*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249171 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το δίκαιο και το ηθικό θα ήταν το υπουργείο να διορίσει με τη σειρά επιτυχίας τους αμέσως επόμενους χωρίς προσφυγές και δικαστήρια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Συγγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί. Έστω ότι κάποιος κάνει αύριο προσφυγή. Τελεσίδικη απόφαση ποτέ θα έχει στα χέρια του;;;;

xriana1

  • Επισκέπτης
Το δίκαιο και το ηθικό θα ήταν το υπουργείο να διορίσει με τη σειρά επιτυχίας τους αμέσως επόμενους χωρίς προσφυγές και δικαστήρια

Μα αν είναι να γίνουν κάποιοι διορισμοί έτσι θα γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Συναδελφε ναι αυτο θα ταν το πιο σωστο ισως αλλα εδω μιλαμε για την ηθικη μεταξυ συναδελφων.ημουν ξεκαθαρη νομιζω.δεν ευθυνομαστε εμεις που καποιοι πονταρατε τοσοοοο πολυ στο οτι το υπουργειο οι οι καλοι συναδελφοι οι υπολοιποι που εδωσαν αγωνα για τον διορισμο τους η τα αστρα δεν σας δικαιωσαν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Συμφωνω οτι πρεπει να διοριστειτε.ομως πχ εγω σε σχολειο δε δουλευα αλλα το εμαθα για τις προσφυγες..δεν περιμενα καποιο συναδελφο να μου το πει..ο καθενας ειναι υπευθυνος αμα κατι τον ενδιαφερει να το ψαξει.. Απο την αλλη υπονουμενα του τυπου δε θα επιτρεψω να διοριστει καποιος κ να μεινω εγω απεξω που χω θεση 700 η να περιμενετε ολοι να γινει το δικο μου δικαστηριο η δεν ξερω κι εγω τι καθε αλλο απο δικαιο ορθο συναδελφικο και ηθικο ειναι... Κανετε λοιπον οτι πιστευετε κι οταν κι αν ερθει η ωρα σας διοριζεστε κι εσεις..εμεις δεν ευθυνομαστε σε κατι..
Μια μικρή ομάδα ξεκίνησε και μεγάλωσε στην πορεία. Αυτό ήταν και το δυστύχημα της προσφυγής. Ο αριθμός 600 είναι απαγορευτικός κι επιπλέον καταστρατηγεί την ορθή σειρά του ΑΣΕΠ. Σκέψου ότι υπάρχουν συνάδελφοι με βαθμό 55 που κάποιος τους σφύριξε να δώσουν το 100 Ευρω και δεν έχουν δει τάξη ποτέ που θέλουν να διοριστούν έναντι επιτυχόντων πολλών ΑΣΕΠ του 08 και προηγούμενων που παράλληλα εργάζονταν ως αναπληρωτές. Καταστρατήγηση της ισότητας γι' αυτό κι όλη η αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Και ποιος σας ειπε οτι θα γινουν διορισμοι μς βαση την σειρα επιτυχιας ανευ προσφυγης??τοσο καιρο δεν εχετε καταλαβει οτι το ευλογο διαστημα εληξε κι οτι ανοιχτη προσκληση δεν γινεται για λογους που οι συναδελφοι τους εχουν χιλιοπει??? ςχετε ομως ολοι το δικαιωμα της δικαστικης οδου..κανενας δεν σας εμποδισε η εμποδιζει

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα έχουμε ήδη προσφύγει εδω και εναμιση χρόνο οταν το πληροφορηθήκαμε.Προσωπικά οταν το πληροφορήθηκα παρακίνησα κι αλλους.Μάλλον οι συνάδελφοι που βρίσκονται εκτός σχολείων -στα οποία ειρήσθω εν παρόδω βρεθήκαμε με τα μόρια του ΑΣΕΠ του 6-δεν έχουν αντιληφθεί τις "συναδελφικές" χειρονομίες εντός των σχολείων....

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Γνωστά μου άτομα με καλή σειρά δεν προσέφυγαν λέγοντας ψυχρά ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Άλλοι σταμάτησαν στη μέση όταν έβλεπαν το θέμα να τραβάει χρόνια εξαιτίας των αναβολών.
Αυτοί που θα διοριστούν είναι όσοι ανήκουν στα συγκεκριμένα εμπρόθεσμα δικόγραφα. Για τους υπόλοιπους υπάρχει δρόμος...
Για όσους δεν έχουν προσφύγει ας ζητήσουν νομικές συμβουλές χωρίς να φαντασιώνονται νομολογιακά θέσφατα  τύπου xriana1.

Το εκπρόθεσμο είναι το βασικό επιχείρημα του Υπουργείου σε όλες τις δίκες. Αυτοί προσπάθησαν να ανακόψουν το κύμα των προσφυγών και όχι εμείς.

