*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2989440 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως να αντιδράσουμε για τον τρόπο που διαλέξαν να διορίσουν; Ή αυτό το ΣΔΕ με τόσες ώρες ή τίποτα!

Συμφωνώ [παρότι με κάλεσαν για την 1η επιλογή που θέλω - θεωρώ απαράδεκτο αυτόν τον τρόπο που καλούν φέτος]!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εδώ μιλάμε για ωρομίσθιους - αυτό που λες μπορεί να εφαρμοστεί για συμπλήρωση ωραρίου Μόνιμων!

Όσο για το βαθμό (επί)γνωσης: είμαι 10 χρόνια στα ΣΔΕ!

Φυσικά, δεν διεκδίκησα ποτέ το ..αλάθητο - υπάρχουν οι επίσημοι φορείς να αποτανθείτε!

Το forum έχει νόημα της ανταλλαγής των πληροφοριών, γνώσεων & εμπειριών που ο καθένας (πάντα καλοπροαίρετα!) διαθέτει & ενημερώνει / απαντάει σε συναδέλφους!

Δεν είπα ότι δεν ξέρεις από ΣΔΕ. Πιθανόν να μην γνωρίζεις αυτή την περίπτωση.
Είπα ότι γνωρίζω καλά 2 περιπτώσεις ωρομισθίων που δούλευαν σε 2 σχολεία για να συμπληρώσουν το ωράριο τους.
Σύμφωνα με τις προηγούμενες αλλά και την τωρινή προκήρυξη κάτι τέτοιο ΔΕΝ απαγορεύεται.
Παράγραφος Γ της της υπ’ αριθμ. 660/3/6138/14-2-2017 Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.:
"Η ανάθεση διδακτικών ωρών στο εκπαιδευτικό προσωπικό, θα γίνεται για το σύνολο των διαθέσιμων ωρών (και μέχρι του ορίου των είκοσι (20) διδακτικών ωρών εβδομαδιαίως συνολικά), ανά ειδικότητα και ανάλογα με τις ανάγκες κάθε ΣΔΕ. "
Δεν λέει πουθενά να καλύψεις με ένα ΣΔΕ αποκλειστικά μέχρι 20 ώρες.
Απλά τους βολεύει να κάνουν έτσι τις αναθέσεις για να τελειώνουν γρήγορα.

Είναι πολύ σοβαρό θέμα να αντιδράσουμε για ένα δίκαιο σύστημα για τις αναθέσεις ωρών όπως προβλέπεται από την προκήρυξη.  Δηλαδή, γίνεται ο διαγωνισμός με κάθε λεπτομέρεια και 5000 χαρτιά για να υποβάλεις, και στο τέλος στην ανάθεση ωρών δεν υπάρχουν κανόνες.  Ειδικά φέτος πρέπει να έχεις ΚΑΙ πολύ τύχη για να πάρεις κάποιες ώρες. Είναι δημόσιος διαγωνισμός και ο καθένας δικαιούται να πάρει τις ώρες τους ανάλογα με την σειρά του στον πίνακα, όχι ανάλογα με το τι δήλωσε ο άλλος και πόσο τυχερός ήταν στους συνδυασμούς!! Τζόκερ κατάντησε η κατάσταση.
Δεν ξέρω αν είμαι εγώ μόνο που τα βλέπει έτσι, αν γινόταν κάτι τέτοιο στους πίνακες της δευτεροβάθμιας θα γινόταν χαμός.
Συμφωνώ ότι πρέπει να αντιδράσουμε.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Δεν είπα ότι δεν ξέρεις από ΣΔΕ. Πιθανόν να μην γνωρίζεις αυτή την περίπτωση.
Είπα ότι γνωρίζω καλά 2 περιπτώσεις ωρομισθίων που δούλευαν σε 2 σχολεία για να συμπληρώσουν το ωράριο τους.
Σύμφωνα με τις προηγούμενες αλλά και την τωρινή προκήρυξη κάτι τέτοιο ΔΕΝ απαγορεύεται.
Παράγραφος Γ της της υπ’ αριθμ. 660/3/6138/14-2-2017 Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ.:
"Η ανάθεση διδακτικών ωρών στο εκπαιδευτικό προσωπικό, θα γίνεται για το σύνολο των διαθέσιμων ωρών (και μέχρι του ορίου των είκοσι (20) διδακτικών ωρών εβδομαδιαίως συνολικά), ανά ειδικότητα και ανάλογα με τις ανάγκες κάθε ΣΔΕ. "
Δεν λέει πουθενά να καλύψεις με ένα ΣΔΕ αποκλειστικά μέχρι 20 ώρες.
Απλά τους βολεύει να κάνουν έτσι τις αναθέσεις για να τελειώνουν γρήγορα.

