*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3146093 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6230 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 03:55:11 μμ »

Αυτα τα λέει το Πανεπιστήμιο,επειδή έχουν αρχίσει οι εγγραφές για το επόμενο τετράμηνο και είναι λογικό...Ο Κουρμπετης όμως δε έχει πει τίποτα τέτοιο...Αυτό με ανησυχεί εμένα...
Δίκιο έχεις το πανεπιστήμιο υποστηρίζει το πρόγραμμα του, γι' αυτό οι όποιες καθησυχαστικές ανακοινώσεις του δεν έχουν ισχύ αφού κουμάντο κάνει ο Κουρμπέτης...
Έγώ έδειξα αισιοδοξία για το εξής άρθρο: http://www.esos.gr/arthra/41853/ti-tha-ishysei-telika-shetika-me-ti-horigisi-synafeias-metaptyhiakon-titlon-me-tin και συγκεκριμένα για την τελευταία παράγραφο: " αναμένεται τις επόμενες ημέρες να εκδοθεί διευκρινιστική ανακοίνωση από το ΙΕΠ, βάσει της οποίας οι νέες προϋποθέσεις συνάφειας των μεταπτυχιακών με την ΕΑΕ, θα ισχύσουν μόνο για τους νέους μεταπτυχιακούς και όχι για όσους ήδη έχουν ολοκληρώσει ή φοιτούν σε αντίστοιχο πρόγραμμα."
Το άρθρο δημοσιεύτηκε στις 14-1-016, οπότε ίσως τις επόμενες μέρες να επαληθευτούν όσα γράφονται..... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6231 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 04:24:57 μμ »
Και εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερες πληροφορίες για την διπλωματική.

Είμαι νηπιαγωγός Βασιλική και δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς η εργασία σου έχει να κάνει με εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας. Καλή συνέχεια  :)

Αποσυνδεδεμένος Vicky 99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6232 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 04:58:57 μμ »
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Ήταν παράλειψή μου να διευκρινίσω ότι πραγματοποιώ το μεταπτυχιακό μου στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου και όχι στο Λευκωσίας. Ο λόγοι για τους οποίους ανήρτησα τη δημοσίευσή μου στο συγκεκριμένο thread είναι: α) δεν βρήκα ανάλογο thread για το Ευρωπαἱκό Πανεπιστήμιο
β) η δημοφιλία του συγκεκριμένου θέματος.
Επειδή, όμως, τόσο στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας όσο και στο ΕΠΚ το πρόγραμμα σπουδών δεν διαφέρει σημαντικά, μπορώ να απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις για τη διπλωματική εργασία.
Δεν σου δίνουν κάποια συγκεκριμένη λίστα με θέματα, εσύ πρέπει να επιλέξεις. Η λίστα που σου δίνουν αφορά στους καθηγητές-επόπτες και στις θεματικές περιοχές στις οποίες εντρυφούν. Αφού μελετήσεις προσεκτικά τη λίστα, αποφασίζεις αν η επιστημονική περιοχή που θεραπεύει ο εκάστοτε καθηγητής γειτνιάζει με τη δική σου περιοχή ερευνητικών ενδιαφερόντων και προχωράς. Δυστυχώς, όμως, πολλοί από τους καθηγητές (πολλοί από τους οποίους είναι εξωτερικοί συνεργάτες) δεν είναι διαθέσιμοι, αφού τους έχουν προλάβει άλλοι φοιτητές. Το όριο του αριθμού των φοιτητών που μπορεί να αναλάβει ένας καθηγητής είναι, για το δικό μας πανεπιστήμιο τουλάχιστον, 10.
Γι'αυτό, καλό είναι, αρκετό καιρό πριν κάνεις τη διπλωματική σου να ζητήσεις μια λίστα με τους καθηγητές που συνεργάζεται το Πανεπιστήμιό σου και να ξεικινήσεις τη χρονοβόρα διαδικασία απόστολής mail μέχρι να βρεις αυτόν που θα είναι διαθέσιμος.
Ελπίζω να βοήθησα.

