*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 439109 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #868 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 01:47:43 μμ »
Πριν 10 μερες άφησα βιογραφικα σε όλα τα φρονστιστηριο της περιοχης μου και χθες έδωσα συνέντευξη σε ένα απο αυτά όπου και δέχτηκαν να με πάρουν για 5 ώρες την εβδομαδα,6€ την ώρα με 1 ένσημο την εβδομάδα,το οποίο θα μπαίνει από την στιγμή που θα βγάλω άδεια διδασκαλίας(ακόμα δεν έχω κινήσει τις διαδικασίες).Θα ήθελα από τους εμπειρότερους να μου πουν αν είναι συμφέρουσα η προσφορά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:18 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #869 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 02:20:00 μμ »
Και τι θα απαντούσες αν με σκωπτικό ύφος και χωρίς καμία διάθεση να σε ειρωνευτώ σου έλεγα ότι τις επόμενες μέρες σκέφτομαι να πάω στην ιδιόκτητη μεζονέτα του πρώην εργοδότη μου και φιλαράκι μου.
Θα σου έλεγα καλά θα κάνεις και ελπίζω να έχει να σου δώσει αυτά που σου χρωστάει.

Το ότι ως εργαζόμενος ενδέχεται κάποια στιγμή να πληρώσεις τις λάθος κινήσεις του εργοδότη σου είναι δεδομένο, όποιος και να είναι ο εργοδότης σου (είτε μεγαλοεπιχειρηματίας, είτε μικρομεσαίος επιχειρηματίας, είτε το δημόσιο) και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό πέραν του να φροντίζεις να έχεις βάλει κάτι στην άκρη για τις δύσκολες μέρες. Να έχεις κάνει τα κουμάντα σου, που λένε. Το καλύτερο θα ήταν αν έβλεπες ότι ο εργοδότης έκανε λανθασμένες επιχειρηματικές κινήσεις να είχες ετοιμαστεί για αναχώρηση, αλλά φαντάζομαι αλλιώς τα έβλεπες τα πράγματα τότε και αλλιώς τώρα.

Το άλλο που μπορείς να κάνεις αν δεν θέλεις να είσαι έρμαιο του κάθε επιχειρηματία είναι να στήσεις μια δική σου επιχείρηση (και τότε μπορείς να είσαι έρμαιο της Δευτεροβάθμιας, του ΕΟΠΠΕΠ, του ΙΚΑ, της ΣΔΟΕ, της Πυροσβεστικής, της Επιθεώρησης Εργασίας, των τραπεζών, των καθηγητών σου και του κάθε τρελού γονιού* - και καλή τύχη με κινήσεις του τύπου "δεν πληρώνω").

* Έχω μαθήτρια φέτος η οποία μου χρωστάει λεφτά από πέρσι, δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ από τα φετινά δίδακτρα και η μαμά της ζητάει αν μπορούμε να τη βοηθήσουμε να πάρει τα βιβλία. Τι της απαντάς;

Πριν από 20 χρόνια εργαζόμουν σε μεγάλο και γνωστό κέντρο ξένων γλωσσών της περιοχής μου από το οποίο δεν είχα παράπονο, πληρωνόμουν πάντα στην ώρα μου, τα ένσημα έμπαιναν όλα κανονικά, η διευθύντρια αρκετά φιλική και ως εργοδότης εξαιρετική. Έφυγα λόγω μετακόμισης σε άλλη περιοχή. Μερικά χρόνια αργότερα, το σχολείο αυτό έπεσε έξω λόγω κάποιον λανθασμένων επιχειρηματικών κινήσεων που έκανε η ιδιοκτήτρια. Απολύθηκαν γύρω στους 30 εργαζόμενους και κάποιοι που συνέχισαν έπαιρναν τα χρήματά τους με καθυστέρηση και με το σταγονόμετρο. Δεν μεταλλάχθηκε ξαφνικά η εργοδότρια από καλή σε κακή, απλά έκανε μία (μία μόνο) λάθος επιχειρηματική κίνηση. Και αυτή έχασε πολλά χρήματα και οι εργαζόμενοι τις καλοπληρωμένες δουλειές τους.

