*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014  (Αναγνώστηκε 634769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2632 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:01:35 μμ »
Αυτή τη βδομάδα δηλαδή δεν περιμένουμε κάτι σε πρόσληψη; Ο Μπράτης το μόνο που είπε είναι ότι σήμερα πιθανό να βγει η εγκύκλιος η συμπληρωματική ε; Άντε να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2633 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 03:42:14 μμ »
Βρε παιδιά, βρε παιδιά, τι διαβάζω;;;; Μα καθόλου χιούμορ πια;;;
Κάθονταν εκεί στο αγαπημένο υπουργείο και επειδή έκαναν ένα break από τα καθηκοντά τους, σκέφτηκαν να κάνουν καμία φάρσα, έτσι για να ευθυμήσουμε όλοι... Μα δεν έχει πολλή πλάκα να ακούς αντιδράσεις από κάποιον που ξεροσταλιάζει πάνω από το internet πότε θα τον καλέσουν, όταν του ανακοινώνουν ότι πρέπει να παρουσιαστεί στην άλλη άκρη, ενώ δεν το έχει δηλώσει :P :P :P
Πάντως χωρίς πλάκα plakakaneis μήπως να ρωτήσεις τη φίλη σου αν έχει κανένα γνωστό με περίεργη αίσθηση του χιούμορ;;
Είναι δυνατόν να έχει ξεφύγει τόσο η κατάσταση, να μην έχει ανακοινωθεί πουθενά καμία πρόσληψη και να την καλούν κάπου που δεν δήλωσε;; Αν συμβαίνει αυτό, πιστεύω πάντως ότι μπορεί να κινηθεί νομικά και να μην παρουσιασθεί...
Όσο για τις ιδιωτικές παράλληλες, υπάρχουν σε πολλά σχολεία και σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι καν δασκάλες... Αρκεί να τις δεχθεί ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου... Άσε που συνήθως παίρνουν γυρω στα 500Ε και κάθονται με το παιδί και μετά το σχολείο για να διαβάσει τα μαθήματά του!!

