*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80751 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 23, 2015, 04:33:23 μμ »
Το νόημα είναι αυτό για το οποίο μάχεσαι.

Το νόημα είναι ότι δουλειά δεν έχουν, μας βάζουν να τρώμε ο ένας τον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:54 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:06:25 μμ »
Συμφωνώ με το τελευταίο. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να γίνει επιλογή γιατί δεν υπάρχει θέση για όλους . Κακό να μαλώνουμε εννοείται, αλλά ο ΑΣΕΠ είναι η μόνη δίκαιη λύση-όλοι κρίνονται με τα ίδια κριτήρια (για αρχή).
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:10:27 μμ »
Δεν μου λετε; Αν γίνει ΑΣΕΠ και γράψω 80 εγω που έχω παλιό πτυχίο, και γράψει 79 ένας που πήρε το πτυχίο φέτος, θα είμαστε δίπλα στη σειρά; Αν ναι, αυτό και πάλι είναι άδικο. Δεν μπορεί ένας που βρισκόταν χιλιάδες θέσεις πίσω από εμένα, ξαφνικά να βρίσκεται δίπλα μου. Ή αν αυτός γράψει 81 (που τα έχει και πιο φρέσκα), κι εγώ 80, να με προσπεράσει, ενώ έχουν πολλά χρόνια διαφορά τα πτυχία μας!!! Θα πρέπει να μοριοδοτείται με κάποιους συντελεστές και η παλαιότητα πτυχίου!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2015, 05:12:42 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:15:57 μμ »
Εσύ δεν έδωσες ΑΣΕΠ; Ο ΑΣΕΠ αυτή τη λογική έχει-προκρίνονται όσοι έχουν τις περισσότερες γνώσεις/δεξιότητες. Είμαστε σοβαροί;Την επικαιροποίηση γνώσεων και την επαγγελματική ανάπτυξη την έχεις ακουστά; Τη μία από τις 8 βασικές δεξιότητες που προωθεί η Ευρωπή την έχεις διαβάσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2015, 05:18:51 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:42:54 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:21:38 μμ »
Εσύ δεν έδωσες ΑΣΕΠ; Ο ΑΣΕΠ αυτή τη λογική έχει-προκρίνονται όσοι έχουν τις περισσότερες γνώσεις/δεξιότητες. Είμαστε σοβαροί;Την επικαιροποίηση γνώσεων και την επαγγελματική ανάπτυξη την έχεις ακουστά; Τη μία από τις 8 βασικές δεξιότητες που προωθεί η Ευρωπή την έχει διαβάσει;

Εγώ μιλάω έχοντας στο νου ότι είμαστε 12.000 αναπληρωτές στους πίνακες ΠΕ70. Στον κλάδο μου ο ΑΣΕΠ λειτουργούσε ως το 2008 σωστά, διότι οι αναπληρωτές δεν ξεπερνούσαν τους 4000 ανά χρονιά. Τώρα όμως που είμαστε τόσο πολλοί, δεν είναι λογικό να εφαρμοστεί ο ΑΣΕΠ με τον τρόπο που εφαρμοζόταν όταν ήταν 4000. Πρέπει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες.

Δεν ξέρω την ειδικότητά σου. Μιλώ για την ειδικότητά μου.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:22:02 μμ »
Στον ΑΣΕΠ παίρναμε μόρια και από τους μήνες της προϋπηρεσίας..

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:24:33 μμ »
Στον ΑΣΕΠ παίρναμε μόρια και από τους μήνες της προϋπηρεσίας..

Η προϋπηρεσία δεν είναι παλαιότητα πτυχίου αλλά μέρος της παλαιότητας πτυχίου, και μάλιστα μεταβλητό.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 23, 2015, 05:26:58 μμ »
Εγώ μιλάω έχοντας στο νου ότι είμαστε 12.000 αναπληρωτές στους πίνακες ΠΕ70. Στον κλάδο μου ο ΑΣΕΠ λειτουργούσε ως το 2008 σωστά, διότι οι αναπληρωτές δεν ξεπερνούσαν τους 4000 ανά χρονιά. Τώρα όμως που είμαστε τόσο πολλοί, δεν είναι λογικό να εφαρμοστεί ο ΑΣΕΠ με τον τρόπο που εφαρμοζόταν όταν ήταν 4000. Πρέπει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες.

Δεν ξέρω την ειδικότητά σου. Μιλώ για την ειδικότητά μου.