Το ότι υπάρχουν άτομα με σειρά χαμηλή νομίζετε ότι δεν το γνώριζε το δικαστήριο, ότι ο δικηγόρος το 'έκρυβε' και τώρα εσείς θα τους το αποκαλύψετε;

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Μα έχουμε ήδη προσφύγει εδω και εναμιση χρόνο οταν το πληροφορηθήκαμε.Προσωπικά οταν το πληροφορήθηκα παρακίνησα κι αλλους.Μάλλον οι συνάδελφοι που βρίσκονται εκτός σχολείων -στα οποία ειρήσθω εν παρόδω βρεθήκαμε με τα μόρια του ΑΣΕΠ του 6-δεν έχουν αντιληφθεί τις "συναδελφικές" χειρονομίες εντός των σχολείων....

Από καρδιάς  εύχομαι να διοριστείτε όλοι. Εγώ είμαι αυτής της γραμμής, να κάνουμε ό,τι μπορούμε. Όταν όμως λες στον άλλο προσπάθησέ το και αυτός θέλει βεβαιότητες για να προχωρήσει; Θέλει να του πεις από πριν το αποτέλεσμα της δίκης, λες και εμείς το ξέραμε.
Πόσοι εδώ μέσα δεν κατηγορούσαν συναδέρφους που μας προέτρεπαν να προσφύγουμε, λέγοντας ότι το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να κάνουμε πλούσιους τους δικηγόρους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2018, 06:03:43 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα αν είναι να γίνουν κάποιοι διορισμοί έτσι θα γίνουν.

Λογικά δεν θα γίνουν έτσι. Οι δικαστικές αποφάσεις έχουν ατομική ισχύ ή μάλλον για να το πούμε πιο σωστά, ισχύ για όσους έχουν περιλαμβάνονται στη δικαστική απόφαση. Το υπουργείο έχει υποχρέωση να διορίσει όσους έχουν δικαστική απόφαση ονομαστικά ότι έπρεπε ήδη να έχουν διοριστεί. Συνήθως η δικαστική απόφαση για τον καθένα έχει και την ημερομηνία από την οποία αναδρομικά θα έπρεπε να γίνει ο διορισμός. Τουλάχιστον επειδή παλιότερα έχω δει δικαστική απόφαση για το διορισμό συναδέλφου αναδρομικά, το ανέφερε. Για να διοριστούν και άλλοι πέρα από όσους έχουν δικαστικές αποφάσεις θα γινόταν μόνο αν υπάρχει σχετική πολιτική βούληση. Δηλαδή να πει το υπουργείο παιδιά με βάση τις δικαστικές αποφάσεις θα έπρεπε στον τάδε κλάδο να διοριστούν οι επόμενοι τόσοι, στον άλλο κλάδο τόσοι κλπ και να πει στο επόμενο σύστημα διορισμού αντί άλλης μεθόδου πρώτα παίρνω αυτούς μέχρι να εξαντληθεί ο πίνακας και μετά ανοίγω το σύστημα. Κάτι τέτοιο για πολλούς λόγους δεν πρόκειται να γίνει. Πρώτα και κύρια, γιατί η Κυβέρνηση αυτή και η επόμενη δεν θέλουν (ή δεν μπορούν με βάση τις δεσμεύσεις που έχουν αναλάβει) να κάνουν διορισμούς στην εκπαίδευση. Εδώ όσους έχουν δικαστικές αποφάσεις και καθυστερούν όσο μπορούν τις προσλήψεις για άγνωστους σε εμάς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Συμφωνω με πελαγονια

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι οι ασεπίτες πρέπει να βρισκονται στα σχολεία τουλαχιστον ως αναπληρωτές.Έχω 3 ασεπ στην πλάτη με κόπο και αίμα.Ευχομαι δικαιωση για όλους τους ασεπίτες,εμπρόθεσμους,εκπρόθεσμους και δεν ξερω τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Ολοι οι Ασεπιτες με τρεις επιτυχιες πρεπει να εχουν διοριστει...Η συμμετοχη στον ΑΣΕΠ η σοβαρη σημαινει κοπο χρονο χρημα...Γιατι να τον βαλεις σε τεταρτο ΑΣΕΠ? Δυστυχως αυτα επρεπε να εχουν προβλεφτει και οχι πλεον να εχουμε καταντησει σε μια αρενα να κανιβαλιζουμε...

Όλοι οι ασεπίτες πρέπει να βρισκονται στα σχολεία τουλαχιστον ως αναπληρωτές.Έχω 3 ασεπ στην πλάτη με κόπο και αίμα.Ευχομαι δικαιωση για όλους τους ασεπίτες,εμπρόθεσμους,εκπρόθεσμους και δεν ξερω τι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο κάνει το Νομικό συμβούλιο του κράτους να απαντήσει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 896
Σύνολο: 898

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.