*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 124405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #756 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:34:22 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
2 ερωτήσεις: Μετατέθηκα, ζήτησα απόσπαση και υπηρετώ ως αποσπασμένη από 1/9. Αργότερα, αιτήθηκα ανάκληση απόσπασης κι επιστροφή στην οργανική μου (κι εγκρίθηκε). Ο διευθυντής (του σχολείου απόσπασης) λέει ότι θα παραμείνω στο σχολείο της απόσπασης μέχρις ότου σταλεί αναπληρωτής. 1) Εάν αυτό ισχύει, τότε πώς εγκρίθηκε κατ' αρχάς η απόσπασή μου δίχως να έχει έρθει αναπληρωτής στο σχολείο της οργανικής; Δηλαδή, γιατί θα ισχύσει αυτό στην περίπτωση της ανάκλησης, ενώ δεν ίσχυσε στην απόσπαση; 2) Είμαι από μετάθεση κι έχω υποχρέωση να υπηρετήσω την οργανική μου για ένα έτος. Εάν τελικά επιστρέψω σύντομα στην οργανική μου θέση, μετράει ως υπηρέτηση οργανικής και ο χρόνος που υπηρέτησα αποσπασμένη, προτού ανακληθεί η απόσπαση; Εάν δεν μετράει -επειδή δεν θα έχω υπηρετήσει για ένα έτος στην οργανική μου θέση- τότε θα πρέπει του χρόνου να υπηρετήσω ολόκληρο το έτος στην οργανική ή μόνο για διάστημα ίσο με εκείνο που υπηρέτησα ως αποσπασμένη;
Ευχαριστώ πολύ
Αποσπάσεις μετά τις 1/9 εκτελούνται όταν έρθει κάποιος να σε αναπληρώσει. Φυσικά είναι στην διακριτική ευχαίρια της ΔΔΕ να σε αποδεσμεύσει εφόσον δεν δημιουργείται πρόβλημα και μπορεί να σε αντικαταστήσει άμεσα.
Φαντάζομαι αναλογικά το ίδιο ισχύει και για τις ανακλήσεις, γι'αυτό και δεν σε αποδεσμεύουν.
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:07 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2267
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #757 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:40:14 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
2 ερωτήσεις: Μετατέθηκα, ζήτησα απόσπαση και υπηρετώ ως αποσπασμένη από 1/9. Αργότερα, αιτήθηκα ανάκληση απόσπασης κι επιστροφή στην οργανική μου (κι εγκρίθηκε). Ο διευθυντής (του σχολείου απόσπασης) λέει ότι θα παραμείνω στο σχολείο της απόσπασης μέχρις ότου σταλεί αναπληρωτής. 1) Εάν αυτό ισχύει, τότε πώς εγκρίθηκε κατ' αρχάς η απόσπασή μου δίχως να έχει έρθει αναπληρωτής στο σχολείο της οργανικής; Δηλαδή, γιατί θα ισχύσει αυτό στην περίπτωση της ανάκλησης, ενώ δεν ίσχυσε στην απόσπαση; 2) Είμαι από μετάθεση κι έχω υποχρέωση να υπηρετήσω την οργανική μου για ένα έτος. Εάν τελικά επιστρέψω σύντομα στην οργανική μου θέση, μετράει ως υπηρέτηση οργανικής και ο χρόνος που υπηρέτησα αποσπασμένη, προτού ανακληθεί η απόσπαση; Εάν δεν μετράει -επειδή δεν θα έχω υπηρετήσει για ένα έτος στην οργανική μου θέση- τότε θα πρέπει του χρόνου να υπηρετήσω ολόκληρο το έτος στην οργανική ή μόνο για διάστημα ίσο με εκείνο που υπηρέτησα ως αποσπασμένη;
Ευχαριστώ πολύ

Αν αποσπαστείς μέχρι τις 31/8 το σχολείο της οργανικής σου δεν έχει κανένα λόγο στο τι θα κάνεις και αναλαμβάνεις κατευθείαν σττο σχολείο της απόσπασης. Απαξ και αναλάβεις στις 1/9 σε οποιοδήποτε σχολείο:
1. της οργανικής σου γιατι η απόσπαση δεν βγήκε μέχρι 31/8
2. της απόσπασης σου και μετά ζητήσεις ανάκληση
τότε λέει ο νόμος ότι για να φύγεις πρέπει να έρθει αντικαταστάτης.

