*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3145971 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChRiSs_24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5250 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:01:56 μμ »
Αγαπητοί φοιτητές,

Μετά την από Υπουργική Απόφαση του Ελληνικού Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, με θέμα «Ορισμός κριτηρίων για τη χορήγηση συνάφειας των διδακτορικών και μεταπτυχιακών τίτλων με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (ΕΑΕ)» στις 5 Αυγούστου 2015, δημιουργήθηκε θέμα συνάφειας του μεταπτυχιακού μας προγράμματος στις Επιστήμες Αγωγής με κατεύθυνση στην Ειδική Εκπαίδευση.

Για να εναρμονιστούμε με αυτή την απόφαση, έχουμε διαφοροποιήσει τον τίτλο της κατεύθυνσης από «Ειδική Εκπαίδευση» σε «Ειδική/ Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση». Το πρόγραμμα παραμένει το ίδιο με τη διαφορά ότι προσφέρει τώρα την επιλογή της Εφαρμοσμένης Ειδικής Εκπαίδευσης όπου ο φοιτητής μετά την ολοκλήρωση των 90 ECTS της Ειδικής Εκπαίδευσης θα πρέπει να διεκπεραιώσει επίσης πρακτική άσκηση (30 ECTS) και το μάθημα EDUC-610BL Μέτρηση και αξιολόγηση στην Ειδική Εκπαίδευση το οποίο θα είναι υποχρεωτικό για τους φοιτητές που επιλέγουν την Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε μια προσπάθεια να διευκολύνει τους φοιτητές που επηρεάζονται από την συγκεκριμένη Υπουργική Απόφαση μειώνει το κόστος στα 1190 ευρώ από το αρχικό κόστος των 30 ECTS που αντιστοιχεί σε 1950 ευρώ.

Για τους υφιστάμενους φοιτητές που έχουν ήδη ολοκληρώσει τα μαθήματα του Κύκλου Α: Έρευνα και Αξιολόγηση, και θα πρέπει να παρακολουθήσουν το μάθημα EDUC-610BL Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Ειδική Εκπαίδευση θα μπορούν να το παρακολουθήσουν δωρεάν. Με τις αλλαγές αυτές τηρούμε:

1. το κριτήριο που απαιτεί 6/8 (75%) του προγράμματος να είναι άμεσα σχετικό με τις κατηγορίες αναπηριών ή ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών

2. το κριτήριο που απαιτεί διάρκεια σπουδών τουλάχιστον 2 ετών

3. το κριτήριο που απαιτεί το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα να περιλαμβάνει πρακτική άσκηση

Παρακαλούμε να δηλώσετε εάν επιθυμείτε να επιλέξετε την Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση ή αν επιθυμείτε να παραμείνετε στο υφιστάμενο Πρόγραμμα Σπουδών της Ειδικής Εκπαίδευσης αποστέλλοντας email στο DL@unic.ac.cy με τα στοιχεία σας (Ονοματεπώνυμο, Φοιτητικό Αριθμό).

Με εκτίμηση

Καθ. Παναγιώτης Αγγελίδης

Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Αγωγής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5251 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:18:50 μμ »
Αγαπητοί φοιτητές,

Μετά την από Υπουργική Απόφαση του Ελληνικού Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, με θέμα «Ορισμός κριτηρίων για τη χορήγηση συνάφειας των διδακτορικών και μεταπτυχιακών τίτλων με την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση (ΕΑΕ)» στις 5 Αυγούστου 2015, δημιουργήθηκε θέμα συνάφειας του μεταπτυχιακού μας προγράμματος στις Επιστήμες Αγωγής με κατεύθυνση στην Ειδική Εκπαίδευση.

