*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 728997 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1386 στις: Μάρτιος 17, 2013, 02:48:18 μμ »
Προσπαθώ με τις μλκ που γράφω να χαλαρωσω λίγο το κλίμα, αλλά ....ματαια

 * ξεχασα πως μιλαω σε εκπαιδευτικούς... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:25:04 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1387 στις: Μάρτιος 17, 2013, 03:04:13 μμ »
Εμείς από τα σχολεία ξέρουμε και άλλα.... καλύτερα περισσότερα. Ντροπή στο σύστημα που για να έχει κομματόσκυλα διοικητικούς αναγκάζει την δασκάλα να κάνει τηλεκπαίδευση στην γαύδο!. (μπράβο στην δασκάλα που ξεπέρασε τα εμπόδια που της έβαλε η διοκηση, ξαναλέω τα κομματόσκυλα που αλληλοχαριεντίζονται ότι κάνουν και αποφασίζουν το σωστό)

να υποθέσω δηλαδή ότι τα κομματόσκυλα διοικητικοί ήταν που σε εμπόδισαν τόσο καιρό να συγχαρείς την συνάδελφό σου έτσι; Πάντως τα κομματόσκυλα διοικητκοί ήταν αυτοί που ΠΡΩΤΟΙ έσπευσαν να την συγχαρούν.

bitch, μ'αρέσει που χρησιμοποιεις "λογιες" εκφρασεις τις οποιες ταιριαζεις απολυτα με τις καθαρά "λαικές"



ε ναι αγάπη μου - και του σαλονιού και του λιμανιού!! Αφού με ξέρεις !!  ;)
Προσπέρασα το νέο σαν συνηθισμένο. Συγχαίρω ντόπιους συναδέλφους μου που βλέπω τι δουλειά κάνουν. Την θεωρώ συνηθισμέμη. Βλέπεις η εικόνα που έχω εγώ για τους εκπαιδευτικούς που μάχονται παρά τα εμπόδια που βάζει η διοίκηση είναι από δίπλα τους. Ξέρω και άλλους. Η δασκάλα που συγχαίρεις δεν είναι σπάνια εξαίρεση. Άρα δεν είναι και τόσο σπουδαίο θέμα για μένα. Αλλά για κάποιον που δεν είναι μέσα στα αμυνόμενα από την επίθεση των κομματικών στρατών σχολεία, φαντάζομαι τέτοιες παιδαγωγικές πρωτοβουλίες θα είναι απρόσμενες. Όχι για μας.
 Και δεν προλαβαίνω να τους συγχαρώ όλους. Νομίζω φτάνουν αυτοί που τους συγχαίρω δια ζώσης. Υπάρχουν και άλλα πράγματα στα οποία δεν μπορεί να με εμποδίσει η διοίκηση. Όπως για παράδειγμα η αξιολόγηση. Όσο και αν προσπαθεί η κομματική διαπλοκή να εξαγνιστεί από τις αμαρτίες της και να καλύψει τα κρυμμένα βύσματά της, εμποδίζοντας το εκπαιδευτικό έργο, δεν θα καταφέρει ποτέ να εξαφανίσει τους δασκάλους που κάνουν την δουλειά τους. Για αυτό και πρέπει να γίνει η αξιολόγηση. Αλλά απλά να αποκλειστούν από αξιολογητές όσοι έχουν κομματική ή συνδικαλιστική θέση.
Έχω να πω και κάτι λίγο παλιότερο. Αν προσλήφθηκε κάποιος σαν δάσκαλος ή σαν καθαριστής ή σαν αστυνόμος (έστω μέσω ΑΣΕΠ), και έχει μεταταχθεί σε γραφείο, τότε δεν έχει αξιολογηθεί για την διοικητική του θέση, και δεν ξέρω μάλιστα αν του αξίζει, εφόσον δεν έχει διαγωνιστεί για αυτή την θέση με άλλους υποψήφιους. Προφανώς μια αξιολόγηση για μένα θα έπρεπε να οδηγεί πρωτίστως σε απόλυση διοικητικών (ή τουλάχιστον σε ανάκληση στην θέση για την οποία προσελήφθησαν).
Τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν με νοιάζει από που θα ξεκινήσει η αξιολόγηση, αρκεί να γίνουν όργανα ενστάσεων και συζητήσεων. Σε ίντερνετ, σε συνελεύσεις. Να μάθουμε μέσα από αυτήν. Να μην αφήσουμε πάλι κανέναν να κρυφτεί.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1388 στις: Μάρτιος 17, 2013, 03:23:57 μμ »
πόσο φθηνή δικαιολογια!!  Πόσο αντεκπαιδευτικη και αντισυναδελφική!!
Να υποθέσω δηλαδή πως δε λες Μπράβο στους καλούς σου μαθητές γιατί το θεωρεις ....συνηθισμένο; Και αναμενόμενο; Να υποθέσω επισης ότι τους τηλεφωνείς και τους το λες "επί προσωπικού"; Αλλά δεν το λες ποτέ δημοσίως;  Μην πάρουν και τα μυαλά τους αέρα ε;

