*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2012  (Αναγνώστηκε 418503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:25:49 μμ »
οπως επισης διεγραψες τα μηνυματα στα οποια μου εδωσες πολυτιμες συμβουλες για την συμπληρωση της αίτησης μου!! αυτα πολυ με βοήθησαν, και δεν υπηρχε λογος να διαγραφουν, ισως βρεθει και αλλος καποτε στην ιδια θεση!
(ελπιζω να τα θυμηθω παλι διοτι χτες ηταν και αργα... :P)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:01 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 06:47:13 μμ »
Πληροφορίες και διευκρινισεις  για τις αιτησεις στα τηλεφωνα του υπουργειου  που αναγραφονται στην εγκύκλιο (κα Γραψα). Απο εκει τις παιρνουμε και εμεις στα γραφεια οταν υπαρχουν αμφισβητουμενα σημεια στην εγκυκλιο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 06:53:20 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 07:03:06 μμ »
πως μπορουμε να δουμε αν υπαρχουν οργανικα κενα θεσσαλονικη ή σε πολεις γυρω απο αυτην*(;τι στο καλο να δηλωσω;είναι και 2 χρονια πλεον η οργανικη)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 07:11:05 μμ »
Θα παρακαλέσω πολυ τους κ.κ.συναδέλφους να καταθέτουν την όποια αποψη ή πληροφορια ή ερμηνεια εχουν οσο γινεται πιο ξεκαθαρα ωστε να μην δημιουργουνται παρανοήσεις και παρεξηγήσεις. Ο γραπτος λογος δυστυχως εχει αυτο το αρνητικο (Πλάτων "Φαίδρος"274c-275b....)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:01 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 07:45:09 μμ »
δηλαδη για νακαταλαβω
βρηκα στη σελιδα της διεθυνσης δυτ.θεσ το εγγραφο που εχει τίτλο : τοποθετησεις εκπαιδευτικων που ειναι στη διαθεση
το ανοιξα και ειδα τα μορια τους και που τοποθετηθηκαν
και τι συμπέρασμα βγαζω απο αυτό ;;
πως θα καταλαβω αν καποιοι απο αυτους πηραν οργανικη;;
εκει που τοποθετηθηκαν καλυψαν λειτουργικα κενα γιατι οργανικα δεν υπάρχουν;;;
συγνωμη αν σε κουραζω αλλα΄δυσκολευομαι να τα καταλαβω

Έτσι όπως το θέτεις, δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα,διοτι μπορει να τοποθετήθηκαν σε οργανικο ή λειτουργικο κενό.
Θα κοιτάξεις αν το Μαιο-Ιουνιο η δδε είχε βγάλει οργανικά κενα για να ξέρεις πού έχουν τοποθετηθεί οι συνάδελφοι.
Επιπλέον αν οι τοποθετήσεις για τις οποιες μιλάς έγιναν Σεπτέμβρη, σιγουρα ειναι σε λειτουργικά κενα
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 07:50:49 μμ »
πως μπορουμε να δουμε αν υπαρχουν οργανικα κενα θεσσαλονικη ή σε πολεις γυρω απο αυτην*(;τι στο καλο να δηλωσω;είναι και 2 χρονια πλεον η οργανικη)

Εχω την εντύπωση πως κανεις δε γνωρίζει την υπαρξη ή μη οργανικών κενων σε καθε δδε!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 08:21:31 μμ »
Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να απολυθεί κάποιος  μόνιμος εκπαιδευτικός επειδή- είτε από δική του υπαιτιότητα είτε από του Υπουργείου- δεν έχει οργανική. Πρέπει τότε να απολυθούν οι μισοί και πλέον μόνιμοι.Εγώ δεν μπορώ να ζήσω τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου 800χλμ. μακριά από το σπίτι μου, και με την καθημερινή προσευχή στο Θεούλη 1) στο τέλος της διετίας να πάρω οργανική, 2) να μη συγχωνευθεί το σχολείο 3) να με φωτίσει ώστε να πετύχω δια της τύχης σε ποια περιοχή μπορεί να υπάρχει η μεγαλύτερη πιθανότητα οργανικής, κατά τη συμπλήρωση της αίτησης μετάθεσης 4) να να να να....
Το δίλημμα που διάβασα ( ή οργανική ή απόλυση ) και που αναρωτιέμαι: από το Υπουργείο έχει διαρρεύσει? Δηλαδή συζητείται αυτή τη στιγμή? Διαφορετικά ποιος το λέει?είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αν προέρχεται από τους ευφυείς του Υπουργείου, τους το αντιστρέφω και περιμένω την ημέρα - που δε θα αργήσει - που θα βλέπουν τις καρέκλες τους με τα κυάλια.
Το να ζεις και να εργάζεσαι κάτω από ένα καθεστώς διαρκούς και πολύπλευρης τρομοκρατίας - γιατί περί αυτού πρόκειται - δε νομίζω ότι ωφελεί ούτε το ανθρώπινο δυναμικό που ξενιτεύεται για 750 Ευρώ (εγώ τόσα θα πάρω!), ούτε το ευρύτερο πλαίσιο της Παιδείας το οποίο εκπροσωπούν ως ιθύνοντες. Αν επιθυμούν την πλήρη εξαθλίωση του εν λόγω ανθρώπινου δυναμικού τους, μάλλον δεν έχουν υπολογίσει ορθά και το πιο συνετό θα ήταν έστω και τώρα, να αναθεωρήσουν.

