*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3145961 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4886 στις: Αύγουστος 24, 2015, 11:14:45 μμ »
Οπως ειδατε οι περισσοτεροι.... το αρθρο ηδη δημοσιευτικε στο alfavita. Εχει σταλεί στην ενωση ελληνων εκπαιδευτικων.. στον κο Κουρμπέτη.. στην ΔΟΕ κ στην ΟΛΜΕ. Θα γινουν προσπαθειες για επικοινωνια με δικηγορο...
Η λίστα όταν δημοσιεύτηκε περιείχε 85 υπογραφές. Τώρα αγγίζει τις 100. Μπορεί να ακουστεί βλακεία αλλα μήπως θα έπρεπε να στέλνεται κάθε τόσο ανανεωμένη για να καταλάβουν οτι αρχίζουμε και μεγαλώνουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4887 στις: Αύγουστος 24, 2015, 11:23:34 μμ »
Απο οτι είδα τώρα η λίστα μας εχει φτάσει τα 108 άτομα!!! Όσοι είστε εν δυνάμει μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορείτε μέσω της ενεργής σας πλατφόρμας να ενημερώσετε και τους υπόλοιπους ώστε να μεγαλώσει και άλλο η λίστα;;; Μπορεί να γινει κατι τέτοιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 11:25:13 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4888 στις: Αύγουστος 25, 2015, 03:43:46 πμ »
για 504
καταρχήν διαβάζεις απέξω τις δραστηριότητες και την εργασία σου (το πιο πιθανό ένα θέμα να το πιάσεις)
plus σημειώσεις
από το βιβλίο εάν αρχίζεις και το διαβάσεις μπορείς κάθε κεφάλαιο να το συμπτύξεις σε 1 σελίδα max - τα περισσότερα είναι για να γεμίζουν οι σελίδες... δεν προκεται να σε ρωτήσει τι είπε ο ένας τι ο άλλος κλπ... αλλά το συμπέρασμα από τις έρευνες που έκαναν

σε εμάς δύο θέματα που θυμάμαι
1- συγκριτικό επιχείρημα να το σχολιάσουμε και ότι μπορεί να μην χρειάζεται στην σύγχρονη παγκοσμιοποίηση
2-να σχολιάσουμε ότι μερικές φορές το υπουργείο φαίνεται να είναι πιο μπροστά από τους εκπαιδευτικούς σε παιδαγωγικά... αντιδράνε οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς όταν στο σχολείο επιτρέπονται να ενταχθούν ρομα
3-ηγεσία και διαπολιτισμικότητα



=======================

ξέρει κανείς θέματα για 624 δυσλεξία & 521  Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών και τα δύο του ΣΤΑΣΙΝΟΥ
Θελει απέξω πραγματα?? εγω δεν εχω το βιβλιο και δεν λεω να μην ξοδευτω να το παρω μονο από τις σημειωσεις βγαίνει λες??

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4889 στις: Αύγουστος 25, 2015, 08:09:06 πμ »
Απο οτι είδα τώρα η λίστα μας εχει φτάσει τα 108 άτομα!!! Όσοι είστε εν δυνάμει μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορείτε μέσω της ενεργής σας πλατφόρμας να ενημερώσετε και τους υπόλοιπους ώστε να μεγαλώσει και άλλο η λίστα;;; Μπορεί να γινει κατι τέτοιο;
Νομίζω να φτάσουμε τους 200 τουλ κ να το ξαναστειλουμε. Απο καποιους ζητήθηκε βα συμπεριληφθουν κ ατομα εκτος πανεπιστημιιυ λευκωσιας. Προσωπικα δεν συμφωνω... εσεις τι λετε??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4890 στις: Αύγουστος 25, 2015, 11:03:03 πμ »
Νομίζω να φτάσουμε τους 200 τουλ κ να το ξαναστειλουμε. Απο καποιους ζητήθηκε βα συμπεριληφθουν κ ατομα εκτος πανεπιστημιιυ λευκωσιας. Προσωπικα δεν συμφωνω... εσεις τι λετε??
Oσο περισσοτεροι τόσο το καλυτερο!

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4891 στις: Αύγουστος 25, 2015, 12:01:59 μμ »
γνωρίζετε ότι έχει φεκ (6/2015) ίδρυσης μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία που διοργανώνεται απο κοινού του Λευκωσίας και ΕΑΠ?

2 χρόνια
120 μονάδες
με υποχρεωτική πρακτική 600 ωρες
με υποχρεωτικη διατριβη
γλώσσα ελληνική
απονομή τίτλου και από τα 2 πανεπιστήμια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 12:04:16 μμ από fiore »

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4892 στις: Αύγουστος 25, 2015, 12:18:52 μμ »
Νομίζω να φτάσουμε τους 200 τουλ κ να το ξαναστειλουμε. Απο καποιους ζητήθηκε βα συμπεριληφθουν κ ατομα εκτος πανεπιστημιιυ λευκωσιας. Προσωπικα δεν συμφωνω... εσεις τι λετε??
Και εγώ δε συμφωνώ... Θα προτιμούσα να πολεμήσουμε με τίμια μέσα ασχέτως με τον βρώμικο πόλεμο που βιώνουμε. Βέβαια αν η πλειοψηφία συμφωνεί θα το σεβαστώ...

