*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753879 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #406 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 09:26:09 πμ »
Από ποιόν Δήμο σε κάλεσαν;

Από Αχαία με κάλεσαν- Πληροφορική

 
παιδια οσοι κληθηκατε για ςεκπαιδευτες, το ωραριο σας εινια μονο απογευματινο ή υπαρχουν και πρωινα τμηματα?

Δεν θα πάω τελικά να δουλέψω αλλά όταν με φώναξαν μου είπαν για απογευματινό πρόγραμμα γιατί θα γινόταν σε σχολείο το μαθηματα οπότε το πρωί είναι απίθανο.

Από παλιότερη εμπειρία σε ιδεκε ήταν πάντα απόγευμα και γιατι γινόταν σε σχολείο και γιατί οι μαθητες πιθανα δουλευουν κάπου το πρωί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:36 »

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #407 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 12:59:09 μμ »
Από Αχαία με κάλεσαν- Πληροφορική

 
Δεν θα πάω τελικά να δουλέψω αλλά όταν με φώναξαν μου είπαν για απογευματινό πρόγραμμα γιατί θα γινόταν σε σχολείο το μαθηματα οπότε το πρωί είναι απίθανο.

Από παλιότερη εμπειρία σε ιδεκε ήταν πάντα απόγευμα και γιατι γινόταν σε σχολείο και γιατί οι μαθητες πιθανα δουλευουν κάπου το πρωί.

Οι "μαθητές" είναι ενήλικες εκπαιδευόμενοι από 18 έως 98 ετών!!!
Γι' αυτό γίνονται σχεδόν πάντα, τα τμήματα, απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος GATTONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #408 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 01:26:56 μμ »
Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση: τα νεοϊδρυθέντα ΣΕΚ θεωρούνται εκπαίδευση ενηλίκων?Δεδομένου ότι πρόκειται για μεταγυμνασιακή εκπαίδευση αλλά απευθύνονται σε ενήλικες και μη.

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #409 στις: Οκτώβριος 22, 2013, 01:31:32 μμ »
Συνάδελφοι έχω μια ερώτηση: τα νεοϊδρυθέντα ΣΕΚ θεωρούνται εκπαίδευση ενηλίκων?Δεδομένου ότι πρόκειται για μεταγυμνασιακή εκπαίδευση αλλά απευθύνονται σε ενήλικες και μη.

Όχι! Σε ΣΕΚ μπορούν να εκπαιδευτούν μέχρι 18 χρονών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:36 »

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #410 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 10:52:21 μμ »
από ποιον εξαρταται τι τμηματα θα δημιουργηθούν; βγαινουν ανακοινωσεις και αναλογα με τις συμμετοχές ξεκινανε και τα τμήματα;
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος GATTONI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #411 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 11:30:31 μμ »
Όχι! Σε ΣΕΚ μπορούν να εκπαιδευτούν μέχρι 18 χρονών.
Χαζή ερώτηση: ε, τότε με ποια λογική ζητούν προσόντα σχετικά με εκπαίδευση ενηλίκων??????

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #412 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 10:17:59 πμ »
ελα ντε . και εγω νομιζα οτι ειναι πανω απο 18

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #413 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 10:32:59 πμ »
από ποιον εξαρταται τι τμηματα θα δημιουργηθούν; βγαινουν ανακοινωσεις και αναλογα με τις συμμετοχές ξεκινανε και τα τμήματα;

Χωρίς να είμαι πολύ σίγουρη, αλλα νομίζω ότι είχε βγει κάποια στιγμή μια προκ για οργανωτές. Δεν θυμαμαι πως τους αποκαλούσε. αυτοί λογικά συνεργάζονται με το δημο για να βρουν χώρο και να φτιάξουν τμήματα και να βρουν τις ώρες. Ε΄τσι γινόταν στα προγράμματα του Ηρωνα που δούλευα παλιά. Αυτά άνηκαν στο τοτε ιεδεκε και γινόταν έτσι η διαδικασία.
Νομίζω και τώρα κάπως έτσι πάει. 

