*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1542010 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1232 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:18:31 πμ »
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι και ας γίνουμε κακοί...

Που αλλού στο ελληνικό Δημόσιο ο παλιός πέρα του να παίρνει περισσότερα χρήματα (χωρίς ποτέ να αξιολογηθεί, οκ αυτό ισχύει σε όλο το δημόσιο) καθηλώνοντας τους νέους για χρόνια σε εξευτελιστικούς μισθούς, εργάζεται λιγότερες ώρες (και να πω ότι τις υπόλοιπες κάθεται στο σχολείο οκ, έλα όμως που έχει φροντίσει να έχει δώσει τα κενά στους άλλους και την κοπανάει, τουλάχιστον στα περισσότερα σχολεία που έχω υπηρετήσει αυτός ήταν ο κανόνας και μην τον αναλύσω περισσότερο γιατί κάποιοι φεύγουν στις 11 και τι κάνουν μετά) και συμπεριφέρεται λες και είμαστε στρατός που ο παλιός έχει ασυλία; Υπάρχει λοιπόν καμία Νόμοθεσία στο ευρύτερο Δημόσιο εκτός των κατά τα άλλα πανταχόθεν βαλόμενων εκπαιδευτικών ή αναφέρεται πουθενά στο Σύνταγμα ότι ο παλιός έχει ασυλία ή τέτοια προνόμια ή αυτά αποτελούν "προνόμια" του κλάδου;

ο παλιός καθηλώνει τον νέο? τι λες συνάδελφε? είπαμε να γίνει κακός αλλά εσύ το παράκανες και αδικείς τον εαυτό σου.
Παντού σε όλο το δημόσιο ο παλιός παίρνει περισσότερα χρήματα από τον νέο. Αν δεν σου αρέσει, λυπάμαι αλλά έτσι ήταν πάντα στο δημόσιο.
Επίσης στις περισσότερες χώρες ο εκπαιδευτικός με την πάροδο του χρόνου έχει μείωση ωραρίου.

Όσο αφορά την προσωπική σου εμπειρία λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να την έχω για κανόνα. Έχω συναδέλφους νέους που φεύγουν και έχω παλιούς που μένουν μετά το μάθημα τους και το ανάποδο. Ποτέ μου όμως σε αντίθεση με εσένα δεν έβγαλα συμπέρασμα που να δημιουργεί κάστες (παλιών, νέων) πάντα τους βλέπω ως ξεχωριστές προσωπικότητες, ίσως έτσι είναι ο χαρακτήρας μου να μην θέλω να βάζω ετικέτες όπως δεν θέλω να μου βάζουν.

Τα 12 χρόνια μπήκαν τυχαία;
Αν λοιπόν κάποιος φύγει τώρα στα 11 ή στα 8 ή στα 5 καταλαβαίνεις τι σημαίνει να γυρίσει του χρόνου όπως λες το όριο στα 3;
Οτι αυτός δεν πρόκειται να φύγει από εκεί ούτε σε 10 χρόνια. Οχι φυσικά ότι άμα παραμείνει στα 12 και έχει φύγει θα ξαναγυρίσει αλλά λέμε τώρα.

όχι το όριο δεν μπήκε τυχαία, μπήκε για να μην υπάρχουν ακραίες καταστάσεις π.χ. με περιπτώσεις εκπαιδευτικών με 20 χρόνια που μπορεί η συγκυρία να τους έβγαλε χωρίς ώρες. Το ότι μπήκε στο 12 μπήκε γιατί κάπου έπρεπε να μπει, εγώ προτείνω να μειωθεί. Εσύ λες όχι να μείνει το ίδιο γιατί αν μειωθεί την επόμενη χρονιά τότε είναι αδικία για κάποιον που έφυγε με το προηγούμενο και ότι δεν θα φύγει. Συγνώμη αλλά έχουμε άλλο τρόπο αντίληψης της πραγματικότητας και εξήγησης της. Αν κάποιος φύγει υποχρεωτική μετάθεση κάπου μπορεί να πάρει εθελοντική μετάθεση αργότερα, δεν αποκλείεται πουθενά. Οπότε δεν έχει σχέση η μείωση του ορίου.

