*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3145995 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2884 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:25:01 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα. Χθες έλαβα κι εγώ mail οτι έγινα δεκτή. Την Δευτέρα θα κάνω την κατάθεση των 455 ευρω.
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις
α) θα χρειαστούν κι άλλα χρήματα άμεσα; (διάβασα στις προηγούμενες σελίδες οτι  γίνεται πληρώμη ανάλογα με τα μαθήματα που επιλέγεις)
β) Ενδιαφέρομαι να το κάνω 5 τετράμηνα, σ αυτή την περίπτωση μειώνεται και η μηνιαία δόση;
γ) Όσο αφορά τα μαθήματα τι βιβλία χρειάζονται; Τα αγοράζουμε μόνοι μας ή μας τα στέλνουν;

Έχω αρκετές απορίες λόγω άγχους σαν  '' πρωτάκι''.!!! Τι άλλο πρέπει να γνωρίζω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
.   Καλή αρχή σου εύχομαι!! Οσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, μπορείς να πάρεις πληροφορίες μπαίνοντας με τους κωδικούς σου στο intranet. Εκεί μπορείς να βλέπεις την κατάσταση του λογαριασμού σου και τις δόσεις που θα πρέπει να εξοφλησεις αλλά και για τα μαθήματα.Οσον αφορά την ερώτηση σου για τα βιβλία θα δεις τα πάντα στο διάγραμμα των μαθημάτων που έχεις επιλέξει. Εκεί σε πληροφορεί για τον τίτλο του βιβλίου που θα αγοράζεις, την κατανομή της ύλης κάθε εβδομάδα, τι δραστηριότητες θα έχεις κτλ.Τα βιβλία θα πρέπει να τα αγοράζεις εσύ κάνοντας πρώτα και καμία έρευνα αγοράς αφού δεν είναι και πολύ φθηνά. Κάποια παιδιά καταφέρνουν και διαβάζουν χρησιμοποιώντας μόνο τις σημειώσεις του Πανεπιστημίου...εγώ πάλι θέλω την ασφάλεια του βιβλίου (αν και μερικές φορές είναι παντελώς άχρηστο η σε μπερδεύει χειρότερα). Μην ανησυχείς θα τα ανακαλύψεις όλα στην πορεία!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2885 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:29:01 μμ »
Για νηπιαγωγούς δεν πιστεύω (σε αυτό που ρώτησε η κοπέλα πιο πριν) ότι θα δουλέψουν αυτοί που έχουν μόνο μεταπτυχιακό από εδώ και πέρα αν δεν δούλευαν ήδη τα τελευταία χρόνια. Ο αριθμός των αναπληρωτών μειώνεται έτσι κι αλλιώς. Για να κάνει κάποιος τώρα μεταπτυχιακό και μέχρι να μπει στους πίνακες δεν αξίζει ο κόπος.

Αποσυνδεδεμένος notatytou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2886 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:36:50 μμ »
Εσάς δηλαδή πόσο περίπου είναι η δόση;
Μόλις πληρώσω θα μου στείλουν τον κωδικό μου;

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2887 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:38:46 μμ »
Παράθεση
Καλησπέρα κι από εμένα. Χθες έλαβα κι εγώ mail οτι έγινα δεκτή. Την Δευτέρα θα κάνω την κατάθεση των 455 ευρω.
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις
α) θα χρειαστούν κι άλλα χρήματα άμεσα; (διάβασα στις προηγούμενες σελίδες οτι  γίνεται πληρώμη ανάλογα με τα μαθήματα που επιλέγεις)
β) Ενδιαφέρομαι να το κάνω 5 τετράμηνα, σ αυτή την περίπτωση μειώνεται και η μηνιαία δόση;
γ) Όσο αφορά τα μαθήματα τι βιβλία χρειάζονται; Τα αγοράζουμε μόνοι μας ή μας τα στέλνουν;

