*

Αποστολέας Θέμα: Υλη για ΠΕ04???  (Αναγνώστηκε 40902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος beria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:17:37 μμ »
Αγαπη, ειμαι φυσικος και στην πεαε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:47 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:22:56 μμ »
Αγαπη, ειμαι φυσικος και στην πεαε.

Δε βλέπω να μας υπερασπίζεσαι και πολύ όμως.....................


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος beria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:25:47 μμ »
Συναδελφε geochem συμφωνω και επ'αυξανω. Επιμενω να λεω πως το προβλημα δεν ειναι στα τρια μαθηματα που εχουμε δευτερη αναθεση, ουτε στο διαβασμα και την προετοιμασια που απιατουν ολα τα μαθηματα για να τα διδαξουμε. Το προβλημα βρισκεται οτι καθε δυο χρονια η ζωη μας μπαινει στο ψυγειο. Εξεταζομαστε στις γνωσεις του πτυχιου και αυτο επι της ουσιας ακυρωνει και την αξιοπρεπεια μας και το πτυχιο μας. Σημειωνω οτι το πτυχιο μας το απενειμε το ελληνικο κρατος και το ιδιο ακυρωνει τον εαυτο του με το διαγωνισμο.
Στην ενοτητα η δυναμη, στον αγωνα η νικη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2008, 02:32:10 μμ από beria »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:30:02 μμ »
Vsk.............δεν υπάρχουν μόνο δυσπρόσιτα στη Ελλάδα.

Σύμφωνοι, δεν υπάρχουν μόνο δυσπρόσιτα στην Ελλάδα, αλλά σε αυτά τι θα κάνουμε; Και δεν είναι και λίγα τα άτιμα: http://adioristos.wordpress.com/2007/11/17/disprosita/ (200 μέτρησα).
Θα είναι καλύτερο άραγε εκεί να πάρουν 4 ωρομίσθιους και να μην υπάρχει καθόλου οργανική θέση για ΠΕ04; Να το εξετάσουμε: τα παιδιά θεωρητικά θα είναι σε καλύτερη μοίρα, το υπουργείο θα "τρίβει τα χέρια του" γιατί θα δίνει τα μισά και λιγότερα χρήματα απ' ό,τι αν διόριζε δύο μόνιμους ή αναπληρωτές, αλλά μακροπρόθεσμα οι θέσεις των ΠΕ04 θα μειωθούν. Και θα φωνάζουμε μετά για αύξηση των διορισμών. Αμ, δεν γίνεται έτσι, και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...
Εκτός κι αν εννοείς ότι θα πρέπει να υπάρχει ειδικό καθεστώς για τα δυσπρόσιτα και εκεί να είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, δηλαδή να μην γίνεται διδασκαλία ανά ειδικότητα. Αλλά έτσι θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:38:47 »

Αποσυνδεδεμένος beria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:31:43 μμ »
Συναδελφε gogo98, πρεπει να φυγω. Θα σου απαντησω αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:38:32 μμ »
Vsk.............δεν υπάρχουν μόνο δυσπρόσιτα στη Ελλάδα.

Σύμφωνοι, δεν υπάρχουν μόνο δυσπρόσιτα στην Ελλάδα, αλλά σε αυτά τι θα κάνουμε; Και δεν είναι και λίγα τα άτιμα: http://adioristos.wordpress.com/2007/11/17/disprosita/ (200 μέτρησα).
Θα είναι καλύτερο άραγε εκεί να πάρουν 4 ωρομίσθιους και να μην υπάρχει καθόλου οργανική θέση για ΠΕ04; Να το εξετάσουμε: τα παιδιά θεωρητικά θα είναι σε καλύτερη μοίρα, το υπουργείο θα "τρίβει τα χέρια του" γιατί θα δίνει τα μισά και λιγότερα χρήματα απ' ό,τι αν διόριζε δύο μόνιμους ή αναπληρωτές, αλλά μακροπρόθεσμα οι θέσεις των ΠΕ04 θα μειωθούν. Και θα φωνάζουμε μετά για αύξηση των διορισμών. Αμ, δεν γίνεται έτσι, και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο...
Εκτός κι αν εννοείς ότι θα πρέπει να υπάρχει ειδικό καθεστώς για τα δυσπρόσιτα και εκεί να είναι πιο χαλαρά τα πράγματα, δηλαδή να μην γίνεται διδασκαλία ανά ειδικότητα. Αλλά έτσι θα υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά.


