*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753885 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #294 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 11:42:23 πμ »
Δεν έχει σχέση η ΑΕΔ ή η ΑΠΥ. Αυτό είναι ο τρόπος πληρωμής. Από τη στιγμή που υπογράφεις σύμβαση έστω και έργου είσαι υποχρεωμένος να πας στον ΟΑΕΔ και να σταματήσεις την επιδότηση και να μην ανανεώνεις πια την κάρτα ανεργίας, έτσι ξέρω  (Άσχετα βέβαια που κάποιοι δε το κάνουν παράνομα). Αν κάποιος τα ξέρει διαφορετικά ας μας ενημερώσει.

Απ όσα έχω διαβάσει εδώ , κάποιοι ανανέωσαν την κάρτα ανεργίας παρ όλα αυτά. Κάτι που δεν ακούγεται λογικό. Διότι κάρτα ανεργίας έχει σχέση με το αν εργάζεσαι η όχι. Για τα υπόλοιπα... ευθύνεται ο εργοδότης και εκείνος που υπογράφει μια τέτοιου είδους σύμβαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2013, 01:56:24 πμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #295 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 11:51:16 πμ »
Απ όσα έχω διαβάσει εδώ , κάποιοι ανανέωσαν την κάρτα ανεργίας παρ όλα αυτά. Κάτι που δεν ακούγεται λογικό. Διότι κάρτα ανεργίας έχει σχέση με το αν εργάζεσαι η όχι. Για τα υπόλοιπα... ευθύνεται ο εργοδότης και εκείνος που υπογράφει μια τέτοια είδους σύμβαση.

Αν πάρεις 350-700 Ευρώ από μία δουλειά σε ένα χρόνο θεωρητικά τουλάχιστον νομίζω είσαι πιο άνεργος και από τους ανέργους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 11:57:12 πμ από Thomas3 »

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #296 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:21:03 μμ »
Καλύτερα είναι να ρωτήσεις τα Στελέχη του ΚΔΒΜ στο οποίο είσαι εκπαιδευτής, να ενημερωθούν από τον Οικονομικό Διαχειριστή των ΚΔΒΜ και να σου απαντήσουν.
Πάντως η ωριαία αντιμισθία για τους εκπαιδευτές ΚΔΒΜ είναι 14 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #297 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:26:44 μμ »
Αν πάρεις 350-700 Ευρώ από μία δουλειά σε ένα χρόνο θεωρητικά τουλάχιστον νομίζω είσαι πιο άνεργος και από τους ανέργους.

δεν διαφωνώ καθόλου Thomas αλλά γενικά πιστεύω πως η ανεργία δεν έχει καμία θέση στην μοριοδότηση ενός υποψηφίου εκπαιδευτή. Το ρόλο της υποτίθεται πως είναι η επιλογή του καταλληλότερου και με τα περισσότερα προσόντα.
 Κάποιος που έχει περισσότερα μόρια ανεργίας είναι καλύτερος εκπαιδευτής από αυτόν που έχει κάνει π.χ. μεταπτυχιακό ;;;;;
Συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα μας ( και το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν) αλλά δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι :-[


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:32 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #298 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:29:26 μμ »

Πάντως η ωριαία αντιμισθία για τους εκπαιδευτές ΚΔΒΜ είναι 14 ευρώ, αν θυμάμαι καλά.

εγώ 17 θυμάμαι. (Χωρίς μεταπτυχιακό)

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #299 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 12:38:21 μμ »
Συνάδελφοι, ρωτάω και πιο πάνω, πείτε μια γνώμη, αν γνωρίζετε, αν έχετε ακούσει, δει κάτι θα συνεχίσουν να μας καλούν από το Γενάρη για νέα προγράμματα ή ότι προλάβουμε να πάρουμε μέχρι το Δεκέμβρη του 2013 που τελειώνει και το ΕΣΠΑ?

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #300 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 01:07:18 μμ »
εννοειτε! ειναι μεχρι το 2015. τωρα θα ξεκινησουν ουσιαστικα τα μαθηματα. υπαρχουν περιοχες που δεν εχουν βγαλει ουτε τα προσωρινα αποτελεσματα των εκπαιδευτων







Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #301 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 01:16:38 μμ »
δεν διαφωνώ καθόλου Thomas αλλά γενικά πιστεύω πως η ανεργία δεν έχει καμία θέση στην μοριοδότηση ενός υποψηφίου εκπαιδευτή. Το ρόλο της υποτίθεται πως είναι η επιλογή του καταλληλότερου και με τα περισσότερα προσόντα.
 Κάποιος που έχει περισσότερα μόρια ανεργίας είναι καλύτερος εκπαιδευτής από αυτόν που έχει κάνει π.χ. μεταπτυχιακό ;;;;;
Συγγνώμη αν ξεφεύγω από το θέμα μας ( και το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν) αλλά δεν μπορώ να μην αναρωτιέμαι :-[

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Αποσυνδεδεμένος fotmar8014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #302 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 08:07:28 μμ »
Καλησπέρα!Την περασμένη εβδομάδα μου ανέθεσαν ένα τμήμα που αφορά την διδασκαλία δημιουργίας ιστοσελίδας.Το πιθανότερο είναι ότι θα χρησιμοποιήσουμε Joomla.Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο διδακτικό υλικό-βιβλίο και την ύλη στην ουσία θα την φτιάξει ο εκπαιδευτής!Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω υλικό;Στο προηγούμενο πρόγραμμα, στα ΚΕΕ δηλαδή,υπήρχε αυτό το μάθημα;Και αν ναι υπήρχε και ανάλογο βιβλίο;Εύχομαι όσοι ακόμη δεν έχετε κάποιο τμήμα,σύντομα να ακούσετε καλά νέα!!Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #303 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 09:17:09 μμ »
η συμβαση που υπογραφουν οι εκπαιδευτες , τι ημερομηνια ληξης εχει? ???

