*

Αποστολέας Θέμα: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ  (Αναγνώστηκε 21130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savasvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« στις: Μάρτιος 11, 2006, 10:17:56 πμ »
Γεια χαρα σε ολους και ολες, ξερει καποιος να μου πει αν εχει πάψει να είναι απαραιτητη προϋποθεση η ΣΕΛΕΤΕ για τους οικονομολογους;


Ευχαριστω πολυ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2006, 11:04:56 πμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:02 »

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 11, 2006, 11:09:33 πμ »
Απο οτι ξερω δεν αλλαξε τιποτα αρα προηγουνται οι εχοντες ΣΕΛΕΤΕ

Αποσυνδεδεμένος Dido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2006, 09:32:35 πμ »
Δεν απαιτείται πλέον να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση για να λάβεις μέρος στο διαγωνισμό όπως παλιά (το 2004 ήταν η πρώτη φορά που καταργήθηκε ωε προϋπόθεση), απλά κάποιος που κατέχει παιδαγωγικό τίτλο προηγείται. Αυτό σημαίνει αν κάποιος χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση συγκεντρώσει συνολική βαθμολογία π.χ. 80 και κάποιος με παιδαγωική κατάρτιση πιάσει απλά τη βάση δηλ. το 60, θα διοριστεί ο έχων παιδαγωγική κατάρτιση.

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2006, 11:18:13 πμ »
κοιταξα τον -> Πίνακες Κατάταξης Ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μηδενικής προϋπηρεσίας για τον κλαδο μας (πε09) και παρατηρησα οτι στις θεσεις απο 56 εως 64 υπαρχουν συναδελφοι που ενω πηραν πτυχιο αλλοι το 2004 και αλλοι το 2005 μπηκαν στον πινακα αυτο του 2005-6 εχοντας παιδαγωγικη καταρτιση ΝΑΙ.

εγω απο τα "συμφραζομενα" καταλαβαινω οτι στη σχολη τους εκαναν καποια (ποια?) παιδαγωγικα μαθηματα που τους εδωσαν παιδαγωγικη καταρτιση.ξερετε μηπως ποιες σχολες ειναι αυτες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:16:02 »

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2006, 02:27:27 μμ »
και για να γινω πιο συγκεκριμενος παιδια

1. μπηκα εδω -> http://e-aitisi.sch.gr
2.μετα επελεξα Πίνακες Κατάταξης Ωρομισθίων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μηδενικής προϋπηρεσίας
                           http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_oromis8iwn_05_zero/
3.επελεξα την ειδικοτητα μου (ΠΕ09 ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ) -> http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_oromis8iwn_05_zero/PE09.00.html
4. και ΕΙΔΟΥ:


A/A        ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ                ΗΜ/ΝΙΑ
             ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ                 ΠΤΥΧΙΟΥ
55           ΝΑΙ                       01/04/2004
56           ΝΑΙ                        01/10/2004
57           ΝΑΙ                            01/10/2004
58           ΝΑΙ                            08/10/2004
59           ΝΑΙ                              01/12/2004
60            ΝΑΙ                              01/12/2004
61            ΝΑΙ                            08/07/2005
62            NAI                            08/07/2005
63            ΝΑΙ                             20/07/2005

ΠΩΣ ρε παιδια υπηρχαν ατομα που πηραν πτυχιο το 2004 και ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ειχαν παιδαγωγικη καταρτιση?
ΠΩΣ ρε παιδια υπηρχαν ατομα που πηραν πτυχιο το 2005 και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ειχαν  παιδαγωγικη καταρτιση?

Αποσυνδεδεμένος Dido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 01, 2006, 09:18:28 πμ »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ αγαπητέ damararo! Για να είμαι ειλικρινής, κάτι μου βρωμάει στην όλη υπόθεση!Έχω και συγκεκριμένο παράδειγμα να καταθέσω!Ένας γνωστός μου που τελειώσαμε την ίδια σχολή,η οποία ξέρω πολύ καλά ότι δεν σου δίνει παιδαγωγική κατάρτιση,  την πρώτη χρονιά είχε δηλώσει παιδαγωγική κατάρτιση και ήταν στις αρχές του πίνακα Β' και την επόμενη χρονιά είδα ότι βρίσκεται στον πίνακα Γ', δηλ τον είχαν πάρει κανονικά και με το νόμο!!!!Περίεργο δεν είναι????

