*

Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα εργασίας  (Αναγνώστηκε 2792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Souli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Eyes wide open
    • Προφίλ
Δίλημμα εργασίας
« στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 10:03:47 πμ »
Καλημέρα σε όλους
Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάποιο επαγγελματικό ζήτημα που με απασχολεί. Ειμαι επιτυχούσα του ΑΣΕΠ με θέση περίπου 1665. Ωστόσο δουλεύω (σύμβαση επ΄αόριστο) σε μια διαφημιστική εταιρεία 8ωρο με 600 Ευρω το μήνα+ ΙΚΑ.Χτες μου τηλεφώνησαν από ιδιωτικό παιδικό σταθμό αν θέλω να αναλάβω τμήμα για 4 ώρες τη μέρα με 400 Ευρώ το μήνα+ΙΚΑ. Θα ήθελα πολύ να πιάσω δουλειά στο αντικείμενό μου, αλλά με τη θέση που έχω στον πίνακα το πιθανότερο είναι οτι αρχές της επόμενης σχολικής χρονιάς θα με καλέσουν αναπληρώτρια στο δημόσιο. Εσείς θα αλλάζατε εργασιακό περιβάλλον στη θέση μου;Δηλαδή να πάω στον ιδιωτικό ή να μείνω στην εταιρεία μου και να περιμένω το κάλεσμα στο δημόσιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 12:07:46 μμ »
Αν δεν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα, εννοείται ότι στη θέση σου θα δοκίμαζα να εργαστώ πάνω στο αντικείμενό μου ώστε να κάνω και εξάσκηση ;). Άσε που όταν του χρόνου θα συγκρίνεις τα οφέλη του ιδιωτικού παιδικού με αυτά του δημόσιου νηπιαγωγείου, θα εκτιμήσεις ακόμη περισσότερο τη τύχη σου! Αλλά εδώ που τα λέμε, δεν νομίζω ότι η διαφορά των 200 ευρώ αξίζει να δουλεύεις σε κάτι που δεν σε ενδιαφέρει...και που μπορεί να σου στερήσει πολύτιμη προϋπηρεσία για μια full time απασχόληση σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο. Εκτός βέβαια και αν σου αρέσει η δουλειά σου στη διαφημιστική εταιρία, οπότε το πράγμα αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος natasaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 03:13:47 μμ »
Ο ιδιωτικος τομεας οσον αφορα στην εκπαιδευση ειναι ενα μεγαλο ζητημα!Εγω ας πουμε εργαζομαι σε ιδιωτικο σταθμο ως υπευθυνη ταξης,δηλαδη πανω στο αντικειμενο μου και μονο το αντικειμενο μου δεν εξασκω.Ταιζω,χορογραφω,σκηνοθετω και ειδικα τις τελευταιες μερες σχεδιαζω και κοβω σαν τρελλη για να δωσω τις κατασκευες των παιδιων!Ειναι κριμα να μην κανεις αυτο που εχεις σπουδασει,ομως μεγαλυτερο κριμα ειναι να σπας το στομαχι και τα νευρα σου για το τιποτα, επειδη και καλα δουλευεις σε ιδιωτικο.Ειλικρινα αν ημουν στη θεση σου θα σκεφτομουν τι εχω περισσοτερο αναγκη και τι αγαπω περισσοτερο.ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Souli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Eyes wide open
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 03:53:48 μμ »
Αγαπητές Natasaki και Chryssoulaki
σας ευχαριστώ πολύ που ενδιαφερθηκάτε. Σήμερα έστειλα το πρώτο μου μήνυμα και γράφτηκα στο forum, και μου έδωσε  τόση χαρά η ανταπόκρισή σας!
Η αλήθεια είναι οτι στην εταιρεία που εγάζομαι βαριέμαι αφόρητα. Χειρίζομαι ένα ιδιαίτερο αλλά βαρετό πρόγραμμα στον υπολογιστή. Εντωμεταξύ, η δουλεία μου δεν απαιτεί συνεργασία με συναδέλφους, και εγώ που είμαι αρκετά κοινωνική πεθαίνω στο γραφείο μου όλη μέρα στην οθόνη.
Ποιός μου εξασφαλίζςι όμως οτι στο  ιδιωτικό νηπιαγωγείο θα είναι ρόδινα τα πράγματα; ΔΕ φοβάμαι το φόρτο δουλειάς, φοβάμαι καμιά ανισόρροπη συνάδελφο, κακοπληρωμή ή υπερωρίες απλήρωτες... Τουλάχιστον στην εταιρεία μου δεν έχω τέτοια προβλήματα.
Ας με φωτίσει ο Θεός...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:23 »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 04:32:13 μμ »
Να' σαι καλά. Εφόσον βαριέσαι αφόρητα ίσως αξίζει το ρίσκο τότε! Καλή τύχη σε ό,τι και αν αποφασίσεις πάντως!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5702
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 08:50:36 μμ »
Souli, προσωπικά, εφόσον έπαιρνα καλύτερα χρήματα, είχα σύμβαση αορίστου χρόνου και είχα την ησυχία μου στη δουλειά και κυρίως, εφόσον την επόμενη χρονιά διοριζόμουν αναπληρώτρια, θα καθόμουν εκεί που ήμουν. Στους παιδικούς σταθμούς οι συνθήκες δουλειάς δεν είναι οι καλύτερες και τα λεφτά που σου προσφέρουν στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πολύ λίγα. Αφού του χρόνου θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που επιθυμείς, γιατί να ρισκάρεις φέτος από τη βαρεμάρα να πέσεις σε κακοπληρωμένο τρέξιμο;
Καλή τύχη πάντως.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος melina_st

