*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 929052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5096 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 09:45:28 πμ »
Μπα, μην το λες, σε κάποιες περιπτώσεις άλλων υπαλλήλων του δημοσίου είναι αρκετά τα χρήματα από τα οικογενειακά επιδόματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:36:17 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5097 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:00:55 μμ »
perastikos_kav, σε ευχαριστούμε πολύ.
Λοιπόν, μόλις επικοινώνησα με τη δική μου ΔΔΕ και η κυρία μού είπε ότι θα πληρωθούμε αύριο  8) και ότι δε μας έχουν κατατάξει, οπότε η πληρωμή μας θα γίνει στο ΣΤ.  :(

Γιώτα 4, για πάρε και εσυ ένα τηλ, μήπως εσένα σου πουν κάτι πιο ευχάριστο.

...στο  ΣΤ ;;; ...δλδ , αφαιρουμενων των βαρβατων κρατησεων του νεοδιοριστου, τι θα απομεινει , ω ιχθυ;;;;
( οχι, δε θα πω εγω ΤΙ ακριβως θα απομεινει...)

ΥΓ1.  υφερπει σημερα εδω η φημη για καταργηση του επιδοματος παραμεθοριου..........
ΥΓ2. ξανασκεψου το αυτο με το δωρο του πατρος...... 8) 8) 8)

Και σκάει λοιπόν η γιορτή και τα γενέθλια του πατρός και μαζί ο 1ος ΜΟΥ ΜΙΣΘΟΣ ΩΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ. ο 1ος μισθός από αυτό για το οποίο παλεύαμε τόσα χρόνια, με ΑΣΕΠ, με χιλιόμετρα, με ενοχές για τη διάλυση της οικογένειας με με με...
Και είναι, φίλε μου, 741,77  :o ::) :-X κι αυτό λόγω του επιδόματος παραμεθορίου! Αυτά, σχεδόν, τα χρήματα τα έβγαζα ως φοιτήτρια το 1994 που δίδασκα χορό μαζί με το χαρτζιλίκι που έπαιρνα από το σπίτι. Και έφτασα μετά από 18 χρόνια, σχεδόν 40 χρονών μουλάρα, έχοντας περάσει όλα τα παραπάνω να παίρνω τα ίδια και, αναλογικά, φυσικά λιγότερα. >:(
Έπαθα τέτοιο σοκ, που παρακάλεσα τους ανθρώπους να μου στείλουν τη μισθοδοσία με μέιλ, για να μπορέσω να το χωνέψω και είχα καθίσει κανένα 10λεπτο στον Η/Υ, το κοίταζα και μονολογούσα! Ξεφτίλα, απογοήτευση και εσχάτη προδοσία!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5098 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:20:56 μμ »
εγω γιατι ακομη δεν εχω παρει ουτε ευρώ ...... και μου λενε οτι θα πληρωθώ 580.......; ποσο ειναι το επίδομα παραμεθορίου;

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5099 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:27:39 μμ »
578, 29 σε μένα ήταν προφανώς ο Σεπτέμβριος. Το επίδομα είναι 100 ευρώ μικτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:36:17 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5100 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:53:15 μμ »
 Μιας και μιλάμε για μηνιαίους μισθούς, αξίζει να αναφερθούμε και σε αυτό:http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/11/blog-post_4029.html

