*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #406 στις: Αύγουστος 31, 2011, 05:21:53 μμ »
Καλησπέρα!
 Ξέρει κανείς  τώρα που θα τοποθετηθούμε σε σχολεία όλοι οι αποσπασμένοι σε μια περιοχή, αν μετράει μόνο η προϋπηρεσία (όπως στις αποσπάσεις) ή αν μετράνε και τα μόρια που έχουμε συγκεντρώσει από τα σχολεία (όπως στις μεταθέσεις);
Κι άλλη μια απορία. Στην πρωτοβάθμια που αποσπάστηκα δηλώνουμε γραφεία κι όχι σχολεία. Θα δηλώσουμε σχολεία μόλις μας ανακοινώσουν το γραφείο που τοποθετηθήκαμε ή δεν θα δηλώσουμε καθόλου;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2011, 05:43:47 μμ από boukitsa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:56:34 »

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #407 στις: Αύγουστος 31, 2011, 05:59:08 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω πάρει απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ και μου ζήτησαν να τους προσκομίσω όλα τα χαρτιά που είχα δώσει και στην αίτηση (πιστοποιητικό οικογενιεακής κατάστασης, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση κλπ).
1)Αυτό γίνεται για να ελέγξουν εάν καλώς έχω πάρει την απόσπαση?
2) Μήπως γίνεται για να κριθεί η τοποθέτηση (πάει με τετοιου είδους κριτήρια?)?
3) Σε εσάς (όσους αποσπαστήκατε) ζητάνε κάτι ανάλογο?

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #408 στις: Αύγουστος 31, 2011, 06:35:00 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω πάρει απόσπαση σε ΠΥΣΠΕ και μου ζήτησαν να τους προσκομίσω όλα τα χαρτιά που είχα δώσει και στην αίτηση (πιστοποιητικό οικογενιεακής κατάστασης, εντοπιότητα, συνυπηρέτηση κλπ).
1)Αυτό γίνεται για να ελέγξουν εάν καλώς έχω πάρει την απόσπαση?
2) Μήπως γίνεται για να κριθεί η τοποθέτηση (πάει με τετοιου είδους κριτήρια?)?
3) Σε εσάς (όσους αποσπαστήκατε) ζητάνε κάτι ανάλογο?

Το έχω βάλει σε νέο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #409 στις: Αύγουστος 31, 2011, 07:20:25 μμ »
Τώρα που βγήκαν και οι αποσπάσεις τελείωσαν όλα έτσι? Δηλαδή δεν αλλάζουν οι προσωρινές τοποθετήσεις που είχε βγάλει ο νομός Δωδεκανήσων?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:56:34 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #410 στις: Αύγουστος 31, 2011, 09:22:24 μμ »
προφανως δεν αλλαζουν,ετσι νομιζω κ γω .Ομως δεν τελειωσαν ολα ειμαστε κ εμεις της διαθεσης (στη διαθεση του καθενος λεω εγω) της β φουρνιας που περιμενουμε ακομα να παρουμε τα απομειναρια, ακομα κ μετα απο  τους φετεινους νεοδιοριστους, χωρις ξεκαθαρα κριτηρια επιλογης χωρις δυνατοτητα επιλογης σχολειου κ αφου μας βγαλουν τη ψυχη πανω στους υπολογιστες.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #411 στις: Αύγουστος 31, 2011, 11:27:43 μμ »
Θα τα αρναρτήσουν και στο ίντερνετ το που πάει ο καθένας? Γιατί εγώ έχω ακόμα άδεις μητρότητος και παρουσιάζομαι Νοέμβρη στην Κάρπαθο (ελπίζω να μη με στείλουν πουθενά αλλού). Ή να πάρω κανένα τηλεφωνάκι στο σχολείο προσωρινής τοποθέτησης?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος Sostak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 12:39:37 μμ »
Γειά σας! Διορίστηκα πέρσι στην περιοχή Α' αλλά λόγω υπεραριθμίας με στείλαν στην περιοχή Δ΄ και φέτος είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Επειδή όμως θέλω να παραμείνω και φέτος στο σχολείο αυτό θέλω να ρωτήσω αν για την τοποθέτησή μου έχει περισσότερο σημασία η περιοχή διορισμού ή τα μόρια. Δηλαδή προηγούμαι εγώ που έχω περισσότερα μόρια ή αυτός που έχει τοποθετηθεί στην περιοχή Δ'; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:45:27 μμ »
Θα ήθελα να μάθω με ποια κριτήρια γίνονται οι τοποθετήσεις στα ΠΥΣΔΕ. Ποιος έχει κανονικά προτεραιότητα; Κάποιος που είναι στη διάθεση ενός ΠΥΣΔΕ ή κάποιος που παίρνει απόσπαση στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ; Τα κοινωνικά κριτήρια πως προσμετρώνται; Ευχαριστώ.



