*

Αποστολέας Θέμα: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας  (Αναγνώστηκε 242504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 06, 2016, 01:48:57 μμ »
Δε νομίζω να δεχτούν την αίτηση χωρίς απόλυση/λήξη σύμβασης. Προσπάθησε να την πάρεις με κάποιο άλλο τρόπο.
Σε ευχαριστω. Σκεφτηκα μηπως το βλεπουν στο συστημα τους οτι εληξε η συμβαση μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 06, 2016, 02:19:14 μμ »
Πιστευω πως μεχρι αυριο θα την εχεις παρει..............αυτο που λες ισως να γινεται μονο εαν ειναι γνωστος σου ο υπαλληλος!!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 06, 2016, 02:23:32 μμ »
Σε ευχαριστω. Σκεφτηκα μηπως το βλεπουν στο συστημα τους οτι εληξε η συμβαση μου.

Είναι το πιο σημαντικό από τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για την εγγραφή. Αλλά και πάλι δεν είμαι κατηγορηματικός στην απάντησή μου γιατί όλα τα χειρίζονται άνθρωποι.
Παρακαλώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 06, 2016, 02:45:41 μμ »
Φυσικά και μπορείς!πας στον οαεδ του λες το αφμ σου βλέπει στο σύστημα ότι έχεις απολυθεί σου τυπώνει τη βεβαίωση εργοδότη και τέλος!κράτα το εκκαθαριστικό, ταυτότητα, βιβλιάριο τραπέζης, βιβλιάριο ασθενείας αν έχεις τέκνο ασφαλισμένο και τέλος!αν εκκρεμούν ένσημα τα στέλνεις μέσω φαξ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 06, 2016, 02:57:49 μμ »
Δεν ξέρω πότε κ εάν προσληφθω με τα νέα δεδομένα στην εκπαίδευση. Γι`αυτό κ το άγχος μου εάν πρόκειται να χασω είτε χρήματα από το μηνιαίο ποσό του Ταμείου είτε αν έχει η καθυστέρηση επιπτωση στη διάρκεια της επιδοτησης. Οπότε τι προτείνετε να κανω;Σκεφτομουν να μιλησω ξανά με τον εργοδότη της θερινης εργασίας αν πρόκειται να δουλεψω, γιατί φοβομουν μην έχω πρόβλημα με το Ταμείο.

Πρέπει να συνεννοηθείς άμεσα με τον εργοδότη σου για να ξέρεις αν θα δουλέψεις και πότε και μετά θα πάρεις απόφαση. Άμεσα, διότι αν καταλήξεις τελικά στο ταμείο, από μεθαύριο θα αρχίσεις να χάνεις ημέρες επιδότησης.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 06, 2016, 03:12:00 μμ »
Φυσικά και μπορείς!πας στον οαεδ του λες το αφμ σου βλέπει στο σύστημα ότι έχεις απολυθεί σου τυπώνει τη βεβαίωση εργοδότη και τέλος!κράτα το εκκαθαριστικό, ταυτότητα, βιβλιάριο τραπέζης, βιβλιάριο ασθενείας αν έχεις τέκνο ασφαλισμένο και τέλος!αν εκκρεμούν ένσημα τα στέλνεις μέσω φαξ!
Σε ευχαριστω. Θα κανω μια προσπαθεια αυριο, δεν εχω τιποτα να χασω.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 06, 2016, 03:14:36 μμ »
Φυσικά και μπορείς!πας στον οαεδ του λες το αφμ σου βλέπει στο σύστημα ότι έχεις απολυθεί σου τυπώνει τη βεβαίωση εργοδότη και τέλος!κράτα το εκκαθαριστικό, ταυτότητα, βιβλιάριο τραπέζης, βιβλιάριο ασθενείας αν έχεις τέκνο ασφαλισμένο και τέλος!αν εκκρεμούν ένσημα τα στέλνεις μέσω φαξ!

