*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 763771 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2156 στις: Μάρτιος 05, 2019, 09:29:59 μμ »
Ζητώ καθηγήτρια Αγγλικών με μεγάλη εμπειρία στην προετοιμασία μαθητών για εξετάσεις διάφορων  πιστοποιητικών Β2 για mentoring.
Αν ενδιαφέρεται κάποια,ας μου στείλει π.μ.

μόνο γυναίκα ψάχνετε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:50 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2157 στις: Μάρτιος 05, 2019, 10:29:42 μμ »
Συγνώμη αν γράφω σε λάθος topic αλλά μεταφέρω ερώτηση από συνάδελφο. Σε ποσες μερες μετα την ανακοινωση αποτελεσματων μπορεί να παραλάβει κάποιος το πιστοποιητικό toeic;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2158 στις: Μάρτιος 21, 2019, 08:42:39 πμ »
Καλημέρα σας! Χρειάζομαι τις πολύτιμες εμπειρίες και συμβουλές σας  :) ;).
Με κάποιους μαθητές μου με δυσλεξία και διάσπαση χρησιμοποιούσαμε ως βασικό βιβλίο το Activate A2 (Pearson) με αρκετό συμπληρωματικό υλικό ώστε να είναι πιο κοντά στις δικές τους ανάγκες και ενδιαφέροντα.

Είμαι στη διαδικασία επιλογής των βιβλίων για την επόμενη σχολική χρονιά. Έχοντας κάνει μία πρώτη έρευνα είμαι ανάμεσα στα Solutions Int. (Oxford) kai Focus 3 (Pearson). Τα θετικά και τως δύο βιβλίων πολλά, όμως στις αρνητικές λεπτομέρειες δε μπορώ να βρω την ισσοροπία και να κάνω μια επιλογή.

Solutions: Πολύ ενδιαφέροντα θέματα και κείμενα, Πλήθος υποστηρηκτικού υλικού, Πολλές γραμματικές και Use of english Παρατηρήσεις, πολύ μεγάλος αριθμός λεξιλογίου σε κάθε "μάθημα/ υποκεφάλαιο", μεγάλη ποικιλία εκφράσεων για βοήθεια στο προφορικό και την έκθεση, περισσότερες θεματικές κατηγορίες

Focus: Πολύ ενδιαφέροντα θέματα και κείμενα, Καλύπτει όλα τα βασικά σημεία της γραμματικές χωρίς να περιλαμβάνει πολλές επιπλέον παρατηρήσεις, βασικό λεξιλόγιο, βασικές εκφράσεις.

Ποια είναι η άποψή σας; έχετε δουλέψει με αυτά τα βιβλία; τι feedback έχετε από τους μαθητές σας; Πιστεύεται ότι και τα δύο καλύπτουν σε ικανοποιητικό βαθμό την ύλη των αντίστοιχων επιπέδων από τις εξετάσεις του cambridge; χρησιμοποιείτε μαζί με αυτές τις σειρές και κάποιο επιπλέον εγχειρίδιο για use of English ( Grammar and Vocabulary Practice B1 (mm), Destinations B1 (Macmillan)), ή για κάποιο άλλο Part των εξετάσεων;

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, πραγματικά είμαι πολύ διχασμένη και η εμπειρία σας θα μου φανεί πολύτιμη!

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2159 στις: Μάιος 31, 2019, 08:07:16 μμ »
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε δουλέψει το βιβλίο NEW MICHIGAN FOR ECCE B2 ACCELERATOR της super course. Με μια μαθήτριά μου μόλις τελειώσαμε το incredible5 3 και σκέφτομαι να κάνουμε το accelerator τώρα το καλοκαίρι, γιατί θέλει του χρόνου να δώσει το lower του Michigan. Απο Σεπτέμβρη λέω να ξεκινήσουμε να κάνουμε το grammar,vocabulary & reading skills for the Michigan ECCE της Burlington.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:52:50 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2160 στις: Μάιος 31, 2019, 08:53:19 μμ »
Δεν έχω δουλέψει ποτέ το accelator, αλλά το Honors της Burlington είναι πολύ καλό. Επίσης, αφού τελειώσει το coursebook, κάνω πάντα practice tests. Σε μένα αυτό το σύστημα δουλεύει και είναι χαμηλότερο το κόστος για τον μαθητή.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2161 στις: Ιούνιος 01, 2019, 09:52:50 μμ »
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε δουλέψει το βιβλίο NEW MICHIGAN FOR ECCE B2 ACCELERATOR της super course. Με μια μαθήτριά μου μόλις τελειώσαμε το incredible5 3 και σκέφτομαι να κάνουμε το accelerator τώρα το καλοκαίρι, γιατί θέλει του χρόνου να δώσει το lower του Michigan. Απο Σεπτέμβρη λέω να ξεκινήσουμε να κάνουμε το grammar,vocabulary & reading skills for the Michigan ECCE της Burlington.

Είναι εξαιρετικό το Accelerator της SC! Δυνατά κείμενα, και ισχυρό λεξιλόγιο.