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 01, 2006, 11:29:35 πμ »
Αγαπητέ Damararos, καλημέρα
Συνάδελφος είμαι και εγώ αλλά σχετικά "αρχαίος" .Εχω τελειώσει τη σχολή το 1993 και τα τελεαυταία 2 χρόνια το παλέυω να διοριστώ είτε μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω ενιαίου πίνακα. Εχω παιδ.κατάρτιση από το 2004 και φέτος πήρα προυπηρεσία σε Πρόσθετη Διδακτική πολύ μακριά από το σπίτι αφού αναγκάστηκα να....ξενιτευτώ (άφησα γυναίκα και παιδί) προκειμένου να βρω κάποια άκρη. Ευελπιστώ φέτος να διοριστώ από τον ενιαίο αφου θα μεταπηδήσω εκεί από τον Πίνακα Γ' που είμαι όλον αυτόν τον καιρό. Βέβαια έχω μεγάλη αγωνία πόσοι ακόμα συνάδελφοι θα κάνουν το ίδιο για να δω σε την σειρά που θα έχω στον Εναιίο Πίνακα. Ελπίζω μέσα στους διορισθέντες !!!
Ενα μικρό ιστορικό μου ήταν αυτό και ελπίζω να μην κούρασα,
ΤΩΡΑ: Πιστεύω ότι δύο είναι τα βασικά κριτήρια εάν θέλει κάποιος να ελπίζει σε διορισμό εκτός ΑΣΕΠ. 1ον: να έχει παιδ.κατάρτιση και 2ον: να βρεί προυπηρεσία. Αυτά τα δύο σε τοποθετούν στον ενιαίο πίνακα από τον οποίο γίνονται αποκλειστικά οι διορισμοί του 40%. Σπανίως από τον πίνακα Γ' να σε πάρουν για ωρομίσθιο ή αναπληρωτή. Από μία μελέτη που έκανα φέτος μόνον ένας από τον Πίνακα Γ' δούλεψε ως αναπληρωτής. Κατά την γνώμη ή είχε τύχη (λόγω των επιλογών του στις περιοχές) ή κάποιον γνωστόν !!!! Τώρα βέβαια υπάρχουν και αυτοί που δούλεψαν ως ωρομίσθιοι οι οποίοι όμως πρέπει να είναι ελάχιστοι έως καθόλοθ διότι το Υπουργείο συνήθως τοποθετεί Αναπληρωτές στην ειδικότητα μας.
Στο ερώτημα σου για την ημερομηνία κτήσης πτυχίου: ναι κάτι "ύποπτον" μπορεί να συμβαίνει αλλά σκέφτηκα και την περίπτωση μήπως το πτυχίο αυτό είναι το 2ο και η παιδ.κατάρτιση είναι με κάποιο άλλο πτυχίο πχ από άλλη σχολή που σου δίνει  κατάρτιση.  Το υπουργείο είναι σαφές για το τί θεωρεί παιδ.κατάρτιση (όχι μόνο δηλ, ΣΕΛΕΤΕ θέλω να πώ). Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή σε αυτά τα θέματα.
Προτείνω να κινηθείς προς εύρεση προυπηρεσίας (βασικό) αλλά και στην εύρεση παιδ.κατάρτισης (ακόμα πιό βασικό γιατί βοηθά και στον ΑΣΕΠ).
Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός !!!!
Τέλος πάντων....
Καλή μας τύχη
malioni - Thessaloniki


Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2006, 11:03:10 πμ »
 ;)Χωρίς να έχω κάποια σχέση με την σχολή σας,ελπίζω να μπορώ να σας λύσω την απορία.Χθες ήμουν με ένα κολλητό απο ΑΣΟΕ,(παλιά καραβάνα...) και μου έλεγε οτι εδώ και τρία τέσσερα χρόνια (λόγω ΑΣΕΠ),έχουν μπει στους οικονομολόγους 2-3 παιδαγωγικά μαθήματα, τα οποία είναι εκτός προγράμματος σπουδών,δηλώνεις 1,όποιο θες, όταν είσαι σχεδόν επί πτυχίο,και εφόσον περάσεις τα εναπομείναντα μαθήματα της σχολής σου και περάσεις και αυτό,παίρνεις παιδαγωγική κατάρτιση.Μάλιστα, μου είπε οτι στο συγκεκριμένο δεν βαθμολογείσαι, αλλά δηλώνεται απλά αν το πέρασες ή όχι και βέβαια δεν επηρρεάζει (το να κοπείς ή μη) το πτυχίο.Ίσως λοιπόν γι'αυτό το λόγο όλοι αυτοί εμφανίζονται να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.Ψάξτε το...Ελπίζω να βοήθησα,έστω και από σπόντα!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Amelie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 05, 2006, 11:10:29 πμ »
Δεν νομίζω ότι με ένα μάθημα εξασφαλίζει κάποιος παιδαγωγική κατάρτιση....