Στην επίσημη ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ αναγράφονται αυτά που μπορεί να επικαλεστεί ο κάθε υπάλληλος:
 Για την βεβαίωση δικαιώματος επιδότησης ανεργίας από τον ΟΑΕΔ ο άνεργος προσκομίζει στο ΚΠΑ ή την Υπηρεσία του Οργανισμού:1. Το έγγραφο της Καταγγελίας Σύμβασης Εργασίας ή βεβαίωση της Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου (με πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή εργοδότη).
2. Το έντυπο «Βεβαίωση Εργοδότη» το οποίο συμπληρώνει ο εργοδότης σύμφωνα με τις εγγραφές της ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση που υποβάλλεται στο ΙΚΑ) του τελευταίου τριμήνου πριν από την καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Το έντυπο αυτό θα φέρει πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή του εργοδότη, χωρίς κάποια επιπλέον σφραγίδα επικύρωσης από το αρμόδιο κατάστημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.
3. Το οικογενειακό βιβλιάριο Ασθενείας, εφόσον έχει προστατευόμενα μέλη στην οικογένειά του, προκειμένου να του δοθεί η σχετική προσαύξηση.
4. Το πλέον πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή εφόσον δεν υπάρχει, επικυρωμένο αντίγραφο της τελευταίας δήλωσης εισοδήματος.
5. Την Αστυνομική του Ταυτότητα.
6. Αποδεικτικό Διεύθυνσης Κατοικίας του ασφαλισμένου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ).
7. Λογαριασμό Εθνικής Τραπέζης (ΙΒΑΝ) στον οποίο είναι πρώτος δικαιούχος. Σε περίπτωση που δεν έχετε λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα, η Υπηρεσία μας σας δίνει Βεβαίωση για άνοιγμα λογαριασμού στην Εθνική Τράπεζα χωρίς καμία επιβάρυνση.
8. Αν πρόκειται για πολίτες τρίτων χωρών: άδεια διαμονής και άδεια εργασίας σε ισχύ.


Παρ`όλα αυτά δεν είμαι απόλυτος για να μην πάρω κανένα στο λαιμό μου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 06, 2016, 03:16:38 μμ »
Σε ευχαριστω. Σκεφτηκα μηπως το βλεπουν στο συστημα τους οτι εληξε η συμβαση μου.
Στον ΟΑΕΔ Βλέπουν στο σύστημα το (Ε7) "Βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου (Ε7)" (και το εκτυπώνουν) αλλά δεν ξέρεις σε τι υπάλληλο θα "πέσεις".
Σε κάθε περίπτωση μπορείς να τηλεφωνήσεις στη Δ.Δ.Ε. και να σου τη στείλουνε και με FAX ή με e-mail άμεσα.
γειά και χαρά

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 06, 2016, 03:32:30 μμ »
Εκτός από αυτά που ανέφερε ο jak_13, μου ζήτησαν φωτοαντίγραφο του βιβλιαρίου ασθενείας, χωρίς να έχω προστατευόμενο μέλος.

Επίσης, δεν δέχτηκαν το λογαριασμό της ΔΕΗ, γιατί είναι στο όνομα της γιαγιάς μου, ενώ δέχτηκαν το λογαριασμό forthnet/nova, που είναι στο όνομα του πατέρα μου, άρα φαίνεται και το δικό μου.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 06, 2016, 03:44:27 μμ »
Πρέπει να συνεννοηθείς άμεσα με τον εργοδότη σου για να ξέρεις αν θα δουλέψεις και πότε και μετά θα πάρεις απόφαση. Άμεσα, διότι αν καταλήξεις τελικά στο ταμείο, από μεθαύριο θα αρχίσεις να χάνεις ημέρες επιδότησης.

Μιλησα με τον εργοδότη μου ,αλλά δε μου έδωσε σαφή απάντηση για το πότε θα ξεκινησω. Του είπα πως θα πάω αύριο στον οαεδ κ θα τον ενημερωσω για ο,τι μου πουνε. Στην τελική, αν γινεται, θα κάνω εγγραφή για ανεργία κ επιδομα κ αν κ όταν με κάνει έναρξη, θα γίνει διακοπή.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 06, 2016, 07:46:46 μμ »
Στον ΟΑΕΔ Βλέπουν στο σύστημα το (Ε7) "Βεβαίωση Λήξης Σύμβασης Ορισμένου χρόνου (Ε7)" (και το εκτυπώνουν) αλλά δεν ξέρεις σε τι υπάλληλο θα "πέσεις".
Σε κάθε περίπτωση μπορείς να τηλεφωνήσεις στη Δ.Δ.Ε. και να σου τη στείλουνε και με FAX ή με e-mail άμεσα.
γειά και χαρά