Έχω αρκετές απορίες λόγω άγχους σαν  '' πρωτάκι''.!!! Τι άλλο πρέπει να γνωρίζω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Καλησπέρα, καλή αρχή.
Τα βιβλία θα τα αγοράζεις εσύ. Δεν είναι πολύ ακριβά (το πιο ακριβό που έχω πληρώσει εγώ είχε περίπου 35€ αλλά υπήρχαν και άλλα αρκετά φθηνότερα). Το πανεπιστήμιο σου παρέχει μόνο κάποιες σημειώσεις και άρθρα (και τα 2 πολύ βοηθητικά για τις εξετάσεις) τα οποία αναρτώνται κάθε εβδομάδα στο moodle (την πλατφόρμα μέσα στην οποία θα δουλεύεις).
Αν δεις με προσοχή το Academic Path θα διαπιστώσεις ότι για να ολοκληρώσεις το μεταπτυχιακό πρέπει να περάσεις 9 μαθήματα και 3 σεμινάρια. Αν εσύ όπως λες θες να τελειώσεις σε 5 τετράμηνα τότε θα πρέπει να παίρνεις περίπου 2 μαθήματα ανά τετράμηνο (σε δύο τετράμηνα θα πρέπει να πάρεις  από δύο μαθήματα και 1 σεμινάριο). Η τιμή για κάθε μάθημα είναι 585€ και για κάθε σεμινάριο 195€. Για να καταλάβεις καλύτερα έστω ότι το πρώτο τετράμηνο επιλέξεις να πάρεις 2 μαθήματα και ένα σεμινάριο. Τότε θα πρέπει να πληρώσεις συνολικά 585+585+195= 1365€ . Όμως ήδη έχεις δώσει 400€ προκαταβολή (τα 55€ αφορούσαν μόνο την αίτηση σου για το μεταπτυχιακό).  Επομένως πρέπει να πληρώσεις ακόμη 1365-400=965 μέσα στους μήνες Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Δηλ. θα πρέπει να πληρώσεις 321€ τον Οκτώβριο, 321€ τον Νοέμβριο και 323€ το Δεκέμβριο.
Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα με τους υπολογισμούς.

Και πάλι καλή αρχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2888 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:13:02 μμ »
Θέλω να προτείνω στους νέους που δεν έχουν προυπηρεσία να μην κάνουν μτπ ειδικής αγωγής αν δεν τσεκάρουν
πρώτα το επίπεδο κορεσμού της ειδικότητάς τους!
Για παράδειγμα στις σημερινές  προσλήψεις ΔΕΝ πήραν μαθηματικό με μτπ χωρίς προυπηρεσία. Για τους φιλολόγους δεν το συζητάμε!!

Ποιες σημερινές προσλήψεις; Αφού ακόμα δεν έχουν γίνει προσλήψεις στη δευτεροβάθμια ειδικής αγωγής.
Χάνω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2889 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:14:25 μμ »
σε αυτήν την ειδικότητα εννοώ. Από οτι ξέρω μόνο ΠΕ8.50 και κάτι άλλο

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2890 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:20:39 μμ »
σορρυ το βρήκα...  :D

Αποσυνδεδεμένος notatytou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2891 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:34:09 μμ »
Ήσουν σαφέστατη ekat2210 . Σας ευχαριστώ που με βοηθήσετε! Τώρα μένουν τα μαθήματα! Καλή συνέχεια σε όλους!!!😄😄

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2892 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:35:23 μμ »
Καλησπέρα, καλή αρχή.
Τα βιβλία θα τα αγοράζεις εσύ. Δεν είναι πολύ ακριβά (το πιο ακριβό που έχω πληρώσει εγώ είχε περίπου 35€ αλλά υπήρχαν και άλλα αρκετά φθηνότερα). Το πανεπιστήμιο σου παρέχει μόνο κάποιες σημειώσεις και άρθρα (και τα 2 πολύ βοηθητικά για τις εξετάσεις) τα οποία αναρτώνται κάθε εβδομάδα στο moodle (την πλατφόρμα μέσα στην οποία θα δουλεύεις).
Αν δεις με προσοχή το Academic Path θα διαπιστώσεις ότι για να ολοκληρώσεις το μεταπτυχιακό πρέπει να περάσεις 9 μαθήματα και 3 σεμινάρια. Αν εσύ όπως λες θες να τελειώσεις σε 5 τετράμηνα τότε θα πρέπει να παίρνεις περίπου 2 μαθήματα ανά τετράμηνο (σε δύο τετράμηνα θα πρέπει να πάρεις  από δύο μαθήματα και 1 σεμινάριο). Η τιμή για κάθε μάθημα είναι 585€ και για κάθε σεμινάριο 195€. Για να καταλάβεις καλύτερα έστω ότι το πρώτο τετράμηνο επιλέξεις να πάρεις 2 μαθήματα και ένα σεμινάριο. Τότε θα πρέπει να πληρώσεις συνολικά 585+585+195= 1365€ . Όμως ήδη έχεις δώσει 400€ προκαταβολή (τα 55€ αφορούσαν μόνο την αίτηση σου για το μεταπτυχιακό).  Επομένως πρέπει να πληρώσεις ακόμη 1365-400=965 μέσα στους μήνες Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο. Δηλ. θα πρέπει να πληρώσεις 321€ τον Οκτώβριο, 321€ τον Νοέμβριο και 323€ το Δεκέμβριο.
Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα με τους υπολογισμούς.