Αποσυνδεδεμένος Ele Curl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #304 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 10:20:10 μμ »
Καλησπέρα κι απο μένα. Λέω να πω κι εγω την εμπειρία μου να σας λύσω και μερικές απορίες μιας και πληρώθηκα πριν μερικές ημέρες. Ήμουν εκπαιδεύτρια τον Ιούνιο σε κάποιο τμήμα ενός δήμου και είχα υπογράψει σύμβαση για 25 ώρες η οποία έληγε 30 Ιούλη. Η ωριαία αντιμισθία είναι 17 ευρώ μικτά, τα οποία κατεβαίνουν στα 13,5 καθαρά μετά απο παρακράτηση φόρου 20%. Εν τέλει πληρώθηκα 340 ευρώ για 25 ώρες και τα οδοιπορικά δεν τα έλαβα ποτέ. Επίσης τα τηλέφωνα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ στο τμήμα πληρωμών είναι κατεβασμένο συνεχώς και δεν μπορώ να μάθω τι απέγιναν. Επίσης με ξανακάλεσαν και ανέλαβα κι άλλο τμήμα σε άλλο δήμο αυτή τη φορά, καθώς δίδάσκω αγγλικά και είναι μια γλώσσα που δηλώνουν πολλοί εκπαιδευόμενοι. Η σύμβαση λήγει στις 30 Ιουνίου και πραγματικά δεν ξέρω που αποσκοπεί όλο αυτό, καθώς δεν θα συνέφερε κανέναν να δουλέψει μόνο έναν μήνα και να χάσει το επίδομα ανεργίας που τυχόν να δικαιούταν για ένα χρόνο. Δεν έχεις όμως να χάσει κανείς τίποτα εφόσον δεν έχει κάτι να κερδίσει απο μια απλή κάρτα ανεργίας. Επίσης δεν μπορείς να είσαι γραμμένος στα μητρώα του ΟΑΕΔ για κανένα λόγο αν έχεις οποιαδήποτε σύμβαση με κάποιον φορέα, αυτό το ξέρω με σιγουριά μετά απο πάρα πολλά τηλεφωνήματα σε ΟΑΕΔ και ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #305 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 11:12:13 μμ »
Καλησπέρα!Την περασμένη εβδομάδα μου ανέθεσαν ένα τμήμα που αφορά την διδασκαλία δημιουργίας ιστοσελίδας.Το πιθανότερο είναι ότι θα χρησιμοποιήσουμε Joomla.Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο διδακτικό υλικό-βιβλίο και την ύλη στην ουσία θα την φτιάξει ο εκπαιδευτής!Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω υλικό;Στο προηγούμενο πρόγραμμα, στα ΚΕΕ δηλαδή,υπήρχε αυτό το μάθημα;Και αν ναι υπήρχε και ανάλογο βιβλίο;Εύχομαι όσοι ακόμη δεν έχετε κάποιο τμήμα,σύντομα να ακούσετε καλά νέα!!Ευχαριστώ!

Δεν υπάρχει εκπαιδευτικό υλικό για δημιουργία ιστοσελίδας απ'την εποχή των ΚΕΕ. Πρέπει, σε συνεννόηση με τον Υπεύθυνο Εκπαίδευσης, να προσδιορίσεις τι θα διδάξεις και να δώσεις τις αντίστοιχες σημειώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος fotmar8014

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #306 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 10:03:16 μμ »
Ναι όντως αυτό μου είπε ο υπεύθυνος σήμερα.Είναι σαν τα δημόσια ιεκ!

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #307 στις: Οκτώβριος 09, 2013, 08:13:02 μμ »
πάντως για κάποιους που ρώτησαν, εμένα πέρυσι με τα ΙΕΚ ακόμα κι η κυρία στον ΟΑΕΔ με είχε "συμβουλέψει" να μην διακόψω την κάρτα (χωρίς επίδομα)... κι η αλήθεια είναι δεν θα το καταλάβαινε και κανείς. Αλλά το έκανα, να μην έχω μπέρδεμα στις επόμενες αιτήσεις. Όχι τίποτα άλλο, αλλά είμαι και χωρίς ασφάλεια. Και όπως βλέπω τα ίδια και φέτος με το ΚΔΒΜ.

αλλά μου έχει μείνει η απορία: αν δεν μας ασφαλίζουν ούτε ασφαλιζόμαστε μόνοι μας σε ΟΑΕΕ, είναι παράνομο? (και δεν υπάρχει κάποιο άλλο εισόδημα)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 905
Σύνολο: 911

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.