Εκτός από την καλή διάθεση του υπαλλήλου θα πρέπει να έχουν ήδη καταχωριστεί και όλα τα στοιχεία από τις διευθύνσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 07, 2016, 02:10:52 πμ »
Μιλησα με τον εργοδότη μου ,αλλά δε μου έδωσε σαφή απάντηση για το πότε θα ξεκινησω. Του είπα πως θα πάω αύριο στον οαεδ κ θα τον ενημερωσω για ο,τι μου πουνε. Στην τελική, αν γινεται, θα κάνω εγγραφή για ανεργία κ επιδομα κ αν κ όταν με κάνει έναρξη, θα γίνει διακοπή.

Εννοείται ότι θα πας στον ΟΑΕΔ και θα προσπαθήσεις να κάνεις αίτηση για επιδότηση. Δε μπορείς να τον περιμένεις χάνοντας εσύ το επίδομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2016, 05:00:42 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 07, 2016, 02:46:52 πμ »
Θα μπορούσα να γράφω για ώρα εξιστορώντας την περιπέτεια μου στον ΟΑΕΔ Άλιμο-Αγ. Δημήτριο κλπ κλπ (4 δήμοι μαζί)...Μετά απο 3 μέρες ταλαιπωρίας (πανω απο 200 ατομα αναμονη...γραφεσαι για να παρεις νουμερο για την επομενη...το οποιο στο δίνουμε την επόμενη μέρα στις 7 κ μιση )...καταφερα με τα ελάχιστα δικαιολογητικά που είχα να μου δεχτει αυτα που είχα αφήνοντας σε εκκρεμότητα τα άλλα... Την καταγγελία...ενω φαινοτανε στο συστημα κ την εκτύπωσε, δεν του έκανε διότι ήθελε να εχει στρογγυλή σφραγίδα. Μου ζήτησε τις πρωτοτυπες συμβάσεις κ ΟΧΙ φωτοτυπία καθως κ η βεβαιωση ενσημων πρεπει να αναγράφεται οπωσδήποτε ο τελευταίος μηνας...Οταν του ειπα οτι όλοι απο ΙΝΕΔΕΒΙΜ  δεν εχουμε τις βεβαιωσεις αν κ τις εχουμε αιτηθει,.....υποστηριζε οτι του εχουν παει ατομα με χαρτια οκ , αν κ εγω πιστευτω ότι δεν ειχε ξεκαθαρισει στο μυαλο του για ποια ΙΕΚ του ελεγα κ πιθανως τα μπέρδεψε με του ΟΑΕΔ ή του Τουρισμού...Ευγενικα πάντα ...του έδειξα οτι δεν θα έφευγα απο εκει αν δεν γραφομουνα... το καταλαβε ευτυχως...ίσως γιατι αργουσαμε κιολας... Με εγραψε κ ελπιζω να παρω συντομα οτι λειπει γιατι έχουμε μελλον μπροστα μας....παρόν δεν βλέπω να έχουμε..

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Από την αίτηση ως την έγκριση και λήψη του ταμείου ανεργίας
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 08, 2016, 02:29:39 μμ »
Εννοείται ότι θα πας στον ΟΑΕΔ και θα προσπαθήσεις να κάνεις αίτηση για επιδότηση. Δε μπορείς να τον περιμένεις χάνοντας εσύ το επίδομα,

Τελικά πήγα, γράφτηκα για τη συνέχεια του προηγούμενου επιδόματός μου, που είναι μόλις ένα μήνα. Μου είπαν οι υπάλληλοι ότι θα πάρω επιδότηση ανάλογη του διαστήματος μέχρι να προσληφθώ στη θερινή μου εργασία και μετά μπορώ να πάω με τη λήξη εκείνης της σύμβασης να κάνω εκ νέου εγγραφή για επίδομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160841
  • Σύνολο θεμάτων: 19224
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 580
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.