Η σειρά των τοποθετήσεων  είναι ευρισκόμενοι στη διάθεση μαζί με όσους διορίστηκαν πέρισυ ( περισινούς νεοδιόριστους) - αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  - αποσπάσεις απο άλλα ΠΥΣΔΕ και τέλος φετινοί νεοδιόριστοι.

Το λάθος προκύπτει μόνο όταν συνεξετάζονται οι ευρισκόμενοι στη διάθεση με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Αν αυτό συμβεί  γίνεται παράβαση της κείμενης νομοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλεις ένσταση με κοινοποίηση στο Υπουργείο και φυσικά, η ένσταση δικαιώνεται ( χωρίς την κοινοποίηση, "παίζει" και να πάει άκλαυτη...).

και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,

Αποσυνδεδεμένος @G

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
  • so and so ...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:22:00 πμ »
Γειά σας! Διορίστηκα πέρσι στην περιοχή Α' αλλά λόγω υπεραριθμίας με στείλαν στην περιοχή Δ΄ και φέτος είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Επειδή όμως θέλω να παραμείνω και φέτος στο σχολείο αυτό θέλω να ρωτήσω αν για την τοποθέτησή μου έχει περισσότερο σημασία η περιοχή διορισμού ή τα μόρια. Δηλαδή προηγούμαι εγώ που έχω περισσότερα μόρια ή αυτός που έχει τοποθετηθεί στην περιοχή Δ'; Ευχαριστώ!

Με μπερδεψες λίγο (;;;)
Εφόσον είσαι διορισμενη/νος στην Α΄περιοχή, ανεξάρτητα από το που σε πήγαν περισυ, φέτος εξακολουθείς
να ανήκεις στην Α΄περιοχή. Συγκρίνεσαι με συναδέλφους της Α΄περιοχής προκειμένου να τοποθετηθείς
σε ένα απο τα σχολεία της.
Σχετικά με την Δ΄περιοχή που σε ενδιαφέρει πρέπει πρωτα να πάρεις απόσπαση σ'αυτή. Ο συνάδελφος που έχει διοριστεί εκεί προηγείται -ανεξαρτητως μορίων - διότι είναι στην διάθεση του πυσδε στην περιοχή αυτή, ενώ εσύ είσαι αποσπασμενη/νος  απο την Α΄στη  Δ΄.
Όλα αυτά αν η διευθυνση ακολουθεί  συννομες διαδικασίες.
Διάβασε τα post της bitch και το δικό μου παραπάνω για να δεις σε ποιες αποφάσεις/νόμους βασίζονται αυτά
που σου αναφέρω.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2011, 01:23:55 πμ από Agse »

Αποσυνδεδεμένος n.sof

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 10:17:44 πμ »
Καλημερα σας!! Θα ηθελα να ρωτησω κατι που εχει μπερδεψει προσωπικα εμενα και πολλους αλλους συναδελφους που εχω μιλησει. Για οσους παιρνουν αποσπαση σε αλλο ΠΥΣΠΕ και ερχεται η ωρα της τοποθετησης ποια μορια μετρανε; Τα ιδια με τα οποια πηραμε την αποσπαση; Η' μηπως και τα μορια δυσμενων συνθηκων;

Αποσυνδεδεμένος boukitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 03:05:00 μμ »
Καλημέρα. Ρώτησα στην Α' Αθήνας και μου είπαν πως τα μόρια δυσμενών συνθηκών δυστυχώς δεν μετράνε. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν συνεχίζει να μετράει η εντοπιότητα...

Αποσυνδεδεμένος physikos4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 12:42:03 πμ »

Θα πάει υποχρεωτικά ο τελευταίος της Γ περιοχής ?
Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να δω ή κάποιος που αντιμετώπισε κάτι ανάλογο?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2011, 10:48:02 μμ από physikos4 »

Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:00:11 μμ »
Kαλησπέρα κι από μένα!!
Τελικά με τους περσινούς νεοδιόριστους  τι γίνεται??? Από άλλους νομούς ακούω ότι ήδη έχουν πάει στα περσινά τους σχολεία!!! Εμείς ακόμα περιμένουμε να δηλώσουμε!!

Συγκεκριμένα το σχολείο που ήμουν γνωρίζω ότι έχει κενά αφού οι δάσκαλοι που υπηρετούσαν εκεί πήραν αποσπαση.


Αποσυνδεδεμένος penny_ct

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 402
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 10:22:10 μμ »
Τι σημασία έχει σε ποιό ΠΥΣΔΕ έγινε;
Η απάντηση γιατί δεν δόθηκε το κενό ήταν  οι περσινοί νεοδιόριστοι πρέπει να παραμένουν στο σχολείο της πρώτης τοποθέτησής τους.
Εγώ ρωτάω τι είναι νόμιμο;
Το κενό ήθελε να το πάρει παλιός συνάδελφος για βελτίωση να γλυτώνει 15-20 χιλιόμετρα.

"οι περσινοί νεοδιόριστοι πρέπει να παραμένουν στο σχολείο της πρώτης τοποθέτησής τους" Ψάχνω να βρω την εγκύκλιο που το ορίζει αυτό...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160417
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 746
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.