*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223768 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #238 στις: Ιούνιος 12, 2013, 10:32:44 πμ »
Επειδή είχα σταματήσει να παρακολουθώ(κουράστηκα με τις προτάσεις που έμεναν προτάσεις), η πρόταση για το πρόγραμμα του (πιο) νέου Λυκείου , υπάρχει κάπου αναρτημένη και πόσο έγκυρη είναι; Μιλάω για την πρόταση επαναφοράς των 4 πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων , στα πρότυπα των δεσμών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:51 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #239 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:01:15 πμ »


Μακαρι οι προβλεψεις μου να διαψευστουν κι η Βιολογια να εχει περιοπτη θεση στο Νεο Λυκειο οπως και τ'αλλα μαθηματα Φυσικων Επιστημων.

Δυστυχώς οι ένωση βιολόγων έχει μείνει στα ευχολόγια!
Τα τέσσερα μαθήματα ήταν μέχρι πριν 15 χρόνια στο σύστημα με τις δέσμες. Τότε όντως δεν υπήρχε βιολογία Γ.Π., η θετική κατεύθυνση (2η δέσμη) δεν είχε μαθηματικά και η 1η δέσμη είχε χημεία και όχι ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ και ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ. Από φήμες και μόνο άκουσα για κατάργηση του επιλεγόμενου, όμως τότε δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να δηλώνεις και σχολές από άλλες κατευθύνσεις.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 14, 2013, 03:41:52 μμ »
Εγώ τα βλέπω πάλι πολύ απαισιόδοξα για τους αναπληρωτές Βιολόγους.
1) Αρχίζει να φαίνεται ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα με φυσικούς και λιγότερο χημικούς σε κάποιους νομούς. Δεν ξέρουμε ακριβώς πόσο, επίτηδες δεν ανακοινώνουν για να μην εκτεθούν. Οπότε εκεί δεν μπορούν να πάρουν βιολόγους.
2) Δεν καταλαβαίνω με πιο σκεπτικό θα πάρουν βιολόγο αναπληρωτή, αφού παντού περισσεύουν γυμναστές
3) Αρκετοί από πληροφορική, είναι φυσικοί, οπότε θα κάνουν βιολογία.
4) Μόνο στην Αθήνα βλέπω δυσκολία να καλυφθούν τα κενά.
5) Αν πάρουν βιολόγους για να κάνουν βιολογία, μπορεί να πάρουν περισσότερους από φυσικούς. Το οποίο είναι ιεροσυλία και καταστρατήγηση των ποσοστών που μας έφεραν σε αυτή την αντεκπαιδευτική κατάσταση. Επίσης μπορεί να πάθει κάποιος από αυτούς που τα έκαναν αυτά στα υπουργεία και που δεν έφυγαν ποτέ, κανα εγκεφαλικό. Το θεωρώ αδύνατο (ουτε το θέλω ???)
6 ) Θα καταργήσουν το μάθημα σε κάποια τάξη για να μην εκτίθονται.

Θα υπάρξουν αναπληρωτές βιολόγοι. Δεν νομίζω ότι μπορούν να ξεπεράσουν τους 50. Αλλά είπαμε είμαι απαισιόδοξος. Δεν ξέρω!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 14, 2013, 04:16:04 μμ »
2) Δεν καταλαβαίνω με πιο σκεπτικό θα πάρουν βιολόγο αναπληρωτή, αφού παντού περισσεύουν γυμναστές

Οι γυμναστές πώς σχετίζονται με το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:51 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 14, 2013, 04:29:09 μμ »
2) Δεν καταλαβαίνω με πιο σκεπτικό θα πάρουν βιολόγο αναπληρωτή, αφού παντού περισσεύουν γυμναστές

Οι γυμναστές πώς σχετίζονται με το θέμα;
Α τα άλλα είναι λογικά?
Θα πάρουν ώρες βιολογίας εφόσον υπάρχει ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 14, 2013, 07:19:30 μμ »
Α τα άλλα είναι λογικά?
Θα πάρουν ώρες βιολογίας εφόσον υπάρχει ανάγκη.
Δεν είπα ότι τα άλλα είναι λογικά, αλλά πώς θα πάρουν ώρες βιολογίας οι γυμναστές, αφού δεν υπάρχει αυτή η ανάθεση;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 14, 2013, 07:30:32 μμ »
Είναι μία από τις πολλές φήμες που αφορά τις δεύτερες αναθέσεις. Υπάρχει ειδική επιτροπή στο υπουργείο, η οποία εδώ και μήνες "μελετά" το θέμα των δεύτερων αναθέσεων.  Η βιολογία σε παγκόσμιο επίπεδο (με πρώτη διδάξασα την Αμερική) συρρικνώνεται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και έχει να κάνει με την άνοδο της επιρροής των θρησκειών και της θεωρίας του ευφυούς σχεδιασμού. Η συνειρμική σύνδεση της βιολογίας ως επιστήμης με το Δαρβίνο και τη θεωρία της εξέλιξης δεν πολυαρέσει στις ελίτ.