Οταν λοιπόν κάποιοι αναφέρονται απαξιωτικά όπως υποστηρίζεις για τον κλάδο σε ένα φόρουμ υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που έχουν φερθεί χρόνια απαξιωτικά για τον κλάδο σε όλη την κοινωνία. Τουλάχιστον εγώ κοιτάω τον γονιό στα μάτια και όχι στην τσέπη (φυσικά αυτό δεν γίνεται μόνο από παλιούς αλλά απλά υπάρχουν ορισμένοι παλιοί που είναι χρόνια ακούνητοι και σε μεγάλα αστικά κέντρα και έχουν κάνει τα κουμάντα τους)...

συγνώμη αλλά είπες θα γίνεις κακός, εγώ θα έλεγα ότι ήσουν απαξιωτικός σε ένα μεγάλο μέρος των συναδέλφων σου. Δικαίωμα σου να το κάνεις και κρίνεσαι γιαυτό. Εγώ δεν μπορώ να τσουβαλοποιήσω έτσι τους συναδέλφους μου, οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να το δεις ψυχραιμότερα

ΥΓ. Τα παραπάνω δεν αποτελούν προσωπική επίθεση προς εσένα (ούτε και προς κάποιους παλιούς αλλά και νέους που τιμάνε τον κλάδο και δεν δρουν πάντα υπογείως)  απλώς ζήτησες εξηγήσεις και σου απάντησα γιατί μιλάω έτσι για τον κατά τα αλλα αγγελικά πλασμένο κλάδο (τόσο αγγελικά μάλιστα που κάθε Σεπτέμβρη όταν βγαίνει το πρόγραμμα βγαίνουν και μαχαίρια)... Αν λοιπόν θέλει να περάσει νομοσχέδιο ο εξοχος Υπουργός γιατί δεν κάνει και ένα πόθεν έσχες για τους εκπαιδευτικούς και να καλύψει την προηγούμενη 20ετία...τι μόνο οι γιατροί και οι υπόλοιποι παίρνουν φακελάκια; Ελπίζω λοιπόν να καταλαβαίνεις γιατί μιλάω έτσι, γιατί είμαι με 1,5 πόδι απέξω από τις τάξεις και γιατί νιώθω ότι δεν έχω αξιοπρέπεια.

Καλο β΄ραδυ λοιπόν αλλά όταν λέμε ότι πάντα ευνοούνται κάποιοι άλλοι στο Δημόσιο ας δούμε και τα στραβά μας πρώτα ως κλάδος.