Όσο για το χρόνο που είσαι αποσπασμένη δεν μετράει για υπηρέτηση οργανικής. Αν πχ είσαι για απόσπαση για 1 μήνα και επιστρέψεις 1 οκτωβρίου 2023 στην οργανική θα συμπληρώσεις 1 χρόνο στις 1 οκτωβρίου 2024. Απο τη στιγμή που θα συμπληρώσεις το χρόνο μπορείς να αιτηθείς ξανά μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #758 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:55:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σημαίνει, το δεύτερο μέρος, στην πράξη. Τον Οκτώβριο (αν θυμάμαι καλά) κάνουμε αιτήσεις για μετάθεση, που θα ισχύσει για του χρόνου. Τι θα γίνει, λοιπόν, πρακτικά; Θα έχω δικαίωμα να αιτηθώ μετάθεση φέτος ή όχι (για του χρόνου); Με άλλα λόγια, του χρόνου τον Σεπτέμβριο δεν θα μπορώ να υπηρετήσω σε σχολείο μετάθεσης, αλλά θα πρέπει: να παραμείνω στην οργανική μου όλο το έτος; ή να υπηρετήσω στην οργανική μου τον Σεπτέμβριο, αλλά τον Οκτώβριο να μετατεθώ αλλού; (φαντάζομαι ότι αυτό δεν γίνεται). Συγγνώμη που επιμένω, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς θα λειτουργήσει αυτό στην πράξη.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2267
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #759 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 09:37:19 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δυστυχώς, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι σημαίνει, το δεύτερο μέρος, στην πράξη. Τον Οκτώβριο (αν θυμάμαι καλά) κάνουμε αιτήσεις για μετάθεση, που θα ισχύσει για του χρόνου. Τι θα γίνει, λοιπόν, πρακτικά; Θα έχω δικαίωμα να αιτηθώ μετάθεση φέτος ή όχι (για του χρόνου); Με άλλα λόγια, του χρόνου τον Σεπτέμβριο δεν θα μπορώ να υπηρετήσω σε σχολείο μετάθεσης, αλλά θα πρέπει: να παραμείνω στην οργανική μου όλο το έτος; ή να υπηρετήσω στην οργανική μου τον Σεπτέμβριο, αλλά τον Οκτώβριο να μετατεθώ αλλού; (φαντάζομαι ότι αυτό δεν γίνεται). Συγγνώμη που επιμένω, αλλά δεν καταλαβαίνω πώς θα λειτουργήσει αυτό στην πράξη.

Πολύ απλά. Οι αιτήσεις για μετάθεση θα γίνουν πχ Οκτώβριο 2023. Γαι να έχεις διακαίωμα να αιτηθείς μετάθεση θα πρέπει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή στις 31/8/2024, να έχεις συμπληρώσει 12 μήνες στην οργανικής σου.  Ανέλαβες στην οργανική 30/6/2023. Μέχρι 30/8/2024 είναι 14 μήνες. Απο αυτούς τους 12 πρέπει να τους υπήρετήσεις στην οργανική. Βγάζοντας λοιπόν τους 2+2 μήνες του καλοκαιριού που είσαι ουτως ή άλλως στην οργανική απομένουν άλλοι 8 μήνες για να συμπληρώσεις το 12μηνο. Αρα αν απο Σεπτέμβριο λείπεις με απόσπαση πρέπει το αργότερο μέχρι τέλος Οκτωβρίου να επιστρέψεις στην οργανική, ώστε απο 1/11/2023 μέχρι 30/6//2024 να κάνεις άλλους 10 μήνες και να έχεις συμπληρώσει το απαραίτητο 12μηνο.

