*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13  (Αναγνώστηκε 951281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geool

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1736 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:28:16 πμ »
Δυστυχώς οι της δευτεροβάθμιας είναι πολλές ειδικότητες και δεν υπάρχει ενιαίο μέτωπο σε αντίθεση με τους δασκάλους, οι οποίοι σημειωτέον θέλουν όλες τις βαθμίδες δικές τους. Να ρωτήσω κάτι άλλο?Οι απόφοιτοι τους τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής με κατεύθυνση την Ειδική Αγωγή έχουν παιδαγωγική επάρκεια για να μπαίνουν σε μια τάξη??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:26 »

Συνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1737 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:30:58 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πιστοποιητικό υγείας που απαιτείται και την διάρκειά του. Το είχα βγάλει στις 2-12-2010, υπάρχει περίπτωση φέτος να τρέχω πάλι σε γιατρούς για να μου βγάλουν καινούριο?
Καλημέρα...εαν εχεις κρατησει αντιγραφο το δινεις ...αλλοιως πας στην επιτροπη που σου το εβγαλαν με μια φωτο και τους ζητας αντιγραφο... εχει διαρκεια 3 ετη....
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος demi83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1738 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:36:09 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πιστοποιητικό υγείας που απαιτείται και την διάρκειά του. Το είχα βγάλει στις 2-12-2010, υπάρχει περίπτωση φέτος να τρέχω πάλι σε γιατρούς για να μου βγάλουν καινούριο?
Καλημέρα...εαν εχεις κρατησει αντιγραφο το δινεις ...αλλοιως πας στην επιτροπη που σου το εβγαλαν με μια φωτο και τους ζητας αντιγραφο... εχει διαρκεια 3 ετη....

Έχω κρατήσει ναι! Οπότε θα δώσω αυτό (όταν και εάν και εφόσσον με καλέσουν!!!). Ευχαριστώ πολύ πολύ!  :)

Συνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1739 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 11:42:04 πμ »
να το βγαλεις φωτοτυπία και να κρατησεις το πρωτοτυπο...θα σου ξαναχρειαστει του χρονου
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:26 »

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1740 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 02:56:29 μμ »
Γιατί να μπουν οι ειδικότητες στο Δημοτικό; Κάτι τέτοιο δεν υφίσταται λόγω ηλικίας των παιδιών. Δεν γίνεται να έχουν 100 δασκάλους στην τάξη. Έπειτα γιατί υποτιμάτε τις παιδαγωγικές σχολές και τα τμήματα Ειδικής Αγωγής; Μήπως αυτοί που είναι στις ειδικότητες Μαθηματικοί, Φιλόλογοι κλπ έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και δεν το ξέρω;
Είμαι της άποψης ότι ο καθένας να μπαίνει στον κλάδο του, οι δάσκαλοι στα δημοτικά και οι ειδικότητες στα γυμνάσια-λύκεια.
Οι απόφοιτοι τους τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής με κατεύθυνση την Ειδική Αγωγή δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια για να μπαίνουν σε μια τάξη. Εγώ ως νηπιαγωγός έκανα πρακτική άσκηση στο πανεπιστήμιο 12 μήνες και αυτοί με το ζόρι αν κάνουν 2. Όμως τους έχουν δώσει ΠΕ πριν κανα 2 χρόνια.
Παιδαγωγική επάρκεια έχουν μόνο οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοί.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος Tzogia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Viva la Vida!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1741 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:10:05 μμ »
Παιδαγωγική επάρκεια σου παρέχουν προς το παρόν όλες παιδαγωγικές και καθηγητικές σχολές. Μετά τη μεταβατική περίοδο όμως εκτός από τις παιδαγωγικές σχολές, παιδαγωγική κατάρτιση σου δίνουν και όλα τα τμήματα ΦΠΨ των φιλοσοφικών σχολών. Βέβαια εάν θέλεις τη γνώμη μου, για να διδάξεις πρέπει να το λέει πρώτα η ψυχή σου και όχι τόσο οι πρακτικές και τα μαθήματα του καθενός(ξέροντας τη βαρύτητα τους). Καλή επιτυχία σε όλους μας και υπομονήήήήήήή...!!