Και πάλι καλή αρχή.

Καλησπέρα! Έχουν αλλάξει οι τιμές του μεταπτυχιακού; Εγώ τώρα ολοκλήρωσα το τελευταίο μου τετράμηνο και πλήρωνα στην αρχή του τετραμήνου 400 ευρώ για την εγγραφή στο τετράμηνο (εκτός από το πρώτο που πλήρωσα 455 γιατί τα 55 ήταν το τέλος αίτησης) και από κει και πέρα ανάλογα με το πόσα μαθήματα είχα στο κάθε τετράμηνο έδινα 516 ή 518 ανά μάθημα. Τα σεμινάρια δεν τα χρέωναν ξεχωριστά. Δηλαδή τώρα στο τελευταίο μου τετράμηνο που είχα ένα σεμινάριο και 3 μαθήματα πλήρωσα 400 στην αρχή για να γραφτώ στο θερινό τετράμηνο και  μετά 516 + 516 +518

Αποσυνδεδεμένος ts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2893 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 05:26:16 μμ »
Καλησπέρα! Έχουν αλλάξει οι τιμές του μεταπτυχιακού; Εγώ τώρα ολοκλήρωσα το τελευταίο μου τετράμηνο και πλήρωνα στην αρχή του τετραμήνου 400 ευρώ για την εγγραφή στο τετράμηνο (εκτός από το πρώτο που πλήρωσα 455 γιατί τα 55 ήταν το τέλος αίτησης) και από κει και πέρα ανάλογα με το πόσα μαθήματα είχα στο κάθε τετράμηνο έδινα 516 ή 518 ανά μάθημα. Τα σεμινάρια δεν τα χρέωναν ξεχωριστά. Δηλαδή τώρα στο τελευταίο μου τετράμηνο που είχα ένα σεμινάριο και 3 μαθήματα πλήρωσα 400 στην αρχή για να γραφτώ στο θερινό τετράμηνο και  μετά 516 + 516 +518

Ξεχωριστά τα χρέωναν, τα ποσά που αναφέρεις εσύ (516 + 516 +518) είναι οι μηνιαίες δόσεις.
[Συνολικό κόστος για 3 μαθήματα + 1 σεμινάριο] 585+585+585+195=1950
[μείον τα 400 ευρώ] 1950-400=1550
[δια του 3] 1550/3=516.66667 η μηνιαία δόση

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2894 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:21:05 μμ »
Ξεχωριστά τα χρέωναν, τα ποσά που αναφέρεις εσύ (516 + 516 +518) είναι οι μηνιαίες δόσεις.
[Συνολικό κόστος για 3 μαθήματα + 1 σεμινάριο] 585+585+585+195=1950
[μείον τα 400 ευρώ] 1950-400=1550
[δια του 3] 1550/3=516.66667 η μηνιαία δόση

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2895 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 08:27:01 μμ »
Καλησπέρα. Έχω πάρει το 610 με Παπαναστασίου Έλενα γνωρίζει κάποιος αν είναι καλή??

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2896 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 11:11:27 πμ »
Καλησπέρα. Έχω πάρει το 610 με Παπαναστασίου Έλενα γνωρίζει κάποιος αν είναι καλή??


Καλημέρα! Δεν την ειχα αλλά εχω ακούσει καλά λόγια για την Παπαναστασίου. Για τον Αγγελίδη έχει ακούσει κανείς τίποτα;;

Αποσυνδεδεμένος ekat2210

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2897 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 01:10:31 μμ »
Αν μιλάμε για το 592 εγώ είχα την Αγγελίδου στο εαρινό τετράμηνο. Πολύ καλή είναι αν και δεν είναι πολύ σαφής στο τι ακριβώς περιμένει από την εργασία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.