Ναι μου ακούγεται ενδιαφέρουσα ιδέα να υπάρχει μια ρύθμιση για τα δυσπρόσιτα.
Έτσι και αλλιώς τα δυσπρόσιτα έχουν και σε άλλους τομείς διαφορετική αντιμετώπιση.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 05, 2008, 02:43:50 μμ »
κατα τη γνωμη μου η τοποθετηση της πεαε ηταν αμυντικη και απο αυτη την αποψη σωστη.
η αποψη μου ομως ειναι να κατσουμε επιτελους να δουμε με σεβασμο στο μαθητη τα αναλυτικα προγραμματα σπουδων, να δουμε τις αναγκες της ελληνικης κοινωνιας για σημερα, αυριο και ακομη παραπερα και να απαντησουμε στο ερωτημα "τι ειδους πολιτες θελουμε" για να δουμε και τι ειδους παιδεια θα τους προσφερουμε.
λυσεις υπαρχουν για τη συμπληρωση των 21 ωρων για ολες τις ειδικοτητες και πανω στο αντικειμενο τους. π.χ.
η χρηση του εργαστηριου, του φυσικου μας χωρου δλδ.
στοχευμενη πολιτικη και διαθεση για συνεργασια χρειαζεται.
ελπιζω καποτε να τα καταφερουμε

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 05, 2008, 05:28:12 μμ »
Κάθησα και  διάβασα 2-3 σελίδες από το διαλογός σας. Καλά τι άλλο θα γράψετε ωρέ γιαούρηδες; Το καλό των μαθητών, οι μεταθέσεις των συναδέλφων, το κοινό καλό,τι πολίτες θα παράγουμε, ειλικρινά τα πιστεύετε όλα αυτά; Μεταξύ μας δουλευόμαστε; Αφού όλοι να μπούμε στο δημόσιο  να αράξουμε και να μας πληρώνει το κράτος θέλουμε. Εκτός αν κάποιοι την έχουν δεί οι σωτήρες της ελληνικής παιδείας. Επίσης όλοι γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε με το όνειρο να διδάξουμε. Όλοι βάλαμε πρώτες επιλογές στα μηχανογραφικά μας καθηγητικές σχολές κτλ. Προσωπικά ας διοριστώ και ας κάνω βόλτες σε όλο το νομό για να συμπληρώσω το μαγικό αριθμό 21. Όποιος δεν το προτιμάει αυτό αλλά εξακολουθεί να θέλει να διδάξει υπάρχει και αυτή η κακιά και μισητή παραπαιδεία. Όσο για τη διάσπαση του κλάδου ε πως να το κάνουμε άλλοι είναι φυσικοί άλλοι χημικοί άλλοι βιολόγοι κτλ αν θέλουμε να έχουμε ενιαίο κλάδο ας τον έχουμε γενικά και όχι μόνο στην εκπαίδευση να δημιουργηθεί φυσικοχημειοβιολογικογεολογική σχολή και να έχουμε όλοι τα ίδια εργασιακά δικαιώματα σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Και παρακαλώ ας μη μας δείνουν τα φώτα τους οι φιλόλογοι.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 05, 2008, 05:52:22 μμ »
Στατιστικά υπάρχουν κάποιοι ιδεαλιστές, είναι αναμενόμενο, προσωπικά δεν είμαι τέτοιος (όσο αφορά την "εκπαίδευση", καθόσον έχω πλήρη εικόνα του μεγέθους της παρωδίας που συντελείται εκεί), όμως είναι σεβαστές και οι ιδεαλιστικές απόψεις και ας εκφράζονται ελεύθερα.

Οι πιο ρεαλιστές μπορούν να προσφέρουν ενδιαφέροντα (ή και χιουμοριστικό) αντίλογο και ο καθένας να πάρει την πλευρά που του ταιριάζει.

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 05, 2008, 06:02:44 μμ »
Εξεταζομαστε στις γνωσεις του πτυχιου και αυτο επι της ουσιας ακυρωνει και την αξιοπρεπεια μας και το πτυχιο μας. Σημειωνω οτι το πτυχιο μας το απενειμε το ελληνικο κρατος και το ιδιο ακυρωνει τον εαυτο του με το διαγωνισμο.


Υποθέτω ότι το παραπάνω οφείλεται στο ότι το Ελληνικό Κράτος γνωρίζει ότι το πτυχίο μας το απένειμε το Ελληνικό Κράτος, και άρα το αναγνωρίζει όπως του αξίζει.

Εκτός αυτής της εξήγησης, προφανώς χρειάζεται να υπάρχει ένας ρυθμιστής ροής με ανακατανεμητικά στοιχεία που ταυτόχρονα να κρατάει απασχολημένους τους ενδιαφερόμενους για πολλά χρόνια, έ αυτό σκέφτηκαν, αυτό έκαναν. Μάλλον χρειάστηκαν και αρκετά χρόνια σκέψης για να επινοήσουν ένα τόσο αποτελεσματικό σύστημα (όσο αφορά την επίτευξη των σχεδιαστικών στόχων του).

