*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1428 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:31:53 μμ »
Να βγουνε ρε παιδια γιατι δε μας βλέπω καλα!!!τι!!!!!! θα πάμε τέλος της άλλης βδομαδας!!Οχι, όχι δεν το δεχόμαστε!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:19 »

Αποσυνδεδεμένος lia27

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1429 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:16:39 μμ »
Το  δεχόμαστε!!!  Το  δεχόμαστε  μια  χαρά!!!  Αφού   δεν  κάνουμε  τίποτα,  δεν  αντιδρούμε  είναι  σαν  να  συναινούμε.
Καλά  να  πάθουμε  λοιπόν!!
“Να θυμάστε να κοιτάτε ψηλά τα άστρα και όχι χαμηλά τα πόδια σας.
 Προσπαθήστε να βγάλετε νόημα με αυτά που βλέπετε και διατηρήστε
τον παιδικό ενθουσιασμό σας γι΄ αυτό που κάνει το σύμπαν να υπάρχει.”

Stephen William Hawking

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1430 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:26:35 μμ »
Συνάδελφοι να ενημερώσουμε το υπουργείο, γιατί μάλλον έχει υποπέσει σε ένα μεγάλο λάθος, λόγω άγνοιας φαντάζομαι.

Τα ειδικά σχολεία, δεν τα λέμε ειδικά επειδή μπορούν να λειτουργούν κάτω από ειδικές συνθήκες, όπως το να μην έχουν εκπαιδευτικούς...
Τα ειδικά σχολεία λέγονται έτσι, γιατί σε αυτά φοιτούν παιδιά με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες. Μάλλον αυτή τη μικρή λεπτομέρεια την ξεχάσαν στο υπουργείο και γι' αυτό ΟΛΑ τα ειδικά σχολεία υπολειτουργούν, εφόσον δεν έχουν έχουν δασκάλους και καθηγητές.
Ένα ακόμη κακό είναι ότι πολλοί από τους εκπαιδευτικούς που "στελεχώνουν" τα σχολεία αυτά, δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ειδίκευση στην ειδική αγωγή, άλλα έχουν τα κατάλληλα προσόντα κατά τ' άλλα να αποσπαστούν εκεί.

Άρε Ελλαδάρα !!! Δε θα στρώσεις γιατί κανείς τελικά δε θέλει να αλλάξει κάτι σε αυτή τη χώρα μπας και χάσει τη βόλεψη του. Πραγματικά το γεγονός ότι σε αυτή τη χώρα κάποια πράγματα προχωράνε έστω και με αργούς ρυθμούς, είναι μία περίτρανη απόδειξη ότι υπάρχει Θεός. Το λέω αυτό γιατί θεσμοί και νόμοι δεν υπάρχουν και όταν υπάρχουν δε τηρούνται.

ΥΓ. Σόρυ για το παραλήρημα, άλλα αυτή θεωρώ πως είναι η εικόνα της παιδείας και του όλου συστήματος γενικά.
 >:(

Μέσα σε λίγες γραμμές εξέφρασες, για μένα, την αιτία που μας οδήγησε στην υπάρχουσα κατάσταση αλλά και το λόγο για τον οποίο δε πρόκειται να αλλάξει σύντομα... Δε θα μπορούσες να πεις τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο...

Το θέμα είναι πότε θα εξαντληθεί η υπομονή μας! Μιλώντας για τον εαυτό μου, ειλικρινά δε μπορώ να βλέπω τα καλύτερά μου χρόνια να φεύγουν μπροστά από έναν υπολογιστή περιμένοντας πότε κάποιοι θα με βάλουν στο παιχνίδι τους. Τώρα είμαι νέα, παραγωγική και θέλω-μπορώ να προσφέρω το 100% μου. Αυτή η κατάσταση με απομυζεί, κυρίως γιατί δε φαίνεται κάπου ένα φως ότι θα αλλάξει..

Η Ελλαδάρα, όπως λες, είναι Ελλαδάρα και με την καλή έννοια, σε πολλά βασικά πράγματα που έχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής και η απόφαση του αν θα μείνεις εδώ και θα παλεύεις ή θα φύγεις και θα παλεύεις κάπου αλλού... είναι μεγάλη!!

