*

Αποστολέας Θέμα: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 119987 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spooky

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • EI 'AANIIGOO 'AHOOT'E
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 09, 2006, 12:57:09 μμ »
Το ακαδημαϊκό έτος 2006-2007 ΠΡΕΠΕΙ να διοριστούν 871 ΠΕ19-ΠΕ20

ΠΕ19 = 209 (40%) + 314 (ΑΣΕΠ) = 523
ΠΕ20 = 139 (40%) + 209 (ΑΣΕΠ) = 348

Μέχρι τώρα διορίστηκαν 385 ΠΕ19 και 172 ΠΕ20 επομένως απομένουν 138 ΠΕ19 και 176 ΠΕ20
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων Τ.Ε. - Καθηγητής ΠΕ20
Electronic Computer Systems Engineer (E.C.S.E) - Teacher PE20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:53:57 »

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 09, 2006, 02:39:36 μμ »

>
> Οσον αφορά στους συμπληρωματικούς διορισμούς ο ειδικός γραμματέας Κώστας Ράμμας βεβαίωσε ότι θα γίνουν σύντομα και τις θέσεις > των κενών του ΑΣΕΠ θα τις καταλάβουν, σύμφωνα με το νόμο, επιλαχόντες, εφόσον υπάρχουν, σε όλες τις κατηγορίες. Υπολογίζεται
> ότι οι διορισμοί αυτής της κατηγορίας εκπαιδευτικών (επιλαχόντες του ΑΣΕΠ) θα πραγματοποιηθούν το δεύτερο δεκαπενθήμερο του
> Αυγούστου αφού εκδοθεί η ανακοίνωση που θα τους καλεί να κάνουν αίτηση.
>

Αυτή η ανακοίνωση του κ. Ράμμα με μπέρδεψε... Οι επιλαχόντες πού αναφέρονται; Στον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών ή στον Πίνακα ΑΣΕΠ; Πώς γίνεται να υπάρχουν επιλαχόντες ΑΣΕΠ αφού πάνω από τη βάση (>=60) έγραψαν 513 άτομα από 629. Επιλαχόντες θα είχαμε αν υπήρχαν περισσότερα από 629 άτομα που έπιασαν τη βάση. Εξάλλου πιστεύω πως πέρυσι τον Αύγουστο που ανακοινώθηκαν οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, θα έπρεπε να καταρτιστεί μαζί με τον πίνακα επιτυχόντων ΑΣΕΠ και αντίστοιχος πίνακας επιλαχόντων ΑΣΕΠ. Κάτι τέτοιο δεν έγινε. Άρα, οι επιλαχόντες αναφέρονται μάλλον στον Ενιαίο Πίνακα, έτσι δεν είναι;
IDSG

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 09, 2006, 02:51:34 μμ »
Απαντώ στην ερώτησή μου...


Στο alfavita.gr βρήκα το εξής απόσπασμα αναφοριά με τους επιλαχόντες ΑΣΕΠ:

*"Αν απομείνουν κενές θέσεις, αυτές θα καλυφθούν από ισάριθμους εκπαιδευτικούς που έλαβαν τη βαθμολογική βάση στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και με τη σειρά κατάταξής τους και, ελλείψει υποψηφίων της περίπτωσης αυτής θα καλυφθούν από υποψηφίους του ενιαίου πίνακα αναπληρωτών. Στην περίπτωση αυτή οι ενδιαφερόμενοι θα κληθούν να υποβάλουν αίτηση διορισμού με νέα εγκύκλιο» .

Είναι πασιφανές ότι εφόσον δεν υπάρχουν άλλα άτομα που έπιασαν τη βαθμολογική βάση στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ, οι επιλαχόντες θα καλυφθούν ΜΟΝΟ από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών.

Εφόσον θα πάρουν ακόμα 140 άτομα από τον κλάδο ΠΕ19, τα 3.5 μόρια θα φτάνουν και θα περισσέουν για διορισμό...
IDSG