Υ.Γ. Εάν έχεις κάποιο γνωστό-ή εκπαιδευτικό β'μιας που έχει βιώσει κάποιο περιστατικό σχολικού εκφοβισμού σε μαθητή με ε.ε.α., φέρτον σε επικοινωνία μαζί μου.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος marieta90

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6233 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 05:12:13 μμ »
Γνωρίζει κανείς θέματα για το 624; Δίνω αύριο και έχω αρκετό άγχος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6234 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 05:13:25 μμ »
Vicky 99
κι εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι πρωτοβάθμια, όμως ήθελα να σε ρωτήσω στο ΕΠΚ είναι υποχρεωτικό από το πρόγραμμα σπουδών να εκπονούν όλοι διπλωματική;


Αποσυνδεδεμένος Makis91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6235 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 05:42:46 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας πει για τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής στο μάθημα 510 Εκπαιδευτική Έρευνα γιατί απ' ότι βλέπω παλιότερα φοιτητές είχαν ασχοληθεί με αυτές κατά τη διάρκεια του εξαμήνου ενώ φέτος στο μάθημα δεν κάναμε αυτά τα quiz. Έχω διαβάσει αρκετά για το μάθημα, έχω περάσει το βιβλίο δύο φορές αλλά για 70 ερωτήσεις και μία ερώτηση ανοικτού περιεχομένου το σκέφτομαι αν θα προλάβω. Γνωρίζει κάποιος για τις ερωτήσεις να μας πει;

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Vicky 99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6236 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 06:21:32 μμ »
neve,

κάποια γνωστή μου που σπουδάζει στο ΕΠΚ μου είχε πει πως έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις δύο μαθήματα αντί να κάνεις τη διπλωματική εργασία. Ωστόσο, αυτό είναι κάτι που δεν το έχω επιβεβαιώσει από αξιόπιστες πηγές.
Εάν αυτό που σε κουράζει είναι το ερευνητικό κομμάτι της εργασίας, μπορείς απλώς να κάνεις μια θεωρητική τεκμηρίωση του θέματος που σε ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6237 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 07:42:03 μμ »
κάποια γνωστή μου που σπουδάζει στο ΕΠΚ μου είχε πει πως έχεις τη δυνατότητα να επιλέξεις δύο μαθήματα αντί να κάνεις τη διπλωματική εργασία. Ωστόσο, αυτό είναι κάτι που δεν το έχω επιβεβαιώσει από αξιόπιστες πηγές.
Εάν αυτό που σε κουράζει είναι το ερευνητικό κομμάτι της εργασίας, μπορείς απλώς να κάνεις μια θεωρητική τεκμηρίωση του θέματος που σε ενδιαφέρει.
Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6238 στις: Ιανουάριος 16, 2016, 11:24:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μας πει για τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής στο μάθημα 510 Εκπαιδευτική Έρευνα γιατί απ' ότι βλέπω παλιότερα φοιτητές είχαν ασχοληθεί με αυτές κατά τη διάρκεια του εξαμήνου ενώ φέτος στο μάθημα δεν κάναμε αυτά τα quiz. Έχω διαβάσει αρκετά για το μάθημα, έχω περάσει το βιβλίο δύο φορές αλλά για 70 ερωτήσεις και μία ερώτηση ανοικτού περιεχομένου το σκέφτομαι αν θα προλάβω. Γνωρίζει κάποιος για τις ερωτήσεις να μας πει;

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα και εγώ τα ψάχνω...Αν τα βρεις από κάπου μπορείς να τα στείλεις και σ εμένα;

Αποσυνδεδεμένος maraki88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6239 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 08:19:51 μμ »

Επιστολή διαμαρτυρίας για την πρόταση θέσπισης νέων κριτηρίων συνάφειας για τα μεταπτυχιακά προγράμματα ειδικής αγωγής

Διαβάστε περισσότερα:
http://xenesglosses.eu/2016/01/epistoli-diamartyrias-gia-tin-protasi-thespisis-neon-kritirion-synafeias-gia-ta-metaptyxiaka-programmata/

Αντε να δούμε....

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6240 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 09:59:24 μμ »
Καλησπέρα! Η κύρια Τσεσμελή πως είναι με την βαθμολόγια στα γραπτά????Αυστηρή??? Γιατί έδωσα σήμερα....

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6241 στις: Ιανουάριος 17, 2016, 10:03:56 μμ »
Καλησπέρα! Η κύρια Τσεσμελή πως είναι με την βαθμολόγια στα γραπτά????Αυστηρή??? Γιατί έδωσα σήμερα....

πως σου φάνηκαν τα θέματα?
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος theodorakl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6242 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 12:29:17 πμ »
527 ή 624; Τι προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος Annoulitsa1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #6243 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 08:17:36 πμ »
πως σου φάνηκαν τα θέματα?

Μπερδεμενα!!!! Εσενα??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.