*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3153724 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1498 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 05:24:15 μμ »
Γεια σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω οι τηλεδιασκέψεις ποτέ πραγματοποιούνται? Πρωινή ώρα? Ρωτώ γιατί δουλεύω το πρωί. Μπορεί να τις παρακολουθήσει κάποιος αργότερα βιντεοσκοπημένες? Όσον αφορά τα σεμινάρια τι γίνεται σε αυτά? Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος? Αυτοί που ξεκινάμε τώρα είμαστε όλο απορίες.....

Συνήθως είναι απογευματινές ώρες, κάποιες φορές μεσημεριανές κ σπάνια πρωινές, αν και έχει τύχει. Ανεβαίνουν μετά στην πλατφόρμα και μπορείς να τις παρακολουθήσεις όποτε θέλεις. Το σεμινάριο 1 διδάσκει πώς γίνετε η συγγραφή μίας μελέτης, το 2 μαθαίνεις για την ανάλυση ποιοτικών δεδομένων στο κομμάτι της έρευνας και στο 3 μαθαίνεις ανάλυση ποσοτικών δεδομένων. Είναι νωρίς ακόμα, σιγά σιγά θα λυθούν οι απορίες. Καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1499 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 05:25:57 μμ »
Επίσης όσον αναφορά τα σεμινάρια τα περνάς μέσω εργασιών κ δεν δίνεις εξετάσεις σε αυτά!!!

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1500 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 09:56:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ melpo για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1501 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 12:29:41 μμ »
γεια σας,ηθελα να ρωτησω για το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης στη Λευκωσια. Ποσα ειναι τα διδακτρα,σε ποσο καιρο μπορεις να το παρεις,εαν εχει καποια αρνητικα...πρεπει να πας στη Λευκωσια να δωσεις εξετασεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giotfyt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1502 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 02:42:18 μμ »
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Ε.Α.Ε ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΞΗ ΤΟΥ ΒΑΣΙΚΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ Ε.Α.Ε

Πρόθεση της Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής είναι να ικανοποιηθεί το πάγιο αίτημα των αποφοίτων των τμημάτων Ειδικής Αγωγής για πρόταξη στους πίνακες των αναπληρωτών με το βασικό πτυχίο και με μοριοδότηση από κει και πέρα όλων των προσόντων που αφορούν στην ειδική αγωγή.

Τα ανωτέρω προβλεπόντουσαν στην παράγραφο 2 του άρθρου 28 του νόμου 4186/2013 να ρυθμιστούν με Υπουργική Απόφαση, αλλά τελικώς θα συμπεριληφθούν στο νέο νόμο για την Ειδική Αγωγή, ώστε να υπάρξει ισχυρότερη νομοθετική κάλυψη.

Λεπτομέρειες της μοριοδότησης κ.λ.π θα ανακοινώσει η Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής σύντομα.

Βασίλης Βούγιας
8/1/2014

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1503 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 03:41:49 μμ »
γεια σας,ηθελα να ρωτησω για το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης στη Λευκωσια. Ποσα ειναι τα διδακτρα,σε ποσο καιρο μπορεις να το παρεις,εαν εχει καποια αρνητικα...πρεπει να πας στη Λευκωσια να δωσεις εξετασεις;
Γειά σου! Τα δίδακτρα είναι ακριβά, 5.900 ευρώ συνολικά. Δεν χρειάζεται όμως να πηγαίνεις στην Κύπρο, οι εξετάσεις γίνονται στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και το Ηράκλειο Κρήτης. Αυτό σημαίνει ότι γλυτώνεις πολλά έξοδα μεταφοράς. Το μάθημα γίνεται μέσω μιας ηλεκτρονικής πλατφόρμας και παρακολουθείς όποτε θέλεις, αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να εργάζεσαι (αν έχεις δουλειά) και να σπουδάζεις ταυτόχρονα. Επίσης, έχεις ελεύθερη πρόσβαση σε ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και έτσι μπορείς να κάνεις τις εργασίες σου χωρίς καν να βγεις από το σπίτι.  Τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως είναι επίσης μια καλή λύση αν θέλεις να συνδυάσεις σπουδές και οικογένεια. Δεν έχω ακόμα σχηματίσει προσωπική άποψη, αλλά ακούγεται ότι είναι απαιτητικό πρόγραμμα. Η φοίτηση διαρκεί ένα χρόνο (πλήρης) ή 18 μήνες (μερική).