δεν είπα ότι ήμαστε αγγελικά πλασμένος, κανείς δεν είναι. Αλλά το να πάμε στην άλλη άκρη έχει μεγάλη απόσταση την οποία μπόρεσες και διάνυσες ως άλλος Μπόλτον.  Ειδικά στο τέλος που έβαλες και το πόθεν έσχες νομίζω ότι η κυβέρνηση βασίζετε σε ανθρώπους σαν και εσένα για να κάνει την δουλειά της.
Όχι λοιπόν δεν καταλαβαίνω γιατί μιλάς έτσι, ακόμα και αν με πατούσαν κάτω δεν θα έβγαζα την χολή μου στους συναδέλφους μου. Τότε θα έχανα εγώ την αξιοπρέπεια μου και όχι για αυτά που κάνει το υπουργείο. 
Καλό βράδυ και συγνώμη για την ένταση της γραφής μου αλλά στεναχωριέμαι όταν διαβάζω συνάδελφο που έχει τόσο μένος για τους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1233 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:18:51 πμ »
Οι μετακινήσεις σχεδιάζονται να γίνουν από τα αστικά κέντρα προς τα έξω.
Όταν σε ένα σχολείο υπάρχει 1 ή άντε 2 που πρόκειται να μετακινηθούν, φαντάζεσαι να ιδρώσουν οι υπόλοιποι 25;Ενώ αν το μέτρο τους έπιανε όλους, θα υπήρχε ένα ενδιαφέρον, μια κινητικότητα, κάτι. Τώρα πάλι με το δε βαριέσαι ένας λιγότερος θα αντιμετωπιστεί το ζήτημα.
Φέτος απ΄το σχολείο μας έφυγε μια γιατί έφτασε Οκτώβριος και δεν είχε ωράριο. Πήγε "εθελοντικά" μετά από "συζητήσεις" με τους προισταμένους σε νησί. Ξέρεις τι έγινε; Στενοχωρήθηκε η κυρία που έχει το κυλικείο, γιατί έμεινε ένας λιγότερος πελάτης στο σχολείο.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1234 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:23:48 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:43:13 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1235 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:24:44 πμ »
μπορεί κάποιος αν κατάλαβε να με ενημερώσει αν μπορούμε όσοι έχουμε υποχρεωτική συνυπηρέτηση με σύζυγο λόγω επαγγέλματος να κάνουμε αίτηση μετάθεσης;πραγματικά με καίει. ευχαριστώ.ας μου απαντήσει κάποιος!!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 12:38:33 πμ από almali »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1236 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:30:10 πμ »
kinegiros, θα μου επιτρέψεις να θέσω μια παράμετρο. Αν το συγκεκριμένο μέτρο είχε καθολική εφαρμογή, θα υπήρχαν ελπίδες για αντιδράσεις από μεγάλο μέρος του κλάδου. Τώρα, οι αντιδράσεις αναμένεται να είναι μηδαμινές ή χλιαρές, αφού το ποσοστό των εκπαιδευτικών που κινδυνεύουν από ένα τέτοιο ενδεχόμενο έχει περιοριστεί δραστικά.

Το φαντάστηκα ότι θα γραφόταν και αυτό το επιχείρημα. Συναδέλφισα υποθέτω ότι έχουμε ζήσει τις ίδιες καταστάσεις το τελευταίο διάστημα, πραγματικά έστω και χωρίς όριο πιστεύεις ότι ο κλάδος θα αντιδρούσε? και αν ακόμα αντιδρούσε πιστεύεις ότι θα γινόταν κάτι το διαφορετικό από τις προηγούμενες αντιδράσεις μας που δεν οδήγησαν πουθενά? μπορεί και ναι μπορεί και όχι. Εγώ όμως προτιμώ το κάλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι, είμαι αυτής της φιλοσοφίας, δεν μπορώ να πάρω την ευθύνη να χαντακώσω κάποιους που μπορεί να σωθούν της διαδικασίας για να βελτιώσω κάποιες πιθανότητες σε μια πιθανή και αμφίβολη αντίδραση.

Μετακινήσεις θα κάνουν όσες θέλουν, απλά κάποιοι θα την πληρώσουν ακριβά και κάποιοι άλλοι δε θα πάρουν χαμπάρι. Και όταν το πεδίο εφαρμογής του νόμου θα έχει περιοριστεί λόγω συνθηκών (πολύ λίγοι σε μερικά χρόνια θα έχουν λιγότερα από 12 χρόνια υπηρεσίας), τι τους εμποδίζει να μετατρέψουν τη 12ετία σε 15ετία ή 20ετία;

αμφισβητώ αυτό το "όσες θέλουν", σίγουρα θα γίνουν, αλλά δεν πρόκειται να πετύχουν στο 100% την κάλυψη των κενών. Κυρίως γιατί θέλω να πιστεύω ότι σε κάθε πυσδε/πυσπε θα υπάρχει μια προσπάθεια να καλυφθούν οι συνάδελφοι οπότε με αλχημείες που θα γίνουν και μέσα στα σχολεία και έξω θα είναι ελάχιστοι αυτοί που θα επηρεαστούν (ελπίζω).

