*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων  (Αναγνώστηκε 36367 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:08:43 μμ »
Πέραν από αυτό αγαπητέ Landau, δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Υπάρχουν και καλά ιδιωτικά και καλά δημόσια αλλά και το αντίθετο.
Δε σημαίνει ότι επειδη ειναι ιδιωτικό σίγουρα θα δουλεύει και σωστά.
Μη ξεχνάμε ότι το ιδιωτικό είναι πανω από όλα επιχειρηση που δεν το ενδιαφέρει η παιδεια των μαθητών αλλά τα χρήματα που θα αποκομίσει και οι καλές σχέσεις με τους γονεις που και οι μέτοχοι.
Έχετε ακούσει σε ιδιωτικό τη φράση από γονιο:'' Εγώ που έχω λεφτά και σας τα ακουμπάω κάθε μήνα θα κάνω ό,τι θέλω''. Η φράση αυτή ειπώθηκε σε Δ/ντη ιδιωτικού στο οποιο δουλευει φίλη μου. Ο γονιος απαιτούσε να μπαινουν οι βαθμοί όπως τους ήθελε εκείνος και φυσικά δεν ήταν ο μοναδικος γονιος που συμπεριφερόταν έτσι.
Αρα η όποια δουλεια γίνεται στο ιδιωτικό είναι άμεσα συνδεδεμένη με το χρήμα.

“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:42:58 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:18:49 μμ »
Πέραν από αυτό αγαπητέ Landau, δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Υπάρχουν και καλά ιδιωτικά και καλά δημόσια αλλά και το αντίθετο.
Δε σημαίνει ότι επειδη ειναι ιδιωτικό σίγουρα θα δουλεύει και σωστά.
Μη ξεχνάμε ότι το ιδιωτικό είναι πανω από όλα επιχειρηση που δεν το ενδιαφέρει η παιδεια των μαθητών αλλά τα χρήματα που θα αποκομίσει και οι καλές σχέσεις με τους γονεις που και οι μέτοχοι.
Έχετε ακούσει σε ιδιωτικό τη φράση από γονιο:'' Εγώ που έχω λεφτά και σας τα ακουμπάω κάθε μήνα θα κάνω ό,τι θέλω''. Η φράση αυτή ειπώθηκε σε Δ/ντη ιδιωτικού στο οποιο δουλευει φίλη μου. Ο γονιος απαιτούσε να μπαινουν οι βαθμοί όπως τους ήθελε εκείνος και φυσικά δεν ήταν ο μοναδικος γονιος που συμπεριφερόταν έτσι.
Αρα η όποια δουλεια γίνεται στο ιδιωτικό είναι άμεσα συνδεδεμένη με το χρήμα.


Το εχω ακουσει απο γονεα που εστελνε το παιδι του σε ενα απο τα καλα ιδιωτικα(εκανα ιδιαιτερο στο παιδι του) και μη ξεχναμε οτι ακομα και καποιοι καθηγητες ιδιωτικών ,προφανως δεν εχουν βλέψεις για δημόσιο,μιλουν απαξιωτικά για την δημοσια εκπαιδευση στους ιδιους τους μαθητες τους.. >:(
Οσο για τα βιβλια και τις σημειωσεις που ανέφερε καποιος εχει δικιο....εχουν μεν τα βιβλια του οργανισμού αλλα στηρίζονται σε σημειώσεις του σχολειου..
Επίσης στο ιδιο σχολείο εχει απολυθεί συναδελφος επειδή εβαζε "δυσκολα"στις εξετασεις μετα απο διαμαρτυριες γονεων...
αυτα τα λιγα ειχα να προσθέσω και εγω...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:20:28 μμ από Αναστασια 76 »
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:25:07 μμ »
 Στο ιδιωτικο σχολειο, ο εργοδοτης ενδιαφερεται για το κερδος οσο και για τη "φημη" του καταστηματος.
Αν ειναι σωστος στη δουλεια του τοτε δεν χρειαζεται να προσφευγει σε απειλες του τυπου " βαλε καλυτερο βαθμο".
Επειδη υπαρχουν σωστα ιδιωτικα αλλα και σωστα δημόσια και το αντιστροφο.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2011, 04:27:08 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 05:09:11 μμ »
Μεγάλη κουβέντα άνοιξε... Μερικές σκέψεις για να βοηθήσω στη συζήτηση...