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #414 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 12:11:05 μμ »
Χωρίς να είμαι πολύ σίγουρη, αλλα νομίζω ότι είχε βγει κάποια στιγμή μια προκ για οργανωτές. Δεν θυμαμαι πως τους αποκαλούσε. αυτοί λογικά συνεργάζονται με το δημο για να βρουν χώρο και να φτιάξουν τμήματα και να βρουν τις ώρες. Ε΄τσι γινόταν στα προγράμματα του Ηρωνα που δούλευα παλιά. Αυτά άνηκαν στο τοτε ιεδεκε και γινόταν έτσι η διαδικασία.
Νομίζω και τώρα κάπως έτσι πάει.

Δεν πάει έτσι. Το πρόγραμμα ΗΡΩΝ που υπήρχε παλιά είχε ως Προϊστάμενο τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και είχε έναν Υπεύθυνο που είχε την ευθύνη για τον χώρο υλοποίησης των τμημάτων κτλ., ο οποίος συνεργάζονταν με τους Γραμματείς-Στελέχη που εργάζονταν στο "ΗΡΩΝ"(τμήματα Πληροφορικής για αρχάριους)
Τα τμήματα ΚΔΒΜ δημιουργούνται κατόπιν των αιτήσεων των πολιτών, δηλαδή κατόπιν της ζήτησης που υπάρχει για τα προγράμματα του ΚΔΒΜ.
Ο αριθμός τμημάτων ΚΔΒΜ εξαρτάται από τον Πληθυσμό ενός Δήμου (Καλλικρατικού).
Για παράδειγμα σε Δήμους με πληθυσμό από 10.000 έως 25.000 κατοίκους πρέπει να δημιουργηθούν 18 τμήματα, για 50.000 έως 75.000 κατοίκους πρέπει να δημιουργηθούν 40 τμήματα, για 75.000 κατοίκους και άνω πρέπει να δημιουργηθούν 50 τμήματα κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2013, 12:13:43 μμ από evikdvm »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #415 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 12:27:51 μμ »
Δεν πάει έτσι. Το πρόγραμμα ΗΡΩΝ που υπήρχε παλιά είχε ως Προϊστάμενο τον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και είχε έναν Υπεύθυνο που είχε την ευθύνη για τον χώρο υλοποίησης των τμημάτων κτλ., ο οποίος συνεργάζονταν με τους Γραμματείς-Στελέχη που εργάζονταν στο "ΗΡΩΝ"(τμήματα Πληροφορικής για αρχάριους)
Τα τμήματα ΚΔΒΜ δημιουργούνται κατόπιν των αιτήσεων των πολιτών, δηλαδή κατόπιν της ζήτησης που υπάρχει για τα προγράμματα του ΚΔΒΜ.
Ο αριθμός τμημάτων ΚΔΒΜ εξαρτάται από τον Πληθυσμό ενός Δήμου (Καλλικρατικού).
Για παράδειγμα σε Δήμους με πληθυσμό από 10.000 έως 25.000 κατοίκους πρέπει να δημιουργηθούν 18 τμήματα, για 50.000 έως 75.000 κατοίκους πρέπει να δημιουργηθούν 40 τμήματα, για 75.000 κατοίκους και άνω πρέπει να δημιουργηθούν 50 τμήματα κτλ.


Μπερδέυτηκα, Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη για τον ΗΡΩΝΑ απο ότι μου είχε πει δούλευε με σύμβαση απο τοΙΔΕΚΕ ,δεν ήταν μόνιμη υπάλληλος της Διεύθυνσης. Εσυ λες ότι αυτοί ήταν μόνιμοι υπάλληλοι? Δεν το ξέρω αυτό.
Όπως και να χει για τα ΚΔΒΜ αν ξέρεις, να ρωτήσω αυτός που αναλανβάνει να διεκπεραιώσει τις αιτήσεις και πάρει τα τηλέφωνα και στήσει τα τμήματα ποιος είναι?κάποιος μόνιμος υπάλληλος του δήμου? που ανήκει?στο δήμο ή στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ?