Το άλλο που λες με την αύξηση δεν αποκλείεται, γιαυτό λέω ότι η ΟΛΜΕ πρέπει να πιέσει στην μείωση του ορίου.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1237 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:34:18 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:41:27 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1238 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:44:49 πμ »
κανένας δεν κατάλαβε;;;;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1239 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:52:31 πμ »
Ναι, στην ουσία φωτογραφίζει τους Διάθεση ΠΥΣΔΕ και γίνεται μια παρερμηνεία με τους οργανικά υπεράριθμους τους οποίους εδώ δεν περιλαμβάνει. Φυσικά υπάρχει και το θέμα με τη διαφορετική αντιμετώπιση υπεραριθμιών από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και τις οριστικές τοποθετήσεις σε 0-10 ώρες. Βέβαια η οργανική υπεραριθμία είναι μια κατάσταση που αλλάζει χρόνο με το χρόνο οπότε τους αφήνει αυτούς για backup σε πρώτη φάση. Ας μη δώσω ιδέες για περαιτέρω, τι θα μπορούσαν να κάνουν
το θέμα είναι να δούμε πως θα ορίζεται από φέτος η οργανικότητα (λέγεται ότι το 12ωρο α ανάθεσης σε σχολείο δε θα ισχύσει) για ρυθμίσεις οργανικών υπεραριθμιών,βελτιώσεις, οριστικές τοποθετήσεις, αυτό θα κρίνει τα πάντα μεταξύ αυτών και τον αριθμό των οργανικά υπεράριθμων (αρχικά) αλλά και τον αριθμό των ολικά υπεράριθμων. Κατά τα άλλα μια ιδέα είναι και η οργανική σε σχολείο τι να την κάνεις αν έχεις 0 ώρες? Και δεν είναι μόνο θέμα διαφορετικής αντιμετώπισης από τα ΠΥΣΔΕ, την τελευταία 3ετία δόθηκαν από όλα τα ΠΥΣΔΕ οργανικές με βάση άλλα ωρολόγια προγράμματα και προϋποθέσεις από αυτές που τελικά ίσχυσαν, ενδεικτικά αναφέρω τον τραγέλαφο των πρότζεκτ στα λύκεια (συνδιδασκαλίες) και την αύξηση του ωραρίου, που κατάπιαν πολύ κόσμο "οριστικά τοποθετημένο".
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1240 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:55:21 πμ »
το θέμα είναι να δούμε πως θα ορίζεται από φέτος η οργανικότητα (λέγεται ότι το 12ωρο α ανάθεσης σε σχολείο δε θα ισχύσει) για ρυθμίσεις οργανικών υπεραριθμιών,βελτιώσεις, οριστικές τοποθετήσεις, αυτό θα κρίνει τα πάντα μεταξύ αυτών και τον αριθμό των οργανικά υπεράριθμων (αρχικά) αλλά και τον αριθμό των ολικά υπεράριθμων. Κατά τα άλλα μια ιδέα είναι και η οργανική σε σχολείο τι να την κάνεις αν έχεις 0 ώρες? Και δεν είναι μόνο θέμα διαφορετικής αντιμετώπισης από τα ΠΥΣΔΕ, την τελευταία 3ετία δόθηκαν από όλα τα ΠΥΣΔΕ οργανικές με βάση άλλα ωρολόγια προγράμματα και προϋποθέσεις από αυτές που τελικά ίσχυσαν, ενδεικτικά αναφέρω τον τραγέλαφο των πρότζεκτ στα λύκεια (συνδιδασκαλίες) και την αύξηση του ωραρίου, που κατάπιαν πολύ κόσμο "οριστικά τοποθετημένο".
Αν δεν ισχύσει το 12ωρο α' ανάθεσης τότε μιλάμε για αρκετό κόσμο που ενδέχεται να μπει στη λίστα των υποχρεωτικών.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1241 στις: Μάρτιος 03, 2014, 12:57:31 πμ »
Διορθώνω δικό μου λάθος. Δ/νση ισχύει άμα δεν υπάρχει Α,Β,Γ και Δ. Διότι άμα υπάρχουν εννοείται ότι η περιοχή μετάθεσης είναι άλλη η Α, άλλη η Β, άλλη η γ και άλλη η Δ.


