*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249158 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Titser

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επί ίσοις όροις είναι ο νέος γραπτός διαγωνισμός? Ανάμεσα σε ποιούς? Σε ανθρώπους που έχουν μόρια από πετυχημένους διαγωνισμούς Ασεπ και ατελείωτους μήνες προϋπηρεσία και σε αυτούς που βγήκαν τώρα από τη σχολή?

Ο καθένας ερμηνεύει την ισότητα όπως θέλει......στον μαραθώνιο μπορούν να γραφτούν όλοι, ποιός θα τερματίσει και ποιός θα κάνει καλό χρόνο (κατά τα έργα του είναι άλλο θέμα)..
όπως επίσης μπορεί να πάει ο καθένας ένα βιογραφικό στο HR μιας εταιρείας....το ποιός θα προσληφθεί είναι άλλο θέμα.

Ας ρωτήσω και το άλλο....υπάρχει κάποιος με πετυχημένους διαγωνισμούς ασεπ και χρόνια προϋπηρεσίας και ένας νέος....δίνουν και οι 2 σε νέο Ασέπ.....ΠΟΣΟ καλύτερα πρέπει να γράψει άραγε ένας νέος για να προηγηθεί? Πόσο κοστολογείται εσείς τα προσόντα του παλιού?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Επί ίσοις όροις είναι ο νέος γραπτός διαγωνισμός? Ανάμεσα σε ποιούς? Σε ανθρώπους που έχουν μόρια από πετυχημένους διαγωνισμούς Ασεπ και ατελείωτους μήνες προϋπηρεσία και σε αυτούς που βγήκαν τώρα από τη σχολή?

Ο καθένας ερμηνεύει την ισότητα όπως θέλει......στον μαραθώνιο μπορούν να γραφτούν όλοι, ποιός θα τερματίσει και ποιός θα κάνει καλό χρόνο (κατά τα έργα του είναι άλλο θέμα)..
όπως επίσης μπορεί να πάει ο καθένας ένα βιογραφικό στο HR μιας εταιρείας....το ποιός θα προσληφθεί είναι άλλο θέμα.

Ας ρωτήσω και το άλλο....υπάρχει κάποιος με πετυχημένους διαγωνισμούς ασεπ και χρόνια προϋπηρεσίας και ένας νέος....δίνουν και οι 2 σε νέο Ασέπ.....ΠΟΣΟ καλύτερα πρέπει να γράψει άραγε ένας νέος για να προηγηθεί? Πόσο κοστολογείται εσείς τα προσόντα του παλιού?



Δεν έχω σε κανένα μαραθώνιο να βάζουν τους παλιούς 2-3 χιλιόμετρα πιο μπροστά από την αφετηρία που είναι οι πιο νέοι.  Επίσης και εμείς όταν δώσαμε ασέπ συναγωνιζόμαστα με πολύ μεγαλύτερούς μας, με καθηγητές μας πχ. στα φροντιστήρια κτλ.
Ο ν.3848 πάντως δίνει τη δυνατότητα να κρατήσουμε βαμθό από τους δύο προηγούμενους ασεπ και να έχουμε μοριοδότηση και από την προϋπηρεσία. Τώρα αν κἀποιοι θέλουν να διοριστούν μόνο μέσω της προϋπηρεσίας, η 'νομική επιστήμη' σηκώνει ψηλά τα χέρια της....  :o

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Με την εμπειρια των τριων επιτυχιων στον ΑΣΕΠ μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι ο διαγωνισμος ωφελει τους παλιοτερους. Οι περισσοτεροι που διοριστηκαν οσο υπηρχε ο ΑΣΕΠ ειχαν τουλαχιστον 5-10 χρονια εμπειρια διδακτικη. Και ολα αυτα χωρις κατοχυρωση προυπηρεσιας , προηγουμενων διαγωνισμων κτλ...Θεωρω οτι σε ενα νεο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ ο νεος συναδελφος εχει απειροελαχιστες πιθανοτητες διορισμου...προσοχη οχι επιτυχιας αλλα διορισμου...Διοτι εχει μαζευτει μια μεγαλη μαζα συναδελφων προσοντουχων σε πολλα επιπεδα...


Επί ίσοις όροις είναι ο νέος γραπτός διαγωνισμός? Ανάμεσα σε ποιούς? Σε ανθρώπους που έχουν μόρια από πετυχημένους διαγωνισμούς Ασεπ και ατελείωτους μήνες προϋπηρεσία και σε αυτούς που βγήκαν τώρα από τη σχολή?

