*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 122668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gelina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #350 στις: Αύγουστος 14, 2009, 02:32:25 μμ »
almali γνωρίζω κάποιο παιδί που διορίστηκε μόνιμος μέσα στην πόλη του χωρίς ασέπ και προυπηρεσία γιατί η γυναίκα του είχε αναπηρία 67% και ήταν τρίτεκνος. μάθε αν ανήκεις σε ειδική κατηγορία πολυτέκνων.ενδέχεται να έχεις διευκολύνσεις...στο εύχομαι
Δύο πράγματα είναι αιώνια: Το σύμπαν και η ανοησία των ανθρώπων… Αν και για το σύμπαν, έχω αρχίσει τελευταία να αμφιβάλλω…
Άλμπερτ Αϊνστάιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:17:37 »

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #351 στις: Αύγουστος 14, 2009, 02:50:46 μμ »
Καλημέρα. Πρωινή-πρωινή με απορίες πάλι. Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Διορίστηκα στην Περιοχή Λασιθίου Β', όπου τα σχολεία έχουν 4 και 6 μόρια. Είμαι παντρεμένη μ' ένα παιδί. Πόσα μόρια θα έχω σ' ένα χρόνο; Για να υπολογίσω τα μόρια σε μια τριετία, προσθέτω τα μόρια των σχολείων, τα μόρια γάμου  και τα μόρια για τα παιδιά; Πόσα είναι τα μόρια γάμου και τα μόρια για κάθε παιδί;

Είχατε πει ότι το Νοέμβρη θα πρέπει να κάνουμε αίτηση για μετάθεση. Πόσες επιλογές έχουμε; Αν δεν πιάσω καμία επιλογή, πού θα με στείλουν; Θα παραμείνω στο ίδιο σχολείο;
Τέλος, για να πάρω οργανική κάποια στιγμή είναι άλλη διαδικασία; Πρέπει να συμπληρώσω τη δοκιμαστική περίοδο της διετίας; Πάει και κει με μόρια; Η μετάθεση γίνεται σε λειτουργική θέση;

Βοήθεια, έχω μπλεχτεί! :'( :'(

1. Μονάδες μετάθεσης (μόρια):
α. 4 για το γάμο
β. 4 για κάθε παιδί (από το 3ο και μετά αυξάνονται)
γ. 4 για συνυπηρέτηση (αν ζητάς μετάθεση στην περιοχή που εργάζεται ο σύζυγος)
δ. 2 για εντοπιότητα (αν ζητάς μετάθεση στην περιοχή που είσαι δημότης)
ε. 2 για την πρώτη προτίμηση
στ. 2 μόρια για κάθε έτος υπηρεσίας
ζ. Τα μόρια των σχολείων που θα υπηρετήσεις
Προσθέτεις τα παραπάνω και βρίσκεις τα μόριά σου (τα γ, δ, ε ισχύουν ανάλογα με την περιοχή)

2. Το Νοέμβριο κάνεις αίτηση για μετάθεση και ταυτόχρονα για οριστική τοποθέτηση (για να πάρεις οργανική στη Β΄Λασιθίου, σε περίπτωση που δεν πάρεις μετάθεση).

3. Στην αίτηση μετάθεσης μπορείς να δηλώσεις μέχρι 15 περιοχές (όποιες θέλεις)

4. Αν δεν πάρεις μετάθεση, παραμένεις στην ίδια περιοχή, αλλά όχι απαραίτητα στο ίδιο σχολείο, γιατί την πρώτη χρονιά η τοποθέτησή σου είναι προσωρινή σε λειτουργικό κενό. Τον Μάιο-Ιούνιο η δ/νση θα ανακοινώσει τα οργανικά κενά, και, εφόσον είχες κάνει αίτηση για οριστική τοποθέτηση το Νοέμβριο, θα κληθείς να δηλώσεις τα κενά αυτά με σειρά προτίμησης. Οι τοποθετήσεις γίνονται βάσει μορίων. Τα κριτήρια είναι τα ίδια με τη μετάθεση (δες 1). Αν τα μόριά σου είναι αρκετά σε σύγκριση με τους άλλους και ανάλογα με τα σχολεία που έχεις δηλώσει, θα πάρεις οργανική θέση. Αν δεν πάρεις οργανική, θα παραμείνεις στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και θα τοποθετηθείς πάλι σε κάποιο λειτουργικό κενό της περιοχής.

5. Αν πάρεις μετάθεση, θα γίνει κι εκεί η διαδικασία που περιγράφω στο 4.

6. Το αν θα πάρεις και πότε οργανική θέση δεν έχει να κάνει με τη δοκιμαστική περίοδο.

