*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3146001 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2422 στις: Ιούλιος 16, 2014, 04:29:28 μμ »
Ο καθηγητής στις τελικές οδηγίες μας είπε 1600, ενώ στην τηλεδιάσκεψη 1800...

Ρωτηστε τον αμεσα στο φορουμ για να το ξεκαθαρισει, διοτι τα πραγματα αλλαζουν απο εξαμηνο σ'εξαμηνο.

Δεν ξέρω σε ποιο session είσαι πάντως στο δικό μου σε ερώτηση συμφοιτήτριας αν θα κάνουμε powerpoint απάντησε "Ναι". Αν θέλεις κάνε κι εσύ μια ερώτηση στο forum με τις ανακοινώσεις - διευκρινήσεις. Η αλήθεια είναι ότι ούτε στο διάγραμμα το αναφέρει, ούτε στην πρώτη τηλεδιάσκεψη μας είπε τίποτα....

Σε εμας δεν ειπε τιποτα! Δεν ειναι δυνατον να μη γραφει τιποτα στο διαγραμμα και να περιμενει να το ξερουν οι φοιτητες! Στην 1η τηλεδιασκεψη (που ειναι κοινη για ολα τα sessions) ανεφερε οτι το PP ειναι για τη 1 απο τις 3 εργασιες. (τι θα συμπεραινε καποιος; Το πορτοφολιο!)

Υποψη, το πορτοφολιο που εδειξε στην τηλεδιασκεψη ειχε πανω απο 300 σελιδες Word.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2423 στις: Ιούλιος 16, 2014, 04:52:24 μμ »
Εχω την εντύπωση πως το portofolio που έδειξε στην τηλεδιάσκεψη ήταν διπλωματική. Το θεωρώ απόλυτα παράλογο να κάνει κάποιος κάτι τόσο μεγάλο για 30 μονάδες.

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2424 στις: Ιούλιος 16, 2014, 05:41:05 μμ »
Εχω την εντύπωση πως το portofolio που έδειξε στην τηλεδιάσκεψη ήταν διπλωματική. Το θεωρώ απόλυτα παράλογο να κάνει κάποιος κάτι τόσο μεγάλο για 30 μονάδες.

Απ'οτι θυμαμαι, το εξωφυλλο της εργασιας ελεγε οτι ηταν για το συγκεκριμενο μαθημα. Αν ξαναδεις την τηλεδιασκεψη, διορθωσε με. (ήταν μετα την μια ωρα)

Αποσυνδεδεμένος ritsa asa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2425 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:37:43 μμ »
Εγώ έχω την Χατζηχαραλάμπους και έχω στείλει και στο φόρουμ και προσωπικό mail εδώ και πόσο καιρό και δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Αν δεν απαντήσει και από την στιγμή που δεν το αναφέρει το σχεδιάγραμμα εγώ προσωπικά δεν θα στείλω και power point.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2426 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:58:29 μμ »
Απ'οτι θυμαμαι, το εξωφυλλο της εργασιας ελεγε οτι ηταν για το συγκεκριμενο μαθημα. Αν ξαναδεις την τηλεδιασκεψη, διορθωσε με. (ήταν μετα την μια ωρα)
Τι να πω...αν ήταν απλά μια εργασία για το μάθημα χαρά στο κουράγιο του φοιτητή που την έκανε. Μάλλον δεν θα είχε άλλο μάθημα εκείνο το τετράμηνο, εγώ το έχω πάρει πλήρη φοίτηση και περνάω ένα καλοκαίρι δράμα....

Πώς τα πάτε γενικά με τη βιβλιογραφική ανασκόπηση; Βάλατε 15 άρθρα που ζητάει; Μου παίρνει αρκετό χρόνο για να μελετήσω ένα άρθρο στα αγγλικά και δεν ξέρω αν θα προλάβω να βάλω τόσα.

Αποσυνδεδεμένος ritsa asa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2427 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:17:38 μμ »
Εγώ έχω την Χατζηχαραλάμπους και έχω στείλει και στο φόρουμ και προσωπικό mail εδώ και πόσο καιρό και δεν μου έχει απαντήσει ακόμα. Αν δεν απαντήσει και από την στιγμή που δεν το αναφέρει το σχεδιάγραμμα εγώ προσωπικά δεν θα στείλω και power point.

