*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 223749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:18:31 πμ »
Συνάδελφε όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:22:02 πμ »
Συνάδελφε όλοι είμαστε στην ίδια μοίρα!!
ούτε είμασταν, ούτε είμαστε

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:24:39 πμ »
Συνάδελφε θα το δεις ότι ούτε και οι περισσότεροι χημικοί θα δουλέψουν του χρόνου!
Και εξάλλου καλό θα είναι να μην υπάρχουν αντιπαραθέσεις μέσα σε έναν κλάδο όπου λέγεται κλάδος των φυσικών επιστημών!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:28:15 πμ »
Συνάδελφε θα το δεις ότι ούτε και οι περισσότεροι χημικοί θα δουλέψουν του χρόνου!
Και εξάλλου καλό θα είναι να μην υπάρχουν αντιπαραθέσεις μέσα σε έναν κλάδο όπου λέγεται κλάδος των φυσικών επιστημών!!
Λες και θέλω να μην δουλέψουν οι φυσικοί και οι χημικοί για να δουλεύω εγώ!
Εδώ λέμε ότι γινόνταν το αντίθετο τα τελεταία χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:35 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:31:36 πμ »
Συνάδελφε για ό,τι γινόταν δε φταίμε ούτε εγώ ούτε εσύ! Εξάλλου και γω από του χρόνου δε θα δουλέψω ξανά! Απλά θα πρέπει να το καταλάβουμε είτε βιολόγοι, είτε χημικοί είμαστε ότι η δημόσια παιδεία έχει ήδη πεθάνει..!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:18:23 πμ »
Και απο τις προσληψεις που εγιναν στους ΠΕ04 μεσω ΕΣΠΑ προς το τελος της φετινης χρονιας, καμια δεν ηταν Βιολογων ή Γεωλογων, αλλά ηταν ολες Φυσικων και Χημικων! (και παραδεχομαι οτι καλά εκαναν, μιας και δε νομιζω οτι μπορουν να μαζευτουν τοσοι μαθητες ωστε να δημιουργηθει φροντιστηριακο τμημα για Βιολογια Γυμνασιου!)
Η βιολογία δεν είναι μάθημα επιλογής για φροντιστηριακό τμήμα, μετά το κανονικό ωρολόγιο πρόγραμμα. Δεν το έχουν καν στη λίστα, όπως δεν έχουν και τη γεωγραφία. Φέτος είχαμε το φαινόμενο τα παιδιά να δηλώνουν ότι τους δίνουν στη λίστα, ακόμη και για μαθήματα που δε χρειάζεται, όπως η χημεία β γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:45:09 πμ »
Στο γυμνασιο οι μονιμοι ολοι θα τα κανουν ολα (δεν ξερω για ΛΥΚΕΙΟ) ,για να μη κρινονται υπεραριθμοι....δηλαδη τι ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ν'απολυθουν ή να απολυονται με το νεο ωραριο 23 ωρων, οι ''πλεοναζοντες'' ΜΟΝΙΜΟΙ  φυσικοι ή και ακομα χημικοι;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 06, 2013, 09:58:54 πμ »
Στο γυμνασιο οι μονιμοι ολοι θα τα κανουν ολα (δεν ξερω για ΛΥΚΕΙΟ) ,για να μη κρινονται υπεραριθμοι....δηλαδη τι ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ν'απολυθουν ή να απολυονται με το νεο ωραριο 23 ωρων, οι ''πλεοναζοντες'' ΜΟΝΙΜΟΙ  φυσικοι ή και ακομα χημικοι;
Σκέψου πώς θα αισθάνεται ο αναπληρωτής βιολόγος και γεωλόγος, που ξέρουν ότι δεν θα δουλέψουν σε ΕΣΠΑ, και που ξέρουν ότι υπάρχουν πάνω από 300 κενά στις ειδικότητές τους, αλλά αυτοί δεν έχουν δουλειά, ενώ ο φίλος τους ο φυσικός, θα προσληφθεί και  θα δουλεύει ως αναπληρωτής (με πλεονάσματα φυσικών στην εκπαίδευση). δεν είναι παράλογο;
Γιατί να μη δουλεύουν οι φυσικοί που περισσεύουν στην ενισχυτική, για να συμπληρώνουν ωράριο, όπως παλιά;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:04:34 πμ »
Στο γυμνασιο οι μονιμοι ολοι θα τα κανουν ολα (δεν ξερω για ΛΥΚΕΙΟ) ,για να μη κρινονται υπεραριθμοι....δηλαδη τι ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ν'απολυθουν ή να απολυονται με το νεο ωραριο 23 ωρων, οι ''πλεοναζοντες'' ΜΟΝΙΜΟΙ  φυσικοι ή και ακομα χημικοι;
Σκέψου πώς θα αισθάνεται ο αναπληρωτής βιολόγος και γεωλόγος, που ξέρουν ότι δεν θα δουλέψουν σε ΕΣΠΑ, και που ξέρουν ότι υπάρχουν πάνω από 300 κενά στις ειδικότητές τους, αλλά αυτοί δεν έχουν δουλειά, ενώ ο φίλος τους ο φυσικός, θα προσληφθεί και  θα δουλεύει ως αναπληρωτής (με πλεονάσματα φυσικών στην εκπαίδευση). δεν είναι παράλογο;
Γιατί να μη δουλεύουν οι φυσικοί που περισσεύουν στην ενισχυτική, για να συμπληρώνουν ωράριο, όπως παλιά;
Δεν καταλαβες ,ποιοι θα δουλευουν αναπηρωτες, χημικοι; :o :o :o :o :-X :-X :-X :-X :-X ;D ;D ;D ;D ;D ;DΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ απλα θα δουλεψουν στις ''τρυπες'' για να μη παρουν υποχρεωτικη μεταθεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Και συμπληρωνω ,οι πιο πολλοι ''υπεραριθμοι'' ειναι αυτοι με κατω των 12 ωρων,αυτοι θα παρουν ωρες , τι θελατε να παρουν υποχρεωτικη μεταθεση ή ν'απολυθουν μονιμοι ΠΕ04;
Το τρενο δεν το προλαβαμε ,δυστυχως....Τωρα αν ή ποτε θα ξαναπερασει για να γεμισει....Κανεις δεν ξερει!
Πχ φιλη μου μονιμη χημικος ,επαψε να'ναι η 2η υπευθυνη εργαστηριου και + την αυξηση ωραριου ,θα παρει φυσικη Α Λυκειου και Βιολογια Β Λυκειου καποιες ωριτσες στη νεα σχολικη χρονια.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 10:27:45 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:35:54 πμ »
ακουστε τη δικη μου εμπειρια μετα απο συζητηση μου με εναν αιρετο που περσι ημασταν στο ιδιο σχολειο