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 14, 2013, 08:52:55 μμ »
Στις Η.Π.Α. πράγματι συμβαίνει αυτό , ειδικά στις μεσοδυτικές πολιτείες και στο Νότο. Στην Ευρώπη πάλι όχι. Από τα προγράμματα σπουδών των ευρωπαϊκών χωρών και την αναλογία των θεμάτων που αφορούν τη Βιολογία στους διαγωνισμούς PISA στις φυσικές  επιστήμες φαίνεται αντίθετη τάση.
Όσο για τις δεύτερες αναθέσεις , όταν η εκπαίδευση σχεδιάζεται με γνώμονα μόνο τη μείωση του κόστους , είναι αναμενόμενο να προκύπτουν τέτοια φαιδρά , όπως το να διδάσκουν γυμναστές μοριακή βιολογία , γενετική , βιοτεχνολογία και εξέλιξη! Για να το δικαιολογήσουν, συνήθως αναφέρουν ως παράδειγμα την ύλη της  βιολογίας της Α΄Γυμνασίου , η οποία με την εξαίρεση 2 κεφαλαίων που αναφέρονται στα  συστήματα του συνόλου των οργανισμών, εξετάζει (για να βγαίνει η ύλη) μόνο τα συστήματα του ανθρώπου.
Όσον αφορά τους αναπληρωτές βιολόγους για του χρόνου , σίγουρα θα υπάρξουν , το πόσοι όμως εξαρτάται από τον αριθμό των ΠΕ04 που δεν συμπληρώνουν ωράριο στην πράξη στο συγκεκριμένο νομό. Τα πλεονάσματα που δόθηκαν από τις Διευθύνσεις ήταν για τις μεταθέσεις κυρίως και άρα οργανικά. Σε αυτά έχουν υπολογιστεί οι διευθυντές ΠΕ04 με 18 ώρες(αν είχαν ωράριο 16 πριν την αύξηση, στην πράξη θα έχουν λιγότερο από το μισό), δεν έχουν υπολογιστεί οι ώρες εργαστηρίου , τα project , οι αποσπάσεις και κάποιες συνταξιοδοτήσεις (αφού κάποιοι δεν δήλωσαν την πρόθεσή τους από τώρα). Επίσης ο λογιστικός υπολογισμός (σύνολο ωρών/20) δεν είναι δυνατό να εφαρμοστεί σε  απόλυτο βαθμό για αντικειμενικούς λόγους. Η αίσθηση που έχω εγώ , και η οποία αφορά κυρίως το νομό μου και τη...μυρωδιά από τις μεταθέσεις είναι ότι η μείωση θα είναι μικρότερη στους βιολόγους απ' ότι στους άλλους ΠΕ 04. Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον αν θα κρατηθει το πλαφόν των 10 ωρών Β΄ανάθεσης , κι αν θα μετακινήσουν βιολόγους που έχουν οργανικές στο Γυμνάσιο και στο όμορο(χωρίς βιολόγο) Λύκειο προκειμένου να συμπληρώσουν ωράριο οι υπόλοιποι (και παλιότεροι κατά κανόνα) ΠΕ 04 του Γυμνασίου με βιολογίες. Αυτά βέβαια ισχύουν με την προϋπόθεση ότι στο Λύκειο τις βιολογίες θα τις κάνουν βιολόγοι , κάτι που σε γενικές γραμμές γίνεται, καθώς και ότι δε θ' αλλάξει από φέτος το πρόγραμμα σπουδών...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2013, 09:20:30 μμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 15, 2013, 12:05:25 πμ »
Δυσχώς και σε κάποιες ανατολικοευρωπαϊκές χώρες εμφανίστηκε το φαινόμενο τα τελευταία χρόνια και σε κάποιες αραβικές. Στη δυτική Ευρώπη είναι διαφορετικά, ιδιαίτερα σε χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία και η Μεγάλη Βρετανία.  Πάντως για τις συνταξιοδοτήσεις είναι δύσκολο να ειπωθεί κάτι. Ακόμα όλα είναι σε επίπεδο προθέσεων. Ωστόσο θα υπάρξουν πολλές αλλαγές στα νούμερα μέχρι το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 16, 2013, 12:50:47 πμ »
Είναι μία από τις πολλές φήμες που αφορά τις δεύτερες αναθέσεις. Υπάρχει ειδική επιτροπή στο υπουργείο, η οποία εδώ και μήνες "μελετά" το θέμα των δεύτερων αναθέσεων.  Η βιολογία σε παγκόσμιο επίπεδο (με πρώτη διδάξασα την Αμερική) συρρικνώνεται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και έχει να κάνει με την άνοδο της επιρροής των θρησκειών και της θεωρίας του ευφυούς σχεδιασμού. Η συνειρμική σύνδεση της βιολογίας ως επιστήμης με το Δαρβίνο και τη θεωρία της εξέλιξης δεν πολυαρέσει στις ελίτ.