Μας λες δηλαδή καλός ο ΑΣΕΠ τότε που ήταν λίγοι οι υποψήφιοι και σε συνέφερε και κακός τώρα που είναι πολλοί και μάλλον φοβάσαι ότι δεν το χεις άρα θα χάσεις κι άλλες θέσεις!Τώρα η ανάγκη για ΑΣΕΠ είναι πιο επιτακτική από ποτέ- να ξεσκαρτάρει το σύστημα. Δεν είναι ωραίο που το λέω έτσι αλλά τελικά με αυτά που διαβάζουμε πρέπει!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 23, 2015, 06:56:14 μμ »
καλησπέρα σε ολους!
ανεξάρτητα από την οικονομικη κατασταση της χωρας (που βεβαια για εκλογες τρεις την ωρα, δημοψηφίσματα κτλ εχουμε να σπαταλήσουμε εκατομμυρια,σε αλλα θεματα όπως παιδεια και υγεια προκρινουν ότι πρεπει να γινει οικονομια) θεωρω ότι ο ΑΣΕΠ θα πρεπει να αποτελει καιρια επιδιωξη ολων!

εχω την αισθηση (ενδεχομένως και εσφαλμένα, αλλα αυτό εχω συμπερανει) ότι η πλειοψηφια του εκπαιδευτικου κοσμου δεν θελει ΑΣΕΠ ειτε γιατι προκειται για εκεινους που δουλευουν χρονια αναπληρωτες και φοβούνται μην γραψουν καλυτερα αλλοι και μπουν σφηνα, ειτε γιατι δε θελουν να διαβασουν, τους τρομαζει ο διαγωνισμος αρα προτιμουν ένα συστημα που στηρίζεται στην παλαιοτητα, ειτε, ειτε..
στο ιδιο πλαισιο (παλι μπορει να εχω λαθος εντυπωση) κινειται και η δοε, οι συνδικαλιστες αντανακλανωντας τι θελει η πλειοψηφια της εκπαιδευτικης κοινοτητας.
κατά την προσωπικη μου γνωμη εξυπακούεται ότι σε ολους πρεπει να δοθουν ισες ευκαιριες και θα επρεπε να γινεται ΑΣΕΠ εκ νεου και μαλιστα σε τακτη βαση να δωσουν και οι νεοι, να βελτιωσουν οι παλαιοτεροι κτλ..στον ΑΣΕΠ προσμετραται η προυπηρεσια οποτε αβανταρεται ο παλιος..προσμετραται ο βαθμος πτυχίου, τα μεταπτυχιακα κτλ και πολύ σωστα..
το να απευχονται καποιοι να μη γινει ΑΣΕΠ το καταλαβαινω γιατι προσωπικα δεν τους συμφερει, το να δηλωνουν ανοιχτα να μη γινει μου φαινεται ειλικρινα σκανδαλωδες!και παλι όμως το αντιπαρέρχονται γιατι συχνα βλεπω να υποστηριζει οκαθενας τι τον συμφερει προσωπικα, πηγαίνοντας να σου περασει το μαυρο για ασπρο..
το θεμα είναι τι κανει το κρατος ως ο αμεσα ενδιαφερόμενος να παρεχει την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση στα παιδια του.
το κρατος θα επρεπε να παρει εδώ θεση (αλλα στην Ελλαδα ζουμε- ποσα και ποσα αυτονόητα δε κανει το κρατος!)..το κρατος θα επρεπε να είναι υπέρμαχος του ΑΣΕΠ γιατι με αυτόν τον τροπο επιλεγει τους καλυτερους να στελεχωσει τα σχολεια..(φυσικα δεν είναι πανακεια, γιατι μπορει ενας όταν διοριστεί να εφησυχαστει η να μην γραψει καλα γιατι βρεθηκε σε κακη μερα κτλ- και εδώ μπαινει άλλη κουβεντα όπως σωστη αξιολογηση των ηδη υπηρετούντων στα σχολεια, να μετρανε και αλλα κριτήρια όπως ηδη μετρανε όπως μεταπτυχιακο, βαθμος πτυχίου, προϋπηρεσία κτλ για να λαμβάνεται οσο το δυνατο πιο σφαιρικη εικονα για τον υποψηφιο) υποτίθεται ότι θα επρεπε να ενδιαφερει το κρατος να δουλευουν στα σχολεια οι καλυτεροι και όχι οι γηραιοτεροι..
επειδή ενδεχομένως μερικοι να αναρωτιουνται από ποια θεση τι μιλαω..
εδωσα ΑΣΕΠ το 2005.αρχικα ο διαγωνισμος ηταν να γινει Νοεμβρη και τελικως πηρε παραταση για Απριλη (ευτυχως για μενα γιατι ειχα μαθει από μια φιλη μου μολις εκεινοντον Σεπτεμβρη ότι θα γινοταν και θα εδινε η ιδια και ειπα να δοκιμασω και εγω-και ετσι προλαβα να διαβασω πολλους μηνες)..εκεινη τη χρονια ηταν η 2η χρονια στο μεταπτυχιακο μου,παρακολουθουσα λοιπον τα μαθηματα και εκανα τη πτυχιακη (που περιλαμβανε να κανω τεστ σε 100 παιδια που ειχα ξαναδει και την προηγουμενη χρονια-ηταν διετης πτυχιακη) πηγαινα σε φροντιστηριο για τον ΑΣΕΠ (θεωρω ότι με βοηθησε πολύ γιατι με εβαλε στη λογικη του διαγωνισμου)και ταυτόχρονα δουλευα (δεν υπηρξε πιο κουραστικη χρονια στη ζωη μου)..στον ΑΣΕΠ πηγα χωρις τιποτε, το μεταπτυχιακο δεν ειχε τελειωσει ακομη, αναπληρωτρια δεν ειχα δουλεψει ποτε γιατι μετα το πτυχιο εδωσα εξετασεις για το μεταπτυχιακο. το μονο που προσμετρησε και με ανεβασε ηταν ο καλος βαθμος πτυχίου (9) που ειχα πει τον ορκο στο πανεπιστημιο.ετσι βρεθηκα από το πουθενα στα 25 διορισμενη σ ένα χωριο στα δωδεκανησα, χωρις να μπορουσα να το φανταστω.
αυτη η ευκαιρια που δοθηκε σε μενα ευχομαι να μπορουσε να δοθεί σε ολους και όχι a priori τα νεοτερα παιδια να είναι αποκλεισμένα από τις διαδικασιες οσο καλοι δάσκαλοι κι αν είναι!οσον αφορα τους παλαιοτερους (που λενε οι νεοι τα χουν πιο φρεσκα) εχουν μεγαλυτερη διδακτικη εμπειρια και δεν τους εμποδιζει τιποτε να τα φρεσκαρουν..σημερα το μεσημερι πχ 10 χρονια μετα διαβαζα το the big book of reading response activities
http://www.amazon.com/Book-Reading-Response-Activities-Reproducibles/dp/0439796830
όλα αυτά τα χρονια διαβαζω ανελλιπως βιβλια για την εκπαιδευση από Αμερική (είναι οι κορυφαιοι)
καλη επιτυχια σε ολους και καλο ξεκίνημα για τη νεα χρονια!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2015, 07:03:48 μμ από supernova1980 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 23, 2015, 07:03:39 μμ »
Εσείς πάλι γιατί φοβάστε τους μαζικούς διορισμούς με κριτήριο την παλαιότητα πτυχίου (όσον αφορά προσλήψεις από πίνακες μηδενικής);

