*

Αποστολέας Θέμα: αναπληρωση?  (Αναγνώστηκε 80651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:16:11 μμ »
Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες....

1. Όλοι όσοι θα κανουν ανάληψη υπηρεσίας θα πάνε σε κάποιο από τα 800 ολοήμερα σχολεία? Είναι σίγουρο αυτό;

2. Κάπου διάβασα ότι σε κάθε ένα από τα 800 ολοήμερα χρειάζεται ένας πληροφορικός...2 ώρες κάθε τάξη έχει το μάθημα πληροφορικής έτσι;Οπότε 2 Χ 6 = 12 ώρες  ??? ???   Άρα μήπωσ πρέπει ένας κανονικου ωραρίου να πάει τουλάχιστον σε 2 σχολεία;

3. Πως γίνεται η ανάθεση σε σχολείο; Όποιος προλάωβει πρώτος να κάνει ανάληψη; Όποιος έχει περισσότερα μόρια;

3=1. Στις διατάξεις του άρθρου 8 παρ 3 της αριθ. 35557/Δ2/9.4.2003 (ΦΕΚ. 465/17.4.2003 τ. Β΄) Ρυθμιστικής Απόφασης ορίζεται ότι: « Η τοποθέτηση των προσλαμβανομένων αναπληρωτών σε σχολικές μονάδες γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από δήλωση των προσλαμβανομένων για την τοποθέτησή τους στα λειτουργικά κενά. …Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται κατά σειρά:
α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία
β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία,σκλήρυνση κατα πλάκας
γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί
δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και
ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια. Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία που προέρχονται από τον πίνακα Β΄ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα.
Το αντέγραψα απο άλλο topic ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:18:56 μμ »

Με ποιά κριτήρια έγινε η επιλογή των αναπληρωτών; Επίσης, στον πίνακα αναπληρωτών πώς γίνεται η κατάταξη; Γιατί βλέπω άτομα χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση να προηγούνται έναντι άλλων με παιδαγωγική κατάρτιση.. κ άτομα με ελάχιστα μόρια (ούτε καν 2) να προηγούνται έναντι ατόμων με περισσότερα μόρια (χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση σ' αυτή την περίπτωση).. πάει με ημερομηνία κτήσης πτυχίου;

Στον πίνακα προηγούνται οι πολύτεκνοι, ακολουθούν οι ειδικές κατηγορίες, στη συνέχεια αυτοί που έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και ακολουθούν οι υπόλοιποι. Επίσης το 20% των αναπληρωτών που προσλαμβάνονται, αν υπάρχουν, είναι τρίτεκνοι άσχετα πίνακα που ανήκουν

Καλησπέρα, έχω μερικές απορίες....

1. Όλοι όσοι θα κανουν ανάληψη υπηρεσίας θα πάνε σε κάποιο από τα 800 ολοήμερα σχολεία? Είναι σίγουρο αυτό;

2. Κάπου διάβασα ότι σε κάθε ένα από τα 800 ολοήμερα χρειάζεται ένας πληροφορικός...2 ώρες κάθε τάξη έχει το μάθημα πληροφορικής έτσι;Οπότε 2 Χ 6 = 12 ώρες  ??? ???   Άρα μήπωσ πρέπει ένας κανονικου ωραρίου να πάει τουλάχιστον σε 2 σχολεία;

3. Πως γίνεται η ανάθεση σε σχολείο; Όποιος προλάωβει πρώτος να κάνει ανάληψη; Όποιος έχει περισσότερα μόρια;


1. Σίγουρο
2. Είναι 12θέσια τα σχολεία, άρα 12*2=24ώρες
3. Λογικά κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, οικογενειακή κατάσταση και έπειτα προϋπηρεσία
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:22:33 μμ »

3. Λογικά κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, οικογενειακή κατάσταση και έπειτα προϋπηρεσία

Να σε διορθώσω για πρώτη φορά και εγώ   :)

Η οικογενειακή κατάσταση προηγείται από την εντοπιότητα

ΥΓ: Συγχαρητήρια για Θεσσαλονίκη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:24:45 μμ από Dejavu »

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:26:17 μμ »

3. Λογικά κοινωνικά κριτήρια, εντοπιότητα, οικογενειακή κατάσταση και έπειτα προϋπηρεσία

Να σε διορθώσω για πρώτη φορά και εγώ   :)

Η οικογενειακή κατάσταση προηγείται από την εντοπιότητα

ΥΓ: Συγχαρητήρια για Θεσσαλονίκη
;D ουπς Sorry

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αναπληρωση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:06:44 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:32:49 μμ »
Παρακαλώ Γιάννη...  ;)
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος tomemeto1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 08:52:57 μμ »
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις  :)