Αυτά τα διλήμματα που τίθενται εδώ μέσα είναι ψευδο-διλήμματα χωρίς καμιά νομική υπόσταση και αποτελούν εικασίες κάποιων "φωστήρων της δημόσιας διοίκησης" που μιλάνε πολύ και σκέφτονται λίγο.

Κάντε άφοβα αιτήσεις για μεταθέσεις με όσες περιοχές που θέλετε και μην φοβάστε τα φαντάσματα και τους δαίμονες.

επειδή λοιπόν knaison κατά πως φαίνεται μιλάω πολύ και σκέφτομαι λίγο προχώρησα άμεσα σε διαγραφή των μηνυμάτων μου και θα σας αφήσω ανενόχλητους όλους να κάνετε τις  αιτήσεις μετάθεσης για τις οποίες  ως "φωστήρας της δημόσιας διοίκησης" σας υπενθυμίζω ότι λήγουν στις 30/11/11.
Εξάλλου έχεις δίκιο :
όσοι κάνουν φέτος αίτηση θα πάρουν όλοι μετάθεση
και μετά θα πάρουν και οργανική
και επίσης δεν πρόκειται ποτέ κανείς να βγει σε εφεδρεία όπως δε βγήκε και κανένας άλλος δημόσιος υπάλληλος εξάλλου...

εξάλλου, η επισήμανση σε επίσημο έγγραφο του υπουργείου οικονομικών  ότι οι εκπ/κοί εξαιρούνται για τη φετινή χρονιά απο΄την εφεδρεία δεν έχει καμία νομική υπόσταση και φυσικά σημαίνει ότι δεν πρόκειται να υπάρξει και εφεδρεία για αυτούς...Σωστά!! Έχεις απόλυτο δίκιο!

bye στο φόρουμ !!!!  :)

δεν καταλαβαίνω το λόγο που θίγεσαι και αναφέρεσαι σε μένα... η αναφορά μου ήταν γενική και δεν αφορούσε εσένα.
Οι αναρτήσεις σου στο forum ήταν αρκετά κατατοπιστικές και ενδιαφέρουσες αν και σε μερικά σημεία υπερβολικές.
Ελπίζω να αναθεωρήσεις άποψη και να επιστρέψεις στη παρέα μας.
Εγώ τις απόψεις μου κατέθεσα... οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί καλό θα είναι να αποφεύγονται και να στέλνονται σε π.μ.

Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα του του topic που είναι οι μεταθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 11:29:02 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 08:56:03 μμ »
Εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να απολυθεί κάποιος  μόνιμος εκπαιδευτικός επειδή- είτε από δική του υπαιτιότητα είτε από του Υπουργείου- δεν έχει οργανική. Πρέπει τότε να απολυθούν οι μισοί και πλέον μόνιμοι.Εγώ δεν μπορώ να ζήσω τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου 800χλμ. μακριά από το σπίτι μου, και με την καθημερινή προσευχή στο Θεούλη 1) στο τέλος της διετίας να πάρω οργανική, 2) να μη συγχωνευθεί το σχολείο 3) να με φωτίσει ώστε να πετύχω δια της τύχης σε ποια περιοχή μπορεί να υπάρχει η μεγαλύτερη πιθανότητα οργανικής, κατά τη συμπλήρωση της αίτησης μετάθεσης 4) να να να να....
Το δίλημμα που διάβασα ( ή οργανική ή απόλυση ) και που αναρωτιέμαι: από το Υπουργείο έχει διαρρεύσει? Δηλαδή συζητείται αυτή τη στιγμή? Διαφορετικά ποιος το λέει?είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αν προέρχεται από τους ευφυείς του Υπουργείου, τους το αντιστρέφω και περιμένω την ημέρα - που δε θα αργήσει - που θα βλέπουν τις καρέκλες τους με τα κυάλια.
Το να ζεις και να εργάζεσαι κάτω από ένα καθεστώς διαρκούς και πολύπλευρης τρομοκρατίας - γιατί περί αυτού πρόκειται - δε νομίζω ότι ωφελεί ούτε το ανθρώπινο δυναμικό που ξενιτεύεται για 750 Ευρώ (εγώ τόσα θα πάρω!), ούτε το ευρύτερο πλαίσιο της Παιδείας το οποίο εκπροσωπούν ως ιθύνοντες. Αν επιθυμούν την πλήρη εξαθλίωση του εν λόγω ανθρώπινου δυναμικού τους, μάλλον δεν έχουν υπολογίσει ορθά και το πιο συνετό θα ήταν έστω και τώρα, να αναθεωρήσουν.