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1742 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:12:44 μμ »

Γιατί να μπουν οι ειδικότητες στο Δημοτικό; Κάτι τέτοιο δεν υφίσταται λόγω ηλικίας των παιδιών. Δεν γίνεται να έχουν 100 δασκάλους στην τάξη. Έπειτα γιατί υποτιμάτε τις παιδαγωγικές σχολές και τα τμήματα Ειδικής Αγωγής; Μήπως αυτοί που είναι στις ειδικότητες Μαθηματικοί, Φιλόλογοι κλπ έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και δεν το ξέρω;
Είμαι της άποψης ότι ο καθένας να μπαίνει στον κλάδο του, οι δάσκαλοι στα δημοτικά και οι ειδικότητες στα γυμνάσια-λύκεια.
Οι απόφοιτοι τους τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής με κατεύθυνση την Ειδική Αγωγή δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια για να μπαίνουν σε μια τάξη. Εγώ ως νηπιαγωγός έκανα πρακτική άσκηση στο πανεπιστήμιο 12 μήνες και αυτοί με το ζόρι αν κάνουν 2. Όμως τους έχουν δώσει ΠΕ πριν κανα 2 χρόνια.
Παιδαγωγική επάρκεια έχουν μόνο οι δάσκαλοι και οι νηπιαγωγοί.

Το δεν υφίσταται είναι δικιά σου άποψη...Σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία, που έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα, οι ειδικότητες μπαίνουν από τα 11. Όσο για την παιδαγωγική επάρκεια οι περισσότεροι τουλάχιστον εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας πλέον κάνουν αρκετά μαθήματα, άλλοι κάναν σεμινάρια, άλλοι ΑΣΠΑΙΤΕ, και πολλοί μεταπτυχιακά (ειδική αγωγή, σχολική ψυχολογία, διδακτική κλπ)...για να μην αναφέρω τους δεκάδες πλέον φιλολόγους με διδακτορικά....
Αυτοί όλοι όμως (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί κ.λ.π.) βγάλαν και μια σχολή με μέσο όρο σπουδων στην Ελλάδα περί τα έξι χρόνια με μαθήματα ΠΑΛΟΥΚΙΑ!!! Και έχουν ένα γνωστικό αντικείμενο τεράστιο και απαιτητικό...Δεν κάναν φλογέρα και κουκλοθέατρο και 50 ψυχολογίες...
Θα το καταλάβεις όταν φτάσει η ώρα το παιδί σου να πάει Λύκειο...
Για να ξέρουμε και τι λέμε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:15:22 μμ από Icarus »
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1743 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:24:44 μμ »
Το δεν υφίσταται είναι δικιά σου άποψη...Σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία, που έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα, οι ειδικότητες μπαίνουν από τα 11. Όσο για την παιδαγωγική επάρκεια οι περισσότεροι τουλάχιστον εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας πλέον κάνουν αρκετά μαθήματα, άλλοι κάναν σεμινάρια, άλλοι ΑΣΠΑΙΤΕ, και πολλοί μεταπτυχιακά (ειδική αγωγή, σχολική ψυχολογία, διδακτική κλπ)...για να μην αναφέρω τους δεκάδες πλέον φιλολόγους με διδακτορικά....
Αυτοί όλοι όμως (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί κ.λ.π.) βγάλαν και μια σχολή με μέσο όρο σπουδων στην Ελλάδα περί τα έξι χρόνια με μαθήματα ΠΑΛΟΥΚΙΑ!!! Και έχουν ένα γνωστικό αντικείμενο τεράστιο και απαιτητικό...Δεν κάναν φλογέρα και κουκλοθέατρο και 50 ψυχολογίες...
Θα το καταλάβεις όταν φτάσει η ώρα το παιδί σου να πάει Λύκειο...
Για να ξέρουμε και τι λέμε!!!
Μόνο τις ψυχολογίες έπιασες... Για τα υπόλοιπα πρέπει να δεις και κανένα πρόγραμμα σπουδών...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1744 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:31:28 μμ »
Το δεν υφίσταται είναι δικιά σου άποψη...Σε άλλες χώρες όπως η Γαλλία, που έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα, οι ειδικότητες μπαίνουν από τα 11. Όσο για την παιδαγωγική επάρκεια οι περισσότεροι τουλάχιστον εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας πλέον κάνουν αρκετά μαθήματα, άλλοι κάναν σεμινάρια, άλλοι ΑΣΠΑΙΤΕ, και πολλοί μεταπτυχιακά (ειδική αγωγή, σχολική ψυχολογία, διδακτική κλπ)...για να μην αναφέρω τους δεκάδες πλέον φιλολόγους με διδακτορικά....
Αυτοί όλοι όμως (φιλόλογοι, μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί κ.λ.π.) βγάλαν και μια σχολή με μέσο όρο σπουδων στην Ελλάδα περί τα έξι χρόνια με μαθήματα ΠΑΛΟΥΚΙΑ!!! Και έχουν ένα γνωστικό αντικείμενο τεράστιο και απαιτητικό...Δεν κάναν φλογέρα και κουκλοθέατρο και 50 ψυχολογίες...
Θα το καταλάβεις όταν φτάσει η ώρα το παιδί σου να πάει Λύκειο...
Για να ξέρουμε και τι λέμε!!!
Μόνο τις ψυχολογίες έπιασες... Για τα υπόλοιπα πρέπει να δεις και κανένα πρόγραμμα σπουδών...
Μια χαρά τον έχω δει και τον οδηγό σπουδών, και ξέρω πολύ καλά και τη δικιά σου τη σχολή και των νηπιαγωγών, οι οποίοι αν δεν το ξέρεις κάνουν ακριβώς αυτά που προανέφερα...
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1745 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:32:42 μμ »
επιτρεψτε μου αλλα το να πεις οτι ακομη και οι δασκαλοι και οι νηπιαγωγοι εχουν παιδαγωγικη επαρκεια τετοια ωστε να ειναι αν θελετε αποτελεσματικοι ειναι μαλλον ευχολογιο......

