*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 117529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος s@@r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 11, 2012, 02:07:36 πμ »
@ s@@r: για να πάρεις τα χρήματα από την επιδότηση κυοφορίας δε χρειάζεται να έχεις γεννήσει
@ MissPE06: σε περίπτωση που δεν έχεις πάρει αναρρωτική παίρνεις τα χρήματα της επιδότησης κυοφορίας από το ΙΚΑ συν μισό μηνιάτικο από τα σχολεία

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση
Καλό Πάσχα σε όλους :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:45 »

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 19, 2012, 06:21:57 μμ »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.Μήπως γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση που προκύψει γέννα πολύ πριν την τηπ?Είμαι σε άδεια ανευ αποδοχών,σε λίγες μέρες θα πάρω την άδεια κύησης αλλά λόγω πρόωρων συσπάσεων από τον 5ο μήνα,δεν με βλέπω να αντέχω για πολύ.Θα χάσω κάποια χρήματα από το επίδομα κύησης? Επίσης όταν απολυθώ θα βρίσκομαι ήδη σε άδεια λοχείας,τι γ'ινεται με τον οαεδ?Καταθέτω κανονικά τα χαρτια μου για έναρξη επιδόματος ανεργίας?Γίνεται να παίρνουμε ταυτόχρονα 2 επιδόματα,λοχείας και ανεργίας?Έχω μπερδευτεί....Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 26, 2012, 09:15:55 πμ »
Καλημέρα σε όλους και σε όλες και χρόνια πολλά! Για εμάς δυστυχώς δεν πήγαν και πολύ καλά τα πράγματα....:-(
Αν γνωρίζει κάποια συνάδερφος παρακαλώ να με βοηθήσει:
χάσαμε το μωρό ενώ είχαμε ακομα άδεια επαπειλούμενης κύησης. Πρέπει να κάνουμε διακοπή της άδειας, ή μπορεί η γυναίκα μου να χρησιμοποιήσει και τις υπόλοιπες μέρες που απομένουν?
Ξέρετε αν πρέπει να δήλωσουμε με κάποιο τρόπο στο ικα τον τερματισμό της κύησης? Δηλαδή θέλουν τα χαρτιά του νοσοκομείου?
Προσωπικά σκέφτομαι ότι αφού ο γιατρός για την επαπειλούμενη γράφει 1 μήνα άδεια θα τα έχει σκέφτει όλα τα ενδεχόμενα ε?
Παρακαλώ, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!
ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 27, 2012, 05:36:08 μμ »
@ s@@r: για να πάρεις τα χρήματα από την επιδότηση κυοφορίας δε χρειάζεται να έχεις γεννήσει
@ MissPE06: σε περίπτωση που δεν έχεις πάρει αναρρωτική παίρνεις τα χρήματα της επιδότησης κυοφορίας από το ΙΚΑ συν μισό μηνιάτικο από τα σχολεία
Μια ακόμη ερώτηση: τι ισχύει στην περίπτωση που έχεις πάρει μόνο κάνα δυο μέρες αναρρωτική; Δε χάνεις, φαντάζομαι, εντελώς το μισό μηνιάτικο αλλά ένα μικρό ποσό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:45 »

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 11, 2012, 01:03:34 μμ »
Καλημέρα! Είμαι έγκυος και τη φετινή χρονιά έκανα χρήση όλης της αναρρωτικής άδειας, καθώς και άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό σημαίνει ότι πήρα κάποια χρήματα από το ΙΚΑ. Τα χρήματα αυτά τα δηλώνουμε στην φορολογική δήλωση? Χρειάζεται να πάω από το ΙΚΑ να ζητήσω βεβαίωση αποδοχών (ή όπως ονομάζεται) ή λόγω του ότι είναι χρήματα του ασφαλιστικού μου φορέα, δεν δηλώνονται? Όποιος ξέρει οτιδήποτε, ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 11, 2012, 01:24:12 μμ »
Καλημέρα! Είμαι έγκυος και τη φετινή χρονιά έκανα χρήση όλης της αναρρωτικής άδειας, καθώς και άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό σημαίνει ότι πήρα κάποια χρήματα από το ΙΚΑ. Τα χρήματα αυτά τα δηλώνουμε στην φορολογική δήλωση? Χρειάζεται να πάω από το ΙΚΑ να ζητήσω βεβαίωση αποδοχών (ή όπως ονομάζεται) ή λόγω του ότι είναι χρήματα του ασφαλιστικού μου φορέα, δεν δηλώνονται? Όποιος ξέρει οτιδήποτε, ας μου απαντήσει παρακαλώ.