Τι να πω...αν ήταν απλά μια εργασία για το μάθημα χαρά στο κουράγιο του φοιτητή που την έκανε. Μάλλον δεν θα είχε άλλο μάθημα εκείνο το τετράμηνο, εγώ το έχω πάρει πλήρη φοίτηση και περνάω ένα καλοκαίρι δράμα....

Πώς τα πάτε γενικά με τη βιβλιογραφική ανασκόπηση; Βάλατε 15 άρθρα που ζητάει; Μου παίρνει αρκετό χρόνο για να μελετήσω ένα άρθρο στα αγγλικά και δεν ξέρω αν θα προλάβω να βάλω τόσα.

Σε καταλαβαίνω και έγω μια από τα ίδια... είναι δύσκολο όταν έχεις πολλά μαθήματα.
Εγώ θα προσπαθήσω να βάλω 15 πηγές, ωστόσο δεν έχω βρει ακόμα πολλές ...θέλει χρόνο, ελπίζω να προλάβω.

Έχετε βρει υλικό για τις δραστηριότητες (μελέτη περίπτωσης); Λίγο που το έψαξα, δεν βρήκα κάτι. Ψάχνεται κάπου συγκεκριμένα στη βιβλιοθήκη της σχολής;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2428 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:28:36 μμ »
Εχω βρει μερικές μέχρι τώρα στη βιβλιοθήκη της σχολής,αν και δεν έψαξα πολύ ακόμα. Θα γράφεις στην αναζήτηση τη διαταραχή και case study. Εντωμεταξύ κάποια αρχεία δεν κατεβαίνουν σε pdf αλλά σε μια άλλη μορφή asp και δεν μπορώ να τα αποθηκεύσω για να ανεβάσω στο moodle....

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2429 στις: Ιούλιος 16, 2014, 07:30:19 μμ »
Συνήθως ψάχνω στην EBSCO για άρθρα

Αποσυνδεδεμένος ritsa asa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2430 στις: Ιούλιος 16, 2014, 08:16:45 μμ »
Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ... :)

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2431 στις: Ιούλιος 17, 2014, 01:47:26 πμ »
Τι να πω...αν ήταν απλά μια εργασία για το μάθημα χαρά στο κουράγιο του φοιτητή που την έκανε.

Συναδελφε, ηταν απλη μεταφραση ενος προγραμματος προληψης που χρησιμοποιειται στο εξωτερικο. Ειχε πει οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτουσιες δραστηριοτητες, αρκει να γραψουμε απο που τις πηραμε, αλλα δεν περιμενα οτι καποιος θα ειχε κανει το πανευκολο αλλα απιστευτα χρονοβορο: μεταφραση ολοκληρου προγραμματος! :o ;D

Δε ζηταει 15 επιστημονικα αρθρα, ζηταει 10 επιστημονικα αρθρα! Οι αλλες 5 πηγες μπορει να ειναι αλλου ειδους (βιβλια, ιστοσελιδες, κλπ). Ηδη το διδακτικο εγχειριδιο ειναι 1 πηγη.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2432 στις: Ιούλιος 17, 2014, 05:15:06 μμ »
Ναι έχεις δίκιο, εκ περιτροπής έγραψα 15 άρθρα.

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2433 στις: Ιούλιος 17, 2014, 06:09:42 μμ »
Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποια τηλεδιάσκεψη έδειξε το porfolio; Παρακολούθησα την δεύτερη τηλεδιάσκεψη και έχω δει μόνο το μισό βίντεο της πρώτης. Να υποθέσω ότι είναι στο τέλος της πρώτης;

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2434 στις: Ιούλιος 17, 2014, 06:18:25 μμ »
Στο δικό μου session έχει κάνει μόνο μια τηλεδιάσκεψη ως τώρα και στο πρώτο μισό αυτής, μας έδειξε το portfolio. 

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2435 στις: Ιούλιος 17, 2014, 07:19:54 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για την ψυχοπαθολογία αν ισχύει ότι το βιβλίο κοστίζει 80 ευρώ. Σκέφτομαι να το πάρω στο επόμενο τετράμηνο γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ ωραίο. Αν κοστίζει όμως τόσο πολύ μάλλον θα το ξανασκεφτώ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.