Μερικά χρόνια αργότερα δούλεψα σε άλλο μεγάλο φροντιστήριο άλλης περιοχής. Από ένα σημείο και μετά σταμάτησαν να μας πληρώνουν. Η μεγαλύτερη βλακεία μου τότε ήταν που συνέχισα να δουλεύω παρότι απλήρωτη. Στο τέλος η επιχείρηση έπεσε έξω, το φροντιστήριο έκλεισε και η ιδιοκτήτρια έχασε τα πάντα. Έχασα κι εγώ τα 1500 ευρώ που μου χρώσταγε (πριν 15 χρόνια - σε δραχμές ήταν τότε). Τα χρήματα πήγαν στην επιχείρηση του άντρα της η οποία κι αυτή φαλίρισε. Τώρα η πρώην εργοδότριά μου δουλεύει καθηγήτρια σε φροντιστήριο. ΟΚ έπαιξε και έχασε. Μαζί της έχασα κι εγώ. Τι να κάνω τώρα; Να πάω να της ζητάω τα σπασμένα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 02:21:33 μμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #870 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 02:24:36 μμ »
Πριν 10 μερες άφησα βιογραφικα σε όλα τα φρονστιστηριο της περιοχης μου και χθες έδωσα συνέντευξη σε ένα απο αυτά όπου και δέχτηκαν να με πάρουν για 5 ώρες την εβδομαδα,6€ την ώρα με 1 ένσημο την εβδομάδα,το οποίο θα μπαίνει από την στιγμή που θα βγάλω άδεια διδασκαλίας(ακόμα δεν έχω κινήσει τις διαδικασίες).Θα ήθελα από τους εμπειρότερους να μου πουν αν είναι συμφέρουσα η προσφορά.
Το αν είναι συμφέρουσα ή όχι μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις. Αν δεν έχεις καλύτερη προσφορά, και εφόσον το κόστος που θα επωμιστείς για να δουλέψεις στο συγκεκριμένο φροντιστήριο δεν είναι μεγαλύτερο των χρημάτων που θα βγάζεις, σαφώς η προσφορά είναι συμφέρουσα.

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #871 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 05:18:27 μμ »
Το αν είναι συμφέρουσα ή όχι μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις. Αν δεν έχεις καλύτερη προσφορά, και εφόσον το κόστος που θα επωμιστείς για να δουλέψεις στο συγκεκριμένο φροντιστήριο δεν είναι μεγαλύτερο των χρημάτων που θα βγάζεις, σαφώς η προσφορά είναι συμφέρουσα.
Μιλας με γριφους!! Ποιο ειναι το κοστος που θα μπορουσα να επωμιστω;

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:18 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #872 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:01:41 μμ »
Συγκοινωνίες - μεταφορικά. Βιβλία. Γραφική ύλη - χαρτικά. Ρούχα - παπούτσια - έξοδα παραστάσεως. Το σουβλάκι που θα πάρεις από το σουβλατζίδικο επειδή δεν προλαβαίνεις να πας σπίτι να φας. Τέτοια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #873 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:43:07 μμ »
 Να συμπληρώσω οτι είναι και ο χρόνος που θα αφιερώσεις για την προετοιμασία των μαθημάτων, ανάλογα με την τάξη που σου έχουν αναθέσει!
  