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2634 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 04:20:04 μμ »
ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ....ΝΤΡΟΠΗ...
Υπεύθυνη για τις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών ήταν μία εκ των συλληφθέντων για την υπόθεση χρηματισμού στον Οίκο Ναύτου
Ειδικότερα, υπάλληλος που πλέον εργάζεται με απόσπαση στο πολιτικό γραφείο του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου συνελήφθη σήμερα επ´ αυτοφώρω την ώρα που μαζί με άλλους τρεις υπαλλήλους του Οίκου Ναύτου «λαδώνονταν» με 250.000 ευρώ από κλινικάρχη.
Οι συλλήψεις έγιναν με εντολή του οικονομικού εισαγγελέα Γαληνού Μπρή και παρουσία του επίκουρου εισαγγελέα Γιάννη Δραγάτση.
Μάλιστα, για την υπόθεση επιστρατεύτηκε και ο κοριός της ΕΥΠ, ο οποίος κατέγραψε συνομιλίες, ενώ το επίμαχο ραντεβού που κλείστηκε σήμερα το πρωί στη Λεωφόρο Θηβών καταγράφηκε και με κάμερα.
Σύμφωνα με τις αρχές, η «κομπίνα» προέβλεπε την είσπραξη σχεδόν 1 εκατ. ευρώ με πλαστά παραστατικά από τον κλινικάρχη για ιατρικές υπηρεσίες που παρείχε στον Οίκο Ναύτου, οι οποίες δεν υφίστανται.
Όπως φέρεται να κατήγγειλε ο ίδιος ο κλινικάρχης, προ καιρού εισέπραξε 1.150.000 για νόμιμες υπηρεσίες που παρείχε σε ασφαλισμένους του ταμείου.
Τότε τον πλησίασε η συγκεκριμένη υπάλληλος και του πρότεινε να πάρει τα χρήματα εις διπλούν καταθέτοντας τα σχετικά παραστατικά.
Ο κλινικάρχης ενημέρωσε τις αρχές ότι η συμφωνία προέβλεπε να κρατήσει ο ίδιος περίπου 500.000 και να καταβάλλει στους υπαλλήλους από 250.000 σε δυο ισόποσες δόσεις.
Ωστόσο, η εμπλοκή της συγκεκριμένης υπαλλήλου φέρνει στην επιφάνεια ένα ακόμα καίριο ζήτημα, το οποίο θα πρέπει να εξεταστεί άμεσα από τις αρμόδιες αρχές.
Η συμμετοχή της στην κομπίνα, σε «ηγετική» μάλιστα θέση, όπως φαίνεται, δημιουργεί εύλογα ερωτηματικά και για τις υπόλοιπες υποθέσεις που έχει χειριστεί στις διάφορες θέσεις που έχει εργαστεί.
Συγκεκριμένα, η εν λόγω αποσπάστηκε το Μάρτιο του 2012 με απόφαση του υπουργού Παιδείας Κωνσταντίνου Αρβανιτόπουλου στο πολιτικό γραφείο του, όπου ανέλαβε το χειρισμό των μεταθέσεων των εκπαιδευτικών.
Ο χρηματισμός της λοιπόν στην υπόθεση του Οίκου Ναύτου είναι φυσικό να θέτει εν αμφιβόλω την όλη διαδικασία που ακολουθήθηκε και στις μεταθέσεις των εκπαιδευτικών. Και αυτό γιατί είναι πολύ λογικό, όσο καλοπροαίρετα και αν σκέφτεται κάποιος, να υποθέσει ότι μία υπάλληλος που «λαδώθηκε», είναι πολύ πιθανό να ακολουθεί την ίδια τακτική εν γένει.
Κατ' επέκταση, πώς μπορεί να είναι σίγουρος ο κάθε εκπαιδευτικός που μετατέθηκε χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι του ότι η μεταφορά του αυτή ήταν «καθαρή» και όχι αποτέλεσμα μίας ακόμα κομπίνας που πιθανότατα στήθηκε από την ίδια υπάλληλο με σκοπό και πάλι το κέρδος;
 Στα ερωτήματα που γεννώνται από την αποκάλυψη της υπόθεσης θα πρέπει να απαντήσουν άμεσα τόσο ο υπουργός Παιδείας, ο οποίος είναι και εκείνος που ζήτησε την απόσπασή της στο πολιτικό του γραφείο, όσο και το ίδιο το υπουργείο ως αρμόδιος φορέας, προκειμένου να διαπιστωθεί αν η όλη διαδικασία διεξήχθη χωρίς «λαδιές»...ανάλογες με εκείνες που εντοπίστηκαν στον Οίκο Ναύτου.
NEWSBOMB
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2013, 04:35:51 μμ από skiritisa »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2635 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:05:47 μμ »
Νομίζω ότι δεν χρειαζόμασταν την καταγγελία για να μας περάσει απ' το μυαλό ότι η διαδικασία των μεταθέσεων δεν ήταν απολύτως διαφανής...
Απλά δεν κατάλαβα αφού αποσπάστηκε και φέτος στο γραφείο του Αρβανιτόπουλου (και εδώ φυσικά με απολύτως αξιοκρατικά κριτήρια) τι δουλειά είχε και στον οίκο Ναύτου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:57:19 »

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2636 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:13:20 μμ »
Πόσα άπειρα τέτοια έχουν συμβεί κάτω απ' τη μύτη όλων των Ελλήνων άραγες;

Παράλληλα, καμία ανακοίνωση σοβαρή και σήμερα για προσλήψεις ή για εγκύκλιο.
Κι αυτό παρά τις προβλέψεις από αιρετούς ειδικής κτλ.
Ξαφνική σιωπή.  :-X
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2637 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 05:39:32 μμ »
καποιος που εχει fb εκανε καποια ερωτηση γι αυτο σε αιρετους? να δουμε τι συμβαινει, αν εχει ξαναγινει?


Αποσυνδεδεμένος elena_kfx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2639 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 07:59:24 μμ »
Machi Mitrogogouposted toΔημήτρης Μπράτης
51 minutes ago
Καλησπερα Κ.Μπατη καμια πληροφορια για ειδικη η παραλληλη?Σας ευχαριστω


    Δημήτρης Μπράτης Όχι δεν υπάρχει κάτι προς το παρόν.
   