κι εγώ την ίδια απορία είχα και ρώτησα μια φίλη λογίστρια και μου είπε πως δεν τα δηλώνουμε
αλλά μήπως είναι καλύτερα να ρωτήσουμε κάποιον στην εφορία;
δε ξέρω!
θα μιλήσουμε εκ νέου όποιος μάθει!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 12, 2012, 12:14:56 πμ »
Καλημέρα! Είμαι έγκυος και τη φετινή χρονιά έκανα χρήση όλης της αναρρωτικής άδειας, καθώς και άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό σημαίνει ότι πήρα κάποια χρήματα από το ΙΚΑ. Τα χρήματα αυτά τα δηλώνουμε στην φορολογική δήλωση? Χρειάζεται να πάω από το ΙΚΑ να ζητήσω βεβαίωση αποδοχών (ή όπως ονομάζεται) ή λόγω του ότι είναι χρήματα του ασφαλιστικού μου φορέα, δεν δηλώνονται? Όποιος ξέρει οτιδήποτε, ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Σύμφωνα με τελευταία γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, γιατί το θέμα ήταν αρκετά μπερδεμένο: Τα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας) καθώς και το βοήθημα τοκετού που παρέχονται από το ΙΚΑ στις ασφαλισμένες του, δυνάμει των άρθρων 39 και 31 παρ. 7 του Α.Ν. 1846/1951, δεν έχουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος και συνεπώς είναι αφορολόγητα.
Επομένως, δεν υπάρχει υποχρέωση από το φορολογούμενο για να δηλωθούν. Ωστόσο, αν κάποιος θέλει να δικαιολογήσει το "πόθεν έσχες" για κάποια αγορά που έχει κάνει, μπορεί να ζητήσει από το ΙΚΑ τη βεβαίωση και να την υποβάλει στη φορολογική δήλωση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 12, 2012, 12:06:49 μμ »
Καλημέρα! Είμαι έγκυος και τη φετινή χρονιά έκανα χρήση όλης της αναρρωτικής άδειας, καθώς και άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό σημαίνει ότι πήρα κάποια χρήματα από το ΙΚΑ. Τα χρήματα αυτά τα δηλώνουμε στην φορολογική δήλωση? Χρειάζεται να πάω από το ΙΚΑ να ζητήσω βεβαίωση αποδοχών (ή όπως ονομάζεται) ή λόγω του ότι είναι χρήματα του ασφαλιστικού μου φορέα, δεν δηλώνονται? Όποιος ξέρει οτιδήποτε, ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Σύμφωνα με τελευταία γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, γιατί το θέμα ήταν αρκετά μπερδεμένο: Τα επιδόματα μητρότητας (κυοφορίας και λοχείας) καθώς και το βοήθημα τοκετού που παρέχονται από το ΙΚΑ στις ασφαλισμένες του, δυνάμει των άρθρων 39 και 31 παρ. 7 του Α.Ν. 1846/1951, δεν έχουν τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος και συνεπώς είναι αφορολόγητα.
Επομένως, δεν υπάρχει υποχρέωση από το φορολογούμενο για να δηλωθούν. Ωστόσο, αν κάποιος θέλει να δικαιολογήσει το "πόθεν έσχες" για κάποια αγορά που έχει κάνει, μπορεί να ζητήσει από το ΙΚΑ τη βεβαίωση και να την υποβάλει στη φορολογική δήλωση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όσον αφορά τα επιδόματα μητρότητας, θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου (μιας και αυτά τα εισέπραξα μέσα στο 2012, οπότε θα δηλωθούν (αν δηλωθούν) του χρόνου). Τα χρήματα που εγώ έχω πάρει από το ΙΚΑ είναι επιδόματα ασθενείας λόγω ανικανότητας για εργασία. Πολύ πιθανό να υπάγονται και αυτά στην ίδια νομοθεσία που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 12, 2012, 06:11:44 μμ »