Αποσυνδεδεμένος ArchAngel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 09, 2006, 04:15:28 μμ »
Να πω και γω με τη σειρά μου πως πιστεύω ότι οι διορισμοί θα γίνουν με ακρίβεια μέχρι και το τελευταίο άτομο που πληρεί τις προϋποθέσεις . και αυτό γιατί εν μέρει το λέει ο νόμος ότι όσες θέσεις προκυρήχθηκαν με την εγκύκλιο της διετίας πρέπει να καλυφθούν εφόσον υπάρχουν άτομα να τις καλύψουν (είτε επιλαχόντες , είτε από τους πίνακες), και δεύτερο και πιο σημαντικό ο προϋπολογισμός για τις θέσεις αυτές είναι ήδη εγκεκριμένος , που σημαίνει ότι το υπουργείο δεν έχει χασούρα χρημάτων ως επιπλέον έξοδα, αλλά είναι ήδη καλυμμένο από το υπουργείο οικονομικών. Τα χρήματα υπάρχουν (πολύ σημαντικό). Πόσο μάλιστα σε περίοδο εκλογών...
Και όσο για τους υπεράριθμους που τόσο συχνά γίνεται λόγος για τους πληροφορικούς, δε νομίζω πως η ηγεσία του υπουργείου καίγεται και τόσο γι αυτό. Απλά θα βγάλει κάποια κενά (έστω και αν αυτά μπορεί στην πραγματικότητα να μην υπάρχουν) και θα αφήσει τις κατά τόπους Β'θμιες διευθύνσεις να βγάλουν το φίδι από την τρύπα και να βρουν τρόπο να τοποθετήσουν τους υπεράριθμους. Όπως γίνεται πάντα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:53:57 »

Αποσυνδεδεμένος FunLovinCriminal

  • Αποκλεισμένο μέλος λόγω παράβασης των όρων 1, 2, 3, 6 και 8
  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 09, 2006, 06:23:12 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα!

Μεσα στην ψιλοπίκρα και εκεί που σκίζαμε καποιοι το χαρτι της παραίτησης από την εταιρια,
είρθε σημερα ο Μonsieur Κατσικάς και μας εφτιαξε το κέφι συγκρατημενα πάντα!!

Καταρχήν jotis λες εισαι καινουριος στο site αλλα στις 4 σελιδες αυτου του POST τα περισσοτερα μας
τα ειπες εσυ σε ενα μήνυμα!!

Τις ευχαριστίες μου επίσης στον/στην amanou kai spooky, τα μηνυματα των οποίων βοήθησαν επίσης.

Θα ήθελα να παρακαλέσω τους τρεις παραπάνω η όποιον άλλο ΠΕ19 μπορεί να μου στείλει τον πίνακα σε excel
με τους ΠΕ19 μόνο για να δω σε τη θέση βρισκομαι μετα τους διορισμούς!!
Συγνωμη για την τεμπελια μου αλλα ειμαι διακοπες και εχω προσβαση για λίγο μονο στο INTERNET KAFE της Νικητης Χαλκιδικης!!!
Σας ευχαριστω εκ των προτέρων!! το email μου ειναι ilitzi@gmail.com

Εχω 3,45 μόρια. Όσοι εχετε κανει υπολογισμους ειμαι κοντα στους 138 ΠΕ19 που λετε οτι μενουν?

Θα εκτιμουσα ότι πείτε εδω για πληροφορηση όλων να μου το στελνατε στο πιο πανω email οπου δεν θα το χασω με τιποτα!!

Συγνωμη για τη πολυλογια μου

ilitzi@gmail.com

P.S: Κατι που δεν ξερω! Γιατι οτι βγαινει στο site του Κατσικα ειναι συνηθως νομος? Ειλικρινης Αγνοια!

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 09, 2006, 07:38:49 μμ »
138 επιπλέον άτομα για μια θέση στον ήλιο...

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Αφαιρώντας τους διορισμένους εκπαιδευτικούς από τον Ενιαίο Πίνακα, ο νέος Ενιαίος Πίνακας Αναπληρωτών απαρτίζεται από 542 εκπαιδευτικούς με προϋπηρεσία. Μιλάμε πάντα για τους ΠΕ19, έχουμε ήγουν αφαιρέσει τους ΠΕ20.
 
Εχουμε λοιπόν 138 θέσεις για 542 άτομα. Περίπου το 25% αυτών θα διοριστεί.

ΟΜΩΣ, δικαίωμα για αίτηση έχουν οι έχοντες τουλάχιστον 3.2 μόρια. Αυτό σημαίνει ότι μόνο οι 302 από τους 542 έχουν το δικαίωμα να κάνουν αίτηση. Οπότε το 45% των 302 ατόμων έχει το δικαίωμα να διοριστεί.

Αν υποθέσουμε στη χειρότερη περίπτωση ότι κάνουν αίτηση (με αποδοχή των επιλογών "διορισμός σε δυσπρόσιτο" και "διορισμός στις υπόλοιπες περιοχές") και τα 302 αυτά άτομα, τότε ο τελευταίος που θα διοριστεί θα έχει 3.64 μόρια.