Όσο για το 2ο που αναφέρεις δεν ξέρω αν αναφέρεται ξεκάθαρα μόνο σε αυτούς που είναι στην διάθεση ΠΥΣΔΕ. Περιμένουμε ερμηνευτική εγκύκλιο. Μπορεί να αναφέρεται μόνο σε αυτούς μπορεί και όχι.
κατά τη γνώμη μου δεν αναφέρεται μόνο σε αυτούς, οργανικά υπεράριθμος χωρίς ώρες είναι το ίδιο με διαθεσίτη χωρίς ώρες, απλά μέχρι τώρα ο οργανικά υπεράριθμος προηγείται στη διεκδίκηση νέας οριστικής τοποθέτησης.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1242 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:00:20 πμ »
Επειδή σε διαβάζω χρόνια και σε εκτιμώ, θα πάρω το θάρρος να σου το πω λιγάκι επιθετικά.
1. Όχι ο άνω των 12 δε θα πει τι καλή κυβέρνηση έχουμε, αλλά σίγουρα η κυβέρνηση τον χαιδεύει. Δε θα το πουν οι 10 στους 10, θα το πουν οι 5, οι 4, οι 3. Εδώ είμαστε και ξέρουμε.
Από τους κάτω των 12 λογικά δε θα το πει κανένας (άντε να πούμε 1 στους 20).
Άρα η κυβέρνηση διαχωρίζει. Δε φταίει λοιπόν ο συνάδελφος που τον χαιδεύει η κυβέρνηση.
Αλλά οι 1-2 στους 10 άνω 12ετίας θα γίνουν 3-4-5. Θέλουμε δε θέλουμε.
Τώρα αν εσένα σε πειράζει να μιλάω έτσι για συναδέλφους, ε, δεν το λέω και χωρίς να έχω υπόψη μου και τα αποτελέσματα των ΕΛΜΕ ανά την Ελλάδα βλέποντας ποιες ΕΛΜΕ βγάζουν ακόμα εκπροσώπους μνημονιακών κομμάτων.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και να είσαι όσο επιθετικός θέλεις δεν το θεωρώ κακό.
Συνάδελφε έχουμε μια συγκεκριμένη πραγματικότητα, μας έκοψαν τον μισθό, μας αύξησαν το ωράριο, μας "απειλούν" μας "στοχοποιούν" μας τρώνε εφάπαξ που πληρώνουμε, αυξάνουν τα όρια συνταξιοδότησης, πληρώνουμε περισσότερα στους γιατρούς κλπ κλπ πιστεύεις πραγματικά ότι κάποιος που έχει φάει όλα αυτά και είναι εναντίον αυτή της πολιτικής θα αλλάξει γνώμη από το χάδι που περιγράφεις? Ε όχι αυτός που θα ψηφίσει τον υπουργό μας θα τον ψηφίσει έτσι και αλλιώς.
Επίσης στις περισσότερες ΕΛΜΕ βγήκαν αριστερές παρατάξεις (κάνω λάθος?) Αλώστε αριστερό είναι και το προεδρείο της ΟΛΜΕ.

 
2.Όσον αφορά τη δική μου την καμπούρα. Πιθανότατα τίποτα και στην πράξη τίποτα (αναλογιζόμενος τα δεδομένα του ΠΥΣΔΕ μου). Όμως μου θυμίζεις έντονα το μότο που ακούγεται για ομάδες που σφάζονται στο ποδόσφαιρο από διαιτησίες, ότι φταίνε οι ίδιες, ότι και ο διαιτητής να μην ήταν μπλα μπλα μπλα...

