότητα. Ενιιοτε μάλιστα μπορεί και να χρησιμεύσει ως κινητήρια δύναμη που θα θέσει τις εν υπνώσει αντιδράσεις μας σε κίνηση....υπάρχουν πάντα δύο αναγνώσεις τόσο στο τι γράφεται όσο και για τους λόγους που γράφεται το καθετί.  ;)
συμφωνώ απόλυτα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2822 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:48:22 μμ »
 PA και η γη θα καταστραφεί κάποτε.....
αλλά υπάρχει πάντα η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι...
αυτοί που τωρα φαίνονται αδιαφοροι,αν πιεστούν και άλλο θα αλλάξουν προσωπο
έτσι ξαφνικά....

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2823 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 07:56:13 μμ »
Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω την παραμικρή εμπιστοσύνη στους κυβερνώντες μας και στην ηγεσία του υπουργείου.
Αλλά επειδή παρακολουθώ ανελλιπώς τα τεκταινόμενα και το συγκεκριμένο σενάριο μου έχει διαφύγει, μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις ένα λινκ όπου να διατυπώνεται εμμέσως πλην σαφώς η πρόθεση νέας αύξησης ωραρίου;

Αν και είναι περιττό, το αναφέρω: Φυσικά και κάνεις πολύ καλά που δεν έχεις την παραμικρή εμπιστοσύνη στους κυβερνώντες.
Ενημερωτικά σου λέω, ότι δεν είναι να έχεις καμία εμπιστοσύνη σε αυτό που λέμε "Ελληνικό πολιτικό σύστημα" έτσι όπως ( ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΥΝΗ της πλειοψηφίας μας ανδρώθηκε και εξελίχθηκε.

Από εκεί και πέρα ( και επειδή βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι), θα σου δώσω "τροφή για σκέψη":
Ψάξε τις δηλώσεις της τ. Υπουργού κ. Α. Διαμαντοπούλου ( από τα τέλη του 2009 ήδη) για:
1) Την αναλογία εκπαιδευτικών -μαθητών στην Ε.Ε. και στην Ελλάδα ( σχεδόν διπλάσια).
2) Το ότι είναι απαράδεκτο να επιτελείται μέρος του διοικητικού έργου στις Διοικητικές υπηρεσίες της Εκπαίδευσης, από εκπαιδευτικούς ( άποψη με την οποία συμφώνησε ο κλάδος. Επισημαίνω εδώ ότι το σύνολο σχεδόν του τεράστιου διοικητικού έργου της Αστυνομίας επιτελείται από Αστυνομικούς. Ομοίως στην Πυροσβεστική. Αντίστοιχα-αλλά όχι στον ίδιο ακριβώς βαθμό-για τον στρατό. Αλλά ο κλάδος έκρινε ότι στην εκπαίδευση ΔΕΝ έπρεπε να γίνεται κάτι τέτοιο - και ΣΩΣΤΑ έκρινε κατά τη γνώμη μου).

Ας συνδυάσεις τις δύο αυτές τοποθετήσεις, και βγάλε συμπέρασμα.

Φυσικά, πέραν όλων αυτών το πράγμα θα ξεκαθαρίσει μπροστά στα μάτια σου ακόμα περισσότερο, αν διαβάσεις τις εκθέσεις Διεθνών Οργανισμών ( αντίστοιχες αυτής που είδε το φως της Δημοσιότητας πολύ πρόσφατα αλλά αφορούσε τις επιδόσεις των Ελλήνων μαθητών) σχετικά με το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα σε σχέση με την αναλογία εκπαιδευτικών-μαθητών αλλά και το διδακτικό ωράριο των εκπαιδευτικών.
Δες τι λέγανε εκεί εδώ και μερικά χρόνια, συνδύασε το αυτό με το ότι ήταν ξεκάθαρη τοποθέτηση των επικεφαλής πολιτικών προσώπων η "προσπάθεια της χώρας για εναρμόνιση με τα αυτά που συμβαίνουν στην υπόλοιπη Ευρώπη στα της Παιδείας, και ειδικότερα τώρα που βιώνουμε κρίση", και ενημέρωσέ με αν μπορείς σχετικά με το συμπέρασμα στο οποίο θα κατέληγε κάποιος που παρακολουθούσε στα σοβαρά τα τεκταινόμενα στον χώρο της εκπαίδευσης.