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #874 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 11:49:17 μμ »
Isla,
Ειλικρινά σε διαβάζω κάθε φορά που γράφεις (και τα γράφεις όμορφα η αλήθεια είναι...). Θέλω να πιστεύω ότι είσαι τόσο καλή εργοδότης όσο παρουσιάζεσαι και πραγματικά δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. Και όσα πρόκειται να εκθέσω, μην τα λάβεις ως προσωπική επίθεση (απλώς εκπροσωπείς την εργοδοσία), γιατί τουλάχιστον εσύ έχεις το θάρρος να καταθέτεις την άποψή σου, έστω και αν με βρίσκει εκ διαμέτρου αντίθετη. Ωστόσο, στο πλαίσιο της ελευθερίας του λόγου, θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω ότι δεν αποτελούν δική μου σκοτούρα (της εργαζόμενης) το ενοίκιο, η μη πληρωμή διδάκτρων και το αν είσαι έρμαιο της Δευτεροβάθμιας, του ΕΟΠΠΕΠ, του ΙΚΑ, της ΣΔΟΕ, της Πυροσβεστικής, της Επιθεώρησης Εργασίας (οι φορείς αυτοί προϋπήρχαν της κρίσης - δεν τα γνώριζες, όταν επέλεξες το ρίσκο να στήσεις δική σου επιχείρηση;) και πάει λέγοντας. Όπως φυσικά δεν αποτελούσαν δική μου σκοτούρα και τα κέρδη που έβγαζες τις παλιές εποχές. Δε με κάλεσες ποτέ για έξτρα μπόνους, επειδή έβαλα το λιθαράκι μου να αποκτήσεις φήμη ως φροντιστήριο, ίσα ίσα που υποαμειβόμουν συγκριτικά με τους όρους της σύμβασής μου, διότι δε ζητούσα να πληρωθώ (πάντα εις το όνομα της αγαστής συνεργασίας), όταν είχαμε τις συναντήσεις γονέων, ούτε όταν συνόδευα τα παιδιά σε ψυχαγωγικές δραστηριότητες εκτός ωραρίου μου, ούτε όταν κάποιες Κυριακές ερχόμουν στα διαγωνίσματα, για να εξετάσω τους προφορικά εξεταζόμενους, ούτε όταν αξίωνες να βγουν οι απαντήσεις των πανελληνίων γρήγορα, για να αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του φροντιστηρίου... Και ναι, συμφωνώ ότι δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω πέραν του να φροντίσω να έχω βάλει κάτι στην άκρη για τις δύσκολες μέρες... Και αυτό δεν είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ υπόθεση... Αν ο δικός μου εργοδότης σκεφτόταν να ξεστομίσει κάτι τέτοιο, θα το θεωρούσα τουλάχιστον χλευασμό ή ειρωνεία και θα μας άκουγε όλο το οικοδομικό τετράγωνο... Τολμά να με κράξει για τα κουμάντα τα δικά μου, ενώ ο ίδιος δεν έχει συμπεριφερθεί ανάλογα τη δεκαετία των παχιών (για εκείνον και μόνο) αγελάδων; Αντ' αυτού ξέρεις τι λαμβάνω; Αχαριστία, ξιπασιά και θεμελίωση παραβατικής συμπεριφοράς. Τώρα που μπορώ να σου αλλάξω τα φώτα, θα το κάνω, γιατί δεν προστεύεσαι από κανένα νομικό πλαίσιο... Σε διώχνω όποια ώρα γουστάρω, σου δίνω όσα ψίχουλα μου περισσεύουν και αν θες, τα δέχεσαι... Θα τολμούσε ποτέ εργοδότης να διώξει καθηγητή μετά τις 15 Ιουνίου; Θα αξίωνε να υπογραφεί η απόδειξη τράπεζας, χωρίς να έχεις πάρει τα λεφτά υπό τον υποδόριο φόβο της απόλυσης;  Είμαι η προσφορά και είναι η ζήτηση... Ο καθένας με τις αρμοδιότητές του...
Όσο για τη μητέρα που χρωστάει τόσα και σου ζητάει λεφτά για τα βιβλία, συγγνώμη, είμαστε σοβαροί; Προσωπικά προτιμώ να στάζει το καζανάκι της λεκάνης και να μου σπάει τα νεύρα, από το να καλέσω μάστορα και να ζητήσω βερεσέδια... Και αν δεν έχει να σε πληρώσει τώρα, αναλογίστηκες τι πρέπει να κάνεις; Κι αν αυτό ακουστεί στους υπόλοιπους γονείς ότι θα γίνεις ο τελευταίος τροχός της αμάξης στις πληρωμές τους; Εγώ θα σου πρότεινα να ζητάς από μαθητές μεγαλύτερων τάξεων τα βιβλία τους, για να έχεις να δίνεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Τα πετούν που τα πετούν (ελπίζω στην ανακύκλωση), ας πιάνουν τουλάχιστον τόπο. Επίσης υπάρχουν ωραιότατα τμήματα στα γραφεία της δευτεροβαθμιας εκπαίδευσης (κατά τόπους), στα οποία διδάσκονται δωρεάν μαθήματα αγγλικών ή και διάφορες οργανώσεις, κυρίως γυναικών, στις οποίες θα μπορούσες να την απευθύνεις...