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4893 στις: Αύγουστος 25, 2015, 12:28:11 μμ »
Και εγώ δε συμφωνώ... Θα προτιμούσα να πολεμήσουμε με τίμια μέσα ασχέτως με τον βρώμικο πόλεμο που βιώνουμε. Βέβαια αν η πλειοψηφία συμφωνεί θα το σεβαστώ...

Καλό είναι να είναι άτομο από το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας, άλλωστε δεν είναι και λίγα!!
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος MariaTsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4894 στις: Αύγουστος 25, 2015, 01:19:20 μμ »
Αν και φοιτώ ακόμη στο Πανεπιστήμιο αφού γίνεται αναφορά και στους φοιτητές που φοιτούν και όχι στους αποφοίτους φαντάζομαι πως δικαιούμαι να βάλω το όνομά μου και εγώ. Πάντως συνάδελφοι καλό είναι να αναφερθούμε όχι μόνο στο σεμινάριο αλλά και στους έχοντες την δεκάμηνη προϋπηρεσία αφού δεν έχουν καμία επιμόρφωση ή μετεκπαίδευση στην ΕΑΕ.

Και πως ακριβώς προσθέτουμε το όνομά μας;


Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2015, 01:32:13 μμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος MariaTsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4896 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:00:27 μμ »
για 504
καταρχήν διαβάζεις απέξω τις δραστηριότητες και την εργασία σου (το πιο πιθανό ένα θέμα να το πιάσεις)
plus σημειώσεις
από το βιβλίο εάν αρχίζεις και το διαβάσεις μπορείς κάθε κεφάλαιο να το συμπτύξεις σε 1 σελίδα max - τα περισσότερα είναι για να γεμίζουν οι σελίδες... δεν προκεται να σε ρωτήσει τι είπε ο ένας τι ο άλλος κλπ... αλλά το συμπέρασμα από τις έρευνες που έκαναν

σε εμάς δύο θέματα που θυμάμαι
1- συγκριτικό επιχείρημα να το σχολιάσουμε και ότι μπορεί να μην χρειάζεται στην σύγχρονη παγκοσμιοποίηση
2-να σχολιάσουμε ότι μερικές φορές το υπουργείο φαίνεται να είναι πιο μπροστά από τους εκπαιδευτικούς σε παιδαγωγικά... αντιδράνε οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς όταν στο σχολείο επιτρέπονται να ενταχθούν ρομα
3-ηγεσία και διαπολιτισμικότητα



=======================

ξέρει κανείς θέματα για 624 δυσλεξία & 521  Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών και τα δύο του ΣΤΑΣΙΝΟΥ



είχε ρωτήσει για τη διαφοροδιάγνωση και πως συμβάλλει στην αντιμετώπιση διαφόρων Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών (διαφορετικές για το κάθε μάθημα). Μια άλλη έλεγε για έναν εκπαιδευτικό που έχει εξειδικευμένες γνώσεις σε ειδική εκπαιδευτική μορφή και πως μπορεί αυτό να βοηθήσει ένα παιδί.

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4897 στις: Αύγουστος 25, 2015, 02:07:14 μμ »
Νομίζω να φτάσουμε τους 200 τουλ κ να το ξαναστειλουμε. Απο καποιους ζητήθηκε βα συμπεριληφθουν κ ατομα εκτος πανεπιστημιιυ λευκωσιας. Προσωπικα δεν συμφωνω... εσεις τι λετε??
Γιατί βρε παιδιά αν γίνει κάτι θετικό μόνο για της Λευκωσίας θα γίνει;

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4898 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:11:30 μμ »
Βοήθεια!!!! διαβάζω ψυχομετρια και θα πάθω κρίση .... οι σημείωσεις δεν ανταποκρίνονατι τόσο στα τεστάκια τα εβδοαμαδιαία πως να διαβάσω????καποιος παλιοτερος???μου φαίνεται παλούκι

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4899 στις: Αύγουστος 25, 2015, 04:19:47 μμ »
Βοήθεια!!!! διαβάζω ψυχομετρια και θα πάθω κρίση .... οι σημείωσεις δεν ανταποκρίνονατι τόσο στα τεστάκια τα εβδοαμαδιαία πως να διαβάσω????καποιος παλιοτερος???μου φαίνεται παλούκι
Όταν είχα δώσει εγώ ήταν λίγο παλουκάκι. Δεν έβαλε καθόλου πολλαπλής επιλογής παρά μονο ερωτήσεις συνδυασμού και πλήρους ανάπτυξης. Τώρα εμσθα οτι βάζει μονο πολλαπλής. Λογικά θα ειναι και κάποιες ερωτήσεις απο τα εβδομαδιαία τεστ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 604

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.