Ο καθένας ερμηνεύει την ισότητα όπως θέλει......στον μαραθώνιο μπορούν να γραφτούν όλοι, ποιός θα τερματίσει και ποιός θα κάνει καλό χρόνο (κατά τα έργα του είναι άλλο θέμα)..
όπως επίσης μπορεί να πάει ο καθένας ένα βιογραφικό στο HR μιας εταιρείας....το ποιός θα προσληφθεί είναι άλλο θέμα.

Ας ρωτήσω και το άλλο....υπάρχει κάποιος με πετυχημένους διαγωνισμούς ασεπ και χρόνια προϋπηρεσίας και ένας νέος....δίνουν και οι 2 σε νέο Ασέπ.....ΠΟΣΟ καλύτερα πρέπει να γράψει άραγε ένας νέος για να προηγηθεί? Πόσο κοστολογείται εσείς τα προσόντα του παλιού?

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Αυτο μου ειπε ο δικηγορος που με εκπροσωπει αλλα και αλλοι νομικοι...Βεβαιως το αποδεικνυει και η σταση του ΔΕΑ με τις αρνητικες αποφασεις....


Έχει οριστεί δικαστικά πιό είναι το εύλογο χρονικό διάστημα μετά την 525/2015 για να μπορεί κάποιος να προσφύγει εμπρόθεσμα; Έχω την εντύπωση οτι αυτό θα κριθεί πάλι στο ΣτΕ, καθώς μετά τις αρνητικές αποφάσεις του ΔΕΑ, που προέβαλε εκτός άλλων και το εκπρόθεσμο, έχουν γίνει εφέσεις στο ΣτΕ. Επομένως ακόμη δεν έχει κριθεί το χρονικό όριο εκπροθέσμου προσφυγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
το θεμα των διορισμων μας βρισκεται αυτη τη στιγμη στο Νομικο Συμβουλιο του Κρατους για να εγκριθει το ποσο που θα τους στηριξει.........υπαρχει πολιτικη βουληση...ελπιζω να  μην κολλησει εκει. ειμαι φυσικος πε04.01

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
το θεμα των διορισμων μας βρισκεται αυτη τη στιγμη στο Νομικο Συμβουλιο του Κρατους για να εγκριθει το ποσο που θα τους στηριξει.........υπαρχει πολιτικη βουληση...ελπιζω να  μην κολλησει εκει. ειμαι φυσικος πε04.01
Τι να εγκριθεί?? Ποσό?

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
το θεμα των διορισμων μας βρισκεται αυτη τη στιγμη στο Νομικο Συμβουλιο του Κρατους για να εγκριθει το ποσο που θα τους στηριξει.........υπαρχει πολιτικη βουληση...ελπιζω να  μην κολλησει εκει. ειμαι φυσικος πε04.01
Τι εννοείς για ν εγκριθεί το ποσό που θα τους στηρίξει?