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 23, 2015, 07:17:42 μμ »
Μας λες δηλαδή καλός ο ΑΣΕΠ τότε που ήταν λίγοι οι υποψήφιοι και σε συνέφερε και κακός τώρα που είναι πολλοί και μάλλον φοβάσαι ότι δεν το χεις άρα θα χάσεις κι άλλες θέσεις!Τώρα η ανάγκη για ΑΣΕΠ είναι πιο επιτακτική από ποτέ- να ξεσκαρτάρει το σύστημα. Δεν είναι ωραίο που το λέω έτσι αλλά τελικά με αυτά που διαβάζουμε πρέπει!

Όταν ο ΑΣΕΠ ήταν καλός τότε που ήταν λίγοι οι υποψήφιοι δεν δικαιούσε να πεις ότι με συνέφερε διότι ακόμα είτε δεν είχα πάρει το πτυχίο, είτε έκανα μεταπτυχιακό και δούλευα σε ιδιωτικό από το οποίο προσωπικά δεν παίρνω καμιά αναγνωριση προϋπηρεσίας ακόμα και τώρα, είτε δεν είχα τελειώσει στρατό.

Ο ΑΣΕΠ έτσι πρέπει να λειτουργεί. Να αφήνει ελάχιστους αναπληρωτές στους πίνακες αναπληρωτών που δεν θα προσλαμβάνονται ή θα προσλαμβάνονται για λίγο, κι όχι να προσλαμβάνει 3000 από 12000. Αν για κάποιον εξωγήινο λόγο θα πρέπει να προσλαμβάνονται μόνο 3000, τότε κλείδωμα πινάκων και ΑΣΕΠ μόνο υπό την προϋπόθεση των μαζικών διορισμών ώστε οι πίνακες αναπληρωτών ΠΕ70 να φτάσουν στα επίπεδα που βρίσκονταν όταν ακόμα σπούδαζα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2015, 07:20:29 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 23, 2015, 07:36:10 μμ »
Εσείς πάλι γιατί φοβάστε τους μαζικούς διορισμούς με κριτήριο την παλαιότητα πτυχίου (όσον αφορά προσλήψεις από πίνακες μηδενικής);