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1504 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 04:12:13 μμ »
5900 σε ενα χρονο;ουφ!ειναι δελεαστικο το οτι μπορεις να παρεις μεταπτυχιακο σε 1 χρονο βεβαια,αλλα τα λεφτα ειναι πολλαααα!

Αποσυνδεδεμένος geonef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1505 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 04:01:52 μμ »
Γεια σας

Θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι: έχω στείλει αίτηση εισδοχής από τις 18 Δεκεμβρίου και ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει!!! και τηλέφωνο τους πήρα να δω τι συμβαίνει αφήνοντας τα στοιχεία μου, για να επικοινωνήσουν οι ίδιοι μαζί μου, γιατί δεν βρήκα κάποιον εκείνη τη στιγμή από το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, τίποτα! και email τους έστειλα, τίποτα! Να υποθέσω ότι με κόψανε; πρω-το-φα-νές!! Το μόνο που μου έλειπε από τα χαρτιά ήταν η αναλυτική για την οποία τους έστειλα υπεύθυνη δήλωση ότι μόλις λειτουργούσαν οι διοικητικές υπηρεσίες του ΕΚΠΑ θα τους την κατέθετα και μάλιστα μου απάντησαν ότι είναι ενήμεροι για το πρόβλημα λειτουργίας του πανεπιστημίου εδώ, καθώς κι άλλοι υποψήφιοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κάποιος από εσάς περίπτωση υποψηφίου που κόπηκε; κι αν ναι, τουλάχιστον μπήκαν στον κόπο να τον ενημερώσουν ή το κατάλαβε από μόνος του...;

Αυτά και συγνώμη που σας φορτώθηκα

Αποσυνδεδεμένος Marinip

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1506 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 05:35:19 μμ »
Η μέγιστη φοίτηση είναι 4 χρόνια και η ελάχιστη 1.5 χρόνο.Επικοινώνησα με το Πανεπιστήμιο και με ενημέρωσαν.

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1507 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 05:41:30 μμ »
1 χρονο ειναι η ελαχιστη.
3 τετραμηνα

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1508 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 08:11:48 μμ »
Γεια σας

Θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι: έχω στείλει αίτηση εισδοχής από τις 18 Δεκεμβρίου και ακόμα δεν μου έχουν απαντήσει!!! και τηλέφωνο τους πήρα να δω τι συμβαίνει αφήνοντας τα στοιχεία μου, για να επικοινωνήσουν οι ίδιοι μαζί μου, γιατί δεν βρήκα κάποιον εκείνη τη στιγμή από το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, τίποτα! και email τους έστειλα, τίποτα! Να υποθέσω ότι με κόψανε; πρω-το-φα-νές!! Το μόνο που μου έλειπε από τα χαρτιά ήταν η αναλυτική για την οποία τους έστειλα υπεύθυνη δήλωση ότι μόλις λειτουργούσαν οι διοικητικές υπηρεσίες του ΕΚΠΑ θα τους την κατέθετα και μάλιστα μου απάντησαν ότι είναι ενήμεροι για το πρόβλημα λειτουργίας του πανεπιστημίου εδώ, καθώς κι άλλοι υποψήφιοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα. Ξέρει κάποιος από εσάς περίπτωση υποψηφίου που κόπηκε; κι αν ναι, τουλάχιστον μπήκαν στον κόπο να τον ενημερώσουν ή το κατάλαβε από μόνος του...;

Αυτά και συγνώμη που σας φορτώθηκα
Ξαναπάρε τηλέφωνο, θα έχουν χάσει ή μπερδέψει τα χαρτιά σου! Ήταν και πάνω στις γιορτές, τώρα είναι η εξεταστική που οι σύμβουλοι έρχονται στην Ελλάδα .... γύρευε τι μπάχαλο επικρατεί!

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1509 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 06:15:29 μμ »
Γεια σας!! γνωριζεις μέχρι πότε μπορουμε να κανουμε αιτηση για το μεταπτυχιακό? πού μπορω να βρω περισσοτερες πληροφοριες;ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1510 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 07:24:38 μμ »
Σε μια διαφήμιση του μεταπτυχιακού διάβασα ότι οι αιτήσεις γίνονται μέχρι τις 20/1/2014. Στη σελίδα του Πανεπιστημίου δεν έχω δει κάποια ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος vagelischios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #1511 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 07:27:41 μμ »
Πάρε τηλ. στο γραφείο της Ελλάδας. Νομίζω ότι θα σου πουν.
801 1000 709 από σταθερό
6972 406560 από κινητό

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160593
  • Σύνολο θεμάτων: 19221
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 672
Σύνολο: 690

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.