Αυτά τα διλήμματα που τίθενται εδώ μέσα είναι ψευδο-διλήμματα χωρίς καμιά νομική υπόσταση και αποτελούν εικασίες κάποιων "φωστήρων της δημόσιας διοίκησης" που μιλάνε πολύ και σκέφτονται λίγο.

Κάντε άφοβα αιτήσεις για μεταθέσεις με όσες περιοχές που θέλετε και μην φοβάστε τα φαντάσματα και τους δαίμονες.


εξάλλου, η επισήμανση σε επίσημο έγγραφο του υπουργείου οικονομικών  ότι οι εκπ/κοί εξαιρούνται για τη φετινή χρονιά απο΄την εφεδρεία δεν έχει καμία νομική υπόσταση και φυσικά σημαίνει ότι δεν πρόκειται να υπάρξει και εφεδρεία για αυτούς...Σωστά!! Έχεις απόλυτο δίκιο!

bye στο φόρουμ !!!!  :)

Αν και δε γράφεις τον αριθμό του εγγράφου στον οποίο αναφέρεσαι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων,  στις διατάξεις του Ν.4024/2011 (ΦΕΚ Α 226/27-10-2011), στο άρθρο στο άρθρο 33, παράγραφος 7 αναφέρεται:

Δεν υπάγονται στις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της υποπαραγράφου 1β και της υποπαραγράφου 1γ καθώς και των παραγράφων 2 εώς και 6 του παρόντος άρθρου: α. οι εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης, καθώς και οι ερευνητές και οι ειδικοί λειτουργοί επιστήμονες που υπάγονται στις διατάξεις του Ν.1514/85... 

Από την παραπάνω σαφή διατύπωση του νόμου προκύπτει ότι οι εκπαιδευτικοί εξαιρούνται από την εφεδρεία όχι μόνο για το τρέχον σχολικό έτος, (όπως υπονοούν διάφοροι συνάδελφοι εντός και εκτός forum), αλλά και για τα επόμενα (ή σε τελική διατύπωση μέχρι μεταγενέστερος νόμος να καταργήσει ή να τροποποιήσει ρητά ή σηπιωρά τις διατάξεις του παρόντος).

Οι παραπάνω διατάξεις κατισχύουν από οποιοδήποτε έγγραφο το οποίο γενικά ισχυρίζεται το παραπάνω μέλος ότι υπάρχει, χωρίς να μας παραθέτει αριθμό εγγράφου και ημερομηνία.

Ζητώ συγνώμη και πάλι που ξέφυγα από το θέμα του topic, αλλά η παραπάνω διευκρίνηση έχει ως στόχο να σβήσει το μύθο "αν δεν έχω οργανική κινδυνεύω με εφεδρεία" και άρα δεν πρέπει να κάνω αίτηση μετάθεσης γιατί πάω διάθεση ΠΥΣΔΕ στη νέα περιοχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 11:32:02 μμ από knaison »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:39:53 μμ »
μπορουμε καπως να μαθουμε σε ποια μερη υπηρχαν οι περισσοτερες συνταξιοδοτησεις;για τις κενες οργανικες!τι να πρωτοδηλωσω για βορεια ελλαδα;

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:46:14 μμ »
μπορουμε καπως να μαθουμε σε ποια μερη υπηρχαν οι περισσοτερες συνταξιοδοτησεις;για τις κενες οργανικες!τι να πρωτοδηλωσω για βορεια ελλαδα;