Αν όμως αφαιρέσουμε και αυτά τα 45 άτομα που ΔΕΝ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ (ο καθένας για τους δικούς τους λόγους - ποσώς μας ενδιαφέρει) στις αρχές Αυγούστου  - θεωρούμε ότι αυτά τα άτομα ΔΕΝ θα υποβάλλουν αίτηση διορισμού - απομένουν 302-45=256 υποψήφιοι για διορισμό. Αν όλοι οι υπόλοιποι κάνουν αίτηση με αποδοχή "δυσπροσίτου" και "υπολοίπων περιοχών" τότε ο τελευταίος που θα διοριστεί θα έχει 3.57 μόρια.

Προηγουμένως, οι 45 προύχοντες από τους 209 υποψηφίους "έριξαν άκυρο" στο διορισμό. Μιλάμε για ένα ποσοστό περίπου 20%. Γιατί να μην έχουμε και σε αυτούς τους συμπληρωματικούς διορισμούς ένα ανάλογο ποσοστό; Εντάξει, μπορεί να μην είναι 28 (τόσο είναι το 20% των 138 ατόμων) αυτοί που δεν θα θελήσουν να διοριστούν. Πιο όμως αποκλείει και το ενδεχόμενο να είναι περισσότεροι από 28; Αυτό κανείς δεν το ξέρει.

Λογικά όποιος έχει τουλάχιστον 3.5 μόρια είναι "μέσα". Θα δείξει.

Καλό διορισμό και καλή τύχη σε όλους.
IDSG

Αποσυνδεδεμένος amanou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 09, 2006, 08:10:54 μμ »
Γεια σας και πάλι,
θέλοντας να απαντήσω στον προηγούμενο φίλο για το αν μπορεί κάποιος να διοριστέι με 3,49 βλέποντας τον νέο πίνακα διορισμών και με δεδομένο ότι 1) δεν θα διοριστεί κανείς άλλος από ΑΣΕΠ (δεν το γνωρίζω γιατί δεν ξέρω τι παίζεται και με αυτούς που είναι φαντάροι) και 2) θεωρώντας ότι οι πρώτοι 43 του νέου πίνακα ΠΕ 19 οι οποίοι δεν διορίστηκαν στην πρώτη φάση για δικούς τους λόγους αν και θα μπορούσαν, δεν θα κάνουν αίτηση τότε φτάνουμε ο τελευταίος να έχει 3,59 μόρια ίσως όμως και παραπάνω.

Αναφέρομαι στους διορισμούς των ΠΕ 19
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2006, 08:12:48 μμ από amanou »

Αποσυνδεδεμένος moukis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 09, 2006, 08:50:40 μμ »
Ας μη βιαζόμαστε... Καθήστε να βγει η εγκύκλιος.. Τα 3,2 μόρια της προηγούμενης δε σημαίνουν κάτι. Πέρυσι στους συμπληρωματικούς κλήθηκαν ΟΛΟΙ όσοι είχαν προϋπηρεσία γιατί ο πίνακας είναι ενιαίος για ΠΕ19-ΠΕ20, οι οποίοι (ΠΕ20) είναι λιγότεροι, άρα χρειάζονται λιγότερα μόρια. Επίσης το γεγονός ότι κάποιοι δεν έκαναν αίτηση στην προηγούμενη εγκύκλιο δε δημιουργεί κατεστημένο. Όσο για τους ΑΣΕΠίτες που δε διορίστηκαν, επειδή τυχαίνει να ξέρω κάποιες περιπτώσεις, δεν ολοκλήρωσαν το φανταρικό τους.
Δε θέλω να είμαι απαισιόδοξη, απλώς συγκρατημένη. Μέχρι να βγει η εγκύκλιος για τους συμπληρωματικούς και πολύ περισσότερο τα ονόματα των διοριστέων, απλώς περιμένω....

Αποσυνδεδεμένος basilio xal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 09, 2006, 09:45:38 μμ »
Με ενδιαφέρει πολύ αυτό θέμα γιατί σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου είμαι στην 108 θέση στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και οι κενές θέσεις που μένουν για τους πε20 είναι 167.Άρα λογικά είμαι διορισμένος.Οι μόνες μου φοβίες είναι η αναίρεση των τελευταίων 167 θέσεων(καθώς ακούγεται ότι για πολλά χρόνια δεν θα ξαναπάρουν καθηγητές πληροφορικής) και να μην προλάβω να κάνω την συμπληρωματική αίτηση.....................Εκεί που θέλω να αναφερθώ και θερμή παράκληση σε όλους είναι μόλις βγει η συμπληρωματική εγκύκλιος να μπει σαν ΘΕΜΑ στην σελίδα του PDE ώστε να το μάθουμε αμέσως οι ενδιαφερόμενοι..............Ακόμη για τους πε20 το όριο των μορίων θα είναι πολύ κάτω από 3.2...........