 Κι αυτός που μας τη φόρεσε καπέλο διδάσκει στο Χάρβαρντ...
 Θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει όταν θα μας έχουν μείνει μόνο οι αλυσίδες μας, προορισμός προς τον οποίο οδεύουμε με ευθύγραμμη επιταχυνόμενη κίνηση!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5101 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 10:57:16 μμ »
Ήδη φοράμε αλυσίδες αλλά κάποιοι τις βλέπουν ως βραχιόλια... ::) >:( :P :(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5102 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:06:14 μμ »
Ήδη φοράμε αλυσίδες αλλά κάποιοι τις βλέπουν ως βραχιόλια... ::) >:( :P :(
Ναι αλλά αρκετοί από μας έχουμε ακόμα να φάμε, να κοιμηθούμε κάτω από ένα κεραμίδι, να πιούμε έναν καφέ, να πάρουμε μπισκότα από το σούπερ μάρκετ...Όταν το 90% θα τα χάσει και αυτά, τότε θα έχουν μείνει μόνο οι αλυσίδες.Μέχρι τότε δυστυχώς "για ψωμοτύρι και για καφέ το δε βαριέσαι και ωχ αδελφέ" που λέει και ο ποιητής...(πχ δεν απεργώ γιατί δε βγαίνω.Δε βαριέσαι με τις μονοήμερες κλπ Κι όταν ψηφιστούν τα νέα μέτρα πώς στην ευχή θα βγαίνεις βρε  συνάδελφε;)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5103 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:10:32 μμ »
Το κακό είναι ότι πρέπει να φτάσουμε στον πάτο για να αντιδράσουμε... Τότε θα είναι αργά, φοβάμαι... :( :'(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5104 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 05:17:13 μμ »

«Να μη βγει κανένα σκουλήκι έξω»

Του Κωνσταντίνου Zούλα

«Αλήτεεες! Μην τολμήσετε να βγείτε έξω. Αλήτες, ε, αλήτες!» Όσοι βρεθήκαμε την Τετάρτη στο Κοινοβούλιο για να καλύψουμε την ψηφοφορία, γίναμε μάρτυρες απίστευτων σκηνών που δύσκολα περιγράφονται. Την ξανθιά κυρία που ούρλιαζε έξω ακριβώς από την κεντρική είσοδο της ολομέλειας σιγοντάριζαν δεκάδες συνάδελφοί της –επίσης εκτός εαυτού– που σε έκαναν να τρομάζεις με τη γηπεδική οργή τους, εντός του υποτιθέμενου ναού της Δημοκρατίας. «Γιώργοοο, εσύ πήγαινε να φράξεις την άλλη πόρτα. Μήτσο, εσύ από εδώ μαζί μου», φώναζε ένας άλλος. «Για να μη βγει κανένα σκουλήκι έξω», συμφωνούσε μια άλλη παραδίπλα, και το πλήθος όλο και μεγάλωνε κυκλώνοντας την αίθουσα.

Τα σκουλήκια, όπως ήταν αναμενόμενο, τρόμαξαν διότι οι εξεγερμένοι υπάλληλοι θύμιζαν ποντικούς που εμφανίστηκαν ξαφνικά κατά δεκάδες από τις συνήθως κλειστές «φωλιές» των γραφείων τους, όταν φοβήθηκαν ότι κινδυνεύει το «τυρί» τους. Και όταν ξεμύτισαν οι πρώτοι βουλευτές από την αίθουσα, οι δημοσιογράφοι πια τα χάσαμε εντελώς. Δεν ήταν μόνον ότι υπάλληλοι απειλούσαν να τους προπηλακίσουν. Το σοκαριστικό ήταν ο τρόπος με τον οποίο τούς απευθύνονταν. Ο κ. Χρυσοχοΐδης έγινε ξαφνικά ο «άσε μας, ρε Μιχαλάκη», ο κ. Καμμένος «Πανούλη, να τα πεις αλλού αυτά, ρε», ο κ. Κουβέλης «να δούμε το κομματάκι σου τι θα κάνει», ενώ ο συνάδελφος Δημ. Τάκης έφαγε και μερικές ψιλές όταν αποτόλμησε να σηκώσει το τηλέφωνό του για να απαθανατίσει το πρωτοφανές μπάχαλο.

Λίγο αργότερα, ένας μεσήλικος, που μάλλον ήταν κάποιος εκπρόσωπός τους, έκανε νεύμα σε όσο περισσότερους μπορούσε και τους είπε χαμηλόφωνα: «Δεν θέλω πανηγυρισμούς, αλλά πήγαμε στον Βαγγέλη (εννοούσε τον κ. Μεϊμαράκη) και αυτό που θα πει σε λίγο ο Στουρνάρας θα μας επιτρέψει να γυρίσουμε στα γραφεία μας».