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 05, 2006, 11:19:10 πμ »
 Αυτή ακριβώς ήταν και η επισήμανση του παιδιού που μου το είπε,ως προς την αδικία με ένα μόνο μάθημα να σου δίνουν παιδαγωγική κατάρτιση και να εξομοιώνεσαι με άλλους κλάδους που ο κύριος όγκος των μαθημάτων τους είναι τα παιδαγωγικά.Ο ίδιος δεν το έχει κάνει γιατί δεν ενδιαφέρεται για εκπαίδευση αλλά μου τόνισε οτι δημιουργήθηκε αυτή η "ευκολία" λόγω ΑΣΕΠ.Τώρα,αν δεν ισχύει,τι να πω,τα έβγαλε απ'το μυαλό του?Μπορεί,όμως,κάποιος που ενδιαφέρεται να το εξακριβώσει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος iokasti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αύριο είναι μια άλλη μέρα...
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 05, 2006, 03:29:49 μμ »
επειδη κι εγω εχω τελειωσει ασοεε, 4 χρονια τωρα, οντως ειχε ειπωθει σε καποια φαση οτι οταν παρεις 2 μαθηματα (συγκεκριμενα παιδαγωγικη και διδακτικη), θα εχεις παιδαγωγικη καταρτιση. Και μαλιστα ταχα παρει, αλλα ποτε δεν εψαξα παραπανω τι σημαινει αυτο, γιατι οταν διαβασα την προκυρηξη για τους εκπαιδευτικους, λεει ξεκαθαρα ποια πτυχια θεωρουνται παιδαγωγικης καταρτισης... ::) οποτε και που τα εχω παρει εγω (και σε μενα τουλαχιστον εμπαινε βαθμος και μετραγε), δεν αλλαζει κατι...
Π09

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 06, 2006, 02:18:26 πμ »
paidia eimai sigouros oti apaiteitai selete anagnorismeni opos lei h prokiriksi. kai ego eixa paidag.mathimata stin sxoli mou alla den exei simasia. prepei selete

malioni
sorry for the latin charakters....

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 06, 2006, 01:56:37 μμ »
paidia eimai sigouros oti apaiteitai selete anagnorismeni opos lei h prokiriksi. kai ego eixa paidag.mathimata stin sxoli mou alla den exei simasia. prepei selete

malioni
sorry for the latin charakters....

malioni γειά σου,

Αν δεν έχεις Ελληνικά στον Η/Υ σου, τότε μπορείς να τα εγκαταστήσεις από τη διεύθυνση:

http://www.hri.org/fonts/

Αν δεν μπορείς να τα εγκαταστήσετε στον Η/Υ σου, τότε παρακαλώ χρησιμοποιήσε αυτό το εργαλείο:

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Ευχαριστούμε για την κατανόηση!

Αποσυνδεδεμένος damararos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ09 Οικονομολογίας
    • Προφίλ
Απ: Οικονομολόγοι χωρίς ΣΕΛΕΤΕ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 19, 2006, 04:45:15 μμ »
ευχαριστω malioni για την απαντηση σου.αργησα να απαντησω αλλα εφαγα μια "κατραπακια" σημερα :'( που πηγα στα γραφεια της 2βαθμιας)

σας αντιγραφω το παρακατω ποστ που εγραψα και στο φορουμ του κεπ:

Το τμημα Δημοσιας Διοικησης του Παντειου για ΑΣΕΠ?
http://www.kep.gov.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=9725
Ειμαι αποφοιτος του τμηματος αυτου με κατευθηνση οικονομικη.Ταυτοχρονα και μελος του οικονομικου επιμελητηριου.Ετσι νομιζα τουλαχιστον...

Διαπιστωσα -απο φετος που αρχισα να ψαχνω για ασεπ εκπαιδευτικων- οτι το τμημα μας δεν ανηκει στην κατηγορια ΠΕ09 ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ

Δεν υπηρχε στην περσυνη προκηρηξη και φυσικα ουτε εχουμε δικαιωμα να κανουμε τα χαρτια μας σαν αναπληρωτες - ωρομισθιοι οπως με ενημερωσαν και απο τα γραφεια της 2βαθμιας εκπαιδευσης που πηγα.

Στο οικονομικο επιμελητηριο με πληροφορησαν οτι ναι μεν δεν ειμαστε στην κατηγορια ΠΕ09 ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ αλλα σε μια αλλη που ομως δεν την βρηκα.

Γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο επι του θεματος?
Επισης αν κατι θα αλλαξει απο τον φετεινο διαγωνισμο και μπει και το πτυχιο μας στην κατηγορια ΠΕ09?


τι να πω? :-\

τελος παντων δε με ριχνει και απο κατω παιδια.απο φετος αλλωστε αρχισα να την ψαχνω για ασεπ,δεν ειχα δοκιμασει να δωσω περυσι ωστε να ηξερα οτι δεν μπορω να δωσω σαν Οικονομολογος πε09 ενω ομως ειμαι μελος του οικονομικου επιμελητηριου. :P
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2006, 10:53:40 πμ από mariav »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 836
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.