Αυτά...  :)

----------------------------

Προς όλους:
Δεν υπάρχει λόγος να τρελαίνεστε από τώρα με θέματα μεταθέσεων κλπ. Πηγαίνετε με το καλό στις περιοχές διορισμού σας, τακτοποιηθείτε, προσαρμοστείτε... και μέχρι το Νοέμβριο θα τα έχετε μάθει όλα  :)


Ιωάννα να 'σαι καλά για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σου!
¨ολοι πάνω κάτω τις ίδιες απορίες έχουμε!!!Πάντως είναι πολύ μπερδεμένα όλα αυτά ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνονται! :) Αιτήσεις, αιτήσεις και ξανά αιτήσεις!!!
Ωστόσο έχεις δίκιο στο ότι δεν πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα τώρα!!!
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μικρής σημασίας...Στην ορκομωσία τι γίνεται?Θέλω να πω είναι μια επίσημη τελετή ή ενός λεπτού υπόθεση? Λέω να πάω από το λιμάνι και ξενυχτισμένη!!!Μην είμαι σαν τη τρελή και γίνω ρεζίλι!!! Καταλαβαίνεις τι εννοώ! :) :) :) :) :) :)
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #352 στις: Αύγουστος 14, 2009, 02:53:53 μμ »
χαχαχα βρε susan πολύ γέλασα  ;D ;D
Σε μας δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό, απλά ένας χαμός κόσμου και μια απλή τελετή του 5λεπτου.Ούτε καν θυμαμαι λεπτομέρειες.Πάντως όλοι ήταν απλά ντυμένοι και ....κουρασμένοι από πολύωρα ταξίδια

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #353 στις: Αύγουστος 14, 2009, 03:01:02 μμ »
χαχαχα βρε susan πολύ γέλασα  ;D ;D
Σε μας δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό, απλά ένας χαμός κόσμου και μια απλή τελετή του 5λεπτου.Ούτε καν θυμαμαι λεπτομέρειες.Πάντως όλοι ήταν απλά ντυμένοι και ....κουρασμένοι από πολύωρα ταξίδια


χαχχαχαχχ κι εγώ γελάω που διαβάζω το μήνυμα σου!!!χιχιχιι
κι έλεγα να μπω στο πλοίο με την τουαλέτα μου...κρίμα μου το χάλασες!!!χαχαχχαχαχ
εννοείται ότι πλάκα κάνω!!!μη σου πω ότι θα φοράω και μαγιό!!!
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:17:37 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #354 στις: Αύγουστος 14, 2009, 04:24:19 μμ »
μήπως κάποιος από τους οργανωτές γνωρίζει κάτι με το θέμα που έθεσα παραπάνω? πατέρας 67% αναπηρίας και τρίτεκνη οικογένεια(στην οποία ανήκω)?κάποια βοήθεια!!!

Αποσυνδεδεμένος isabella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #355 στις: Αύγουστος 14, 2009, 09:52:36 μμ »
Καλησπἐρα χρόνια πολλά σε όλους και καλή τοποθέτηση. Εχω κι εγώ μία ερωτηση. Μήπως ξερει κάποιος από σας πότε βγαίνουν τα ΦΕΚ. Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #356 στις: Αύγουστος 15, 2009, 08:58:12 πμ »
Susan όπως τα λέει η magda είναι! :P
Πολλοί από εμάς (ανάμεσά τους και εγώ) μόλις είχαμε βγει από το καράβι (μετά από 8 ώρες ταξίδι), κάναμε 4 ώρες ΠΕΚ και μετά πήγαμε να ορκιστούμε όλοι μαζί οι Α/βάθμιοι (δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, ξένες φιλολογίες, γυμναστές) φαντάζεσαι την κατάσταση που επικρατούσε! ;) ;) ;)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #357 στις: Αύγουστος 15, 2009, 10:50:29 πμ »
Στις τοποθετήσεις του εκπ/κου αρμοδιότητας ΠΥΣΔΕ στο σύνολο των μορίων υπολογίζονται: (Π.Δ. 50/1996 ΦΕΚ.45/8-3-1996 τ.Α’ και Π.Δ. 100/1997 ΦΕΚ.94/22-5-1997 τ.Α΄)

 

A.     Μόρια συνολικής υπηρεσίας (2 μονάδες για κάθε χρόνο)

B.     Μόρια γάμου και παιδιών (4 για γάμο, 4 για το πρώτο παιδί, 4 για το δεύτερο, 6 για το τρίτο και 7 για κάθε ένα από τα υπόλοιπα παιδιά) 

 Γ.    Μόρια δυσμενών συνθηκών στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν

Δ.   Μόρια 4  συνυπηρέτησης (υπολογίζεται όταν ζητείται τοποθέτηση στο Δήμο που εργάζεται ο/η σύζυγος) *

Ε.   Μόρια 2 εντοπιότητας (υπολογίζεται όταν ζητείται τοποθέτηση στο     Δήμο που έχει εντοπιότητα ο εκπ/κός)

αντε παλι υπολογισμοι κουιζ...
Α και Γ . τι μορια παιρνω οταν εχω 15 μηνες προυπηρεσια (ωρομισθια) συνολικα ;και αυτο το δυσμενων συνθηκων πως θα το υπολογισω αφου ειναι  απο πολλα διαφορετικα σχολεια;μεσα στην πολη ,νομιζω ηταν Α κατηγοριας τι ειναι αυτο παλι σαν τα ξενοδοχεια; αντε και σε υπερλουξ :)