Αποσυνδεδεμένος Daria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2162 στις: Ιούλιος 22, 2019, 03:21:03 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή σκέφτομαι να προσπαθήσω να βρω κάποιο φροντιστήριο να διδάξω, εάν ξέρετε περίπου πόσα χρήματα την ώρα δίνονται σε γενικές γραμμές. Με ένα φροντιστήριο που μίλησα μου είπαν για 3.5 με 4 ευρω την ώρα. Γενικά εκεί κυμαίνονται οι τιμές;Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος stella stellitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2163 στις: Αύγουστος 03, 2019, 12:46:59 μμ »
Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο forum. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, αφορά τους λίγο πιο έμπειρους. Φέτος έχω ένα τμήμα που θα πάει για lower και κατέληξα σε δυο coursebook, δεν μπορώ να αποφασίσω πιο θα είναι καλύτερο για την προετοιμασία τους. Είμαι ανάμεσα στο Close Up B2 και το Insider B2, η θεματολογία είναι παρόμοια αν όχι πανομοιότυπη και για αυτό έχω και το δίλημμα. Εσείς τι λέτε ποιο θα προτιμούσατε;
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maria42

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2164 στις: Αύγουστος 26, 2019, 02:25:55 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το βιβλιο Full Blast B1+ (mm publications).

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2165 στις: Αύγουστος 27, 2019, 03:29:09 μμ »
Αρκετά καλό θεωρώ,αλλα ριξε και μια ματιά στο on screen της express.. Νομίζω οτι ειναι πιο ολοκληρωμένο αν και ίσως λιγάκι πιο δύσκολο αν σε ενδιαφέρει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος kati 1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2166 στις: Σεπτέμβριος 06, 2019, 11:27:42 πμ »
Καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το go getter greek ed. της ΥΟRK
δείγμα με τα περιεχόμενα υπάρχουν εδω
https://york-press.gr/online-catalogue/senior-abc-a1-a2/go-getter/
Για τι επίπεδο μαθητών είναι? Ανεξάρτητα από το τι γράφουν σαν τάξη δηλαδή.

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2019, 12:53:08 μμ από kati 1 »

Αποσυνδεδεμένος vicky25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2167 στις: Σεπτέμβριος 09, 2019, 03:57:20 μμ »
Καλημέρα

θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το go getter greek ed. της ΥΟRK
δείγμα με τα περιεχόμενα υπάρχουν εδω
https://york-press.gr/online-catalogue/senior-abc-a1-a2/go-getter/
Για τι επίπεδο μαθητών είναι? Ανεξάρτητα από το τι γράφουν σαν τάξη δηλαδή.

ευχαριστώ

Και εγώ θα ήθελα γνώμες για τις νέες σειρές της Pearson.

Στο σάιτ της (International) υπάρχει πριν το μπλέ βιβλίο ένα κόκκινο, το οποίο είναι το πρώτο βιβλίο της σειράς, αλλά σίγουρα δεν είναι για junior τάξεις. Θεωρώ ότι αν υπάρχει το υπόβαθρο στο λεξιλόγιο μπορεί η σειρά να χρησιμοποιηθεί στις Senior τάξεις. Αν και μετά θα χρειαστεί στις B1 και Β1+  καλύτερη προετοιμασία στη γραμματική γιατί δεν θα έχουν διδαχθεί όλα τα φαινόμενα (έστω και επιφανειακά).

Επίσης, προσπαθώ να καταλάβω αν το Wider world θα μπορούσε να χρησιμοποιθεί ενδιάμεσα από τη σειρά Go getter και ένα βιβλίο καθαρά για Β2 (π.χ. Gold experience B2, Cosmic B2 κλπ.). Δηλαδή αν το 3 και 4 θα καλύψει την ύλη της B1 kai B1+.

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2168 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 12:47:46 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Δυστυχώς δεν έχω εικόνα για τα βιβλία που αναφέρετε στο αμέσως προηγούμενο ποστ.

Θέλω κι εγώ τα φώτα σας όσον αφορά βιβλία για Senior E. Ψάχνω για μια σειρά μοντέρνα, ενδιαφέρουσα και σχετικά απαιτητική από επίπεδο δυσκολίας.

Μέχρι τώρα δούλευα τα Revised Choices αλλά πλέον μου φαίνονται παλιά. Τα Real English δεν θεωρώ ότι καλύπτουν επαρκώς την ύλη και απευθύνονται κυρίως σε μαθητές που δυσκολεύονται, οπότε δεν θα τα ήθελα. Έχετε εικόνα για το Result E! της Oxford; (Αν και αυτό είναι παλιό, δεν μπορώ να βρω έστω κάποια sample pages να δω πώς είναι).

Επίσης πέρυσι δούλεψα πρώτη φορά τα Oxford Discover αλλά πλησιάζοντας για το lower φοβάμαι μήπως η σειρά αυτή, πέρα από το ότι είναι πολύ προσεγμένη και εντυπωσιακή, είναι πιο γενική και δεν καλύπτει στοχευμένα τις ανάγκες μας για το πτυχίο.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #2169 στις: Σεπτέμβριος 11, 2019, 01:20:38 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα! Όσον αφορά την e, εγώ χρησιμοποιώ το stay connected, που είναι αρκετά καλό θεωρώ. Αλλά φέτος δουλεύω το on screen της express στην proficiency και μου αρέσει πολύ, οπότε θα πρότεινα το αντίστοιχο για b2, μια και το φόρμα είναι ίδιο. Κοίταξε το, είναι πολύ ενδιαφέρον και οικονομικό! 😉

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.