Αυτο λυνεται ευκολα με την αφαιρεση του μικροσκοπικου (οι τελευταιες 5 σελιδες του βιβλιου!) κεφαλαιου "Εξελιξη" απο την υλη της Γ'γυμνασιου κι απο την αφαιρεση της αντιστοιχης υλης της Γ'Λυκειου. Στην Ελλαδα, οι μαθητες διδασκονται ελαχιστα περι Δαρβινου, συνεπως η Βιολογια δεν απειλει, αλλά αν τον θεωρουν απειλητικο, μπορουν απλά ν'αφαιρεσουν τις αντιστοιχες σελιδες απο την υλη - ουτως ή αλλως, ειναι ελαχιστες!!!

Αυτό βέβαια εξαρτάται από τον αν θα κρατηθει το πλαφόν των 10 ωρών Β΄ανάθεσης

Αυτο δεν το τηρουσαν ουτε οταν δεν υπηρχε Π.Δ. υποχρεωτικων μετακινησεων, σιγα μην το τηρησουν τωρα! Θα βλεπουμε τα γνωστα σε ολα τα ΠΥΣΔΕ: σχολεια με 16 και 20 ωρες βιολογιας να βολευουν τους Φυσικοχημικους που περισσευουν.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 16, 2013, 08:57:53 μμ »
Θα κάνετε τα χαρτιά σας για ΠΔΣ; Μιας και τα χρήματα μάλλον θα είναι λιγότερα απ' το Ταμείο.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:02:26 μμ »
Επιτέλους ένα χαρτί που μας δικαιώνει
http://www.speedyshare.com/pB45X/2012-2013-12-6-2013-2.xls
Ξέρω ότι είναι εγωιστικό και γαιδουριά να κοιτάζω μόνο τα δικά μας με αυτά που συμβαίνουν και επίσης ξέρω ότι δεν υπάρχει κανένα πλεονέκτημα για βιολόγους αφού όλες αυτές τις θέσεις θα τις κλέψουν , όπως πάντα διάφορές άλλες ειδικότητες. Αλλά για μένα είναι μια ηθική επιβεβαίωση. Είχα καταντήσει γραφικός να γράφω τα ίδια και τα ίδια για αδικία (και παρανομία) στους βιολόγους, και αμφέβαλλα και εγώ για τις παρατηρήσεις μου γιατί δεν είχα στοιχεία.
Εδώ λοιπόν ξεκαθάρισε
ΦΥΣΙΚΟΙ   ΧΗΜΙΚΟΙ   ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΓΕΩΛΟΓΟΙ
648            277         -354            -164

και αυτά είναι μόνο οργανικά. Φανταστείτε τα λειτουργικά.
Κάντε λοιπόν τις παρανομίες και τα βολέματά σας, αλλά δεν θα μας λένε ότι δεν χρειαζόμαστε κιόλας.
Τώρα η ανεργία θα είναι πιο γλυκιά :-[ ?

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:11:41 μμ »
δηλαδη βρε Βασιλη πλεοναζουν 648 φυσικοι;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:13:34 μμ »
δηλαδη βρε Βασιλη πλεοναζουν 648 φυσικοι;
Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, απλά μου φαίνονται υπερβολικά τα νούμερα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160226
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 690
Σύνολο: 702

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.