   
   

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2640 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:16:23 μμ »
Δεν το πιστεύω!
Δε βγήκε η εγκύκλιος δηλαδή σήμερα;;;
Εκπλήσσομαι! Είναι τόσο ειλικρινής άνθρωπος....
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2641 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:47:36 μμ »
Δεν το πιστεύω!
Δε βγήκε η εγκύκλιος δηλαδή σήμερα;;;
Εκπλήσσομαι! Είναι τόσο ειλικρινής άνθρωπος....

Ας περιμένουμε μέχρι τις 12-1... Μπορεί να χρειάζονται καμιά υπέρωρια οι άνθρωποι του υπουργείου...
Μέρες έχουν να μας ξενυχτήσουν με τις αλησμόνητες "φάσεις" τους :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2642 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:49:22 μμ »
κύριε μπρατη πήρα τηλ το πρωί στο υπουργείο και μου είπαν ότι δεν ξέρουν πόσες πιστώσεις έχουν απομείνει για παράλληλη....αυτές οι 600 που ξέραμε, δεν ισχύουν πλέον??? θα πάρουν τις πιστώσεις και θα τις διαθέσουν αλλού;;;;εσείς τι έχετε μάθει???

Ορίστε και μια νέα αφορμή για προβληματισμό...
Απάντηση δεν έλαβε ακόμα η εν λόγω κοπέλα!

Αποσυνδεδεμένος Dessine_Moi_Un_Mouton

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey, Teacher! Leave the kids alone...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2643 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 08:52:13 μμ »
Κι ούτε πρόκειται να λάβει
κι αν λάβει θα 'ναι του τύπου
"Δε γνωρίζω. Δεν έχω πληροφορηθεί."

Μεταξύ μας κι η κοπέλα ήταν λίγο υπερβολική.
Όταν κάποιος σου λέει "δεν ξέρω πόσες πιστώσεις υπάρχουν" δεν καταλήγεις στο σενάριο πως τις απήγαγαν εξωγήινοι!
Ainsi Soit-Je...

Αποσυνδεδεμένος soap_opera

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Φύλο: Γυναίκα
  • But all bubbles have a way of bursting in the end!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2644 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:01:44 μμ »
Και η απάντηση άλλωστε που πήρε από το υπουργείο είναι κλασική απάντηση υπουργείου... Σιγά μην της έλεγαν αριθμό... Αυτοί πάντα δεν ξέρουν, δεν γνωρίζουν...
Soap and water and common sense are the best disinfectants.
William Osler

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2013-2014
« Απάντηση #2645 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 09:08:09 μμ »
Κι ούτε πρόκειται να λάβει
κι αν λάβει θα 'ναι του τύπου
"Δε γνωρίζω. Δεν έχω πληροφορηθεί."

Μεταξύ μας κι η κοπέλα ήταν λίγο υπερβολική.
Όταν κάποιος σου λέει "δεν ξέρω πόσες πιστώσεις υπάρχουν" δεν καταλήγεις στο σενάριο πως τις απήγαγαν εξωγήινοι!

Δοκίμασε να το πεις αυτό και στα διάφορα topics των καθηγητών, που διατείνονται ότι ο Μπράτμαν λήστεψε τις πιστώσεις της δευτεροβάθμιας και τις μοίρασε με περισσή γενναιοδωρία στην πρωτοβάθμια σαν άλλος σύγχρονος Ρομπέν των δασκάλων ;D ;D ;D
Πάντως δεν μπορώ να πω, πετυχημένο το παρατσούκλι... Όσο για την υπερδύναμη να λύνει και να δένει στο υπουργείο, αυτό μάλλον θα το αμφισβητήσω, καθως φαίνεται... Ας μην είμαστε και αχάριστοι πάντως, τουλάχιστον έχουμε απευθείας μετάδοση από το υπερκέντρο όλων των αποφάσεων!! Ποιος άλλος μας παρέχει πρόσβαση σ' αυτό το άντρο του προγραμματισμού και της οργάνωσης ??? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160673
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.