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 06:02:11 μμ »
4 wres 400 euro einai kalytera apo 8 wres 600 euro, me thn proypo8esh oti 8a breis ki allh douleia, alliws de bgaineis!Ektos ki an den exeis problhma. Entoutois ama de 8eleis na mishseis ton eauto sou, 8a sou elega na mhn ergasteis se idiwtiko paidiko sta8mo. Einai tragika ta pragmata. Bebaia, to chrysoulaki exei dikio: etsi 8a ektimhseis to dhmosio!!Nomizw pantws pws den a3izei ton kopo na afhseis mia symbash aoristou xronou kai ta mis8ologika pronomia pou auth prosferei, gia toso mikro diasthma. Kane ligh upomonh..

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 07:25:59 μμ »
Για μένα η εμπειρία σε μία τάξη (όπου κι αν είναι αυτή και ό,τι συνθήκες κι αν επικρατούν) είναι αναντικατάστατη και απολύτως απαραίτητη!
Εαν δεν έχεις ξαναδουλέψει, ίσα ίσα που είναι καλό το ότι σε θέλουν για λίγες ώρες, δηλαδή ότι δε θα αναλάβεις μόνη σου ολόκληρη τάξη καθώς δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία. Αλλιώς του χρόνου, όταν με το καλό σε καλέσουν, θα αναγκαστείς να κολυμπήσεις στα βαθιά και, πίστεψέ με, δεν είναι καθόλου εύκολο... :-X
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Souli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Eyes wide open
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 03:58:51 μμ »
Ευχαριστώ
Είχα πελαγώσει πραγματικά. Και οι καθημερινές επιλογές μπορούν να σου αλλάξουν όλη τη ζώή

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5702
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 04:09:20 μμ »
Τελικά τι αποφάσισες;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Souli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Eyes wide open
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 04:25:07 μμ »
Αποφάσισα να περιμένω με υπομονή το κάλεσμά μου για αναπλήρωση.
Δε μπορώ να το ρισκάρω. Ζω μόνη μου στην Αθήνα και κάνω ήδη και απογευματινή δουλειά για να έχω την άνεση να ζω καλά. Δε θέλω να μου στέλνουν οι δικοί μου, οι οποίοι είναι επαρχία.
Μένω στα σίγουρα λοιπόν, αν και το όνειρο μου (να δουλέψω σε νηπιαγωγείο) περνάει από μπροστά μου κ δεν το πιάνω.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5702
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 04:30:16 μμ »
Μην το βάζεις κάτω. Αφού είσαι γύρω στο 1665, του χρόνου θα σε καλέσουν και θα πραγματοποιήσεις το όνειρό σου. Καλή τύχη.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος angelika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 340
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πρόσεχε τι εύχεσαι... ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 12:30:48 μμ »
Ποιός μου εξασφαλίζςι όμως οτι στο ιδιωτικό νηπιαγωγείο θα είναι ρόδινα τα πράγματα; ΔΕ φοβάμαι το φόρτο δουλειάς, φοβάμαι καμιά ανισόρροπη συνάδελφο, κακοπληρωμή ή υπερωρίες απλήρωτες... Τουλάχιστον στην εταιρεία μου δεν έχω τέτοια προβλήματα.
Ας με φωτίσει ο Θεός...