Όπως και να έχει, καλές τοποθετήσεις!! Λίγο έμεινε ακόμα!  :)

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1431 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:33:27 μμ »
Μόλις μίλησα με μια πολύ πρόθυμη κ ευγενική κοπέλα στο 3442190.μου είπε ότι αύριο θα βγει σίγουρα η πρωτοβάθμια.για δευτεροβάθμια που ενδιαφέρομαι,με ρώτησε άν είμαι βασική ειδικότητα.της είπα ναι.μου είπε ότι οι βασικές θα βγουν στην αρχή της άλκης βδομάδας δευτέρα με τρίτη κ πιο πολύ πιθανότητα έδινε στην τρίτη για να μη γίνει κανένα λάθος κ στον οριστικό κ στην πρόσληψη. Της είπα ότι τετάρτη έχει απεργία γενική κ μου είπε ότι το έμαθε απο άλλη κοπέλα κ προβληματιζοταν πως θα παρουσιαστούμε κάπου μακριά άν χρειαστεί μέσο μεταφοράς κ απεργει.κ μου λέει το θεικό κιόλας ,ε δεν πειράζει θα παρουσιαστείτε τη δεύτερη μέρα εσείς!σωπα μανδαμ!!!για βασικές λοιπόν ήταν καθετη για δευτέρα τρίτη κ πιο πιθανή μέρα κατά την ίδια για τρίτη.αριθμό ε γνώριζε γιατί δεν πρόλαβε να μιλήσει με την προισταμένη.οποτε οποίος παίρνει κ όποιο τηλ ΝΑ ΤΟΝΊΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΊΑ ΤΗΣ ΤΈΤΑΡΤΗΣ μήπως φιλοτιμηθουν κ τα βγάλουν δευτέρα βραδυ!!αυτά μου είπαν αυτά λέω...
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:19 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis_2.5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1432 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:36:16 μμ »
Να βγουνε ρε παιδια γιατι δε μας βλέπω καλα!!!τι!!!!!! θα πάμε τέλος της άλλης βδομαδας!!Οχι, όχι δεν το δεχόμαστε!!!!
Όποιος πραγματικά δεν το δέχεται την Παρασκευή έχει παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο από γονείς

Αποσυνδεδεμένος kata1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1433 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:41:06 μμ »
Μόλις μίλησα με μια πολύ πρόθυμη κ ευγενική κοπέλα στο 3442190.μου είπε ότι αύριο θα βγει σίγουρα η πρωτοβάθμια.για δευτεροβάθμια που ενδιαφέρομαι,με ρώτησε άν είμαι βασική ειδικότητα.της είπα ναι.μου είπε ότι οι βασικές θα βγουν στην αρχή της άλκης βδομάδας δευτέρα με τρίτη κ πιο πολύ πιθανότητα έδινε στην τρίτη για να μη γίνει κανένα λάθος κ στον οριστικό κ στην πρόσληψη. Της είπα ότι τετάρτη έχει απεργία γενική κ μου είπε ότι το έμαθε απο άλλη κοπέλα κ προβληματιζοταν πως θα παρουσιαστούμε κάπου μακριά άν χρειαστεί μέσο μεταφοράς κ απεργει.κ μου λέει το θεικό κιόλας ,ε δεν πειράζει θα παρουσιαστείτε τη δεύτερη μέρα εσείς!σωπα μανδαμ!!!για βασικές λοιπόν ήταν καθετη για δευτέρα τρίτη κ πιο πιθανή μέρα κατά την ίδια για τρίτη.αριθμό ε γνώριζε γιατί δεν πρόλαβε να μιλήσει με την προισταμένη.οποτε οποίος παίρνει κ όποιο τηλ ΝΑ ΤΟΝΊΖΕΙ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΊΑ ΤΗΣ ΤΈΤΑΡΤΗΣ μήπως φιλοτιμηθουν κ τα βγάλουν δευτέρα βραδυ!!αυτά μου είπαν αυτά λέω...


Ρώτησε η υπάλληλος αν είσαι βασική ειδικότητα; Αυτό δείχνει ότι κάνουν επιλεκτικές προσλήψεις...δηλαδή κανονίζουν εκ των προτέρων πότε θα πάρουν ποιους. Όλα σχεδιασμένα στο υπουργείο. Δηλαδή όλοι οι άλλοι είναι δευτερεύοντες!
Καλό θα ήταν να γίνει κάτι στο Συμβούλιο της Επικρατείας από πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια ώστε να προηγούνται οι προσλήψεις στην ειδική αγωγή. Αυτό καταστρατηγείται κάθε χρόνο...γι αυτό καθόμαστε τόσα χρόνια στον υπολογιστή περιμένοντας. Θέλει καταγγελία...μαζική!