Χαχαχα ακριβώς, το θεωρώ ανόητο να ξέρεις ότι ο διαιτητής είναι πιασμένος και εσύ να προκαλείς να φας την μεγαλύτερη καμπάνα που μπορείς να σου δώσει. Από την στιγμή που παίζεις το παιχνίδι τότε πρέπει να παίξεις έξυπνα και όχι να πας για θυσία. Δες το παιχνίδι Αιγάλεω ΑΕΚ που ξέραμε ότι θα υπήρχε πρόβλημα και υπήρχαν ΑΕΚτζίδες που έκαναν έκτροπα. Βοήθησαν αυτοί την ομάδα τους? όχι απλά έπεσαν στην παγίδα του αντίπαλου.
Δυστηχώς αυτοί φτιάχνουν το παιχνίδι συνάδελφε, αν έχεις την δυναμη να του αλλάξεις και να βάλεις άλλους που θα είναι κοντά στα συμφέροντα σου τότε καλός. Αν δεν μπορείς να τους αλλάξεις τότε έχεις 2 επιλογές ή να παραιτηθείς ή να παίξεις το παιχνίδι. Αν παίξεις το παιχνίδι θέλει στρατηγική και όχι "παλικαριές". Θυμήθηκα το ΑΕΚ Ολυμπιακός πολλά χρόνια πριν που ο διαιτητής τα έδινε όλα στον Ολυμπιακό και οι παίχτες της ΑΕΚ έκατσαν στο έδαφος.
 
Είναι μια διαδικασία εκ του πονηρού. Και δεν είναι το θέμα ΠΟΣΟΙ θα γλιτώσουν. Και 1 να αδικηθεί από την όλα διαδικασία ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ. Είναι απαράδεκτο κατ εμέ να κοιτάμε να προλάβουμε να γλιτώσουμε όσους περισσότερους γίνεται. Αναλώνουμε σε λάθος κατεύθυνση τους πόρους (δυνάμεις) μας

Διαφωνώ ότι είναι εκ του πονηρού. Είναι πολιτική. Για την ακρίβεια είναι στάνταρ πολιτική μιας οποιασδήποτε ιδιωτικής εταιρείας που θέλει να είναι βιώσιμη οικονομικά. Έχει πλεόνασμα προσωπικού κάπου έχει δύο επιλογές ή το αξιοποιεί σε θέσεις με έλλειμμα ή το απολύει. Αυτή είναι η ελεύθερη οικονομία και αυτοί που κυβερνούν έχουν αυτή την φιλοσοφία. Αυτό λοιπόν δεν είναι πονηρό είναι ξεκάθαρο. Το να το λέμε πονηρό είναι δαιμονοποίηση του αντιπάλου και αυτό οδηγεί σε λάθος αντίληψη της κατάστασης με αποτέλεσμα να μην έχουμε την σωστή στρατηγική και σωστούς στόχους.
Προσωπικά και εφόσον πιστεύω ότι δεν θα καταφέρουμε να ακυρώσουμε το ΠΔ, θέλω να γλιτώσουν οι περισσότεροι της διαδικασίας. Μακάρι να πίστευα ότι υπάρχει σοβαρή αντίδραση από εμάς με στρατηγική και σοβαρές αντιπροτάσεις στο υπουργείο αλλά μόνο επαναστατικά λάβαρα βλέπω και από ουσία μηδέν.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1243 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:26:55 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 06:41:40 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1244 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:31:50 πμ »
Διαχωρίζεται. Δες το άρθρο 1, πεδίο εφαρμογής. Μιλάει για τους στη διάθεση υπεράριθμους (όχι τους οργανικά, μάλιστα μιλάει για προσωρινή τοποθέτηση)Εγώ το είπα και έχεις ένα δίκιο στο ότι δε θα εμπλακούν οι οργανικά υπεράριθμοι. Αν όμως πάρει και αυτούς η μπάλα, τότε μπορεί να συμβεί.
Έχω την άποψη ότι εμπλέκονται και οι οργανικά υπεράριθμοι και εξηγώ το σκεπτικό μου:
Στο άρθρο 1 του ΠΔ 28ορίζεται ότι: ''Οι διατάξεις του εν λόγω Προεδρικού Διατάγματος εφαρμόζονται για τη μετάθεση των εκπαιδευτικών της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που πλεονάζουν εξολοκλήρου στην περιοχή μετάθεσης που υπηρετούν. Ως πλεονάζοντες χαρακτηρίζονται οι εκπαιδευτικοί μετά την εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 12 του άρθρου 15, 7 και 12 του άρθρου 14 του ΠΔ 50/96και των δύο πρώτων εδαφίων της παρ. 14 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985.''
Το άρθρο 14 του ΠΔ 50/96 αναφέρεται στην κρίση και τη ρύθμιση οργανικών υπεραριθμιών:
Άρθρο 14 παρ.7του ΠΔ 50: «Οι εκπαιδευτικοί που εξακολουθούν να είναι υπεράριθμοι μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις παραμένουν στο σχολείο όπου κρίθηκαν ως υπεράριθμοι και διατίθενται σε άλλες σχολικές μονάδες για τη συμπλήρωση του ωραρίου τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 14 του Ν. 1556/1985. Για το σκοπό αυτό ανακοινώνονται από τις αρμόδιες διευθύνσεις τα σχολεία στα οποία υπάρχουν ανάγκες και καλούνται οι εκπαιδευτικοί με αίτησή τους, να δηλώσουν κατά σειρά προτίμησης όλα τα παραπάνω σχολεία. Η διάθεση αυτών γίνεται με τη σειρά προτίμησης και το σύνολο των μονάδων μετάθεσής τους».