Υ.Γ. Συγνώμη που σε βάζω να ψάχνεις, αλλά αποτελεί πεποίθησή μου το ότι όποιος ψάχνει μαθαίνει ( με τέτοιον τρόπο μάλιστα, που δύσκολα ξεχνά ότι έμαθε).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2824 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 08:03:03 μμ »
η περιγραφή μιας - εως τώρα τουλάχιστον - πραγματικότητας όσο και να μην αρέσει σε κάποιους δεν αναιρεί την πραγματικότητα. Ενιιοτε μάλιστα μπορεί και να χρησιμεύσει ως κινητήρια δύναμη που θα θέσει τις εν υπνώσει αντιδράσεις μας σε κίνηση....υπάρχουν πάντα δύο αναγνώσεις τόσο στο τι γράφεται όσο και για τους λόγους που γράφεται το καθετί.  ;)

Αυτονόητο ( για μένα) αλλά νομίζω ότι πρέπει να το πω κι εγώ:
Έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις bitch
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2825 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 08:31:03 μμ »
Αυτονόητο ( για μένα) αλλά νομίζω ότι πρέπει να το πω κι εγώ:
Έχεις δίκιο σε αυτό που γράφεις bitch

σ ευχαριστώ ΡΑ. Οφείλω όμως να τονίσω πως η αέναη επανάληψη της περιγραφής μιας δυσάρεστης πραγματικότητας εκτός απο κουραστική και καταπιεστική καταλήγει να αγνοείται εν τέλει παρά τις περί αντιθέτου προθέσεις του γράφοντος. Και αυτό αδικεί τόσο τον αναγνώστη όσο και κυρίως τον γράφοντα που οφείλει να ξέρει πού να θέσει τα όρια.

Καλό απόγευμα. Εδώ είναι ώρα για το καθιερωμένο appelwjin ( μηλόκρασο) στην πλατεία!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2826 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:47:23 μμ »
σε αυτό δε θα συμφωνήσω, επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2827 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:59:18 μμ »
Εδώ, οφείλω να πω ότι θα συμφωνήσω με τον/την συνάδελφο sillkut: Η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως.

Επίσης, θα ήθελα να πω δύο-τρία πράγματα τα οποία κατά τη γνώμη μου σχετίζονται πολύ στενά τόσο με την αδυναμία του κλάδου να αντιτάξει επιχειρήματα απέναντι στην άθλια οργανωμένη προπαγάνδα αυτού που λέμε "πολιτικό σύστημα" ( έργο της πλειοψηφίας μας).
Πολλάκις μιλώ με πολλούς ανθρώπους γύρω μου.
Από τις συζητήσεις, το καλύτερο που προκύπτει συνήθως είναι κάποια ατάκα του τύπου "ε εντάξει! μετανιώσαμε!"
Και εκεί αρχίζει το "γέλιο"!

Ανταπαντώ ότι φυσικά και δικαιούται ο καθείς να "μετανιώσει" όπως μου λένε.

ΟΜΩΣ:

Ο άνθρωπος που "μετανιώνει" γιατί κατάλαβε ότι έκανε κάποιο λάθος:

1) Εντοπίζει ( και περιγράφει με σαφήνεια) ΠΟΙΑ λάθη έκανε

2) Εντοπίζει ΠΟΤΕ ( επακριβώς) τα έκανε

3) Περιγράφει ( με σαφήνεια πάλι) το γιατί τα έκανε ( τι τον παρέσυρε-τον οδήγησε στα παραπάνω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ λάθη)

4) Ξεκαθαρίζει το που θέλει να πάει ( πάλι συγκεκριμένα, και ΦΥΣΙΚΑ μακριά από τις παλαιές επιλογές που κατάλαβε ότι ήταν λάθος)

5) Προσδιορίζει το ΠΩΣ θα πάει προς τα εκεί που θέλει

6) Πιάνει δουλειά. Γιατί τα λέω αυτά: Διότι παντού γύρω μου βλέπω ανθρώπους να λένε γενικώς και αορίστως "γίνανε λάθη"
 ( λες και τα λάθη γίνονται μόνα τους και δεν τα κάνουμε εμείς. Και όλοι αυτοί αποφεύγουν "όπως ο διάολος το λιβάνι" το να ξεκαθαρίσουν οτιδήποτε από τα παραπάνω), και ότι "εμείς καλά τα κάναμε αλλά ήρθε η καταιγίδα και μας γκρέμισε την παράγκα".
Έχετε δει πολλούς που να πιστεύουν ότι "αυτοί τα κάνουν καλά" και να πάνε να αλλάζουν την συμπεριφορά τους?
Ποιος αλλάζει κάτι που το θεωρεί σωστό?

Τέλος, θα σας επισημάνω ότι ΜΑΚΑΡΙ η πλειοψηφία που σε γενικές γραμμές περιγράφω πιο πάνω να ανήκε σε μερικές μόνο κατηγορίες πολιτών. Η ευθύνη αφορά καθολικά την κοινωνία και τον αξιακό κώδικα που αυτή αποδέχθηκε , ενστερνίστηκε και προώθησε.

ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ: Αφού όλα γίνονταν έτσι όπως άρεσε στην πλειοψηφία, τώρα τι ακριβώς είπαμε ότι θέλει αυτή? Ρωτώ και απάντηση δεν παίρνω.
Μόνο μισόλογα.
Πως είπαμε?
Θέλει να μην πληρώσει τις συνέπειες των επιλογών της?
Θέλει να φορτώσει στις πλάτες των κορόϊδων τα βάρη ( όπως κάνει εδώ και δεκαετίες τουλάχιστον)?
Αμ δεν κατάλαβε καλά η "κραταιά πλειοψηφία".....