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #875 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:01:08 πμ »
GMaθΕrΦr,
Έχω ενημερωθεί από εργατολόγο για τα δικαιώματα που μπορώ ή δεν μπορώ να διεκδικήσω και σε πληροφορώ ότι, όπως έχουν τα πραγματα... μας βγήκε μάπα το καρπούζι. Όχι, στο σύλλογο δεν απευθύνθηκα, γιατί και πέρυσι πέρασα κάποια Πέμπτη από τα γραφεία τους, για να τους ενημερώσω σχετικά με την κατάσταση που στράβωνε και δεν τηρήθηκε καμία από τις υποσχέσεις που έδωσαν (θα περάσουμε από το φροντιστήριο, για να ξεστραβώσουμε και τους συναδέλφους που δεν έχουν ιδέα για την ύπαρξή μας και τα συναφή). Επίσης, δεν ενδιαφέρομαι να σηκώσω το λάβαρο της επανάστασης μόνη μου, αφού η δραστηριότητα του συλλόγου δεν έχει πείσει τους υπόλοιπους απολυθέντες να με ακολουθήσουν... Δεν ενδιαφέρομαι επίσης να έχω την τύχη της συναδέλφου που απολύθηκε και διεκδίκησε πριν τέσσερα χρόνια τα δικαιώματά της, αλλά δεν προστατεύτηκε επαρκώς, ώστε να αποφύγει τη λάσπη του πρώην εργοδότη της και να ξαναβρεί δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #876 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:21:21 πμ »
Συγκοινωνίες - μεταφορικά. Βιβλία. Γραφική ύλη - χαρτικά. Ρούχα - παπούτσια - έξοδα παραστάσεως. Το σουβλάκι που θα πάρεις από το σουβλατζίδικο επειδή δεν προλαβαίνεις να πας σπίτι να φας. Τέτοια πράγματα.
A ναι  σίγουρα...

Οι ώρες μου θα μοιράζονται 3 σε μια μέρα και 2 σε άλλη μέρα...θα μπορούσε να μου βαζει 2 ένσημα?

