*

Αποστολέας Θέμα: καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 8065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 09:59:57 μμ »
Και, δε μου αρκεί να μου λένε οι μαθητές ότι με ξεχωρίζουν και ότι με εμπιστεύονται. Δε μου φτάνει, όχι! Την ώρα που σε αυτή την ισοπέδωση που ζούμε μερικοί βαστάμε όσο μπορούμε για να μη γκρεμιστεί αυτό που λέγεται δημόσιο σχολείο (βάζω μέσα και τους γονείς και τα παιδιά) δεν πρέπει κάποιοι να ανοίγουν την κερκόπορτα. Δεν πρέπει, όχι! Πρέπει με αυτούς που λένε ότι εμπιστεύονται να κινηθούν μαζί και να διεκδικήσουν και όχι να τους βάζουν απέναντι. Κατάλαβες την ένστασή μου, σε όλα αυτά, λοιπόν;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:49 »

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:09:01 μμ »
απλα την απαιτηση την εχω σαν κατι πιο αγριο στο μυαλο μου.εκει ειναι η διαφορα μας.για μενα αυτη τη στιγμη ετσι οπως ειναι τα πραγματα πρεπει απλα να σταματησουν τα παντα .νομιζω η κατασταση ειναι πολυ σοβαρη.και οσοι μαθητες κανουν καταληψη , αν ηταν συνειδητοποιημενοι θα απειχαν (γιατι καταληψη δεν γινεται) και απο τα φροντιστηρια τους.
πριν 2 χρονια θυμασαι τι ειχε γινει με τη δολοφονια του παιδιου?οταν πηγα εγω σχολειο ειχαμε τον Αρσενη.κρινεις οτι αδικα καναμε καταληψεις?το συστημα που ειχαμε προηγαγε τη γνωση?μια μουφα και μιση συγγνωμη κιολας. οταν εχει καποιος δικιο δεν ειναι ωραιο οι ιδιοι οι καθηγητες του να προσπαθουν το μαυρο να το κανουν ασπρο.και να ξερεις οτι αν αυτη τη στιγμη τα σημοσια σχολεια ολα τελουσαν υπο καταληψη, τα πανεπιστημια ολα τελουσαν υπο καταληψη και γενικα να ολοι αυτοι που θιγονταν εβγαιναν στους δρομους να διεκδικησουν οτι τους παιρνει η κυβερνηση μπορει να χαναμε αλλα τουλαχιστον θα ειχαμε κανει το καλυτερο μας.τωρα που καθομαστε ετσι ηρεμα ειμαστε χαμενοι ετσι κι αλλιως μικροι μεγαλοι.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:17:11 μμ »
Δεν είπα να κάτσουμε ήρεμοι, σε καμία περίπτωση. Είπα να μην κλείσουμε το σχολείο. Όσο και αν δεν το πιστεύουν κάποιοι, εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι η επανάσταση ξεκινάει από το μυαλό και αυτό που μας κάνει να επαναστατούμε είναι η γνώση. Για μένα η παιδεία επιτυγχάνεται και αλλιώς, όχι μόνο από την τάξη. Θα ήθελα μια εβδομάδα που θα είναι κλειστό να έχουμε οργανώσει πολιτιστικές εκδηλώσεις, να ανοίξουμε το σχολείο στην κοινωνία και να τους ενημερώσουμε για τα προβλήματά μας. Για σκέψου, αν έβαζαν και ένα συμβολικό εισιτήριο, ας πούμε 1 ευρώ και να φτιάχναμε κάτι στο σχολείο δείχνοντας ότι αυτό το χώρο τον θέλουμε καλύτερο και όχι κλειστό. Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι τα ίδια πράγματα λέμε, απλώς από διαφορετική σκοπιά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:26:41 μμ »
Eπίσης, επειδή ρώτησες, ήμουν και εγώ από αυτούς που κατέβαιναν στους δρόμους για το νόμο του Αρσένη, ως φοιτήτρια. Συνεπώς, δε θεωρούσα ούτε θεωρώ ότι είχαμε άδικο. Απλώς, είδα και κάποιους "επαναστατημένους" συμφοιτητές μου να έχουν γίνει επίκουροι αυτή τη στιμγή και, έκτοτε, έπαψα να πιστεύω σε παραμύθια. Λες, επίσης, ότι δεν πρέπει να ωραιοποιούμε την κατάσταση στους μαθητές. Αν εννοείς ότι πρέπει να τους στερήσω τη δυνατότητα να κάνουν μάθημα σε καλύτερες συνθήκες, επειδή π.χ. δεν έχω τα μέσα, διαφωνώ. Πρέπει να κόψω το λαιμό μου σε αυτό το απάνθρωπο σύστημα να τους δώσω κάτι, έστω και αν αυτό το κάτι πρέπει να το δημιουργήσω ως μάγος από το τίποτα. Αν εννοείς ότι πρέπει να τους λέμε την πραγματικότητα όπως είναι, είμαι η πρώτη που το κάνω. Η πρώτη κουβέντα που τους είπα όταν μπήκα στην τάξη είναι να ξεχάσουν τα ωραία λόγια του υπουργείο, τύπου "πρώτα απ' όλα ο μαθητής" και "΄πρώτα απ' όλα η παιδειά" και να συνειδητοποιήσουν ότι είμαστε μόνοι μας, εγκαταλειμμένοι από τους πάντες και έχουν μόνο εμένα και εγώ αυτούς, γι αυτό ή κάνουμε την υπέρβαση και γκρεμίζουμε τους τοίχους το σχολείου και πάμε τη σκέψη μας παραπέρα ή θα πέσουν οι τοίχοι να μας πλακώσουν.