αποχωρήσεις εκπαιδευτικών ανά ειδικότητα : http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=50616
ανά περιοχή δεν έχει βγει κάτι... ψάχνεις μόνη σου στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ εδώ: http://et.diavgeia.gov.gr/
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:28:05 πμ »
«Η εφεδρεία προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση», δήλωσε η υφυπουργός Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου, μιλώντας στο ραδιόφωνο Real FM το πρωί της Δευτέρας 3/10/2011 και την επόμενη μέρα (4/10) το επανέλαβε σε συνέντευξή της στο ΕΘΝΟΣ : «άμεσα δεν θα ισχύσει η εφεδρεία για τους εκπαιδευτικούς. Πρέπει πρώτα να προχωρήσουμε σε αναδιοργάνωση του προσωπικού και μετά βλέπουμε...».
http://tomtb.com/modules/smartsection/item.php?itemid=2202

Η εφεδρεία προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση, είπε η υφ. Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου, μιλώντας στον ΣΚΑΙ
http://www.inews.gr/175/Yf-paideiasefedreia-kai-gia-tous-ekpaideftikous-ypokinoumenes-oi-mathitikes-katalipseis.htm
http://www.youtube.com/watch?v=bVFl_nyy23s

Αλλά τι λέει;Αφού τη δεσμεύει ο νόμος ;D

Αρκεί να μελετήσουμε το νέο λύκειο σε σχέση με τις οργανικές των ειδικοτήτων πλην των ΠΕ02-03-04.

Φυσικά κανείς δεν είπε ότι σίγουρα θα απολυθούν όσοι στο μέλλον δεν θα έχουν οργανική.Αλλωστε και η αναγκαστική απόσπαση σε διεύθυνση που δεν θα έχεις επιλέξει,δεν είναι κάτι ευχάριστο...Την άποψή μας λέμε με σκοπό την αλληλοβοήθεια.

Knaison,φιλικά σου το λέω,επειδή και σε άλλη περίσταση εκφράστηκες απαξιωτικά π.χ.για το μάθημα των Θρησκευτικών:ο Πλάτων θεμελίωσε τη φιλοσοφία χρησιμοποιώντας και μύθους,γιατί απλούστατα περιέχουν και αλήθεια. ;)Η μόρφωση δεν ταυτίζεται με τη γνωστική ανάπτυξη,αλλά με τη συνειδητοποίηση των ορίων μας.Κάτι που θέλει διαρκή άσκηση,έστω κι αν όλοι μας αποτυγχάνουμε μερικές φορές...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 07:53:14 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 06:59:03 πμ »
marvac  εννοείται δεν με πειράζει όταν κάποιος διαφωνεί. Αρκεί να το κάνει ευπρεπώς και με επιχειρήματα ( όπως ακριβώς ο Damien ας πούμε! )

Damien σέβομαι την άποψη σου αλλά όταν κάποιος σε κατηγορεί ότι "μιλάς πολύ και σκέφτεσαι λίγο" και χρησιμοποιείς "φαντάσματα και δαίμονες" για να τρομάξεις τον εκπ/κό κόσμο  ενώ απιοδεδειγμένα όσα έχεις γράψει χρόνια τώρα εδώ μέσα ούτε άκυαα είναι ούτε εικασίες , και ενώ τόσο καιρό έχεις επίσης αποδεδειγμένα βοηθήσει έναν σωρό κόσμο να βρει μια άκρη  φυσικά και διατηρείς το δικαίωμα να διαγράψεις ό,τι θέλεις  γιατί το φόρουμ ή οποιοσδήποτε δεν περιμένει τα 20 τελευταία μηνύματα για να βγάλει συμπέρασμα. Αν όμως υπάρχει κάποιος που σε κατηγορεί για ο,τιδήποτε ( ακριβώς επειδή δεν ξέρει ποιός είσαι, ποιούς ξέρεις, με ποιούς μιλάς και από πού έχεις τις πληροφορίες που έχεις )  τότε καλό θα ήταν να το κάνει με επιχειρήματα και όχι αέρα-πατέρα.

kofia καλή μου, ξέρω ότι είχες διαβάσει την απάντηση που σε αφορούσε και ήμουν ήσυχη πως είχες καταλάβει τι έπρεπε να κάνεις. Οι υπόλοιποι θα πρέπει να επικοινωνήσουν με την κα. Γράψα στο υπουργείο όπως παραινεί η topsy. Σε διαφορετική περίπτωση μπορούν να απευθυνθούν στην topsy  η οποία επίσης δουλεύει σε γραφείο και ως καλή και ευσυνείδητη υπάλληλος που είναι θα χαρεί να τους βοηθήσει. Δόξα τω Θεώ, δεν είμαι αναντικατάστατη.