Υπάρχουν διαβαθμίσεις από ιδιωτικό σε ιδιωτικό σχολείο.

1. Υπάρχουν ιδιωτικά που ποντάρουν στον μικρό αριθμό  μαθητών ανα τάξη και ζητούν τα διπλάσια δίδακτρα. Αυτό που προσφέρουν δηλαδή είναι φροντιστηριακό μάθημα το πρωί κάνοντας μια κάποια επιλογή μαθητών.
Αυτά βέβαια δεν είναι σχολεία, αλλά πρωινά φροντιστήρια... Κάτι άλλο...

2. Υπάρχουν τα κλασσικά  ιδιωτικά, όπου συνωστίζεται κατόπιν εξετάσεων ή γνωριμιών όλη η μαθητική ελίτ της χώρας μας. Έχουν γύρω τους 30 μαθητές ανα τάξη, τους ανάλογους χώρους και σχεδόν όλοι κάνουν και συμπληρωματικά ιδιαίτερα μαθήματα, γιατί το πρωί ενδιαφέρονται περισσότερο για την κοινωνικοποίηση τους στο σχολείο, παρά για την μάθηση... Οι αρεστοί καθηγητές που κρατούν μια μαθητοκεντρική στάση πετυχαίνουν πολλά,  όπως ακριβά ιδιαίτερα το απόγευμα. Υπάρχει αρκετό διδακτικό υλικο με εκδόσεις του σχολείου και έντυπα, που υποκαθιστούν τα βιβλία του οργανισμού. Το μάθημα γίνεται συχνά με παρουσιάσεις πολυμέσων, που βοηθούν πολύ στη διεξαγωγή του...
Δίνεται μεγάλη σημασία στα εφέ και στον εντυπωσιασμό. Τέτοια είδε και η υπουργός μας...

3. Υπάρχουν και τα ιδιωτικά του "σειρμού", που απευθύνονται στην μεσαία τάξη, παίρνουν ότι βρουν και κάνουν ότι μπορούν...

Όταν συγκρίνουμε τα ιδιωτικά σχολεία με τα δημόσια θα πρέπει να αναφερόμαστε στα τελευταία ιδιωτικά σχολεία  του "σειρμού", γιατί αν συγκρίνουμε τα δημόσια με τους 2 πρώτους τύπους ιδιωτικών, κάνουμε το λάθος να συγκρίνουμε 2 πολύ ανόμοια πράγματα, που έχουν ενελώς διαφορετική στόχευση...









συμφωνώ απόλυτα ,πρώην μαθητής μου πήγε Λύκειο από τη Α λυκείου και έπειτα σε ιδιωτικό ,αφου οι καθηγητές στο δημόσιο  τον προειδοποίησαν πως εάν  συνέχιζε θα τον άφηναν στην ίδια τάξη(είχε ανοίξει τον πυροσβεστήρα στους διαδρόμους ,είχε κάτω από τη βάση σε 10 μαθήματα),μαζεύει τα μπογαλάκια του και πηγαίνει σένα πολυδιαφημισμένο στο Μοσχάτο ,η διευθύντρια του είπε<<αν είσαι ήσυχος θα περάσεις όλες τις τάξεις και με καλό απολυτήριο >>τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:42:58 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 05:17:02 μμ »
Στο ιδιωτικο σχολειο, ο εργοδοτης ενδιαφερεται για το κερδος οσο και για τη "φημη" του καταστηματος.
Αν ειναι σωστος στη δουλεια του τοτε δεν χρειαζεται να προσφευγει σε απειλες του τυπου " βαλε καλυτερο βαθμο".
Επειδη υπαρχουν σωστα ιδιωτικα αλλα και σωστα δημόσια και το αντιστροφο.