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 10, 2010, 09:30:04 μμ »
george! xtipisame saloniki e???? sigxaritiriaaaaaaa :D

na rotiso kati asxeto re paidia

κ εγώ είμαι στους αναπληρωτές αλλά έχω μιλήσει με ιδιωτικό σχολείο μπορώ να δουλέψω και στα δύο? Να πάρω λίγες έστω ώρες στο ιδιωτικό;

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 10:39:28 πμ »
Υπάρχουν δυο πολύ σημαντικά ζητήματα που ακόμα δεν έχουν συζητηθεί. Ισχύει η τρίωρη απαλλαγή για τεχνική υποστήριξη και  οι δεκαεπτά μαθητές μέγιστος αριθμός σε εργαστήρια, όπως στην δευτεροβάθμια;

Στα 800 δημοτικά θα λειτουργήσει η ολοήμερη ζώνη μετά της 2 και θα έχει από 1 έως 5 ώρες για τις νέες τεχνολογίες. Ακόμα και αν κάποιος έχει γεμάτες και τις 24 ώρες, μπορεί να ζητήσει από τον διευθυντή να προσμετρηθούν στον ΑΜΩ (ή ίσως και ΑΚΩ)  πληροφορικό του ολοημέρου οι ώρες τεχνικής υποστήριξης.

Επίσης αν και το βλέπω απίθανο να ισχύσει το δεκαεπτά μαθητές στα εργαστήρια, μπορεί ο πληροφορικός να ζητήσει από τον διευθυντή για κάποιο τμήμα (το πιο δύσκολο και πολυπληθές) να το σπάσει στα δυο. Και τις ώρες πάλι να τις πάρει ο ΑΜΩ (ή ΑΚΩ) του ολοημέρου. Βέβαια αυτό θα προϋποθέτει καλή συνεργασία και συνεννόηση με τους διευθυντές πράγμα που όλοι πρέπει να επιδιώξουν.

Αν γίνουν τα παραπάνω, εκτός από τις επιπλέον θέσεις για τους πληροφορικούς, θα διευκολυνθούν πολύ και στη διδασκαλεία τους, όσοι πάνε στα 800 δημοτικά. Γιατί ειδικά αυτοί από στη δευτεροβάθμια, θα πάθουν σοκ ότι βρεθούν σε μια τάξη με 25 πρωτάκια - εκτάκια και με αρκετούς παλιούς υπολογιστές όπου ο καθένας τρέχει και διαφορετικό λογισμικό. Και το αναλυτικό πρόγραμμα είναι αρκετά απαιτητικό. Για Πέμπτη Έκτη τάξη προβλέπει μεταξύ άλλων και Logo Like γλωσσά.

Προτείνω να ανοίξουμε δυο καινούργια θέματα που στο μεν πρώτο να συζητάμε τα όποια "προβλήματα" προκύπτουν από την πρωτοβάθμια π.χ. τεχνική υποστήριξη, αριθμός μαθητών σε εργαστήρια, Μπρατης και ένα δεύτερο που να ανταλλάσουμε ιδέες για να διδάξουμε καλύτερα το μάθημα. Π.χ. Tux Paint για πρόγραμμα ζωγραφικής στα πρωτακια, Scratch για Logo Like Γλώσσα. Χρήση ελεύθερου λογισμικού σε όλες τις ταξεις. Θα τα άνοιγα εγώ, αλλά όσα θέματα έχω ξεκινήσει, δεν έχουν μακροημερεύσει.  ;D

Υ.Γ. Η ΔΟΕ περιμένει στη γωνία να αποτύχει το νέο τύπου δημοτικό. Οι λόγοι γνωστοί. Μην τους δώσουμε το δικαίωμα να μιλούν και του χρόνου για υπολογιστές - παιχνιδομηχανές, όπως εκαναν φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:08:12 πμ »
Don Quixote  καλημέρα!

Έχεις δίκο στα ζητήματα που θέτεις αλλα πρεπει πρώτα να δουμε τι θα γίνει για να αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε. Δεν μπορεις να ξέρεις τι έχουν στο μυαλό τους, ασε που πολλα τα βρίσκουν στην πορεια. Πάντως στο οτι φέτος πρέπει να φύγουμε απο την νοοτροπία του ολοήμερου - φύλαξης είναι το μόνο σίγουρο. Θα μιλάμε για να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 11:29:44 πμ »
Καλημέρα παιδιά,

συγχατήρια σε όσους πήραν αναπληρωτές.