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:49 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3377
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:27:12 μμ »
Lk, αφού στο θέμα έχουν εμπλακεί οι διευθυντές οι οποίοι ενδιαφέρονται άμεσα όχι για τους μαθητές αλλά για τον αντίκτυπο στην τοπική κοινωνία, εσένα δυστυχώς δεν θα σε ακούσει κανείς. Μήπως το θέμα σχετίζεται με την ανάδειξη του εκεί δημάρχου;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:33:22 μμ »
Lk, αφού στο θέμα έχουν εμπλακεί οι διευθυντές οι οποίοι ενδιαφέρονται άμεσα όχι για τους μαθητές αλλά για τον αντίκτυπο στην τοπική κοινωνία, εσένα δυστυχώς δεν θα σε ακούσει κανείς. Μήπως το θέμα σχετίζεται με την ανάδειξη του εκεί δημάρχου;
Ακριβώς! Το ξέρω ότι κανένας δε θα με ακούσει, γι αυτό τα λέω μπροστά σ' ένα πληκτρολόγιο, μπας και βρω την άκρη και εγώ σε αυτή τη σαπίλα που ζούμε για το πώς να πορευτώ. Τι πρέπει να κάνει, άραγε, κάποιος;
-Να προσαρμοστεί; Μου είναι αδύνατον:
-Να τρελαθεί; Μάλλον, δε θα τους κάνω τη χάρη!
-Να σιωπήσει; Μάλλον, θα επιλέξω το τρίτο!

Θα σιωπήσω, δυστυχώς, όπως και τόσοι άλλοι  :(

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3377
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 18, 2010, 10:51:37 μμ »
Καθημερινά οι συνάδερφοι βλέπουμε τους διευθυντές να ενδιαφέρονται περισσότερο για την εικόνα τους προς τους γονείς και την τοπική κοινωνία παρά για τα ίδια τα παιδιά. Έτσι τα παιδιά θα πρέπει να τα παραχαϊδεύουμε για να μην δυσαρεστήσουμε τους γονείς τους! Εμείς οι καθηγητές που δεν έχουμε σκοπό να μείνουμε για πάντα σε αυτές τις περιοχές είναι φυσικό να δυσανασχετούμε με την κατάσταση αυτή. Τελικά χαμένοι της υπόθεσης είναι τα ίδια τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος tania24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 12:06:21 πμ »
Lk, αφού στο θέμα έχουν εμπλακεί οι διευθυντές οι οποίοι ενδιαφέρονται άμεσα όχι για τους μαθητές αλλά για τον αντίκτυπο στην τοπική κοινωνία, εσένα δυστυχώς δεν θα σε ακούσει κανείς. Μήπως το θέμα σχετίζεται με την ανάδειξη του εκεί δημάρχου;
Ακριβώς! Το ξέρω ότι κανένας δε θα με ακούσει, γι αυτό τα λέω μπροστά σ' ένα πληκτρολόγιο, μπας και βρω την άκρη και εγώ σε αυτή τη σαπίλα που ζούμε για το πώς να πορευτώ. Τι πρέπει να κάνει, άραγε, κάποιος;
-Να προσαρμοστεί; Μου είναι αδύνατον:
-Να τρελαθεί; Μάλλον, δε θα τους κάνω τη χάρη!
-Να σιωπήσει; Μάλλον, θα επιλέξω το τρίτο!