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #358 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:09:19 πμ »
Susan όπως τα λέει η magda είναι! :P
Πολλοί από εμάς (ανάμεσά τους και εγώ) μόλις είχαμε βγει από το καράβι (μετά από 8 ώρες ταξίδι), κάναμε 4 ώρες ΠΕΚ και μετά πήγαμε να ορκιστούμε όλοι μαζί οι Α/βάθμιοι (δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, ξένες φιλολογίες, γυμναστές) φαντάζεσαι την κατάσταση που επικρατούσε! ;) ;) ;)

Κατάλαβα!!!Θα 'μαι που θα 'μαι σαν ζόμπι, θα γίνεται και πανικός από κόσμο στην Α/βάθμια!!! ;D ;D ;D
Τρέλαααααααααααααααα ;D ;D ;D
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος susan sarandon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #359 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:12:25 πμ »
Στις τοποθετήσεις του εκπ/κου αρμοδιότητας ΠΥΣΔΕ στο σύνολο των μορίων υπολογίζονται: (Π.Δ. 50/1996 ΦΕΚ.45/8-3-1996 τ.Α’ και Π.Δ. 100/1997 ΦΕΚ.94/22-5-1997 τ.Α΄)

 

A.     Μόρια συνολικής υπηρεσίας (2 μονάδες για κάθε χρόνο)

B.     Μόρια γάμου και παιδιών (4 για γάμο, 4 για το πρώτο παιδί, 4 για το δεύτερο, 6 για το τρίτο και 7 για κάθε ένα από τα υπόλοιπα παιδιά) 

 Γ.    Μόρια δυσμενών συνθηκών στις έδρες των σχολείων όπου υπηρέτησαν ή υπηρετούν

Δ.   Μόρια 4  συνυπηρέτησης (υπολογίζεται όταν ζητείται τοποθέτηση στο Δήμο που εργάζεται ο/η σύζυγος) *

Ε.   Μόρια 2 εντοπιότητας (υπολογίζεται όταν ζητείται τοποθέτηση στο     Δήμο που έχει εντοπιότητα ο εκπ/κός)

αντε παλι υπολογισμοι κουιζ...
Α και Γ . τι μορια παιρνω οταν εχω 15 μηνες προυπηρεσια (ωρομισθια) συνολικα ;και αυτο το δυσμενων συνθηκων πως θα το υπολογισω αφου ειναι  απο πολλα διαφορετικα σχολεια;μεσα στην πολη ,νομιζω ηταν Α κατηγοριας τι ειναι αυτο παλι σαν τα ξενοδοχεια; αντε και σε υπερλουξ :)

Με 8 μόρια που θα με στείλουν;;; Μάλλον για Κολοκοτρονίτσι με βλέπω να φτίαχνω φρεντουτσίνο στο "Καφέ της Χαράς" ;D ;D ;D
A great teacher
takes a hand,
opens a mind,
and touches a heart.

ΠΕ60

Συνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #360 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:15:34 πμ »
Με 8 μόρια που θα με στείλουν;;; Μάλλον για Κολοκοτρονίτσι με βλέπω να φτίαχνω φρεντουτσίνο στο "Καφέ της Χαράς"
Υπάρχουν και χειρότερα......Να μην έχεις καφενείο για να κάνεις καφέδες.....
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #361 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:21:03 πμ »
vag, συγχαρητηρια για την α σου επιλογη. Εχεις και παραπονο για το καφε της Χαρας? Σιδεροκεφαλος!!!!! Τι να λεμε κι εμεις... β Δωδεκανησου(Κως)

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #362 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:35:46 πμ »
Μήπως ξέρει κάποιος πως υπολογίζεται η προυπηρεσία που έχεις κάνει ως ωρομίσθιος;

Αποσυνδεδεμένος Ευ-αγγελία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #363 στις: Αύγουστος 15, 2009, 11:42:55 πμ »
χαχαχα βρε susan πολύ γέλασα  ;D ;D
Σε μας δεν ήταν κάτι συγκλονιστικό, απλά ένας χαμός κόσμου και μια απλή τελετή του 5λεπτου.Ούτε καν θυμαμαι λεπτομέρειες.Πάντως όλοι ήταν απλά ντυμένοι και ....κουρασμένοι από πολύωρα ταξίδια


χαχχαχαχχ κι εγώ γελάω που διαβάζω το μήνυμα σου!!!χιχιχιι
κι έλεγα να μπω στο πλοίο με την τουαλέτα μου...κρίμα μου το χάλασες!!!χαχαχχαχαχ
εννοείται ότι πλάκα κάνω!!!μη σου πω ότι θα φοράω και μαγιό!!!


lollllllllllllllllll!!κ εγω κατι φαντασμαγορικό περίμενα,μεχρι κ φωτος να βγαιναμε στην ορκωμοσια,αλλα μου το χαλασατε!!!μετα το πλοιο,θα ειμαστε ολοι..μια ομορφιά!! :P
"Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά"(Νίκος Καζαντζάκης)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160454
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 696
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.