Είναι πολύ σοβαρό θέμα να αντιδράσουμε για ένα δίκαιο σύστημα για τις αναθέσεις ωρών όπως προβλέπεται από την προκήρυξη.  Δηλαδή, γίνεται ο διαγωνισμός με κάθε λεπτομέρεια και 5000 χαρτιά για να υποβάλεις, και στο τέλος στην ανάθεση ωρών δεν υπάρχουν κανόνες.  Ειδικά φέτος πρέπει να έχεις ΚΑΙ πολύ τύχη για να πάρεις κάποιες ώρες. Είναι δημόσιος διαγωνισμός και ο καθένας δικαιούται να πάρει τις ώρες τους ανάλογα με την σειρά του στον πίνακα, όχι ανάλογα με το τι δήλωσε ο άλλος και πόσο τυχερός ήταν στους συνδυασμούς!! Τζόκερ κατάντησε η κατάσταση.
Δεν ξέρω αν είμαι εγώ μόνο που τα βλέπει έτσι, αν γινόταν κάτι τέτοιο στους πίνακες της δευτεροβάθμιας θα γινόταν χαμός.
Συμφωνώ ότι πρέπει να αντιδράσουμε.

αυτο συνεβη μονο περσυ. οι 2 συμβασεις ή και 3 καποιες φορες, εφεραν πολλες αδικιες και γι αυτο φετος αποφασισαν 1 εκπαιδευτης για 1 σδε. π.χ. ξερω πρωτους εκπαιδευτες σε λιστες που περσυ πηραν λιγοτερες ωρες απο τον 7ο γιατι του ειπαν να διαλεξει περιοριστικά 1 σχολειο-1 συμβαση ή να παραιτηθει και στους πιο κατω δεχτηκαν να τους δωσουν 2 συμβασεις για να μη κολλησουν τη διαδικασια και καθυστερησουν. ειμαι κι εγω μια εκ της πρωτης περιπτωσης και μαλιστα προεβην σε καταγγελια μεχρι και στο υπουργειο παιδειας. αναφορικα τωρα με παλαιοτερα ετη, μονο τον τελευταιο μηνα δωσαν την προηγουμενη χρονια 2η συμβαση γιατι δεν ειχαν καθηγητες και δεν ειχε βγει προκηρυξη. επρεπε να καλυφθουν κενα γραμματισμων. η 2η συμβαση ειχε γινει κατ'εξαιρεσιν
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2017, 01:40:36 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
οι 20 ωρες οπως μου εξηγησε τοτε η ΓΓΔΜ, μπαινουν τυποις για να καλυψουν τις αναγκες των σχολειων σε περιπτωση που θα χρειαστει εκπαιδευτης περισσοτερες ωρες. δεν ειναι για να δωσει πληρες ωραριο στον εκπαιδευτη. ποσως ενδιαφερεται για τον εκπαιδευτη!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μαλλον ολα "τύποις" μπαίνουν.

Γ. Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών για το εκπαιδευτικό προσωπικό ορίζονται οι είκοσι (20)
διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν το εκπαιδευτικό προσωπικό έχει τη
δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει πλήρη απασχόληση στο δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο
τομέα, Ν.Π.Δ.Δ., ΔΕΚΟ, Ν.Π.Ι.Δ. (σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις άρθρο 31 του ν.
3528/2007 και τις αποφάσεις της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς) ή
στον ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10) διδακτικές ώρες
εβδομαδιαίως


Αυτό στο δικό μου πίνακα αν ίσχυε θα μου είχε έρθει εμένα το κενό πάνω από δεκα ώρες. Αλλά πήγε στη συνάδελφο που ήταν και πέρυσι στο ίδιο ΣΔΕ και έχει πλήρη απασχόληση, χρόνια τώρα σε άσχετο τομέα ως ελευθερη επαγγελματίας.

 Και εμένa μου ήρθε 2 ώρες σto παράρτημα πάλι (δεν έχω πλήρη απασχόληση πουθενά) .Τελικά τι γίνεται? θα μας πει κάποιος?