επισης εφοσον θεωρειτε οτι μονο οι δασκαλοι και οι νηπιαγωγοι ειναι για το δημοτικο και εχουν μονο αυτη την παιδαγωγικη επαρκεια τοτε ας διδαξουν και μουσικη καθως μονο αυτοι εχουν μουσικη παιδεια και οχι οι αποφοιτοι μουσικων τμηματων... βλεπετε ποσο δογματικα ακουγονται ολα αυτα ???;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:41:31 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1746 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:37:00 μμ »
Μιλάω για τη δικιά μου σχολή. Για τους νηπιαγωγούς δε μιλάω γιατί δεν ξέρω, δεν έχω δει πρόγραμμα σπουδών τους. Είχα πάρει,όμως, 2 επιλεγόμενα από τη σχολή των νηπιαγωγών, ιστορίες, και ήταν από 2 τόμους η εξεταστέα ύλη σε κάθε μάθημα και ο καθηγητής αρκετά απαιτητικός.
Στη δική μου σχολή ούτε φλογέρα κάναμε ούτε κουκλοθέατρο.
Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν μιλάμε για άλλες σχολές που σημαίνει ότι ίσως αγνοούμε τα προγράμματα σπουδών τους.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1747 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:40:00 μμ »
Μιλάω για τη δικιά μου σχολή. Για τους νηπιαγωγούς δε μιλάω γιατί δεν ξέρω, δεν έχω δει πρόγραμμα σπουδών τους. Είχα πάρει,όμως, 2 επιλεγόμενα από τη σχολή των νηπιαγωγών, ιστορίες, και ήταν από 2 τόμους η εξεταστέα ύλη σε κάθε μάθημα και ο καθηγητής αρκετά απαιτητικός.
Στη δική μου σχολή ούτε φλογέρα κάναμε ούτε κουκλοθέατρο.
Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί όταν μιλάμε για άλλες σχολές που σημαίνει ότι ίσως αγνοούμε τα προγράμματα σπουδών τους.

Και εσύ τότε να είσαι προσεκτική και να διαβάζεις καλά τα μνμ των άλλων πριν κάνεις παράθεση με ειρωνικά σχόλια, αλλιώς είναι επόμενο να πάρεις την ανάλογη απάντηση!
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1748 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:41:48 μμ »
Διάβασα το μήνυμά σου και η απάντησή μου δεν ήταν ειρωνική.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2012-13
« Απάντηση #1749 στις: Σεπτέμβριος 23, 2012, 03:45:54 μμ »
Λόγω προβλημάτων που προέκυψαν και αφορούν στην εισαγωγή των αιτήσεων στο σύστημα και στην επεξεργασία των λειτουργικών κενών, η τελική πρόταση του ΚΥΣΔΕ για τη γ΄ φάση των αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ /ΠΥΣΠΕ θα διαμορφωθεί, εκτός απροόπτου, την προσεχή Δευτέρα 24/9, το απόγευμα.

Οι αποσπάσεις θα διενεργηθούν και αυτή τη φορά αποκλειστικά με βάση τα μόρια των συναδέλφων και τα λειτουργικά κενά που δόθηκαν τις προηγούμενες ημέρες από τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης.

Έχουμε τη διαβεβαίωση από την Υπηρεσία ότι η γ΄ φάση των αποσπάσεων θα προηγηθεί της πρόσληψης αναπληρωτών.

Δημήτρης Β. Νικηφόρος

Αν. Αιρετός ΚΥΣΔΕ

αρα ετοιμαστειτε μαλλον για Τριτη δυστυχως  ..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160768
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.