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 09, 2006, 09:56:10 μμ »
Να κάνω μια διευκρίνιση.

Στον πίνακα διορισμένων υπάρχουν και τα ονόματα αυτών που δεν έχουν τελειώσει το στρατιωτικό τους. Συγκεκριμένα γνωρίζω 3-4 άτομα από αυτούς. Οσοι είναι επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ και τελειώνουν τη στρατιωτική τους θητεία μέσα στον Αύγουστο 2006 θα διοριστούν κανονικά φέτος. Οσοι είναι επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ και δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν μέχρι τέλος Αυγούστου 2006, αλλά θα τελειώσουν μέχρι τον Αύγουστο 2007 τη θητεία τους θα διοριστούν το Σεπτέμβρη 2007. Συγκεκριμένα έχω ένα φίλο που πέρασε ΑΣΕΠ και τελειώνει τον στρατό τον Φεβρουάριο 2007. Το όνομά του υπάρχει στον πίνακα των διορισμένων και θα διοριστεί το Σεπτέμβριο 2007 (ενημερώθηκε από αρμόδια άτομα της Β' Εκπαίδευσης). Επίσης διορίστηκαν από τον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών όσοι είχαν τα απαραίτητα μόρια και τελειώνουν τη θητεία τους μέσα στον Αύγουστο 2006 (μετά από "αγώνα" και "φασαρία" με το υπουργείο για την διεκδίκηση του διορισμού τους).

Ομως, όσοι ήταν να διοριστούν (βάσει μορίων Ενιαίου Πίνακα Αναπληρωτών) και δεν προλαβαίνουν να τελειώσουν το στρατό μέσα στον Αύγουστο 2006, δεν είναι μέσα στον Πίνακα Διορισμένων.
IDSG

Αποσυνδεδεμένος jotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 09, 2006, 10:03:26 μμ »
>
> Οι μόνες μου φοβίες είναι η αναίρεση των τελευταίων 167 θέσεων (καθώς ακούγεται ότι για πολλά χρόνια
> δεν θα ξαναπάρουν καθηγητές  πληροφορικής)
>

Παιδιά υπάρχει όντως τέτοιο ενδεχόμενο; Π.χ. στον κλάδο ΠΕ19 αναμένεται να πάρουν άλλα 138 άτομα. Υπάρχει περίπτωση να πάρουν π.χ τα 80 και να αφήσουν τις υπόλοιπες θέσεις κενές για συμπληρωματικούς διορισμούς τα επόμενα χρόνια; Αν και πιστεύω ότι τα νούμερα (138 για ΠΕ19) τελικά θα είναι μεγαλύτερα από αυτά γράφουμε εδώ.
IDSG

Αποσυνδεδεμένος basilio xal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 10, 2006, 03:59:11 πμ »
523 πε19

348 πε20
2006-2007

Αυτές οι κενές θέσεις υπάρχουν,αν κάνετε μια απλή αφαίρεση με τα άτομα που διορίστηκαν με την εγκύκλιο των προηγούμενων ημερών τότε θα εμφανιστεί ο πραγματικός αριθμός που θα πάρουν πε19 και πε20 αντίστοιχα με την νέα συμπληρωματική εγκύκλιο και αύριο μάλλον θα γνωρίζω πότε θα βγει.Τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο.........έτσι μου είπε υπεύθυνος διορισμών του ΥΠΕΠΘ...........

Για πε20 είναι 100% 176 άτομα ακόμη..............Για πε19 δεν γνωρίζω.................

Αποσυνδεδεμένος fray

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 10, 2006, 10:34:44 πμ »
Καλημέρα! Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι τα χαρτιά που πρέπει να κάνεις συνήθως για τον συμπληρωματικό διορισμό και αν πρέπει να τα κάνεις στην ίδια διεύθυνση που είχες κάνει για το διορισμό; Βλέπετε θα φύγω για διακοπές και σκέφτικα αν τύχει σε αυτό το χρονικό διάστημα να κάνω εκεί που θα είμαι τα χαρτιά μου.... Όποιος μου πει θα του φέρω και βότσαλα από τη θάλασσα!!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Συμπληρωματικοί Διορισμοί ΠΕ20
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 10, 2006, 10:54:30 πμ »
Τα χαρτιά για συμπληρωματικό διορισμό μπορείς να τα κάνεις σε οποιαδήποτε Δ/νση ή Γραφείο Β/θμιας Εκπαίδευσης. Στην περσινή εγκύκλιο δεν είχε πλαφόν μορίων και καλούσε όλους όσους ήταν στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων...
The poet and the pendulum...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 410
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.