Τα "κορόϊδα" ήμασταν "εμείς: Η πλειοψηφία!!!


 Σε τελική ανάλυση ας φέρω ένα ξεκάθαρο παράδειγμα:
Μετάνιωσε η πλειοψηφία που υποστήριζε την δημιουργία, την ενδυνάμωση, το βόλεμα του κομματικού στρατού? ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ.
ΜΕΤΑΝΙΩΣΕ?
Και αν μετάνιωσε γιατί "ξέχασε" να το πει?
Και επειδή τα μισόλογα τα αντιπαθώ:
Για παράδειγμα ο κ. Μάνος ( Τον αναφέρω γιατί συχνά-πυκνά ακούω γύρω μου ότι "είπε αλήθειες" -και δεν είναι ψέμα αυτό. Μόνο που δεν ήταν ο μόνος, ούτε είναι αναμάρτητος) θυμήθηκε να πει ότι πρέπει να απαλλαγούμε από τα χιλιάδες ρουσφέτια που έκανε σε προεκλογική περίοδο το 1993 στη Δ.Ε.Η., ή μιλά γενικώς και αορίστως περί κομματικών στρατών εξισώνοντας τα ευνοημένα του ρουσφέτια με την μειοψηφία που δεν αποτελούν μέρος του κομματικού στρατού?

Οπότε, στα πλαίσια της προσπάθειας να συμβάλλω κι εγώ στην διαδικασία προβληματισμού και ωρίμανσης θέτω μια σειρά από ερωτήματα:


1)   Μετάνιωσε η πλειοψηφία που υποστήριζε ( και συνεχίζει να υποστηρίζει) φανατικά την δημιουργία και προώθηση του κομματικού στρατού? Αν ναι γιατί "ξέχασε" να το πει?

2)   Μετάνιωσε η πλειοψηφία που αντιτάχθηκε σε κάθε προσπάθεια παρέμβασης στο ασφαλιστικό σύστημα όταν το 2000 ομάδα εμπειρογνωμόνων έκαναν αναλογιστική μελέτη από την οποία προέκυπτε κατάρρευση το 2010? Αν ναι γιατί "ξέχασε" να το πει?

3)   Μετάνιωσε η πλειοψηφία που ακόμα και την ύστατη στιγμή ( π.χ. 2010-2011) προσπάθησε να διασώσει τους ευνοούμενους των κομματικών στρατών εις βάρος των υπολοίπων? ( αν θέλετε επεκτείνομαι περισσότερο επ' αυτών). Αν ναι γιατί "ξέχασε" να το πει?

4)   Μετάνιωσε η πλειοψηφία που υποστήριζε, αναδείκνυε και επικροτούσε διαχρονικά τις "μουτσούνες" που τώρα βρίζει? Αν ναι γιατί "ξέχασε" να το πει?

 ΣΕ ΤΕΛΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ: Μήπως ΔΕΝ μετάνιωσε ποτέ και για τίποτα, και συνεχίζει να πιστεύει ότι "τα έκανε καλά" αλλά.... "ήρθε το κακό και του χάλασε την ωραία του παράγκα"?

 Και αν ισχύει το παραπάνω, τότε ΓΙΑΤΙ ( ΓΙΑΤΙ ερωτώ) να θελήσει αυτή η πλειοψηφία να αλλάξει κάτι? ΠΟΙΟΣ αλλάζει κάτι που το θεωρεί σωστό?


Όλα αυτά τα "κουραστικά" και "ενοχλητικά" ερωτώ, και... ΦΥΣΙΚΑ δεν παίρνω ποτέ απάντηση.
Συνήθως ο κόσμος κοιτά το ρολόϊ του ( ξεχνώντας τα "μετάνιωσα" και "ντάξει μωρέ"), και αισθάνεται ένα "ζόρισμα" ας πούμε...

Οπότε?

Οπότε το ερώτημα είναι το πότε η σκληρή πραγματικότητα ( περιμένετε λίγο ακόμα και θα το δείτε όσοι αμφιβάλλετε) θα εξαναγκάσει όλους αυτούς να λογικευτούν...
Δυστυχώς, πρέπει να τους περιμένουμε.
Είναι πλειοψηφία βλέπετε ( και μάλιστα συντριπτική)....

Υ.Γ. Το λέω ξεκάθαρα:

Από όλα αυτά ( αλλά και άλλα που παραλείπω τώρα), έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού ΑΚΟΜΑ έχει την άποψη ότι "εμείς καλά τα κάναμε αλλά ήρθε το κακό και μας γκρέμισε την ωραία μας παράγκα", οπότε ΦΥΣΙΚΑ δεν θέλει να αλλάξει απολύτως τίποτα ( άλλωστε ποιος αλλάζει κάτι που το θεωρεί σωστό?)







« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:19:05 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160024
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.