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Υποθέτω οτι  ο συνάδελφος εννοούσε πόσο μας θα στηρίξει το νσκ, οχι το ποσό, λεφτά κτλ. Ρε παιδιά πλάκα μας κάνετε;; Τι να μας στηρίξει το νσκ;; Εκει αποτελείται απο δικηγόρους του υπουργείου!! Θελουν να μας στείλουν στο στόμα του λύκου!! Έχουμε τελεσίδικες αποφάσεις που πρέπει να εκτελεστούν. Αν ήθελαν ας μας είχαν ασκήσει έφεση. Ας τις εφαρμόσουν να τελειώνουν μαζι μας και μετα ας θεσπίσουν ένα ενιαίο σύστημα αναπληρωτων προσλήψεων. Και βέβαια εχουν τον 3848 με μερικές τροποποιήσεις στις αντισυνταγματικές διατάξεις ολα θα ειναι οκ.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικα δεν είχα καμία ενημέρωση και από κανέναν.Και επίσης προσωπικά θα κανω ό,τι περνάει από το χέρι μου με σειρά 700+ να διοριστώ.Πριν 1,5 χρόνο εκανα την προσφυγή ,δεν το θυμήθηκα τωρά.Όπως εχει ο 2000 σειρα δικαίωμα να διοριστεί το ιδιο δικαίωμα εχω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ε, όχι και στήριξη από το ΝΣΚ, μην τρελαθούμε. Ίσα - ίσα αφού το έστειλαν εκεί δείχνει ότι δεν θέλουν να διορίσουν με τίποτα και ότι ψάχνουν προσχήματα να πατήσουν κάπου για αρνητική απάντηση στο αίτημα μας.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Συναδελφοι ο κοσμος ειχε βουιξει...πως και δεν το μαθατε???τι περιμενατε να σας παρει καποιος απο το χερακι να σας σας παει να κανετε προσφυγη.ειχαν δημιουργηθει απειρες ομαδες που σας παρακαλουσαμε κυριολεκτικα να προσφυγετε για να ειμαστε πολλοι κ να εισακουστουμε κι οι πιο πολλοι λεγατε οτι αν καποιοι δικαιωθουν θ δικαιωθειτε κι εσεις που δεν θελατε να προσφυγετε τοτε..κοινως περιμενατε να βγαλει αλλος τον λαγο απο την τρυπα κι εσεις να μην βαλετε το χερι στην τσεπη..απλα τωρα ειδανε πολλοι οτι τα πραγματα εχουν αλλιως κ τρεχουν σε δικηγορους..δεν φταιμε εμεις σε τιποτε που δεν κινηθηκαν καποιοι εγκαιρως.κι αν καποιος ειχε θεση 700 στον ασεπ ισα ισα για αυτο κ μονο θ πρεπει να μην το χε αφησει ολο αυτο στην τυχη του.φυσικα κ μπορειτε τωρα να προσφυγετε κ να περιμενετε 3 χρονια οπως εμεις αλλα σε καμια περιπτωση δεν θ επιβαρυνθω εγω η αλλοι συναφελφοι που δικαιωθηκαμε να περιμενουμε κι αλλο επειδη καποιοι πριν εναμιση χρονο η εναμιση μηνα η δεν ξερω κι εγω τι τωρα το αποφασισατε να κανετε κατι...και μην ακουσουμε τα γνωστα μααα δεν ειχα λεφτα για προσφυγες γιατι κανεις μας δεν ειχε.και πια ας σταματησει αυτο το πραγμα με το να πεθανει η κατσικα του γειτονα γιατι κι εγω δεν εχω κατσικα..ντροπη μας πια...

xriana1

  • Επισκέπτης
Προσωπικα δεν είχα καμία ενημέρωση και από κανέναν.Και επίσης προσωπικά θα κανω ό,τι περνάει από το χέρι μου με σειρά 700+ να διοριστώ.Πριν 1,5 χρόνο εκανα την προσφυγή ,δεν το θυμήθηκα τωρά.Όπως εχει ο 2000 σειρα δικαίωμα να διοριστεί το ιδιο δικαίωμα εχω και εγώ.
++++++++++++++++++++
Φυσικά έχεις και πολύ περισσότερο από τον 2000. Κανείς δεν θα διοριστεί πριν από εσένα.
Γι' αυτό πολύ απλά και δεν έχει συμβεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2018, 04:49:26 μμ από xriana1 »

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι να κάνουμε....οι καλοί μας οι "συνάδελφοι" στα σχολεία δεν μας ενημερωσαν και αυτοί που υπεραμύνονται του αισθήματος δικαίου επίσης.....Θα επαναλάβω ότι ούτε ενημέρωση είχα ούτε πρόσβαση στις διάφορες ομάδες και ούτε να βουΐξει ο τόπος άκουσα.Δεν αντιλέγω στο να διοριστούν οι συνάδελφοι.Αλλά  θα πρέπει να διοριστούν και αυτοί που η προσφυγή τους έχει καθυστερήσει να εκδικαστεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2018, 05:08:42 μμ από VIR »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Συμφωνω οτι πρεπει να διοριστειτε.ομως πχ εγω σε σχολειο δε δουλευα αλλα το εμαθα για τις προσφυγες..δεν περιμενα καποιο συναδελφο να μου το πει..ο καθενας ειναι υπευθυνος αμα κατι τον ενδιαφερει να το ψαξει.. Απο την αλλη υπονουμενα του τυπου δε θα επιτρεψω να διοριστει καποιος κ να μεινω εγω απεξω που χω θεση 700 η να περιμενετε ολοι να γινει το δικο μου δικαστηριο η δεν ξερω κι εγω τι καθε αλλο απο δικαιο ορθο συναδελφικο και ηθικο ειναι... Κανετε λοιπον οτι πιστευετε κι οταν κι αν ερθει η ωρα σας διοριζεστε κι εσεις..εμεις δεν ευθυνομαστε σε κατι..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 908
Σύνολο: 914

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.