Για να εναρμονιστούμε με αυτή την απόφαση, έχουμε διαφοροποιήσει τον τίτλο της κατεύθυνσης από «Ειδική Εκπαίδευση» σε «Ειδική/ Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση». Το πρόγραμμα παραμένει το ίδιο με τη διαφορά ότι προσφέρει τώρα την επιλογή της Εφαρμοσμένης Ειδικής Εκπαίδευσης όπου ο φοιτητής μετά την ολοκλήρωση των 90 ECTS της Ειδικής Εκπαίδευσης θα πρέπει να διεκπεραιώσει επίσης πρακτική άσκηση (30 ECTS) και το μάθημα EDUC-610BL Μέτρηση και αξιολόγηση στην Ειδική Εκπαίδευση το οποίο θα είναι υποχρεωτικό για τους φοιτητές που επιλέγουν την Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε μια προσπάθεια να διευκολύνει τους φοιτητές που επηρεάζονται από την συγκεκριμένη Υπουργική Απόφαση μειώνει το κόστος στα 1190 ευρώ από το αρχικό κόστος των 30 ECTS που αντιστοιχεί σε 1950 ευρώ.

Για τους υφιστάμενους φοιτητές που έχουν ήδη ολοκληρώσει τα μαθήματα του Κύκλου Α: Έρευνα και Αξιολόγηση, και θα πρέπει να παρακολουθήσουν το μάθημα EDUC-610BL Μέτρηση και Αξιολόγηση στην Ειδική Εκπαίδευση θα μπορούν να το παρακολουθήσουν δωρεάν. Με τις αλλαγές αυτές τηρούμε:

1. το κριτήριο που απαιτεί 6/8 (75%) του προγράμματος να είναι άμεσα σχετικό με τις κατηγορίες αναπηριών ή ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών

2. το κριτήριο που απαιτεί διάρκεια σπουδών τουλάχιστον 2 ετών

3. το κριτήριο που απαιτεί το Μεταπτυχιακό πρόγραμμα να περιλαμβάνει πρακτική άσκηση

Παρακαλούμε να δηλώσετε εάν επιθυμείτε να επιλέξετε την Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση ή αν επιθυμείτε να παραμείνετε στο υφιστάμενο Πρόγραμμα Σπουδών της Ειδικής Εκπαίδευσης αποστέλλοντας email στο DL@unic.ac.cy με τα στοιχεία σας (Ονοματεπώνυμο, Φοιτητικό Αριθμό).

Με εκτίμηση

Καθ. Παναγιώτης Αγγελίδης

Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Αγωγής


τι καλοί που ειναι βρε αυτοί... μας κάνουν και έκπτωση (για να αγοράσουμε βαζελινη)

 Και φυσικά σε μετάφραση αυτά που δεν είπε: δυστυχώς δεν μπορούμε να κοροϊδεύουμε τον κόσμο με μεταπτυχιακό 3 τετραμήνων... χωρίς πρακτική και να είναι short term. Θα πρέπει να προσθέρουμε αυτά που κάνει και η υπόλοιπη ευρώπη και όχι κάτι παροδικό... sorry μας τσακωσαν. Δεν πρέπει να ανταγωνιζόμαστε βουλγαρία και ιταλία αλλά αγγλία και γερμανία



Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος Miriam_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5252 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:21:34 μμ »
Πως συνδεεται αυτο με το χρονικο απαιτουμενο των 2 χρονων δεν καταλαβα! προστιθενται 30ects με πρακτικη και ενα μαθημα επιπλεον, καποιος που ξεκινα τωρα για παραδειγμα ποτε θα τελειωσει αν επιλεξει <<Ειδική/ Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση» ?

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5253 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:22:58 μμ »
Πως συνδεεται αυτο με το χρονικο απαιτουμενο των 2 χρονων δεν καταλαβα! προστιθενται 30ects με πρακτικη και ενα μαθημα επιπλεον, καποιος που ξεκινα τωρα για παραδειγμα ποτε θα τελειωσει αν επιλεξει <<Ειδική/ Εφαρμοσμένη Ειδική Εκπαίδευση» ?