Κάτι για την "θετική ενισχυση" να υποθέτω δεν έχεις ακούσει; Κάτι για την "πολλαπλασιαστική δράση" ούτε; Αλλά ξέρω....δεν προλαβαίνεις !  Μισό λεπτό να γράψεις ένα μπράβο στη συνάδελφό σου δεν είχες ;  Έχεις όμως άφθονο χρόνο - και προφανώς προλαβαίνεις - για να γράψεις το σεντονάκι που έγραψες;
Ούτε πεντάχρονο δε θα σε πίστευε!! Αλήθεια!!

Πάμε τώρα και στους διοικητικούς. Οι διοικητικοί αξιολογούνται κάθε χρόνο. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!! Ναι, δεν ειναι η τέλεια αξιολόγηση, ναι δεν εινα η πιο αντικειμενική, είναι όμως αξιολόγηση.  Αυτή που ναι, μπορει να βάλει έναν βαθμό παραπάνω σε κάποιον που δεν τον αξίζει αλλά σίγουρα δε θα βάλει έναν βαθμό παρακάτω σε αυτόν που δουλεύει με συνέπεια και αυταπάρνηση. Ναι, υπάρχουν ακομα πράγματα που πρέπει να βελτιωθούν - και πάνω στα οποία η διοικηση δουλεύει και θα πρέπει να δουλέψει με εντατικότερους ρυθμούς - αλλά κανείς μας δεν διανοείτα να πει όχι στην αξιολόγηση, κανείς μας δε θεωρεί ότι πρεπει να μπει στο απυρόβλητο ευευρίσκοντας ένα σωρό λόγους.

Όσο γα την μετάταξη, η ίδια η μετάταξη ειναι μία πρώτη αξιολόγηση. Υπάρχει τριμελές ΠΥΣ, υπάρχουν έγγραφα και εισηγήσεις, εκθέσεις αξιοιλόγησης και αποδοχής ή μη του συγκεκριμένου ατόμου για την προς μετάταξη θέση. Και οι μετατάξεις αυτές ( όχι δηλαδή οι υποχρεωτικές τύπου Ολυμπιακής) αλλά όλες οι προηγούμενες τηρούσαν ακριβώς αυτά τα κριτήρια : αξιολόγηση, καταλληλότητα, έγκριση απο τρία υπηρεσιακά συμβούλια : ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΔΙΠ/ΠΥΣ... εν προκειμένω για μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις του ΥΠΑΙΘΠΑ.   

Θα συμφωνήσω μόνο με την προτελευταία και  τελευταιά σου πρόταση :
Να μάθουμε μέσα από αυτήν. Να μην αφήσουμε πάλι κανέναν να κρυφτεί.

Γιατί ακριβώς, όποος ειναι εντάξει στη δουλειά του δεν έχει να φοβηθεί. Να κερδίσει έχει.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1389 στις: Μάρτιος 17, 2013, 03:35:38 μμ »
Προσπαθώ με τις μλκ που γράφω να χαλαρωσω λίγο το κλίμα, αλλά ....ματαια

 * ξεχασα πως μιλαω σε εκπαιδευτικούς... ;D ;D

Μάταια.. και μ' αρέσει ο αστερίσκος  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:25:04 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1390 στις: Μάρτιος 17, 2013, 03:36:50 μμ »
πόσο φθηνή δικαιολογια!!  Πόσο αντεκπαιδευτικη και αντισυναδελφική!!
Να υποθέσω δηλαδή πως δε λες Μπράβο στους καλούς σου μαθητές γιατί το θεωρεις ....συνηθισμένο; Και αναμενόμενο; Να υποθέσω επισης ότι τους τηλεφωνείς και τους το λες "επί προσωπικού"; Αλλά δεν το λες ποτέ δημοσίως;  Μην πάρουν και τα μυαλά τους αέρα ε;

Κάτι για την "θετική ενισχυση" να υποθέτω δεν έχεις ακούσει; Κάτι για την "πολλαπλασιαστική δράση" ούτε; Αλλά ξέρω....δεν προλαβαίνεις !  Μισό λεπτό να γράψεις ένα μπράβο στη συνάδελφό σου δεν είχες ;  Έχεις όμως άφθονο χρόνο - και προφανώς προλαβαίνεις - για να γράψεις το σεντονάκι που έγραψες;
Ούτε πεντάχρονο δε θα σε πίστευε!! Αλήθεια!!