Η απορία μου είναι η εξής: Μπορούμε να βασιστούμε σε αυτό για το μέλλον; Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι η χρηματοδότηση των πιλοτικών ολοημέρων γίνεται από το ευρωπαϊκό ΕΣΠΑ, χωρίς το κράτος να βάζει δραχμή από τα ταμεία του. Οπότε πως να υποθέσουμε ότι τα πιλοτικά δε θα καταργηθούν,  ότι όλοι εμείς θα διοριστούμε;

Οι διορισμοί είναι ελάχιστοι φέτος προς το παρόν. Οι αναπληρωτές πάρα πολλοί. Αξίζει να αφήσω την δουλειά μου; Τι πιστεύετε, υπάρχει ελπίδα;


Φιλικά,

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 01:33:31 μμ »
καλημέρα, σχετικά με την απορία σου η γνώμη μου είναι η εξής : αν είχα κάποια άλλη δουλειά δεν θα την άφηνα με τίποτα. με δεδομένο ότι είτε γίνουν πολλές είτε λίγες προσλήψεις αυτές θα γίνουν από ΑΣΕΠ, δεν αξίζει τον κόπο να αφήσεις κάτι σίγουρο για να κυνηγάς μόρια που μετράνε μόνο με επιτυχία σε ΑΣΕΠ. έχεις το μισθό σου σε καιρούς δύσκολους, διαβάζεις και αν περάσεις όλα καλά. αν δεν περάσεις και πάλι δεν είσαι άνεργος!

Αποσυνδεδεμένος wizzard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 02:59:50 μμ »
Ευχαριστω pixel,

λογικό το επιχείρημά σου. Όμως είμαι σε δίλλημα, γιατί μπορεί πχ να ξαναλλάξει η κυβέρνηση και να αλλαξουν οι νόμοι και να μετρήσει η αναπλήρωση για διορισμό.

Ή μπορεί τα πιλοτικά να αυξηθούν και να διοριστούμε όλοι όσοι μας κάλεσαν αναπληρωτές. Σκέφτομαι ότι μπορεί να χάσω μια μοναδική ευκαιρία και να χτυπάω το κεφάλι μου μετά.

Από την άλλη αν πάω πχ 3 χρόνια αναπληρωτής (μέχρι το 2013 που θα τελειώσει το ΕΣΠΑ) και μετά ούτε διοριστώ, ούτε με ξαναπάρουν αναπληρωτή, θα χτυπάω το κεφάλι μου που έχασα την τωρινή δουλειά στον ιδιωτικό τομέα.

Με εκτίμηση,

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:09:21 μμ »
Καταλαβαίνω την ανησυχία σου αλλά οι περισσότεροι απο εμας αντιμετωπίσαμε / αντιμετωπίζουμε τα ίδια διλλήματα. Είναι ρίσκο αλλά αν κάτσεις και σκεφτείς τι θέλεις, πάρε μια συνειδητή όσο γίνεται απόφαση και "ζήσε" με αυτή όπως και να βγει. Ούτως η άλλως ότι και να κάνεις λάθος επιλογή δεν είναι το τέλος του κόσμου. Αν πχ αρνηθείς αναπλήρωση δεν λέει κανεις οτι χάνεις την δυνατότητα να μπεις κάποια στιγμή στα δημόσια σχολεία. Απλά ίσως δυσκολευτείς παραπάνω. Αν αφήσεις απο την άλλη την δουλειά σου, θα έχει και μελλοντικά την δυνατότητα να γυρίσεις στον ιδιωτικό τομέα. Όπως και να έχει δεν μπορεί κανείς να σου δώσει εγγυήσεις για τίποτα, αυτή είναι η αποψή μου. Καλή επιτυχία σε οτι επιλέξεις.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: αναπληρωση?
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 11, 2010, 03:33:48 μμ »
καλημέρα, σχετικά με την απορία σου η γνώμη μου είναι η εξής : αν είχα κάποια άλλη δουλειά δεν θα την άφηνα με τίποτα. με δεδομένο ότι είτε γίνουν πολλές είτε λίγες προσλήψεις αυτές θα γίνουν από ΑΣΕΠ, δεν αξίζει τον κόπο να αφήσεις κάτι σίγουρο για να κυνηγάς μόρια που μετράνε μόνο με επιτυχία σε ΑΣΕΠ. έχεις το μισθό σου σε καιρούς δύσκολους, διαβάζεις και αν περάσεις όλα καλά. αν δεν περάσεις και πάλι δεν είσαι άνεργος!


θα συμφωνήσω
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159968
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.