προφανώς περιμένουν να δουνε ανταπόκριση... σημείωσε ότι δεν παίζει πλεόν τετράμηνο αλλά εξάμηνο και το καλοκαίρι μόνο 15credits max
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5254 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:26:47 μμ »
μεταξυ αλλων.....εγω που εχω ολοκληρωσει τα μαθηματα του Α Κυκλου θα παρακολουθησω το νεο μαθημα EDUC-610BL "Μέτρηση και αξιολόγηση στην Ειδική Εκπαίδευση" δωρεαν, δηλαδη €1190 - κάποιο ποσό;

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5255 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:27:52 μμ »
Η πρακτικη ποσο χρονικο διαστημα ειναι; Και το 1190 ευρω ειναι για την πρακτικη;

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5256 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:29:19 μμ »
Ειναι για τα 30ECTS, συμπεριλαμβανομενου του νεου μαθηματος και της πρακτικης, λογικά

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5257 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:33:20 μμ »
Καταλάβε κάποιος για όσους εχουν ήδη τελειώσει και εχουν πάρει πτυχίο και ΔΟΑΤΑΠ τι προβλέπεται;;;

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5258 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:36:00 μμ »
Mαλιστα,δηλαδη αν βγει το ΦΕΚ βαση του οποιου θετονται νεα δεδομενα θα ξαναεναρμονισουν την εναρμονισμενη αποφαση!!

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5259 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:37:08 μμ »
Marilou1981 δεν καταλαβα κατι, δεν αναφερει κατι...θα εχουμε πολυ μελλον.........

Αποσυνδεδεμένος mariaag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5260 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:40:20 μμ »
Δεν θα πρεπει να αναγνωριστεί εκ νέου η νέα μορφή του μεταπτυχιακού απο τον δοαταπ?
Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή δεν μου έχει έρθει ακόμα κωδικός για την καταχώρηση της κάρτα μου στην jcc smart λεω να πληρώσω με μεταφορά στην τράπεζα Πειραιώς. Προσπάθησα αλλά μου λέει οτι η μεταφορά μέσω των τραπεζών που επιλέξατε δεν είναι δυνατή. Ο λογαριασμός τους είναι σίγουρα πειραιώς ή κύπρου που έχει συγχωνευθεί στην πειραιώς;Μήπως θα πρέπει να κάνω εμβασμα;
Δεν ξέρω και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο την πληρωμή...

Αποσυνδεδεμένος AngMar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5261 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:41:53 μμ »
κανέναν καλό καθηγητή/τρια για το 610, μέτρηση και αξιολόγηση?
επίσης θυμάται κανείς θέματα από Δυσλεξία? δεν μου φαίνεται και πολύ εύκολο μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος anni!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5262 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:42:40 μμ »
Εγώ δηλ που θα τελείωνα τον Ιανουάριο τώρα πότε θα τελειώσω με την πρακτική? ?Κ επίσης το 610 το δίνω τη Κυριακή! Θα είναι οκ?

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5263 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 03:44:30 μμ »
Δεν θα πρεπει να αναγνωριστεί εκ νέου η νέα μορφή του μεταπτυχιακού απο τον δοαταπ?
Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή δεν μου έχει έρθει ακόμα κωδικός για την καταχώρηση της κάρτα μου στην jcc smart λεω να πληρώσω με μεταφορά στην τράπεζα Πειραιώς. Προσπάθησα αλλά μου λέει οτι η μεταφορά μέσω των τραπεζών που επιλέξατε δεν είναι δυνατή. Ο λογαριασμός τους είναι σίγουρα πειραιώς ή κύπρου που έχει συγχωνευθεί στην πειραιώς;Μήπως θα πρέπει να κάνω εμβασμα;
Δεν ξέρω και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο την πληρωμή...

Ποτέ δεν κατάφερα να κάνω ηλεκτρονικά κατάθεση μέσω του ebanking της Πειραιως. Η αιτια ηταν οτι ο λογαριασμος ειναι εξωτερικου με GR IBAN. Μονο σε καταστημα ή JCC Smart.

Στον 610 ειχα τον Παναγιδη, μια χαρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.