Πάμε τώρα και στους διοικητικούς. Οι διοικητικοί αξιολογούνται κάθε χρόνο. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!! Ναι, δεν ειναι η τέλεια αξιολόγηση, ναι δεν εινα η πιο αντικειμενική, είναι όμως αξιολόγηση.  Αυτή που ναι, μπορει να βάλει έναν βαθμό παραπάνω σε κάποιον που δεν τον αξίζει αλλά σίγουρα δε θα βάλει έναν βαθμό παρακάτω σε αυτόν που δουλεύει με συνέπεια και αυταπάρνηση. Ναι, υπάρχουν ακομα πράγματα που πρέπει να βελτιωθούν - και πάνω στα οποία η διοικηση δουλεύει και θα πρέπει να δουλέψει με εντατικότερους ρυθμούς - αλλά κανείς μας δεν διανοείτα να πει όχι στην αξιολόγηση, κανείς μας δε θεωρεί ότι πρεπει να μπει στο απυρόβλητο ευευρίσκοντας ένα σωρό λόγους.

Όσο γα την μετάταξη, η ίδια η μετάταξη ειναι μία πρώτη αξιολόγηση. Υπάρχει τριμελές ΠΥΣ, υπάρχουν έγγραφα και εισηγήσεις, εκθέσεις αξιοιλόγησης και αποδοχής ή μη του συγκεκριμένου ατόμου για την προς μετάταξη θέση. Και οι μετατάξεις αυτές ( όχι δηλαδή οι υποχρεωτικές τύπου Ολυμπιακής) αλλά όλες οι προηγούμενες τηρούσαν ακριβώς αυτά τα κριτήρια : αξιολόγηση, καταλληλότητα, έγκριση απο τρία υπηρεσιακά συμβούλια : ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΔΙΠ/ΠΥΣ... εν προκειμένω για μετατάξεις σε διοικητικές θέσεις του ΥΠΑΙΘΠΑ.   

Θα συμφωνήσω μόνο με την προτελευταία και  τελευταιά σου πρόταση :
Να μάθουμε μέσα από αυτήν. Να μην αφήσουμε πάλι κανέναν να κρυφτεί.

Γιατί ακριβώς, όποος ειναι εντάξει στη δουλειά του δεν έχει να φοβηθεί. Να κερδίσει έχει.

οι δύο πρώτοι παράγραφοι απλώς δεν ισχύουν!
οι δύο επόμενες δεν μου φαίνονται αρκετές!
Και το τέλος θετικό!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1391 στις: Μάρτιος 17, 2013, 03:45:37 μμ »
οι δύο πρώτες παράγραφοι ισχύουν διότι  δεν αναιρούνται απο κάποιο συγχαρητηριο ποστάρισμά σου.
Μια εκπαιδευτικός που διδάσκει μόνη της στην πιο απομακρυσμένη γωνιά της Ελλάδας έπρεπε να πλημμυρίσει με emails που να ενισχύουν τον αγώνα της. Ηθική επιβράβευση και ικανοποίηση λέγεται αυτό. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Ειδικά το "δεν προλαβαίνω".  :P


οι επόμενες δύο παράγραφοι δεν ειναι αρκετές - ειναι όμως μια καλή αρχή! Καλύτερη από τη μη ύπαρξη αρχής δηλαδή.

Για το τέλος, συμφωνούμε.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1392 στις: Μάρτιος 17, 2013, 03:53:47 μμ »
ούτε και εμένα μου στέλνει κάποιος συγχαρητήρια για την δουλειά μου, αλλά αυτό δεν με σταματάει να την κάνω. Αν και θα ήταν λίγο καλύτερα αν μου έλεγε κάποιος μπράβο  :-[. Τέλως πάντων έστω καθυστερημένα είπα κάτι πριν 4-5 post. Κατάρα στα βύσματα για τα οποία ακόμα πληρώνουμε. Ένα μεγάλο μπράβο και στους συναδέλφους μου που δεν καταλαβαίνουν από δύσκολους καιρούς και και κάνουν θαυμάσια πράγματα. Σου λέω bitch, είναι πολλοί.
Α και οι δύο πρώτες παράγραφοι πάλι δεν ισχύουν. Ξέρω την πραγματικότητα που δεν φαίνεται σε 2-3 ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2013, 03:55:36 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1393 στις: Μάρτιος 17, 2013, 04:05:12 μμ »
ου εσύ όμως πιθανότατα είσαι σε σχολείιο με άλλους συναδέλφους σου. Δεν είσαι ολομόναχος. Και όπωςλες κιόας " οκ δε θα ήταν και τόσο άσχημο να μου πει κάποιος μπράβο".