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 01:36:34 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #1245 στις: Μάρτιος 03, 2014, 01:40:04 πμ »
ΚΑΙ λειτουργικού κενού. Γι αυτό σε πρώτη φάση τους βγάζει στην απ έξω. Όταν καθαρίσει τους ΠΥΣΔΕ, θα πιάσει και αυτούς.
Αντλώ επιπλέον αυτή την προσωρινή σιγουριά για τους υπεράριθμους, γιατί την ίδια αντιμετώπιση είχαν και στις 5 στημένες ερωτήσεις που διέρρευσαν 2 μέρες πριν λήξει η προθεσμία των υποχρεωτικών μετατάξεων. Και εκεί είπαν ότι δεν είναι υποχρεωμένοι οι οργανικά υπεράριθμοι να κάνουν (λες και δεν έκαναν και με οργανική θα μου πείτε, αλλά τονίζω την αντιμετώπιση τους).
Πρωτο γεύμα Διαθεσοπυσδίτες.
Δεύτερο γεύμα οργανικα υπεράριθμοι με ΜΕΔΕΝ ώρες.
Τρίτο γεύμα οργανικά υπεράριθμοι κάθε είδους για να πάρουμε ωρομίσθιους στις ώρες τους
για την ιστορία απλά να πω ότι οι λειτουργικά υπεράριθμοι και οι οργανικά υπεράριθμοι που δεν ρύθμισαν την οργανική υπεραριθμία τους το καλοκαίρι και παραμένουν λειτουργικά υπεράριθμοι και το Σεπτέμβρη προηγούνται στα λειτουργικά κενά, αυτά τα 2 σύνολα δεν είναι πάντα ίσα γιατί μεταξύ άλλων είναι (ήταν μέχρι τώρα τουλάχιστον) διαφορετικά τα κριτήρια του χαρακτηρισμού τους, τα υπόλοιπα περί απολύσεων και πρόσληψης ωρομισθίων τα εξηγήσαμε και χτες, ας μην επαναλαμβανόμαστε:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.msg773564#msg773564
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2014, 01:44:49 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160101
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 564
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.