Όπως λέει η εγκύκλιος:

Έτσι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του ΠΔ 50/96 (παρ. 1 και 2 ) όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 (παρ. 1 και 2 ) του Π.Δ. 100/97 για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης:

«1. (…) απαιτείται υπηρεσία ενός έτους στην κατεχόμενη οργανική θέση μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.»
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2023, 10:14:15 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:07 »

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #760 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 10:09:57 μμ »
Victor, σε ευχαριστώ για την σούπερ απάντηση! Επιτέλους κατάλαβα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #761 στις: Σεπτέμβριος 25, 2023, 04:22:18 μμ »
Πολύ απλά. Οι αιτήσεις για μετάθεση θα γίνουν πχ Οκτώβριο 2023. Γαι να έχεις διακαίωμα να αιτηθείς μετάθεση θα πρέπει μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, δηλαδή στις 31/8/2024, να έχεις συμπληρώσει 12 μήνες στην οργανικής σου.  Ανέλαβες στην οργανική 30/6/2023. Μέχρι 30/8/2024 είναι 14 μήνες. Απο αυτούς τους 12 πρέπει να τους υπήρετήσεις στην οργανική. Βγάζοντας λοιπόν τους 2+2 μήνες του καλοκαιριού που είσαι ουτως ή άλλως στην οργανική απομένουν άλλοι 8 μήνες για να συμπληρώσεις το 12μηνο. Αρα αν απο Σεπτέμβριο λείπεις με απόσπαση πρέπει το αργότερο μέχρι τέλος Οκτωβρίου να επιστρέψεις στην οργανική, ώστε απο 1/11/2023 μέχρι 30/6//2024 να κάνεις άλλους 10 μήνες και να έχεις συμπληρώσει το απαραίτητο 12μηνο.

Όπως λέει η εγκύκλιος:

Έτσι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 8 του ΠΔ 50/96 (παρ. 1 και 2 ) όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 7 (παρ. 1 και 2 ) του Π.Δ. 100/97 για τη θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης:

«1. (…) απαιτείται υπηρεσία ενός έτους στην κατεχόμενη οργανική θέση μέχρι 31 Αυγούστου του έτους κατά το οποίο πραγματοποιούνται οι μεταθέσεις.»
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που γράφεις. Η θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης δεν μπορεί να γίνει με τα δίμηνα του καλοκαιριού. Απαιτείται να έχει υπηρετήσει ένα ολόκληρο διδακτικό έτος στην οργανική σου θέση. Αν λείπουν κάποιες μέρες του Σεπτεμβρίου, χάνεται το δικαίωμα αίτησης μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #762 στις: Σεπτέμβριος 25, 2023, 05:44:18 μμ »
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που γράφεις. Η θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης δεν μπορεί να γίνει με τα δίμηνα του καλοκαιριού. Απαιτείται να έχει υπηρετήσει ένα ολόκληρο διδακτικό έτος στην οργανική σου θέση. Αν λείπουν κάποιες μέρες του Σεπτεμβρίου, χάνεται το δικαίωμα αίτησης μετάθεσης.

Οντως διαβαζοντας την εγκυκλιο των μεταθεσεων αναφερεται αυτος ο περιορισμος για τα καλοκαιρινα διμηνα και ο οποιος στηριζεται στην γνωμοδοτηση 864/89