εγω φετος ημουν δυτικη αττικη..ειμαι γεωλογος..
βγηκαν τα 'θεωρητικα' κενα-πλέονασματα με βαση την α' αναθεση κ προεκυψαν 15 κενα βιολογου κ 10 γεωλογου....φυσικοι πλεοναζαν κοντα στους 50 φυσικους κ καμια 20 χημικοι!!!! την προηγουμενη βδομαδα πηγε αυτος κ αλλοι αιρετοι στο πυσδε να βγαλουν τα πραγματικα κενα κ τα εβγαλαν με βαση τη β αναθεση!!!!!!!!!!!!! τελικα κενα βιολογου κ γεωλογου ισως βγουν απο 1......κ αυτο παιζεται κ οι φυσικοι κ χημικοι που πλεοναζουν ειναι λιγοτεροι!!!!ΔΛΔ μου λεει στα πλεονασματα ο κλαδος ειναι ενωμενος κ στα κενα χωριζεται σνα ειδικοτητα!!!!!!!!!!τα πηρα στο κρανιο!!!! οπου μας βολευει ολοι μαζι!!! οι φυσικοι ειναι κρατος!!το παλεψαν κ το καταφεραν!!
το ιδιο μου ειπε οτι θα συμβει σε ολη την ελλαδα..