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #877 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 12:53:41 πμ »
Ωστόσο, στο πλαίσιο της ελευθερίας του λόγου, θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω ότι δεν αποτελούν δική μου σκοτούρα (της εργαζόμενης) το ενοίκιο, η μη πληρωμή διδάκτρων και το αν είσαι έρμαιο της Δευτεροβάθμιας, του ΕΟΠΠΕΠ, του ΙΚΑ, της ΣΔΟΕ, της Πυροσβεστικής, της Επιθεώρησης Εργασίας (οι φορείς αυτοί προϋπήρχαν της κρίσης - δεν τα γνώριζες, όταν επέλεξες το ρίσκο να στήσεις δική σου επιχείρηση;) και πάει λέγοντας. Όπως φυσικά δεν αποτελούσαν δική μου σκοτούρα και τα κέρδη που έβγαζες τις παλιές εποχές. Δε με κάλεσες ποτέ για έξτρα μπόνους, επειδή έβαλα το λιθαράκι μου να αποκτήσεις φήμη ως φροντιστήριο, ίσα ίσα που υποαμειβόμουν συγκριτικά με τους όρους της σύμβασής μου, διότι δε ζητούσα να πληρωθώ (πάντα εις το όνομα της αγαστής συνεργασίας), όταν είχαμε τις συναντήσεις γονέων, ούτε όταν συνόδευα τα παιδιά σε ψυχαγωγικές δραστηριότητες εκτός ωραρίου μου, ούτε όταν κάποιες Κυριακές ερχόμουν στα διαγωνίσματα, για να εξετάσω τους προφορικά εξεταζόμενους, ούτε όταν αξίωνες να βγουν οι απαντήσεις των πανελληνίων γρήγορα, για να αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του φροντιστηρίου...
Σαφώς δεν είναι αυτές δικές σου σκοτούρες. Τις ανέφερα απλά για να δείξω ότι ο καθένας έχει τις δικές του οικονομικές και όχι μόνο σκοτούρες και δεν μπορείς να απαιτείς από τον εργοδότη να ανησυχήσει για τις δικές σου. Θέλω να πω ότι αν αύριο εγώ κλείσω το φροντιστήριο ή αναγκαστώ να απολύσω προσωπικό επειδή δεν βγαίνω, αυτό που θα με απασχολήσει πρωτίστως είναι ότι θα έχω χάσει τα 60.000 της επένδυσής μου, που για μένα είναι ένα τεράστιο ποσό το οποίο ίσως δεν θα ξανακαταφέρω ποτέ να μαζέψω στη ζωή μου. Δεν μπορείς να περιμένεις να κάνω κάτι παραπάνω για σένα, γιατί για να έχω φτάσει να θυσιάσω 60.000 από τη δική μου τσέπη πάει να πει ότι τα πράγματα έχουν φτάσει στο αμήν. Καλό είναι και για τις δύο πλευρές τα πράγματα να πηγαίνουν καλά ώστε και εσύ να βγάζεις μισθό και εγώ να έχω κάποιο κέρδος, αλλά δυστυχώς όταν η μια πλευρά υποφέρει, υποφέρει και η άλλη.

Επιπλέον να πω κάτι; Δεν ξέρω σε τι φροντιστήρια δουλεύετε εσείς που μιλάτε για τεράστια κέρδη, πάντως εγώ με τους τωρινούς ρυθμούς θα είμαι τυχερή αν καλύψω την αρχική μου επένδυση σε 10 χρόνια από τώρα, πράγμα που σημαίνει ότι εγώ για τα επόμενα 10 χρόνια απλά θα τρώω από τα έτοιμα, αυτά που θα μπορούσα να είχα στην τράπεζα και να ζούσα χωρίς να δουλεύω. Άρα μην μου μιλάτε ακόμα για κερδοφορία, αυτά από το 2023 και μετά.

Και πριν με ρωτήσεις, να σου πω ότι όχι δεν ξεκίνησα το φροντιστήριο για να πλουτίσω, το ήξερα ότι αυτό δεν θα γινόταν έτσι κι αλλιώς. Ήλπιζα όμως να βγάζω ένα μικρό τουλάχιστον μισθό για τον εαυτό μου, πράγμα που μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει. 