σ εμενα προσωπικα αναφερεσαι?
απλα τοποθετηθηκα ότι το δικαιο είναι να ανοιξει ο ΑΣΕΠ προς ολους τους ενδιαφερομενους και από κει και περα ναι φυσικα θα παιρνεις εξτρα μορια από την προϋπηρεσία σου που δεν εχει ο άλλος, θα παρει ο άλλος εξτρα μορια που εχει μεταπτυχιακο κτλ κτλ
δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι λεγοντας ότι φοβαται τους διορισμους..κανεις δεν τους φοβατια..ολοι ευχονται διορισμούς γιατι χρειαζονται τα σχολεια, για να μπει σ ένα δρομο η ζωη των συνεαδελφων που παλευουν γι αυτό, γιατι θα διευκολυνουν στο να παρουν οι μονιμοι μεταθεση κτλ κτλ
όταν εδινα εγω επαιρνε 900 ατομα στους 5000..και θεωρούνταν και καλο ποσοστο..αλλοι μπηκαν με ακομη πιο ανταγωνιστικο ποσοστο.μη μενεις στο ότι παλια επαιρναν στον ΑΣΕΠ 1 στους 1,5 δασκαλους η εκανες μια χρονια στην αμοργο και μετα διοριζοσουν αν ησουν δάσκαλος.εκτιμω ότι τα ποσοστα των αναπληρωτων και των διορισμων  θα είναι ετσι ζορικα..αυτό δε σημαινει ότι θα πρεπει να αποκλειστουν οι νεοτεροι για να ανεβουν τα ποσοστα!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 23, 2015, 07:55:38 μμ »
σ εμενα προσωπικα αναφερεσαι?
απλα τοποθετηθηκα ότι το δικαιο είναι να ανοιξει ο ΑΣΕΠ προς ολους τους ενδιαφερομενους και από κει και περα ναι φυσικα θα παιρνεις εξτρα μορια από την προϋπηρεσία σου που δεν εχει ο άλλος, θα παρει ο άλλος εξτρα μορια που εχει μεταπτυχιακο κτλ κτλ
δεν ξερω σε ποιον αναφερεσαι λεγοντας ότι φοβαται τους διορισμους..κανεις δεν τους φοβατια..ολοι ευχονται διορισμούς γιατι χρειαζονται τα σχολεια, για να μπει σ ένα δρομο η ζωη των συνεαδελφων που παλευουν γι αυτό, γιατι θα διευκολυνουν στο να παρουν οι μονιμοι μεταθεση κτλ κτλ
όταν εδινα εγω επαιρνε 900 ατομα στους 5000..και θεωρούνταν και καλο ποσοστο..αλλοι μπηκαν με ακομη πιο ανταγωνιστικο ποσοστο.μη μενεις στο ότι παλια επαιρναν στον ΑΣΕΠ 1 στους 1,5 δασκαλους η εκανες μια χρονια στην αμοργο και μετα διοριζοσουν αν ησουν δάσκαλος.εκτιμω ότι τα ποσοστα των αναπληρωτων και των διορισμων  θα είναι ετσι ζορικα..αυτό δε σημαινει ότι θα πρεπει να αποκλειστουν οι νεοτεροι για να ανεβουν τα ποσοστα!

Αναφέρθηκα γενικά σε αυτούς που διεκδικούν κάτι ενώ δεν διεκδικούν κάτι άλλο. Διεκδικούν ΑΣΕΠ χωρίς να διεκδικούν άμεσους διορισμούς ακόμα και χωρίς ΑΣΕΠ. Το πιο δίκαιο είναι να διεκδικήσουμε άμεσα μαζικούς διορισμούς. Δικαιολογίες του τύπου "δεν πρόκειται να γίνουν" δε χωράνε. Αν το υπουργείο σου λέει "δε γίνονται μαζικοί διορισμοί" τους γράφεις και συνεχίζεις να το απαιτείς εδώ και τώρα.


Μιας και αναφέρθηκες στα μόρια προυπηρεσίας, μεταπτυχιακών κλπ, θα πρέπει να σου πω ότι θα πρέπει να μοριοδοτηθεί με κάποιο συντελεστή (συζητάμε πόση βαρύτητα θα έχει) και η παλαιότητα πτυχίου. Να υπάρξουν μόρια για τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 23, 2015, 08:04:39 μμ »
συμφωνω ότι πρεπει να διεκδικηθεί ΑΣΕΠ σε τακτη βαση ανοιχτος προς ολους με στοχο το διορισμο..
δε συμφωνω με παλαιοτητα πτυχίου..
υποτίθεται ότι μοριοδοτουνται (η εστω θα επρεπε) κριτήρια που υποτίθεται συμβαλλουν στο να είναι καλυτερος δάσκαλος καποιος όπως ο βαθμος πτυχίου, το μεταπτυχιακο, το διδακτορικο, η αναπληρωση που μεταφράζεται σε διδακτικη εμπειρια.
η παλαιοτητα πτυχίου πως συνηγορει ότι καποιος ειναι καλος δάσκαλος?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160425
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.