https://www.nsk.gr/web/nsk/anazitisi-gnomodoteseon?p_p_id=nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet&p_p_lifecycle=2&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_cacheability=cacheLevelPage&p_p_col_id=column-4&p_p_col_pos=2&p_p_col_count=3&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_consultId=35160&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_inputDatefrom=1989&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_inputRelated=&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_inputKeywords=&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_consulState=null&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_inputSuggestionNo=864&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_isSearch=1
που εγινε δεκτη απο το υπουργειο.
Πιο συγκεκριμενα στη γνωμοδοτηση αναφερεται οτι θα πρεπει να υπαρχει υπηρεσια ενος σχολ ετους (απο 1/9 εως 31/8) εντος του οποιου θα πρεπει να υπαρχει παροχη υπηρεσιας στην κατεχομενη οργανικη θεση ενος τουλαχιστον διδακτ ετους δηλ για 10 μηνες. Με βαση το παραπανω πιστευω οτι εχεις δικιο δηλ θα πρεπει να υπαρχει πραγματικη υπηρετηση 10 μηνων (απο 1/9 εως 30/6). Αλλωστε,  γι αυτο νομιζω οτι αναφερθηκε στην εγκυκλιο ως καταληκτικη προθεσμια της ετησιας υπηρεσιας το 31/8/24 και οχι το 30/6/24, ετσι ωστε να  ξεκινησει η προσμετρηση απο 1/9/23 και οχι απο 30/6/23 που αναλαμβανει ο εκπκος στη νεα  οργσνικη θεση. Επιπλεον αν δεν υπαρχει πραγματικη υπηρετηση 10 μηνων εντος το ιδιου σχολ ετους τοτε, οπως αναφερεται στην εγκυκλ  μεταθεσεων "..Σε κάθε περίπτωση ο χρόνος που θεμελιώνει δικαίωμα μεταθεσης μπορεί να προκύπτει από συνυπολογισμό σωρευτικά χρόνου υπηρεσίας που έχει διανυθεί τμηματικά κατά τη διάρκεια διδακτικού έτους», που σημαινει οτι αν επιστρεψει ο συναδελφος στην οργανικη του 1/10 τοτε μεχρι 30/6 θα εχει συμπληρωσει μονο  9 μηνες και δε θα εχει θεμελιωσει δικαιωμα. Ομως θα μπορεσει την επομενη χρονια να θεμελιωσει επειδη θα προσθεσει την υπηρεσια του επομενου σεπτεμβρη.
Βεβαια απο την αλλη θα μπορουσε να αντιταξει ο ενδιαφερομενος εκπκος το οτι η παραπανω γνωμοδοτηση αναφερεται στο αθροισμα 6 καλοκαιρινων διμηνων , ενω στην περιπτωση μας μιλαμε μονο για ενα διμηνο και μαλιστα το πρωτο που μεσολαβησε απο την αναληψη στη νεα οργανικη(και πριν ακομα αναλαβει στη θεση αποσπασης). Στη θεση του θα υπεβαλλα ενα ερωτημα προς το υπουργειο διαμεσου της δδε και θα ρωταγα εαν η παραπανω γνωμοδοτηση εχει ισχυ και στην περιπτωση του ενος καλοκαιρινου διμηνου. Ισως το υπουργειο παρεπεμπε το ερωτημα στο ΝΣΚ ωστε να ειχαμε μια ξεκαθαρη απαντηση
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2023, 05:49:51 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #763 στις: Σεπτέμβριος 26, 2023, 11:45:40 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
σε συνέχεια των παραπάνω επικοινώνησα με δδε και μου είπαν ότι: για ένα μήνα "δεν χάθηκε ο κόσμος" (υποθέτω  ότι αυτό μπορεί να διαφέρει από διεύθυνση σε διεύθυνση), αλλά, κυρίως, ότι το καλοκαιρινό δίμηνο μετράει ως υπηρέτηση οργανικής, στο βαθμό που δεν είναι μόνο του (δηλαδή δεν μπορεί κάποιος/α να εξοφλήσει την υπηρέτηση της οργανικής απλώς αθροίζοντας καλοκαιρινά δίμηνα). Όταν, όμως, το δίμηνο ακολουθείται από πραγματική υπηρέτηση κι εφόσον το διάστημα της απόσπασης δεν είναι μεγάλο (ναι, αυτό προφανώς είναι υποκειμενικό), τότε θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης.
Ξανά ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #764 στις: Σεπτέμβριος 27, 2023, 08:56:13 πμ »
Ωραία νέα filro. Μακάρι να μην έχεις κανένα πρόβλημα και να θεωρηθεί ότι η οργανική υπηρετήθηκε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος lavrentis1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #765 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 06:02:52 μμ »
Σχετικά με το ωράριο από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια ήξερα ότι ο εκπαιδευτικός ακολουθεί τησ βαθμίδας δλδ ανεβαίνει από 21 σε 24 επειδή έκανε αίτηση. Το αντίστροφο από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια ισχύει; δλδ θα καταβαινει από 24 σε 21 . Λογικό δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #766 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 06:31:34 μμ »
Ίσως κάνω λάθος αλλά δε νομίζω να γίνονται αποσπάσεις από αθμια σε βθμια. Τουλάχιστον δεν το θυμάμαι.
Το αντίστροφο γίνεται σίγουρα.
Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει πάρει τέτοια απόσπαση τα τελευταία 5-6 χρόνια.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #767 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 06:33:03 μμ »
Σχετικά με το ωράριο από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια ήξερα ότι ο εκπαιδευτικός ακολουθεί τησ βαθμίδας δλδ ανεβαίνει από 21 σε 24 επειδή έκανε αίτηση. Το αντίστροφο από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια ισχύει; δλδ θα καταβαινει από 24 σε 21 . Λογικό δεν είναι;
Έχει γίνει κάπου τέτοια απόσπαση;  Γιατί βλέπω ότι επιμένετε στο συγκεκριμένο θέμα.
Από όσο γνωρίζω δεν υφίσταται τέτοια απόσπαση, οπότε τι να συζητήσουμε για το ωράριο;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #768 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 08:15:35 μμ »
Δεν υφίσταται τέτοια απόσπαση, μόνο διάθεση για λιγες ώρες σε κάποιες διευθυνσεις