Όταν το παιδι είναι ''στόκος'' πρέπει να μείνει στην ίδια τάξη!
Όμως ο μπαμπάς-χορηγός δεν το δέχεται, γιατί με τα λεφτά μπορει και αγοράζει βαθμούς, απολυτήρια κτλ.
όποτε ξεκινώντας από αυτή τη λογική δε μπορεί το ιδιωτικό σχολειο να λειτουργεί σωστά
και πίστεψε με, Μάρκο μου,  έχω να σου διηγηθώ πολλές περιπτώσεις ιδιωτικών σχολείων που να σου σηκωθεί η τρίχα...
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 05:46:28 μμ »
ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΣΤΗ BΙTCH..ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ...ΒΛΕΠΕ KILLBILL...!!KATA ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΔΕΚΑΔΩΝ ΦΙΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ..ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΙ ΑΛΕΥΡΟΠΟΛΕΜΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ..!!!!ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ..!!ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ...ΣΤΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ..!!ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΤΗΣ ΘΕΣΝΙΚΗΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ....!!ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ..!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ!!ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΛΟ..ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ..!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 05:54:23 μμ »
1. μερικοί γονείς στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικό ώστε να συναναστρέφονται με "καλύτερης ποιότητας" παιδιά κατά αυτούς. Σου λέει στο ιδιωτικό δεν θα είναι με αλβανάκια, τσιγγανόπουλα κλπ. Πάντως το φροντιστήριο δεν το γλιτώνεις και σε ιδιωτικό να είσαι, αφού πάλι και στο ιδιωτικό τάξεις των 20-25 παιδιών έχουν. Το ιδιαίτερο ή τα φροντιστηριακά τμήματα των 3-4 ατόμων πάντα θα είναι ασυναγώνιστα.

2. το ιδιωτικό σου παρέχει και μεταφορά προς και από το σχολείο κάτι που λύνει τα χέρια σε εργαζόμενους γονείς.

με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι είναι τόσο η ποιότητα του μαθήματος όσο τα παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 05:56:22 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΩ...!!!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:16:11 μμ »
ΑΝΤΩΝΗ κατά πρώτον δεν χρειαζεται να φωνάζεις ( τα κεφαλαία στο ίντερνετ σημαίνουν Φωνάζω).

Κατά δεύτερον όταν γράφεις "Ελεος πια με ό,τι του κατεβαίνει του καθενός" σημαίνει ότι τον προσβάλλεις - ακόμα κι αν δεν έχεις αυτό τον σκοπό - γιατί αυτό που του λες είναι " λες ό,τι να ναι - τα βγάζεις απ΄το μυαλό σου " και τα σχετικά.
Υπό αυτή την έννοια μπορεί εσένα τα σουβλάκια και ο αλευροπόλεμος να σου φαίνονται εξωπραγματικά ( προφανώς γιατί δεν τα έχεις ζήσει ο ίδος ή οι άλλοι συνάδελφοι που ρώτησες) αυτό δε σημαίνει όμως πως είναι. Ας πούμε ο αλευροπόλεμος είναι γνωστό έθιμο στο Γαλαξίδι και βεβαίως έχει επεκταθεί και σε άλλες περιοχές. Όσο για τα σουβλάκια.....αν δεν έπρεπε να προστατέψω την ανωνυμία των παιδιών - και τη δική μου - ευχαρίστως θα σου έδινα μερικές διευθύνσεις στο facebook να δεις μόνος σου φωτογραφίες απ΄τον αύλειο χώρο.

εν πάσει περιπτώσει δεν είναι αυτό το θέμα μας γιαυτό και ας το τελειώσουμε εδώ.