Το πώς διορίστηκαν οι εκατοντάδες αυτοί υπάλληλοι στη Βουλή και τα σκανδαλώδη προνόμια που εξακολουθούν να απολαμβάνουν θα τα έχετε ήδη πληροφορηθεί – αρκεί να δει κανείς το υπερσύγχρονο νηπιαγωγείο εντός του Κοινοβουλίου στο οποίο φοιτούν δωρεάν τα παιδιά τους. Γι’ αυτό και όσοι βρεθήκαμε την Τετάρτη στη Βουλή νιώσαμε σαν να ζούμε με έναν τρομακτικό συμβολισμό τον λόγο που η χώρα βρίσκεται στη σημερινή κατάντια της. Ηταν –πώς να το πω– σαν οι βουλευτές να βρήκαν ξαφνικά τον δάσκαλό τους από αυτούς που κατεξοχήν καλοβόλεψαν στο ίδιο τους τον «οίκο». Δηλαδή τους συγγενείς τους, τους κουμπάρους τους και τους κοντοχωριανούς τους. Γι’ αυτό και αναρωτηθήκαμε μήπως, τελικά, όσοι κατάντησαν έτσι αυτή τη χώρα είναι νομοτελειακά αδύνατον και να την αλλάξουν...

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_11/11/2012_469535
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5105 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 06:34:01 μμ »
Μιας και μιλάμε για μηνιαίους μισθούς, αξίζει να αναφερθούμε και σε αυτό:http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/11/blog-post_4029.html

 Κι αυτός που μας τη φόρεσε καπέλο διδάσκει στο Χάρβαρντ...
 Θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει όταν θα μας έχουν μείνει μόνο οι αλυσίδες μας, προορισμός προς τον οποίο οδεύουμε με ευθύγραμμη επιταχυνόμενη κίνηση!!!

Για σκέψου και το εξής. Έστω, λοιπόν, ότι είσαι γονιός και έχεις την οικονομική δυνατότητα να σκάσεις τα 100.000 ή δεν ξέρω πόσα είναι το χρόνο, για να γίνει το καμάρι σου ... Χαρβαρνταίος. Διανοείσαι ότι θα σκας τα 100.000, για να του κάνει μάθημα ο Γιωργάκης; ::)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5106 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 12:30:32 μμ »
Μιας και μιλάμε για μηνιαίους μισθούς, αξίζει να αναφερθούμε και σε αυτό:http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/11/blog-post_4029.html

 Κι αυτός που μας τη φόρεσε καπέλο διδάσκει στο Χάρβαρντ...
 Θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει όταν θα μας έχουν μείνει μόνο οι αλυσίδες μας, προορισμός προς τον οποίο οδεύουμε με ευθύγραμμη επιταχυνόμενη κίνηση!!!

Για σκέψου και το εξής. Έστω, λοιπόν, ότι είσαι γονιός και έχεις την οικονομική δυνατότητα να σκάσεις τα 100.000 ή δεν ξέρω πόσα είναι το χρόνο, για να γίνει το καμάρι σου ... Χαρβαρνταίος. Διανοείσαι ότι θα σκας τα 100.000, για να του κάνει μάθημα ο Γιωργάκης; ::)
το θέτεις πολύ σωστα...
αλλά εκεί δεν ξέρουν ποιος είναι... 8)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5107 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 12:48:52 μμ »
Για σκέψου και το εξής. Έστω, λοιπόν, ότι είσαι γονιός και έχεις την οικονομική δυνατότητα να σκάσεις τα 100.000 ή δεν ξέρω πόσα είναι το χρόνο, για να γίνει το καμάρι σου ... Χαρβαρνταίος. Διανοείσαι ότι θα σκας τα 100.000, για να του κάνει μάθημα ο Γιωργάκης; ::)
το θέτεις πολύ σωστα...
αλλά εκεί δεν ξέρουν ποιος είναι... 8)