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #769 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 08:43:27 μμ »
η μονη θεσμοθετημενη διαδικασια αποσπασεων απο καποια διευθυνση προς αλλη ειναι αυτη που περιγραφεται στην οικεια εγκυκλιο αποσπασεων σε πυσπε/πυσδε οπου αναφερεται οτι μπορει να παρεις αποσπαση απο πυσδε/πυσπε αντιστοιχα σε πυσδε/πυσπε. Η μονη εξαιρεση ειναι να συμβει το
"Δίνεται όμως η δυνατότητα σε εκπαιδευτικούς των ανωτέρω κλάδων (κοινων ειδικοτητων) της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που επιθυμούν να αποσπαστούν σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, να περιλάβουν στην αίτησή τους και την επιλογή «Επιθυμώ απόσπαση και σε πρωτοβάθμια εκπαίδευση»" . Το αντιστροφο δεν προβλεπεται. Απλως, οπως ειπαν και οι συναδελφοι, μπορει να συμβει επιπλεον και το εξης:
Συμφωνα με τα
αρ 25, παρ.1, περ.6 του Ν.4203/2013, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 33, παρ.5 του Ν.4386/2016 και συμπληρώθηκε με το άρ 46 του Ν.4415/2016, οι εκπαιδευτικοι των  κοινων ειδικοτητων και των 2 βαθμιδων που πλεοναζουν καποιες ωρες στη βαθμιδα που υπηρετουν, δυνανται να διατιθενται για συμπληρωση ωραριου απο τη μια βαθμιδα στην αλλη. Ως προς τη διαδικασια αυτη, με την εναρξη το σχολ ετους και υστερα απο κοινη συνεδριαση των οικειων πυσπε+πυσδε  κοινοποιουνται τα ελλειμματα+πλεονασματα των κοινων ειδικοτητων και των 2 βαθμιδων και αναρτωνται στην ιστοσελιδα της διευθυνσης της βαθμιδας που εχει πλεονασματα ωστε να υποβληθουν αιτησεις απο τους ενδιαφερομενους εκπκους και να βγει αποφαση διαθεσης απο την αντιστοιχη διευθυνση. Επιπλεον απαιτειται και εγκριση του περιφερειακου διευθυντη. Η διαδικασια αυτη ολοκληρωνεται εντος σεπτεμβρη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2023, 12:21:21 μμ από g.t »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.