Και ναι, συμφωνώ ότι δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω πέραν του να φροντίσω να έχω βάλει κάτι στην άκρη για τις δύσκολες μέρες... Και αυτό δεν είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ υπόθεση... Αν ο δικός μου εργοδότης σκεφτόταν να ξεστομίσει κάτι τέτοιο, θα το θεωρούσα τουλάχιστον χλευασμό ή ειρωνεία και θα μας άκουγε όλο το οικοδομικό τετράγωνο... Τολμά να με κράξει για τα κουμάντα τα δικά μου, ενώ ο ίδιος δεν έχει συμπεριφερθεί ανάλογα τη δεκαετία των παχιών (για εκείνον και μόνο) αγελάδων;
Λυπάμαι που το βλέπεις έτσι. Εγώ θεωρώ ότι αυτή η κουβέντα πρέπει να είναι σε όλων μας τη σκέψη. Και δεν την είπα όπως θα την έλεγα στους εργαζόμενούς μου αλλά όπως θα την έλεγα στην κολλητή μου.

Αντ' αυτού ξέρεις τι λαμβάνω; Αχαριστία, ξιπασιά και θεμελίωση παραβατικής συμπεριφοράς.
Η απάντησή μου ειδικά ως προς το τελευταίο σκέλος είναι απλή: όσοι συναντάτε παρανομίες, κάντε και καμιά καταγγελία. Γιατί αυτά τα φροντιστήρια που δεν δίνουν αποδείξεις και δεν πληρώνουν τους καθηγητές τους τα νόμιμα παίρνουν δουλειά από εμένα που προσπαθώ να διατηρήσω τα δίδακτρα σε λογικά επίπεδα για να μπορώ να πληρώνω τους καθηγητές μου ένα μισθό κάπως της προκοπής. Στην τελική εσείς οι καθηγητές πρέπει να προασπιστείτε τη δική σας αγορά εργασίας και όχι να περιμένετε τους φροντιστηριούχους να αποκτήσουν συνείδηση.
 
Όσο για τη μητέρα που χρωστάει τόσα και σου ζητάει λεφτά για τα βιβλία, συγγνώμη, είμαστε σοβαροί; Προσωπικά προτιμώ να στάζει το καζανάκι της λεκάνης και να μου σπάει τα νεύρα, από το να καλέσω μάστορα και να ζητήσω βερεσέδια...
Εσύ μπορεί να σκέφτεσαι έτσι και μπράβο σου, αλλά οι περισσότεροι δεν σκέφτονται σαν εσένα. Όχι μόνο βερεσέδια ζητάνε, αλλά και παζάρια κάνουν και φέσια αφήνουν. Και μιλάμε για παζάρια στα ίσια: πήγα σε δύο φροντιστήρια και μου έδωσαν αυτές και αυτές τις τιμές, εσείς τι τιμές μπορείτε να μου δώσετε; Αυτά από μαθητές που είναι στο φροντιστήριο πέντε και έξι και επτά χρόνια και κατά τ' άλλα ευχαριστημένοι από όλα (οι ίδιοι το λένε).

Για τους νέους μαθητές δεν συζητώ καν, μπαίνουν κατευθείαν στο ψητό "θέλω να μου κάνετε μια προσφορά" αυτό είναι το πρώτο και σε πολλές περιπτώσεις το μοναδικό που ζητάνε, ούτε ποιος θα κάνει μάθημα στο παιδί τους τους ενδιαφέρει, είτε πώς θα το κάνει, ούτε αν θα μάθει.

Να δίνω τα βιβλία των παλιών μαθητών στους καινούριους το έχω σκεφτεί, αλλά (δεν ξέρω αν είσαι καθηγήτρια ξ.γ.) πλέον ένα βιβλίο αγγλικών που έχει χρησιμοποιηθεί μία φορά δεν χρησιμοποιείται δεύτερη. Είναι τόσες πολλές οι ασκήσεις ακόμα και στο βιβλίο του μαθητή και μερικές είναι πάνω στα κείμενα, δεν μπορείς απλά να σβήσεις τις απαντήσεις και να το δώσεις σε άλλο μαθητή. Τέσπα δεν είναι θέμα τι θα κάνουμε, κάποια λύση θα βρούμε. Την περίπτωση την ανέφερα ενδεικτικά και να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι η μοναδική.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #878 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:01:09 πμ »
Οι ώρες μου θα μοιράζονται 3 σε μια μέρα και 2 σε άλλη μέρα...θα μπορούσε να μου βαζει 2 ένσημα?
Για να πάρεις το ένσημο της ημέρας πρέπει οι αποδοχές σου να ξεπερνούν ένα όριο, το οποίο είναι γύρω στα 11 ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό).