Ναι, γιατί στο βιογραφικό του γράφει "πρωθυπουργός", δε γράφει όμως τι έχει κάνει ως πρωθυπουργός.  ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5108 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 01:50:55 μμ »

«Να μη βγει κανένα σκουλήκι έξω»

Του Κωνσταντίνου Zούλα


Μην είσαι και τόσο σίγουρος ότι όλες αυτές οι γλαφυρές διηγήσεις ευσταθούν και μάλιστα όταν προέρχονται από πολύ συγκεκριμένους δημοσιογράφους.
Δες για παράδειγμα μια άλλη παρουσίαση του ίδιου γεγονότος.
http://www.enimerosi24.gr/81531/%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%88%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/





Για σκέψου και το εξής. Έστω, λοιπόν, ότι είσαι γονιός και έχεις την οικονομική δυνατότητα να σκάσεις τα 100.000 ή δεν ξέρω πόσα είναι το χρόνο, για να γίνει το καμάρι σου ... Χαρβαρνταίος. Διανοείσαι ότι θα σκας τα 100.000, για να του κάνει μάθημα ο Γιωργάκης; ::)

Καλά τώρα και εσείς μην τρελαίνεστε. Δεν έγινε καθηγητής στο Χάρβαρντ. Διαλέξεις έδωσε σε μια σχολή του.
http://www.inews.gr/152/o-karagkiozis-fournaris-kai-o-gap-kathigitis-tou-Harvard-ki-olas.htm

Και όπως και να το δεις, από μόνος του αποτελεί αυτό που λέμε "case study". ;)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #5109 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 02:32:35 μμ »
Μιας και μιλάμε για μηνιαίους μισθούς, αξίζει να αναφερθούμε και σε αυτό:http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/11/blog-post_4029.html

 Κι αυτός που μας τη φόρεσε καπέλο διδάσκει στο Χάρβαρντ...
 Θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα αλλάξει όταν θα μας έχουν μείνει μόνο οι αλυσίδες μας, προορισμός προς τον οποίο οδεύουμε με ευθύγραμμη επιταχυνόμενη κίνηση!!!

Για σκέψου και το εξής. Έστω, λοιπόν, ότι είσαι γονιός και έχεις την οικονομική δυνατότητα να σκάσεις τα 100.000 ή δεν ξέρω πόσα είναι το χρόνο, για να γίνει το καμάρι σου ... Χαρβαρνταίος. Διανοείσαι ότι θα σκας τα 100.000, για να του κάνει μάθημα ο Γιωργάκης; ::)

Και ποιοι πηγαίνουν στο Χάρβαρντ; Οι γόνοι της "αφρόκρεμας" του διεθνούς χρηματοπιστωτικού συστήματος, τα παιδιά των πολιτικών, των μεγαλοεπιχειρηματιών, των βιομηχάνων και των ισχυρών του πλανήτη.
Θεωρώ απόλυτα λογικό να βάλουν με διαλέξεις τον ΓΑΠ να τους μάθει πως να χειριστούν τους λαούς που θα διαφεντεύουν μεθαύριο, με τον τρόπο που θα εξασφαλίσει τα συμφέροντα του "υψηλού" κύκλου τους. Αποτελεί ζωντανό παράδειγμα, διαφήμιση για το πως μπορείς να οδηγήσεις ένα κράτος εκεί που θέλεις χωρίς να πάθεις ούτε γρατζουνιά ( άντε να χάσεις την πρωθυπουργική καρέκλα, αλλά από καρέκλες .... υπάρχουν και διεθνούς κύρους καρέκλες). Όταν φροντίζεις ένα σύστημα σε φροντίζει και εκείνο, ώστε να υπάρξουν και άλλοι "πρόθυμοι" μεθαύριο να εκτελέσουν οδηγίες και λαούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160763
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.