Οι μικροαλλαγές που γίνονται κάθε δυο χρόνια, εξασφαλίζουν τη διατήρηση του εσωτερικού ρυθμού στο σήριαλ, για να μην βαριόμαστε κιόλας. Όλα στην υπηρεσία του πελάτη που λέμε...
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 05, 2008, 07:40:11 μμ »
ισως κατι δεν εχω καταλαβει καλα. ποτε διασπαστηκε ο κλαδος; εχει αλλαξει το πε04;;;
το να διδασκει ο καθενας μαθηματα του τιτλου σπουδων του σαφεστατα και ειναι το ζητουμενο. ομως στο σημερινο σχολειο ειναι ουτοπια. εξαλλου δεν ειμαστε ο μονος κλαδος που υφισταται τετοια κακοποιηση.
λυση, επιμενω, μπορει να βρεθει αν επαναπροσδιορισουμε την εκπαιδευτικη πολιτικη μας.

Αποσυνδεδεμένος Panais

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • E=mc^2
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 05, 2008, 08:50:48 μμ »
Είναι προφανές ποιοι ζητάνε την ενοποίηση.
Ποιοι έχουν θιγεί από το διαχωρισμό?

ΑΣΕΠ 2006
Φυσικοί 285 (4.400)
Χημικοί 160 (3.300)
Βιολόγοι 85 (1.000)
Γεωλόγοι 40 (800)

Φανταστείται όλους αυτούς σούμα και χωρίς να σχολιάσω το επίπεδο δυσκολίας κάθε μιας ειδικότητας. ;)

Ακόμα αναρωτιέσται ποιοι υποκινούν τέτοιες ιστορίες;;;;

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:02:34 μμ »
1.Εξηγήσαμε πάρα πολλές φορές τι σημαίνει διάσπαση.2. Την ύλη την εκδίδει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και αυτό την "έφερε" σε όλους μας. Μπορείς να αντιληφθείς τι πιστεύουν, αν ρίξεις μια ματιά στην ύλη των φιλολόγων, των υποψηφίων ξένων φιλολογιών, των θεατρολόγων κ.ο.κ. Δε θα ήταν δυνατό να βάζουν "λογική" ύλη, διότι διαφορετικά πώς θα δικαιολογούσε το ΥΠΕΠΘ ελάχιστους διορισμούς και χιλιάδες επιτυχόντες. Επίσης, εφόσον πασάρουν ότι ο αποτυχών είναι και κακός εκπαιδευτικός, δε θα ευνοούσαν μια κατάσταση που θα μπορούσε να φέρει πολλούς επιτυχόντες.
όσο για το αν θα αλλάξει η άποψη της ΠΕΑΕ σε ενημερώνω ξανά ότι είναι βάσει των αποφάσεων που έχει πάρει μαζικά και αμεσοδημοκρατικά. Έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς, όχι, όμως, να μιλάς με τέτοιο ύφος. Βλέπουμε διαφορετικά την κατάσταση και την επίλυσή της, αυτό δε σημαίνει ότι απαραίτητα έχεις δίκιο. Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοί σου στο σύλλογο που το στήριξαν και συνεχίζουν να το στηρίζουν.
Τέλος, τι σημαίνει αν η ΠΕΑΕ ενδιαφέρεται για εμάς. Τι είναι η ΠΕΑΕ, κάτι υπερφυσικό και έξω από εμάς; Δεν είμαστε επαγγελματίες συνδικαλιστές, ούτε το κάνουμε γιατί δεν έχουμε με τι να ασχοληθούμε. Η ζωή του αδιόριστου είναι ιδιαίτερα άσχημη, για να μπορεί να αράζει και να γίνει χομπίστας. Οι προσπάθειες όλες γίνονται για να μπορούμε επιτέλους να διοριζόμαστε και να δουλεύουμε στο δημόσιο σχολείο με αξιοπρεπείς όρους. Επίσης, η ΠΕΑΕ είναι τα μέλη της, ούτε ταμπέλα ούτε κανένα συνδιαχειριστικό όργανο.
Panais, δε χρειάζεται να βλέπεις συνομωσίες. Μπορεί κόσμος από όλους τους πτυχιούχους να βλέπει τα συμφέροντά του ενιαία και κοινά. Εσύ έχεις άλλη οπτική, δεν υποκινούνται οι υπόλοιποι

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υλη για ΠΕ04???
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 05, 2008, 09:10:03 μμ »
Όταν θα έρθω στις συνελεύσεις σας θα σου πω πως βγαίνουν οι αποφάσεις.
Προ το παρόν...................απλως διαβάζω τα μηνύματα μίας φιλολόγου σε θέμα που καίει φυσικούς.....................


Δε νομίζω ότι ο Panais είναι ο μόνος που κάνει,όχι αδικαιολόγητα,αυτές τις σκέψεις...........


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161352
  • Σύνολο θεμάτων: 19230
  • Σε σύνδεση σήμερα: 464
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.