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #879 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:46:53 πμ »
Isla,
Δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, το αντιλαμβάνομαι. Δεν ξέρω με ποιες περγαμηνές άνοιξες το φροντιστήριο, αλλά ο δικός μου εργοδότης και πρώην συνάδελφος, ξεκίνησε με δάνειο πριν 9 χρόνια και αυτή τη στιγμή διαθέτι σπίτι στα Βόρεια Προάστια (που δεν το λές καλύβα), εξοχικό στο Πήλιο. Επίσης ανακαίνισε εκ θεμελίων το πατρικό του σε τουριστικό νησί των Κυκλάδων, από το οποίο έχει εισοδήματα, καθώς το νοικιάζει με το χρόνο. Πληροφορίες για τις οποίες δε ρώτησα... Μόνος του τα έλεγε σε στιγμές έπαρσης και μεγαλομανίας. Και μπράβο του για όσα κατόρθωσε! Ξεκίνησε από χαμηλά και με πολλή δουλειά έγινε εισοδηματίας φροντιστής (πλέον μπαίνει ελάχιστα στην τάξη για μάθημα, γιατί η "επιχείρηση", καθώς αποκαλεί το φροντιστήριο, έχει πολλές υποχρεώσεις εξωδιδακτικές). Όλοι οι απολυθέντες καθηγητές είμαστε εκείνοι οι νοματαίοι που τον βοήθησαν να στήσει λοιπόν την "επιχείρηση". Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Σε ό,τι αφορά τις καταγγελίες που αναφέρεις, εμείς της μέσης εκπαίδευσης δεν καλυπτόμαστε από κανένα νομικό πλαίσιο. Για να μην επαναλαμβάνομαι,θα σε παραπέμψω στην επόμενη απάντησή μου από αυτήν που παραθέτεις.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #880 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 02:03:02 πμ »
Angelica, δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αν και ακούω για αρκετά φροντιστήρια που κλείνουν, πράγμα που με κάνει να φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να είναι τόσο ρόδινα. Όσοι ξέρω που έχουν φροντιστήριο (είτε μέσης εκπαίδευσης είτε ξένων γλωσσών) κανείς τους δεν πλούτισε (όσο για εξοχικό στο Πήλιο, δεν το συζητώ, μόνο από καρτ-ποστάλ) εκτός αν έχουν και δεύτερο εισόδημα (κληρονομιές, εισόδημα από ακίνητα κλπ). Τα χρήματα έχουν μια τάση να πηγαίνουν στα χρήματα, άμα ξεκινάς με λεφτά λογικό είναι να καταλήγεις με περισσότερα λεφτά. Ή μπορεί ο δικός σου πρώην εργοδότης να ήταν εξαιρετικά καλός επιχειρηματίας και έτσι να κατάφερε να στήσει έναν κολοσσό. Οι περισσότεροι φροντιστηριούχοι όμως δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Εν πάση περιπτώσει, εγώ δεν πιστεύω ότι όταν δουλεύεις για κάποιον σου χρωστάει κάτι περισσότερο από το μισθό σου. Εφόσον σε πλήρωνε τα συμφωνημένα και τα νόμιμα, ο εργοδότης δεν έχει κάποια άλλη υποχρέωση (εκτός ίσως από ηθική) απέναντί σου. Κι αυτό δεν το λέω ως εργοδότρια αλλά και ως εργαζόμενη που είμουν ως σχετικά πρόσφατα (και απολυμένη όχι μία, όχι δύο, αλλά τέσσερις συνολικά φορές).