Θα σιωπήσω, δυστυχώς, όπως και τόσοι άλλοι  :(
νομιζω οτι θα πρεπει να οργανωθεις με συναδελφους που εκτιμας εσυ η  ιδια και τα παιδια (οχι με διευθυντες συνδικαλιτσες κλπ κλπ) και να μην σιωπησεις..να το παλεψεις.και η ιδεα σου για ενημερωση του κοσμου για τα προβληματα με φυλλαδια κλπ κλπ ειναι παρα πολυ καλη.ευαισθητοποιεις και ενημερωνεις και τους γυρω για το χαλι.παρα πολυ ωραια ιδεα.να οργανωνομαστε μονοι μας χωρις κανεναν απο πανω.
δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται.πρωτοβουλια!

φιλικα!

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 01:36:52 μμ »
http://www.trikalanews.gr/article/18466/


Με τσεκούρι ο Διευθυντής του 2ου Γενικού Λυκείου Τρικάλων
Δημοσιεύτηκε: Τρίτη 19 Οκτωβρίου 2010, 19:15 από Trikala News



Για άλλη μια φορά γίναμε μάρτυρες των νέων «παιδαγωγικών μεθόδων» που υλοποιεί το Υπουργείο Παιδείας. Με όργανά της τους Διευθυντές των Σχολείων και ασφαλίτες, η «σιδερένια μπότα» της «φράου» Διαμαντοπούλου επιβάλει την «τάξη» στο χώρο της παιδείας.

Οποιαδήποτε διαφορετική φωνή, οποιαδήποτε σχολική διεκδίκηση των μαθητών, αντιμετωπίζετε με επέμβαση της αστυνομίας και τελευταία με …τσεκούρια. Η απαράδεκτη ενέργεια του Διευθυντή του 2ου Γενικού Λυκείου να θέσει σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα των μαθητών, επιτιθέμενος στο σχολείο με τσεκούρι, προκαλεί φρίκη και αποτροπιασμό. Τι είναι αυτό όμως που όπλισε το χέρι του Διευθυντή; Ποίος ο πολιτικός στόχος του Υπουργείου;

Είναι φανερό ότι στο χώρο των σχολείων υπάρχει αναβρασμός, όχι μόνο στα Τρίκαλα αλλά πανελλαδικά. Η κυβέρνηση έρχεται να υλοποιήσει τα πιο αντιλαϊκά μέτρα στο χώρο της παιδείας, μέσω του μνημονίου και όχι μόνο. Θέλουν να καταστείλουν εν τη γενέσει τους, οποιοδήποτε φωνή αντίστασης από την πλευρά του μαθητικού κινήματος.  Με τίποτε δε θέλουν ένα νέο Δεκέμβρη στο χώρο της παιδείας. Και μάλιστα σε μια εποχή πλήρης απαξίωσης της πολιτικής του μνημονίου, με τίποτε δε θέλουν η νεολαία να αποτελέσει τον καταλύτη ενός νεολαιίστικου και λαϊκού κινήματος που θα στείλει όλους αυτούς ,κυβέρνηση – Ε.Ε. – Δ.Ν.Τ. στα σπίτια τους.

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α. ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 02:18:40 μμ »
στυνόμευση της σχολικής ζωής καταγγέλλουν καθηγητές
Η Αστυνομία ασκεί τηλεφωνικούς ελέγχους για να διαπιστώσει ποια σχολεία βρίσκονται υπό κατάληψη και εκβιάζει διευθυντές σχολείων προκειμένου να καταδώσουν τους μαθητές που συμμετέχουν σε καταλήψεις, καταγγέλλει η Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης Δ. Αττικής.
 
Σε ανακοίνωσή της, η Γενική Συνέλευση χαρακτηρίζει "απαράδεκτη" την παρέμβαση της αστυνομίας και τις “επανειλημμένες” δικαστικές διώξεις μαθητών που έλαβαν μέρος σε παλαιότερες καταλήψεις.

“Αντί το κράτος και η κυβέρνηση να αστυνομεύουν τους μαθητές μας, είναι καλύτερο να φροντίσουν για τη λύση των προβλημάτων της Εκπαίδευσης”, αναφέρεται στην ανακοίνωση των καθηγητών.

Η Ένωση Λειτουργών επισημαίνει επίσης ότι είναι δικαίωμα των μαθητών να διαμαρτύρονται για τη σημερινή “απαράδεκτη κατάσταση του δημόσιου σχολείου, για την έλλειψη κονδυλίων για τις λειτουργικές ανάγκες των σχολείων, για την έλλειψη υποδομών και καθηγητών, για τα τμήματα των 27 και 28 μαθητών, για τον εξετασιοκεντρικό χαρακτήρα του λυκείου”.

Τέλος, ζητά από την αστυνομία και τις αρχές της Εκπαίδευσης την παύση των παρεμβάσεων, “διαφορετικά θα είναι και οι ίδιοι υπόλογοι απέναντι στο μαθητικό και εκπαιδευτικό κίνημα”.
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=217615

Να τους χαιρομαστε βρε... :P
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159989
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.