Και πέρυσι πώς πήρε πάνω από δεκα ώρες?



 

Αποσυνδεδεμένος vagelis_33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή όποιους πάρουν φέτος θα τους ειδοποιήσουν με mail?
Υπάρχει πουθενα κάποιος πίνακας να λέει συγκεντρωτικά ποιον και που πήραν? Δηλαδή κάποιο λινκ.
Εμένα δεν μου ήρθε κάποιο mail άρα να φανταστώ δεν με πήραν

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μαλλον ολα "τύποις" μπαίνουν.

Γ. Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών για το εκπαιδευτικό προσωπικό ορίζονται οι είκοσι (20)
διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως συνολικά. Όταν το εκπαιδευτικό προσωπικό έχει τη
δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχει πλήρη απασχόληση στο δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο
τομέα, Ν.Π.Δ.Δ., ΔΕΚΟ, Ν.Π.Ι.Δ. (σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις άρθρο 31 του ν.
3528/2007 και τις αποφάσεις της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς) ή
στον ιδιωτικό τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα (10) διδακτικές ώρες
εβδομαδιαίως


Αυτό στο δικό μου πίνακα αν ίσχυε θα μου είχε έρθει εμένα το κενό πάνω από δεκα ώρες. Αλλά πήγε στη συνάδελφο που ήταν και πέρυσι στο ίδιο ΣΔΕ και έχει πλήρη απασχόληση, χρόνια τώρα σε άσχετο τομέα ως ελευθερη επαγγελματίας.

 Και εμένa μου ήρθε 2 ώρες σto παράρτημα πάλι (δεν έχω πλήρη απασχόληση πουθενά) .Τελικά τι γίνεται? θα μας πει κάποιος?

Και πέρυσι πώς πήρε πάνω από δεκα ώρες?
Δεν υπήρχε ο περιορισμός αυτός στην προηγούμενη προκυρηξη. Προφανώς καταγγελία θα πρέπει να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να βρω την οδηγία που λες. Μπορείς σε παρακαλώ να την στείλεις; ΣΟΣ!!!
Είμαι μειωμένου ωραρίου.
Μήπως να αντιδράσουμε για τον τρόπο που διαλέξαν να διορίσουν; Ή αυτό το ΣΔΕ με τόσες ώρες ή τίποτα!
Επίσης και σε άλλες προκυρήξεις έλεγαν να συμπληρώσουμε στο κουτάκι όσες ώρες θέλουμε και ότι δεν έχει σημασία..
Αυτή η προκύρηξη μπορεί να ισχύσει και του χρόνου... τότε μπορεί να μην ειμαστε αναπληρωτές...γιατι να βάζαμε 10 ώρες;;  :(

Βλ. π.χ.:
1. https://www.esos.gr/arthra/43122/adeia-askisis-idiotikoy-ergoy-se-ekpaideytikoys-gia-perissoteres-apo-10-ores-tin
2. http://agonsysp.blogspot.gr/2016/11/10.html


Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τελικά μπορεί ενας αναπληρωτής να πάρει πάνω απο 10 ωρες σε σδε?

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά μπορεί ενας αναπληρωτής να πάρει πάνω απο 10 ωρες σε σδε?

Τόσα γράψαμε παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τόσα γράψαμε παραπάνω...
Δε μπορω να βγαλω συμπερασμα.
Αυτο που καταλαβα ειναι οτι το πυσδε δινει οσες ωρες ζητησουμε αλλα η φετινη προκήρυξη των σδε εχει περιορισμο 10 ωρων. Καλα καταλαβα?

Υπαρχει στην πραξη αναπληρωτης που να πηρε πανω απο 10 ωρες?

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Δηλαδή όποιους πάρουν φέτος θα τους ειδοποιήσουν με mail?
Υπάρχει πουθενα κάποιος πίνακας να λέει συγκεντρωτικά ποιον και που πήραν? Δηλαδή κάποιο λινκ.
Εμένα δεν μου ήρθε κάποιο mail άρα να φανταστώ δεν με πήραν

Κι εγώ την ίδια απορία έχω.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λάβαμε mail κ απαντήσαμε ότι αποδεχόμαστε μετά τι?
Περιμένουμε ειδοποίηση από το διευθυντή του ΣΔΕ, ή παρουσιαζόμαστε μόνοι μας για ανάληψη υπηρεσίας?
Ξέρει κάποιος?
Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 162
Σύνολο: 163

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.