Σχετικά με τις καταγγελίες δεν καταλαβαίνω τι κάλυψη χρειάζεσαι. Δεν λέει ο νόμος ότι το κατώτερο ποσό που πρέπει να παίρνεις είναι Χ? Ότι πρέπει να πληρώνεσαι δώρα και επιδόματα και να ασφαλίζεσαι στο ΙΚΑ? Ότι ο εργοδότης σου οφείλει να σου δίνει να υπογράψεις σύμβαση στην αρχή της συνεργασίας και βεβαίωση καταβολής μισθού αφού πληρωθείς; Ότι πρέπει να κόβει αποδείξεις; Δεν μπορεί να μην έχετε κανένα δικαίωμα από το νόμο ως εργαζόμενοι...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #881 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 01:07:23 μμ »
Angelica, δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αν και ακούω για αρκετά φροντιστήρια που κλείνουν, πράγμα που με κάνει να φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να είναι τόσο ρόδινα. Όσοι ξέρω που έχουν φροντιστήριο (είτε μέσης εκπαίδευσης είτε ξένων γλωσσών) κανείς τους δεν πλούτισε (όσο για εξοχικό στο Πήλιο, δεν το συζητώ, μόνο από καρτ-ποστάλ) εκτός αν έχουν και δεύτερο εισόδημα (κληρονομιές, εισόδημα από ακίνητα κλπ). Τα χρήματα έχουν μια τάση να πηγαίνουν στα χρήματα, άμα ξεκινάς με λεφτά λογικό είναι να καταλήγεις με περισσότερα λεφτά. Ή μπορεί ο δικός σου πρώην εργοδότης να ήταν εξαιρετικά καλός επιχειρηματίας και έτσι να κατάφερε να στήσει έναν κολοσσό. Οι περισσότεροι φροντιστηριούχοι όμως δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.

Εν πάση περιπτώσει, εγώ δεν πιστεύω ότι όταν δουλεύεις για κάποιον σου χρωστάει κάτι περισσότερο από το μισθό σου. Εφόσον σε πλήρωνε τα συμφωνημένα και τα νόμιμα, ο εργοδότης δεν έχει κάποια άλλη υποχρέωση (εκτός ίσως από ηθική) απέναντί σου. Κι αυτό δεν το λέω ως εργοδότρια αλλά και ως εργαζόμενη που είμουν ως σχετικά πρόσφατα (και απολυμένη όχι μία, όχι δύο, αλλά τέσσερις συνολικά φορές).

Σχετικά με τις καταγγελίες δεν καταλαβαίνω τι κάλυψη χρειάζεσαι. Δεν λέει ο νόμος ότι το κατώτερο ποσό που πρέπει να παίρνεις είναι Χ? Ότι πρέπει να πληρώνεσαι δώρα και επιδόματα και να ασφαλίζεσαι στο ΙΚΑ? Ότι ο εργοδότης σου οφείλει να σου δίνει να υπογράψεις σύμβαση στην αρχή της συνεργασίας και βεβαίωση καταβολής μισθού αφού πληρωθείς; Ότι πρέπει να κόβει αποδείξεις; Δεν μπορεί να μην έχετε κανένα δικαίωμα από το νόμο ως εργαζόμενοι...

μην πω τι έχουμε, σε παγίνωστο ΙΕΚ .. ο υπεύθυνος μου είχε πει να μου δώσει ώρες κτλ
αλλά με το που ζήτησα ΙΚΑ και 15 ευρώ την ώρα (το νόμιμο για το 2008 συν ότι είχε μέχρι και ακαδημία Τέχνης με όλα τα ψώνια να τα ακουμπάνε) μου λέει φεύγοντας προσέξτε το σκαλάκι και όταν του είπε για τις ώρες πετάει ένα 'δεν υπάρχουν θέσεις' άρα άστα να πάνε ΥΓ στα παιδιά του να τα κάνουνε αυτά και στα εγγόνια του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 632
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 629
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.