knaison  είναι σαφές σε ποιόν αναφέρεσαι και καλό θα ήταν να μπορείς να  παραδέχεσαι τις πράξεις σου χωρίς να υποτιμάς τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου. Επισης ο νόμος 4024 ευτυχώς για το νόμο και δυστυχώς για σένα δεν εξαντλείται στο άρθρο 33. Υπάρχει και το 35 ας πούμε  ( διάβασέ το πολύ καλά, μιλάει για απόλυση του 30% των υπαλλήλων εφόσον τέτοια θα είναι η μείωση των οργανικών θέσεων και όχι για προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα όπως το 33.  Επίσης υπάρχει άλλο άρθρο που μιλάει για εφεδρεία ΙΔΑΧ και όπως ίσως ξέρεις υπάρχουν ΚΑΙ εκπ/κοι ΙΔΑΧ - εκτός και αν αυτούς δεν τους θεωρείς συναδέλφους σου.  Επίσης, άλλο εφεδρεία και άλλο προσυνταξιοδοτική διαθεσιμότητα...σε άλλους αναφέρεται το ένα και σε άλλους το άλλο...

και επίσης για να διαβάσεις ένα νόμο δε χρειάζεται να είσαι φωστήρας της δημόσιας διοίκησης. Αλλά να διαβάζεις και να "διαβάσεις"  όλο το νόμο - όχι μόνο ότι σαφώς αναφέρεται σ΄αυτόν αλλά κυρίως τα ψιλά γράμματα.


Μάρκο αγαπημένε, σόρρυ που σ έβαλα να σβήνεις φατσούλες αλλά δε γινόταν να τα σβήσω όλα, δεν έκανε διαγραφή μετά.... :)


τέλος, επειδή δεν θέλω να επιηρεάσω- ούτε και ήθελα ποτέ -  κανέναν στο τι θα δηλώσει στις αιτήσεις μετάθεσεις θα απέχω του φόρουμ ως 30/11. Για διευκρινίσεις μπορείτε να στέλνετε π.μ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 06:03:16 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kalypsob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:48:20 μμ »
Μπορεί κάποιος να μας καθοδηγήσει πώς να ψαξουμε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ?

Αποσυνδεδεμένος jeune

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2012
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 03:16:29 μμ »
«Η εφεδρεία προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση», δήλωσε η υφυπουργός Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου, μιλώντας στο ραδιόφωνο Real FM το πρωί της Δευτέρας 3/10/2011 και την επόμενη μέρα (4/10) το επανέλαβε σε συνέντευξή της στο ΕΘΝΟΣ : «άμεσα δεν θα ισχύσει η εφεδρεία για τους εκπαιδευτικούς. Πρέπει πρώτα να προχωρήσουμε σε αναδιοργάνωση του προσωπικού και μετά βλέπουμε...».
http://tomtb.com/modules/smartsection/item.php?itemid=2202

Η εφεδρεία προβλέπεται και για τους εκπαιδευτικούς, αλλά σε επόμενη φάση, είπε η υφ. Παιδείας Εύη Χριστοφιλοπούλου, μιλώντας στον ΣΚΑΙ
http://www.inews.gr/175/Yf-paideiasefedreia-kai-gia-tous-ekpaideftikous-ypokinoumenes-oi-mathitikes-katalipseis.htm
http://www.youtube.com/watch?v=bVFl_nyy23s

Αλλά τι λέει;Αφού τη δεσμεύει ο νόμος ;D

Αρκεί να μελετήσουμε το νέο λύκειο σε σχέση με τις οργανικές των ειδικοτήτων πλην των ΠΕ02-03-04.

Φυσικά κανείς δεν είπε ότι σίγουρα θα απολυθούν όσοι στο μέλλον δεν θα έχουν οργανική.Αλλωστε και η αναγκαστική απόσπαση σε διεύθυνση που δεν θα έχεις επιλέξει,δεν είναι κάτι ευχάριστο...Την άποψή μας λέμε με σκοπό την αλληλοβοήθεια.

Knaison,φιλικά σου το λέω,επειδή και σε άλλη περίσταση εκφράστηκες απαξιωτικά π.χ.για το μάθημα των Θρησκευτικών:ο Πλάτων θεμελίωσε τη φιλοσοφία χρησιμοποιώντας και μύθους,γιατί απλούστατα περιέχουν και αλήθεια. ;)Η μόρφωση δεν ταυτίζεται με τη γνωστική ανάπτυξη,αλλά με τη συνειδητοποίηση των ορίων μας.Κάτι που θέλει διαρκή άσκηση,έστω κι αν όλοι μας αποτυγχάνουμε μερικές φορές...

Ο Βορίδης έκανε την πρώτη κίνηση,
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2093966
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 03:29:03 μμ από jeune »
Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι
και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Γιάννης Αγγελάκας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160044
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.