το ξέρω Βασίλη ότι ειναι πολλοί καλοί και αξιόλογοι εκπαιδευτικοί. Ξέρω επίσης πως σπάνια βγαίνει στη φόρα το έργο τους είτε γιατί κάποιοι κομπλεξικοί θα έπρεπε  να πουν μπράβο και αυτο δεν το αντέχουν  (εννοώ ας πούμε διευθυντές σχολείων που φοβούνται ότι κάτι τέτοιοι θα τους φάνε την θέση )  είτε γιατί δεν εξυπηρετεί το "σύστημα" να βγουν όλοι αυτοί μπροστά.

Αν όμως, οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν γίνει μέρος του συστήματος, οφείλουν μόνοι τους να παρουσιάζουν αυτούς τους εξαίρετους συανδέλφους τους,, γιατί δεν αρκεί να ξέρετε μεταξύ σας ότι αυτοί είναι η πλειοψηφία, αυτό πρέπει να αναδειχθεί και στην υπόλοιπη κοινωνία, να το χωνέψει καλά, να το κατανοήσει, να γίνει μέρος της κουλτούρας της.  και αυτό ναι - εν μέρει - θα γίνει με χιλιάδες ποστ καθημερινα, που θα βομβαρδίζουν την κοινή γνώμη για του λόγου το αληθές. 

Προτείνω σήμερα κιολας, να βρούμε το μέιλ του σχολείου της Γαύδου και να στείλουμε συγχαρητήρια μηνύματα στην εξαιρετική εκπαιδευτικό. Όλοι μας αλλά και τα σχολεία του καθένα. Δεν κοστίζει κάτι είναι όμως μια πολύ σημαντική και συμβολική κίνηση. Τι λέτε;  Είναι ακόμα ένα ισχυρό και ηχηρό μήνυμα ότι η αξιολόγηση εκ των έσω - μεταξύ των εκπαιδευτικών - μπορεί να γίνει και ειναι κάτι που ο κλάδος επιθυμεί!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2013, 04:07:24 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1394 στις: Μάρτιος 17, 2013, 04:19:43 μμ »
ου εσύ όμως πιθανότατα είσαι σε σχολείιο με άλλους συναδέλφους σου. Δεν είσαι ολομόναχος. Και όπωςλες κιόας " οκ δε θα ήταν και τόσο άσχημο να μου πει κάποιος μπράβο".

το ξέρω Βασίλη ότι ειναι πολλοί καλοί και αξιόλογοι εκπαιδευτικοί. Ξέρω επίσης πως σπάνια βγαίνει στη φόρα το έργο τους είτε γιατί κάποιοι κομπλεξικοί θα έπρεπε  να πουν μπράβο και αυτο δεν το αντέχουν  (εννοώ ας πούμε διευθυντές σχολείων που φοβούνται ότι κάτι τέτοιοι θα τους φάνε την θέση )  είτε γιατί δεν εξυπηρετεί το "σύστημα" να βγουν όλοι αυτοί μπροστά.

Αν όμως, οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν γίνει μέρος του συστήματος, οφείλουν μόνοι τους να παρουσιάζουν αυτούς τους εξαίρετους συανδέλφους τους,, γιατί δεν αρκεί να ξέρετε μεταξύ σας ότι αυτοί είναι η πλειοψηφία, αυτό πρέπει να αναδειχθεί και στην υπόλοιπη κοινωνία, να το χωνέψει καλά, να το κατανοήσει, να γίνει μέρος της κουλτούρας της.  και αυτό ναι - εν μέρει - θα γίνει με χιλιάδες ποστ καθημερινα, που θα βομβαρδίζουν την κοινή γνώμη για του λόγου το αληθές. 