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #416 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 01:07:42 μμ »

Μπερδέυτηκα, Η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη για τον ΗΡΩΝΑ απο ότι μου είχε πει δούλευε με σύμβαση απο τοΙΔΕΚΕ ,δεν ήταν μόνιμη υπάλληλος της Διεύθυνσης. Εσυ λες ότι αυτοί ήταν μόνιμοι υπάλληλοι? Δεν το ξέρω αυτό.
Όπως και να χει για τα ΚΔΒΜ αν ξέρεις, να ρωτήσω αυτός που αναλανβάνει να διεκπεραιώσει τις αιτήσεις και πάρει τα τηλέφωνα και στήσει τα τμήματα ποιος είναι?κάποιος μόνιμος υπάλληλος του δήμου? που ανήκει?στο δήμο ή στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ?

Η γραμματέας-υπεύθυνη στο ΗΡΩΝ ήταν με σύμβαση όπως τα στελέχη στα ΚΕΕ. Ο εργαστηριακός υπεύθυνος στο ΗΡΩΝ ήταν μόνιμος υπάλληλος-εκπαιδευτκός που λογοδοτούσε στον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας.
Στα ΚΔΒΜ τα κάνουν τα στελέχη ΚΔΒΜ που είναι ο Υπ. Οργάνωσης και ο Υπ. Εκπαίδευσης. Αυτοί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά επιλέχτηκαν με βάση την προκήρυξη που βγήκε για την στελέχωση των ΚΔΒΜ.
Ο υπάλληλος του Δήμου είναι συνεργάτης με τα στελέχη ΚΔΒΜ και συμβάλλει στο να παραχωρήσει τους χώρους για τα τμήματα, αναλαμβάνει εκ μέρους του Δήμου την πληρωμή λογαριασμών για την καθαριότητα ΚΔΒΜ, την ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #417 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 03:20:56 μμ »
Η γραμματέας-υπεύθυνη στο ΗΡΩΝ ήταν με σύμβαση όπως τα στελέχη στα ΚΕΕ. Ο εργαστηριακός υπεύθυνος στο ΗΡΩΝ ήταν μόνιμος υπάλληλος-εκπαιδευτκός που λογοδοτούσε στον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας.
Στα ΚΔΒΜ τα κάνουν τα στελέχη ΚΔΒΜ που είναι ο Υπ. Οργάνωσης και ο Υπ. Εκπαίδευσης. Αυτοί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι αλλά επιλέχτηκαν με βάση την προκήρυξη που βγήκε για την στελέχωση των ΚΔΒΜ.
Ο υπάλληλος του Δήμου είναι συνεργάτης με τα στελέχη ΚΔΒΜ και συμβάλλει στο να παραχωρήσει τους χώρους για τα τμήματα, αναλαμβάνει εκ μέρους του Δήμου την πληρωμή λογαριασμών για την καθαριότητα ΚΔΒΜ, την ΔΕΗ, ΟΤΕ κτλ.

Αυτό για τον Ηρωνα δεν το είχα καταλάβει καλα.Δεν το ήξερα.
Πάντως για ΚΔΒΜ κάλα θυμάμαι ότι είχε βγει προκύρηξη για οργανωτές. Στην ουσιά λοιπόν αυτοί κοιτάνε τις αιτήσεις που έχουν γίνει και φτιάχνουν τα τμήματα.

Τhanks για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #418 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 03:59:24 μμ »
Αυτό για τον Ηρωνα δεν το είχα καταλάβει καλα.Δεν το ήξερα.
Πάντως για ΚΔΒΜ κάλα θυμάμαι ότι είχε βγει προκύρηξη για οργανωτές. Στην ουσιά λοιπόν αυτοί κοιτάνε τις αιτήσεις που έχουν γίνει και φτιάχνουν τα τμήματα.

Τhanks για τις πληροφορίες!

ΗΡΩΝ τώρα δεν υφίσταται.
Για τα ΚΔΒΜ είχε βγει προκήρυξη για ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ και ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ.
Από κοινού εργάζονται στα ΚΔΒΜ ώστε να υλοποιηθούν τα τμήματα.
Έχουν βέβαια διακριτές αρμοδιότητες αλλά και κάποιες κοινές.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #419 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 07:38:54 μμ »
και τα ΣΕκ απογευματινα ειναι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 918
Σύνολο: 920

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.