Για τα επιδόματα ασθενείας δεν ισχύει το ίδιο. Αυτά θεωρούνται εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες και υπόκεινται σε φορολογία εισοδήματος, οπότε θα σου έχουν γίνει και κρατήσεις. Να είσαι καλά και με το καλό το μωράκι σου.
[/font]
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 24, 2012, 03:31:57 μμ »
Γνωρίζει κάποιος εαν συνεχίζεται η χορήγηση επιδοματος τοκετού και με ποια διαδικασία χορηγείται?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 24, 2012, 03:54:18 μμ »
Γνωρίζει κάποιος εαν συνεχίζεται η χορήγηση επιδοματος τοκετού και με ποια διαδικασία χορηγείται?

Επίδομα τοκετού δικαιούσαι πλέον αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Δεν το παίρνεις όμως στο χέρι αλλά το παίρνει το μαιευτήριο κατευθείαν από το ασφαλιστικό ταμείο. Δε γνωρίζω την ακριβή διαδικασία. Λογικά στο ΙΚΑ ή στο μαιευτήριο θα σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 24, 2012, 08:42:38 μμ »
Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 28, 2012, 09:25:54 πμ »
Γνωρίζει κάποιος εαν συνεχίζεται η χορήγηση επιδοματος τοκετού και με ποια διαδικασία χορηγείται?

Επίδομα τοκετού δικαιούσαι πλέον αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Δεν το παίρνεις όμως στο χέρι αλλά το παίρνει το μαιευτήριο κατευθείαν από το ασφαλιστικό ταμείο. Δε γνωρίζω την ακριβή διαδικασία. Λογικά στο ΙΚΑ ή στο μαιευτήριο θα σου πουν.
Για την ακρίβεια, αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ, ισχύει αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Αν δεν είναι συμβεβλημένο, λογικά το παίρνεις στο χέρι. Ρώτα πάντως για σιγουριά!

Αποσυνδεδεμένος molive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 04, 2012, 12:08:16 πμ »
Καλημέρα! Είμαι έγκυος και τη φετινή χρονιά έκανα χρήση όλης της αναρρωτικής άδειας, καθώς και άδειας άνευ αποδοχών. Αυτό σημαίνει ότι πήρα κάποια χρήματα από το ΙΚΑ. Τα χρήματα αυτά τα δηλώνουμε στην φορολογική δήλωση? Χρειάζεται να πάω από το ΙΚΑ να ζητήσω βεβαίωση αποδοχών (ή όπως ονομάζεται) ή λόγω του ότι είναι χρήματα του ασφαλιστικού μου φορέα, δεν δηλώνονται? Όποιος ξέρει οτιδήποτε, ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Στη βεβαίωση που πήρα από το ΙΚΑ για τα επιδόματα ασθενείας που εισέπραξα, αναφέρεται ότι "για το έτος 2011 εισέπραξα τάδε χρήματα" χώρις να αναφέρεται παρακράτηση φόρου. Ένας φίλος λογιστής μου είπε ότι εφόσον το στυλ της βεβαίωσης αποδοχών είναι τέτοιο (όπως και στη βεβαίωση απο τον ΟΑΕΔ) τότε το ποσό αυτό δηλώνεται στα αφορολόγητα. Δεν ρώτησα σε εφορία ή κάπου αλλού, αλλά δεν θα καθήσω να το πολυζορίσω το ζήτημα... θα το βάλω σε κάποιο πεδίο στα αφορολόγητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 433

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.