Προτείνω σήμερα κιολας, να βρούμε το μέιλ του σχολείου της Γαύδου και να στείλουμε συγχαρητήρια μηνύματα στην εξαιρετική εκπαιδευτικό. Όλοι μας αλλά και τα σχολεία του καθένα. Δεν κοστίζει κάτι είναι όμως μια πολύ σημαντική και συμβολική κίνηση. Τι λέτε;  Είναι ακόμα ένα ισχυρό και ηχηρό μήνυμα ότι η αξιολόγηση εκ των έσω - μεταξύ των εκπαιδευτικών - μπορεί να γίνει και ειναι κάτι που ο κλάδος επιθυμεί!
Δεν είναι προσωπικό το θέμα, μια και εγώ δεν αισθάνομαι κομμάτι του σχολείου πια ή ισότιμο μέλος του συλλόγου. Αλλά η ιδέα που έριξες μου άρεσε. Ένα δίκτυο σχολείων που επιβραβεύει τα άλλα σχολεία και τους άλλους εκπαιδευτικούς που κάνουν ωραία δουλειά. Υπάρχουν τέτοια βραβεία νομίζω από το Υπουργείο. Αλλά γενικά ότι εκπορεύεται από τα κομματικά στελέχη εκπαιδευσης, εχω μάθει να μην το εμπιστεύομαι. Θα ήθελα να γίνει αυτό κάπως πιο άμεσο. Όμως πως θα μαθαίνετε τέτειες περιπτώσεις; Αφού οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί δεν θα αυτοπροβάλλονται. Θα ήταν κάπως αλαζονικό.
Μηπως αυτό το forum που φιλοξενεί όλες τις απόψεις θα μπορούσε να είναι ένας πρώιμος φορέας αυτού του άμεσου δικτύου προβολής του εκπαιδευτικού έργου; και ας πούμε να προτείνουμε και να προβάλλουμε ο καθένας από εμάς, άλλους συναδέλφους. Επίσης να γίνει φορέας καταγγελιών αξιολογητών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2013, 04:21:41 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1395 στις: Μάρτιος 17, 2013, 04:31:22 μμ »
now we´re getting somewhere!

ο καθένας εδώ μπορεί να προβάλει έναν συνάδελφό του, να δίνει το μέιλ του σχολείου στο οποίο αυτός ο εκπαιιδευτικός δουλεύει και να στέλνονται συγχαρητήρια μηνύματα από  όλους μας. Είναι μια επιβράβευση που μπορεί να ανοίξει έναν κύκλο θετικής αξιολόγησης.
Ειναι και θεμιτό και ελπιδοφόρο να δοθεί το μήνυμα ότι οι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται για τα του οίκου τους και προβάλουν καλές πρακτικές. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν :

mailπ α π α κ ιdim-gav.chan.sch.gr  ( ιδέα του Landau  - σωστή όμως - να αντικαταστήσω το σήμα του at/παπακίου (χαχα) με τη λέξη παπάκι ώστε να μην πνιγεί το σχολείο στα σπαμ.)

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΧΑΚΑΡΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΤΟ SURVEY!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2013, 05:07:10 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1396 στις: Μάρτιος 17, 2013, 04:46:08 μμ »
now we´re getting somewhere!

ο καθένας εδώ μπορεί να προβάλει έναν συνάδελφό του, να δίνει το μέιλ του σχολείου στο οποίο αυτός ο εκπαιιδευτικός δουλεύει και να στέλνονται συγχαρητήρια μηνύματα από  όλους μας. Είναι μια επιβράβευση που μπορεί να ανοίξει έναν κύκλο θετικής αξιολόγησης.
Ειναι και θεμιτό και ελπιδοφόρο να δοθεί το μήνυμα ότι οι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται για τα του οίκου τους και προβάλουν καλές πρακτικές. Ας ξεκινήσουμε λοιπόν :

mail@dim-gav.chan.sch.gr

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΧΑΚΑΡΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΤΟ SURVEY!!!!!
Το ποιό;;;;;;;; ....lol

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1397 στις: Μάρτιος 17, 2013, 04:53:13 μμ »
κσλέ ναι!! ΧΑΜΟΣ!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1398 στις: Μάρτιος 17, 2013, 05:03:18 μμ »
Έχει να φάει σπαμ ο λογαριασμός του σχολείου... (δεν ξέρω το συγκεκριμένο φόρουμ τι προστασία έχει, δηλαδή αν φαίνονται τα μηνύματα στο google, αλλά δεν γράφουμε συνήθως το email χωρίς κενά κλπ, προς αποφυγή σπαμ).

(γουατ ιζ σέρβει? )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1399 στις: Μάρτιος 17, 2013, 05:05:24 μμ »
χμμμ σωστό  αυτό για το σπαμ, κάτσε να το "ρετουσάρω" λιγάκι.....

survey  παιδί μου - η βάση δεδομένων του υπουργείου σχετικά με την υπηρεσιακή κατάσταση των υπαλλήλων του - σε ποιο σχολείο είσαι, πόσους μαθητές έχει, τις αναθέσεις, τις εκδρομές....the works!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160750
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.