*

Αποστολέας Θέμα: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη  (Αναγνώστηκε 55435 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 11:49:11 πμ »
Καλησπέρα. Αναφέρεστε στην προκύρηξη για εκπαιδευτές ΚΒΔΜ? Αν ναι, τα δικαιολογητικά μας τα αποστελλουμε ταχυδρομικώς, σωστά;
Επίσης, είμαι άνερη με μηδενικό εισόδημα(καθώς το καλοκαίρι αποφοίτησα από τη σχολή μου). Γνωρίζετε αν πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος στην περίπτωση που προσληφθώ; Οι πιθανότητες πρόσληψης ποιες είναι; Είμαι ΠΕ05 (γαλλικής).
Προσλαμβάνεσαι μόνο στην περιφέρεια που έχεις δηλώσει;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι καινούργια και δεν τα γνωρίζω καλά αυτά. Ευχαριστώ! :D
anthi δεν υπάρχει το "έναρξη επαγγέλματος" στους εκπαιδευτικούς από την στιγμή που έχεις μηδενικό εισόδημα και δεν θα μπείς στο ΤΕΒΕ.
Ναι προσλαμβάνεσαι μόνο στην περιφέρεια που έχεις δηλώσει και όσο για τις πιθανότητες πρόσληψης δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει σε αυτό (αν ξέραμε από την αρχή τις πιθανότητες όλες μας οι κινήσεις θα ήταν διαφορετικές...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:51 »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:20:00 μμ »
Το έχω ξαναπεί ψιλομούφα ρε παιδιά μου φαίνεται ο υπεύθυνος εκπαίδευσης. Το μέγιστο μέχρι 30/6/2015 η σύμβαση,δηλαδή μπορεί να σε διώξουν και νωρίτερα και τελωσπάντων θα έχουν επιτυχία αυτά τα προγράμματα ή θα είναι σαν τα ΚΕΚ που όταν λειτουργούσαν είχα κάνει αίτηση για να παρακολουθήσω ένα πρόγραμμα και τελικά δεν λειτούργησε λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:30:36 μμ »
ermionoula σε πληροφορώ οτι δεν ειναι καθόλου "ψιλομούφα" . Εχει την αποκλειστική ευθυνη για την επιτυχία των αποτελεσμάτων του ΚΔΒΜ. Όλα βέβαια εξαρτώνται από το φιλότιμο του κάθε εργαζόμενου. Υπήρχαν Κ.Ε.Ε παλιότερα - πριν καταργηθούν - που ολη τη χρονια έκαναν 5 - 6 τμήματα,, δηλαδή δεν υπήρχε καμια προσπάθεια προώθησης των προγραμματων από τα στελέχη. Έμπαινε ο μισθός οπότε γιατί να τρεχουν να βρισκουν εκπαιδευόμενους και να κανουν τμήματα; Υπήρχαν όμως και άλλα τα οποία υπερκάλυπταν τα προβλεπόμενα τμήματα που απαιτούσε το ΙΔΕΚΕ ( κάποια έκαναν ακόμα τα διπλασια τμήματα)  . Όλα εξαρτώνται από την ευσυνειδησία και την ικανότητα του υπαλλήλου.. Όσο για την ημερομηνία μέχρι το 15 ειναι το έργο, μετά λήγει και περνάει στην αποκλειστική αρμοδιότητα των Δημων, οπότε από αυτούς  εξαρτάται η συνέχεια του θεσμού. Οσο για τα τμήματα, υπάρχουν δικλειδες ασφαλείας στη δημιουργία τους, δεν μπορεις να κανεις τμήμα με 6 άτομα... είναι θέμα κόστους...

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 04:52:31 μμ »
Ουσιαστικά πρέπει να κάνεις εσύ την διαφήμιση και να φέρεις κόσμο στα τμήματα;PR μου θυμίζει.Αυτό είναι το θέμα αν οι δήμοι έχουν διάθεση να το συνεχίσουν και μετά το 2015.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:03:51 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 05:23:17 μμ »
Ακριβώς. Πρέπει να τρέχεις σε όλη την περιοχή ευθύνης σου , ακόμα στα χωριά της περιοχής σου, να βάλεις ανακοινώσεις στα τοπικά μέσα, να βρεις target group ( πχ εκπαιδευτικοί - συνταξιουχοι - κατοικοι απομακρυσμενων χωριών- φυλακές  ) , να κάνεις εκδηλώσεις προβολής του εργου , να τα εχεις καλά με την τοπικη αυτοδιοικηση για να σου δώσουν γραφεία αλλα΄και με τους διευθυντες των σχολειων για να σε εμπιστευτουν να σου δώσουν τα σχολεια το απογευμα κτλλ ... αν όλο αυτο πάει καλά, τοτε έρχεται η ευθυνη των Δημων το 2015, για να τα αναλαβει , όπως καποτε είχε την ΝΕΛΕ...