Souli, φοβάμαι πως θα συμφωνήσω με την apri. Δυστυχώς στους ιδιωτικούς η εμπειρία που αποκτάς συνήθως αφορά περισσότερο τον κυνισμό των προϊσταμένων και ιδιοκτητών παρά την αλληλεπίδρασή σου με παιδιά και γονείς. Δεδομένου μάλιστα ότι βασίζεσαι στην προσωπική σου εργασία για να επιβιώσεις, το γεγονός ότι η συγκεκριμένη θέση σου παρέχει πενιχρά οικονομικά οφέλη είναι πολύ πιθανό να περιορίσει το βαθμό ανοχής σου απέναντι σε όσα θα κληθείς να αντιμετωπίσεις.
Αν είμουν στη θέση σου θα παρέμενα και θα εκμεταλλευόμουν τη χαλαρή αυτή κατάσταση για να προετοιμαστώ για τον επόμενο ΑΣΕΠ. Ένας σεβαστός αριθμός μορίων που ήδη έχεις με βάση την πολύ καλή θέση σου στον πίνακα και τα μόρια προϋπηρεσίας που θα έχεις με το διορισμό σου ως αναπληρώτρια, σε συνδυασμό με μια καλή προετοιμασία για τον επόμενο διαγωνισμό (τώρα που μπορείς), αυξάνουν θεαματικά τις πιθανότητές σου για μόνιμο διορισμό.
...Αλλά αυτή είναι απλώς η δική μου οπτική. Σου εύχομαι να νιώθεις καλά με όποια απόφαση πάρεις -γιατί τελικά αυτό είναι που μετράει...   :)
Κοιτα εκεί που θέλεις να πας,
γιατι αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς...

Αποσυνδεδεμένος vasouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Life is wooondeeerfuuul..
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα εργασίας
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 01:09:17 μμ »
Souli, μόλις είδα το θέμα σου και μου θύμησες ακριβώς τη δική μου περίπτωση καθ'ό,τι ομοιοπαθούσα ::)(επιτυχούσα μη διοριστέα στον ασεπ με θέση περίπου 2900 στο πίνακα αναπληρωτών και εργαζόμενη σε μια δημόσια υπηρεσία εδώ κ' ένα περίπου χρόνο με αντικείμενο τελείως άσχετο από το δικό μας).Πριν λίγους μήνες, λοιπόν, μου είχε γίνει και μένα μια πρόταση από παιδικό σταθμό να δουλέψω 6ωρο με 16 παιδιά προνηπίου(που δε ξέρω ακριβώς πως μετά το 4ωρο έγιναν 35!) και πήρα την απόφαση( εκμεταλευόμενη την άδεια μου,όχι και τόσο έντιμο από μέρους μου, το ξέρω, αλλά δυστυχώς δε δουλεύω από χόμπυ) να ξεκινήσω αν και θα κατέβαινε ο τωρινός μου μισθός κατά 100ευρώ. Στη πράξη, λοιπόν, τα πράγματα δε πήγαν δυστυχώς καθόλου όπως τα περίμενα....η δουλειά που γινόταν μέσα στο παιδικό σταθμό ήταν για το φαίνεσθαι και μόνο, δεν μπόρεσα να χαρώ καθόλου το χρόνο μου με τα παιδιά, ζούσα με ένα μόνιμο άγχος για το αν θα φάνε τα παιδιά για το πόσο και  τι θα φάνε, για το αν οι εργασίες των παιδιών θα πρέπει να συμβαδίζουν με αυτό που ήθελε η δ/νση να δείξει στους γονείς, και άλλα πολλά τα οποία τώρα πια δε θέλω ούτε να θυμάμαι..να μη μιλήσω για κανόνες υγειηνής που αναγκαστικά θέλεις δε θέλεις υπακούς σ' αυτούς(τι μπορείς να κάνεις όταν σου φέρνει 5 ποτήρια για να πιουν νερό και μια πετσέτα για να σκουπιστούν 16 στη πλειοψηφία τους κρυωμένα παιδιά!).Λυπάμαι μόνο τα παιδιά και τους γονείς τους...Κατέληξα λοιπόν να σταματήσω μέσα σε μια εβδομάδα παίρνοντας μαζί μου και μια ιωσούλα η οποία με τυράννησε άλλη μια.Δεν το μετάνιωσα όμως,  απλά μου έμεινε μια πικρία για τη πρώτη μου εμπειρία  σε νηπιαγωγείο και μια κρίση επαγγέλματος.Από δω και πέρα στοχεύω μόνο στο δημόσιο ;D αν και με θλίβει το γεγονός ότι πρέπει να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να μπορέσω να δουλέψω και πάλι σε μια τάξη με παιδιά σε ιδανικότερες συνθήκες... :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2007, 10:15:29 πμ από vasouli »
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.