Αποσυνδεδεμένος kata1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1434 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:42:48 μμ »
Όλοι οι κλάδοι είναι βασικοί...αυτοί θέλουν να γλιτώσουν χρήματα και βγάζουν προσλήψεις με το σταγονόμετρο...τη Δευτέρα π.χ οι φιλόλογοι και μαθηματικοί Τρίτη οι φυσικοί κ.ο.κ.

Ελεος ειλικρινα ποιοι δουλεύουν στο υπουργείο!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1435 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:44:22 μμ »
Εδώ στους μόνιμους διορισμούς πήραν μόνο απλά βασικές ειδικότητες,στις στις προσλήψεις τησ ειδικής θα κολλήσουν??
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος kata1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1436 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 02:47:49 μμ »
Α μπράβο..εμείς όμως δεν έχουμε εκμεταλλευτεί αυτό το δικαίωμα..και κανένας δεν προσπαθεί να το κάνει πραγματικότητα...ότι προηγούνται οι προσλήψεις και η στελέχωση των ΣΜΕΑΕ...εκεί πρέπει να πατήσουμε...γιατί ήδη οι συμβάσεις έγιναν 8μηνες...αυτό μπορούμε με συλλόγους γονέων να το καταφέρουμε.
Οι διεκδικήσεις δεν μπορούν να γίνουν όλες μαζί...κάθε χρόνο και κάτι...έτσι θα υπάρξει εξέλιξη...Φέτος να διεκδικήσουμε αυτό τον επόμενο χρόνο κάτι άλλο κλπ....αν πας με εικοσι διεκδικήσεις το χάσσαμε...τα βασικά για αρχή!

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1437 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:15:39 μμ »
Θα πάρω τηλέφωνο αύριο στο υπουργείο και θα ρωτήσω ποιος είναι ο νόμος ή η υπουργική απόφαση ή οτιδήποτε άλλο, που ορίζει το ποιες είναι βασικές ειδικότητες και ποιες οι δευτερεύουσες.

Να μας πούνε για να το ξέρουμε και εμείς.

Εάν όμως δεν υπάρχει όμως κάποια τέτοια διάταξη, ποια θα πρέπει να είναι η αντίδρασή μου; >:(
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος kata1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1438 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:22:36 μμ »
μα δεν υπάρχει αυτό. δεν υπάρχουν βασικές και δευτερεύουσες..η εκπαίδευση είναι μία..και όλοι έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση...απλά...στο υπουργείο καθυστερούν για να εξοικονομήσουν χρήμα...και ποιος ξέρει τι άλλο...γιατί κανείς δεν ξέρει τι γίνεται εκεί...γιατί καθυστερούν...;ποιοι οι λόγοι...κλπ...
Το θέμα είναι ένα...ότι ό,τι και να γίνει πρέπει να γίνει μαζικά...με κοινή πορεία και κοινούς στόχους...
Μόνο έτσι...Αλλά το πιο πιθανό σενάριο είναι μετά τις προσλήψεις ο καθένας να πάει στη δουλειά του και να τα ξαναπούμε πάλι του χρόνου τέτοιο καιρό!

Αποσυνδεδεμένος KAZAN

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1439 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:25:29 μμ »
ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΜΕΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΟΡΙΣΤΙΚΟ :(

Αποσυνδεδεμένος Antouan28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1440 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:29:00 μμ »
Χαιρετε!
Να ρωτησω κι εγω λιγο κατι...Με ποιον τροπο επιλεγονται οι προσληφθεντες αναπληρωτες μεταξυ Α και Β πινακα; Ισχυει νομιζω το 20% Α και 80% Β, πως ακριβως ομως γινεται η επιλογη; Πρωτα εξαντλουν τον Α και επειτα πανε στον Β πινακα, ή επιλεγουν 1 απο τον Α, επειτα 4 απο τον Β,επειτα 1 παλι απο τον Α,4 απο τον Β κ.ο.κ;;;
Lost in the desolation of life, the path that we walk...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1441 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:39:42 μμ »
ισχυει το 20% που γραφεις!!!αναλογα με τις  πιστωσεις !!!ομως για παραδειγμα στον πινακα  ΠΕ03.50 υπαρχουν μονο 16 στον πινακα Α αρα θα προσληφθουν ολοι εκτος αν δεν επιθυμουν περιοχες που υπαρχουν κενα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160775
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.