περαστικα μας

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:37:53 πμ »
ακουστε τη δικη μου εμπειρια μετα απο συζητηση μου με εναν αιρετο που περσι ημασταν στο ιδιο σχολειο

εγω φετος ημουν δυτικη αττικη..ειμαι γεωλογος..
βγηκαν τα 'θεωρητικα' κενα-πλέονασματα με βαση την α' αναθεση κ προεκυψαν 15 κενα βιολογου κ 10 γεωλογου....φυσικοι πλεοναζαν κοντα στους 50 φυσικους κ καμια 20 χημικοι!!!! την προηγουμενη βδομαδα πηγε αυτος κ αλλοι αιρετοι στο πυσδε να βγαλουν τα πραγματικα κενα κ τα εβγαλαν με βαση τη β αναθεση!!!!!!!!!!!!! τελικα κενα βιολογου κ γεωλογου ισως βγουν απο 1......κ αυτο παιζεται κ οι φυσικοι κ χημικοι που πλεοναζουν ειναι λιγοτεροι!!!!ΔΛΔ μου λεει στα πλεονασματα ο κλαδος ειναι ενωμενος κ στα κενα χωριζεται σνα ειδικοτητα!!!!!!!!!!τα πηρα στο κρανιο!!!! οπου μας βολευει ολοι μαζι!!! οι φυσικοι ειναι κρατος!!το παλεψαν κ το καταφεραν!!
το ιδιο μου ειπε οτι θα συμβει σε ολη την ελλαδα..

περαστικα μας
ακριβως ,συμφωνουν οι πληροφοριες μας!!!!

σορυ, για το εντος....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 10:39:42 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 06, 2013, 10:40:50 πμ »
ακουστε τη δικη μου εμπειρια μετα απο συζητηση μου με εναν αιρετο που περσι ημασταν στο ιδιο σχολειο

εγω φετος ημουν δυτικη αττικη..ειμαι γεωλογος..
βγηκαν τα 'θεωρητικα' κενα-πλέονασματα με βαση την α' αναθεση κ προεκυψαν 15 κενα βιολογου κ 10 γεωλογου....φυσικοι πλεοναζαν κοντα στους 50 φυσικους κ καμια 20 χημικοι!!!! την προηγουμενη βδομαδα πηγε αυτος κ αλλοι αιρετοι στο πυσδε να βγαλουν τα πραγματικα κενα κ τα εβγαλαν με βαση τη β αναθεση!!!!!!!!!!!!! τελικα κενα βιολογου κ γεωλογου ισως βγουν απο 1......κ αυτο παιζεται κ οι φυσικοι κ χημικοι που πλεοναζουν ειναι λιγοτεροι!!!!ΔΛΔ μου λεει στα πλεονασματα ο κλαδος ειναι ενωμενος κ στα κενα χωριζεται σνα ειδικοτητα!!!!!!!!!!τα πηρα στο κρανιο!!!! οπου μας βολευει ολοι μαζι!!! οι φυσικοι ειναι κρατος!!το παλεψαν κ το καταφεραν!!
το ιδιο μου ειπε οτι θα συμβει σε ολη την ελλαδα..