Όσο για τα ιδιωτικά σχολεία, συμφωνώ με killbill - στην Ελλάδα τα περισσότερα είναι επιχειρήσεις και οι λόγοι επιλογής τους λίγο έχουν να κάνουν με παιδαγωγικά - διδακτικά κριτήρια.
Αν πάντως θα έπρεπε κάτι να κρατήσουμε από αυτά είναι ο εξοπλισμός και η οργάνωσή τους.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:29:36 μμ »
Ανατωριέμαι αν έστω και ένας από εσάς που εκφέρει επισταμένως άποψη επί του θέματος έχει εργαστεί σε ιδιωτικό σχολείο. Υπάρχουν πολύ καλά ιδιωτικά σχολεία που προσφέρουν παιδεία υψηλότατου επιπέδου και αυτό είμαι σε θέση να το γνωρίζω, επειδή έχω εργαστεί επί δέκα συναπτά έτη σε ιδιωτικά σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα. Από το 2008 δουλεύω στο δημόσιο έχοντας περάσει τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Αναφορικά με το επίπεδο των μαθητών η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι καλοί και κακοί μαθητές, καθώς και όλο το εύρος των προσωπικοτήτων απαντάται τόσο στο δημόσιο όσο και στο ιδιωτικό σχολείο. Καλοί και κακοί καθηγητές΄, ιδιαιτεράκηδες και ιδεολόγοι υπάρχουν επίσης σε όλα τα σχολεία. Αν υπάρχει μία σαφής διαφορά είναι οι εργασιακές συνθήκες που στα ιδιωτικά είναι σίγουρα χειρότερες.
Καλό πάντως θα ήταν όταν κάποιος ανοίγει το στόμα του να μην επιδίδεται σε γενικεύσεις και να μην μπουρδολογεί επί παντός επιστητού ειδικά όταν δεν έχει ίδια πείρα.
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:36:06 μμ »
Όντως μεγάλη συζήτηση..
Μιας και έγιναν αναφορές για Τσικνοπέμπτη να προσθέσω κάτι. Ένα παιδί που έκανα ιδιαίτερο τους δόθηκε χαρτί πως λόγω αποκριάς την Παρασκευή πριν την Καθαρά Δευτέρα δε θα γίνουν μαθήματα στο Λύκειο τους..καλό ε;;
σου λέει να κάνουμε ακόμη πιο εύκολο το τετραήμερο..γίνεται αυτό σε δημόσια σχολεία;;
επίσης εμπειρία φίλης μου σε ιδιωτικό δημμοτικό σχολείο: ένας μαθητής της πολύ άτακτο παιδί κτλ κτλ κάποια στιγμή του λέει θα σε στείλω στο διευθυντή (ιδιοκτήτης του σχολείου) και γυρνάει το παιδί τρίτης δημοτικού και της λέει ε και;; τι θα μου κάνει ο κυρίος...το πολύ πολύ να μου δώσει και καραμελίτσα..
προσωπική εμπειρία από πρακτική άσκηση σε ιδιωτικό σχολείο: μαθήτρια ανάρτησε στον πίνακα ανακοινώσεων της τάξης της ένα άρθρο σεξουαλικού περιεχομένου με πολλές πολλές φωτογραφίες..μπαίνει ο θεολόγος το βλέπει απλώς το παίρνει στο χέρι του, σηκώνεται η μαθήτρια και αρχίζει να τον βρίζει με πολλά διακοσμητικά επίθετα.αποτέλεσμα ο καθηγητής αναγκάστηκε να ζητήσει συγγνώμη από τη μαθήτρια, την τάξη ολόκληρη μετά από παρέμβαση του διευθυντή.


Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:41:54 μμ »
Aυτο που καταλαβαινω εγώ είναι πως οπως υπαρχουν καλα και λιγοτερο καλα δημοσια σχολεια..το ιδιο ισχυει και για τα ιδωτικα!!ας μη καταδικαζουμε και ας μη θεοποιουμε λοιπον κανενα απο τα δυο!!Αν ειμαστε ολοι υπευθυνοι και κανουμε αυτο που πρεπει ολα θα γινουν καλυτερα ..παρα τις πολλες τρικλοποδιες του συστηματος....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:44:55 μμ »
Aυτο που καταλαβαινω εγώ είναι πως οπως υπαρχουν καλα και λιγοτερο καλα δημοσια σχολεια..το ιδιο ισχυει και για τα ιδωτικα!!ας μη καταδικαζουμε και ας μη θεοποιουμε λοιπον κανενα απο τα δυο!!Αν ειμαστε ολοι υπευθυνοι και κανουμε αυτο που πρεπει ολα θα γινουν καλυτερα ..παρα τις πολλες τρικλοποδιες του συστηματος....



___+++++++++++++++++++++++ _____
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικα σχολεια VS δημοσίων
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 06:49:03 μμ »
Θα ήθελα επίσης να σας βεβαιώσω ότι, όσα χρόνια εργάστηκα στα ιδιωτικά, δε δέχτηκα ποτέ πιέσεις για βαθμούς ούτε έχω ζήσει τέτοια περιστατικά τραβηγμένα από τα μαλλιά. Προφανώς έχω συναντήσει παράλογους, υπεροπτικούς και ηλίθιους γονείς που νομίζουν ότι κάτι είναι επειδή έχουν λεφτά. Η στάση μου ήταν η ίδια και στο δημόσιο και το ιδιωτικό. Η αποψή μου είναι ότι ηλίθιους, παράλογους και αλαζόνες συναντάμε υποχρεωτικά σε όλους τους τομείς της ζωής και σε όλα τα εργασιακά περιβάλλοντα. Τι θα γίνει δηλαδή, θα καθόμαστε να κλαίμε τη μοίρα μας και να διεκτραγωδούμε τα δήθεν δεινά μας και να λέμα πράγματα εντελώς αυτονόητα;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160430
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.