περαστικα μας

b]ακριβως ,συμφωνουν οι πληροφοριες μας!!!![/b] διαγραφη please  :P :P :P :P :P

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 10:48:43 πμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 06, 2013, 11:08:45 πμ »
ΦΥΣΙΚΟΙ   ΧΗΜΙΚΟΙ   ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΓΕΩΛΟΓΟΙ
648            277         -354            -164
Μάλιστα. Αν δεχθούμε τα στοιχεία ως πραγματικά , αποδεικνύεται αυτό που όλοι (εκτός των 2 κλάδων) έβλεπαν καθημερινά στα σχολεία: Ότι στο Γυμνάσιο τουλάχιστο , οι μόνιμοι ΠΕ04 έκαναν και μαθήματα των συναφών κλάδων , προκειμένου να συμπληρώσουν ωράριο. Από τη στιγμή που οι μόνιμοι  ΠΕ04 στα Γυμνάσια  είναι στο  συντριπτικό μέρος  τους Φυσικοί (πρώτα) και Χημικοί (στη συνέχεια) , ήταν απόλυτα λογικό να συμπληρώνουν ωράριο με Βιολογίες και Γεωγραφίες. Αυτό είναι ένα γεγονός, που πλέον δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Άρα τέλος πλέον το "Οι  Βιολόγοι κάνουν Χημεία και Φυσική για να  συμπληρώσουν ωράριο". Δεν αμφιβάλλω ότι σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται , αλλά αθροιστικά είναι πλέον επιβεβαιωμένο με στοιχεία  ότι συμβαίνει το αντίθετο, δηλ. Φυσικοχημικοί συμπληρώνουν ωράριο με Βιολογίες και Γεωγραφίες στο Γυμνάσιο.
Ας δούμε λίγο καλύτερα τα στοιχεία. Τα  παραπάνω στοιχεία αφορούν οργανικά κενά. Άρα υπολογίζονται (μεταξύ άλλων) και οι ώρες των αποσπασμένων στα διάφορα γραφεία (στα οποία υπάρχουν Φυσικοί και  λίγοι Χημικοί) , και οι ώρες των διευθυντών, μεταξύ των οποίων υπάρχουν πολλοί Φυσικοί και αρκετοί Χημικοί , και πολύ λίγοι Βιολόγοι και Γεωλόγοι. Το τελευταίο έχει ως αποτέλεσμα οι πραγματικές διαφορές(δεν είναι το ίδιο με τα λειτουργικά κενά , στα οποία υπολογίζονται και οι ώρες Β΄ανάθεσης) να είναι μικρότερες από αυτές που αποτυπώνονται στα νούμερα παραπάνω. Το γεγονός όμως που τόνισα με μαύρα γράμματα παραπάνω παραμένει. Αυτό πρακτικά κατά τη γνώμη μου σημαίνει ότι η μείωση στους αναπληρωτές Βιολόγους στο κανονικό πρόγραμμα θα είναι μικρότερη απ' ότι στους άλλους ΠΕ04(γιατί, σε αντίθεση με τους Γεωλόγους, υπάρχει και το Λύκειο).
Κατά τ' άλλα, και στην ουσία των όσων συμβαίνουν, συμφωνώ και με το thrileonta και  με  την  anixia ως προς το ποιοι και γιατί μιλάνε για εξορθολογισμούς και θυσίες και αξιοκρατία , και ακυρώνουν προσπάθειες χρόνων και προγραμματισμούς ζωής. Ως προς αυτό το κομμάτι , πράγματι είμαστε οι αναπληρωτές-με χρόνια προϋπηρεσία και επιτυχίες στον ΑΣΕΠ-στην ίδια μοίρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2013, 11:21:11 πμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 06, 2013, 04:11:54 μμ »
Καλή η ανάλυση του Vasbio. Υπάρχουν πολλοί φυσικοί σε διάφορα ΕΚΦΕ, διευθυντές και διάφοροι αποσπασμένοι. Μη ξεχνάμε και τους συνδικαλιστές.
Πράγματι, στα μικρά γυμνάσια οι φυσικοί έχουν την τιμητική τους, κάτι που μάλλον θα αλλάξει στη περίπτωση που θα προχωρήσουν οι συγχωνεύσεις.  Έτσι, οι βιολόγοι θα έχουν τα επόμενα χρόνια καλύτερες πιθανότητες διορισμού στους ΠΕ04. Δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα στην "έξοδο" με τις συνταξιοδοτήσεις. Μάλλον οι φυσικοί είναι πιο γερασμένος κλάδος... Γιατί μετά το 2020 με την ανάπτυξη θα έχουμε και διορισμούς. Όποτε καλό είναι να ξέρουμε  πως θα είναι η κατάσταση τότε...  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160224
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.