Αποσυνδεδεμένος yellaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 12:55:21 πμ »
παιδιά ισχύει οτι δεν μετράει στην προυπηρεσία ο χρόνος των ιεκ????????????καλα΄μας δουλευουν???απο που και ως που....δηλα >:(δη τι μετραει????ότι τους βολεύει μαλλον...καλα αυτό για μενα ειναι μεγάλη μουφα και θα γινει χαμός

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:17:06 πμ »
αμαν , κατεθεσα και το ΙΕΚ , δεν το ειχα δει

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:40:09 πμ »
Τα προγράμματα αυτά,μετά το πέρας τους αποφέρουν και ένα χρηματικό ποσό στον σπουδαστή όπως στα Κ.Ε.Κ. ή είναι σαν τα Ν.Ε.Λ.Ε. όπου το κίνητρο για τον σπουδαστή ήταν μόνο η απόκτηση γνώσεων;

Ο οαεδ δε θα πρέπει να επικοινωνήσει με τους πολίτες προκειμένου να τους ενημερώσει ότι "τρέχουν" αυτά τα προγράμματα;
Εδώ δεν το έμαθαν πολλοί υποψήφιοι εκπαιδευτές,από που θα το μάθουν οι πολίτες;

Ένας δήμος θα πάρει για παράδειγμα 200 πιστώσεις για εκπαιδευτές και θα τις διαθέσει σε ειδικότητες "κατά το δοκούν" ::) ή θα τις μοιράσει ισότιμα ώστε να δώσει ευκαιρία να δημιουργηθούν τμήματα πολλών ειδικοτήτων;
Δηλαδή,άλλο να πει ο δήμος εξ'αρχής έχω Αγγλικά-Γαλλικά-H/Y,διάλεξε..
Και άλλο να δώσει την λίστα με όλες τις ειδικότητες και αφού διαλέξουν οι υποψήφιοι, να δημιουργηθούν τα τμήματα και συνακόλουθα να γίνει κάλεσμα των αντίστοιχων εκπαιδευτών.

Όλα αυτά τα γράφω γιατί έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσο όλα αυτά τα προγράμματα γίνονται στα πλαίσια κάποιας μακροπρόθεσμης ::) πολιτικής ή απλά για να δώσουν ένα ξεροκόμματο για 5 μήνες σε όσους έχουμε μείνει φέτος έξω από την εκπαίδευση και ένα χαρτζιλίκι στους σπουδαστές για να "μειώσουν" το δείκτη της ανεργίας.
Όταν εμπλέκονται και οι δήμοι σε όλο αυτό,πόσο αισιόδοξος να είσαι αν δεν έχεις μπάρμπα στην Κορώνη..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 11:52:08 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 02:44:05 μμ »
Τα προγράμματα αυτά είναι σχετικά με την δια βίου μάθηση. Προϋπήρχαν ως ΚΕΕ και πλέον μετονομάστηκαν σε ΚΔΒΜ.
Δεν πληρώνεται ο εκπαιδευόμενος, απλά παρακολουθεί το πρόγραμμα και παίρνει βεβαίωση επιμόρφωσης.
Δεν έχουν να κάνουν σχέση με 5-μηνα ή ότι άλλο...Συνεπώς δεν εμπλέκεται κάπου ο ΟΑΕΔ...
Δεν σχεδιάστηκαν απόλυτα με σκοπό να μειώσουν το δείκτη ανεργίας αλλά για την επιμόρφωση των Ενηλίκων..
Δεν σημαίνει οτι, επειδή θα υλοποιηθούν απο τους Δήμους δεν θα υπάρχει και διαφάνεια..Διότι η πρόσληψη θα γίνεται απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ...
Οπότε, καλύτερο είναι να διαβάζουμε προσεκτικότερα τις προκυρήξεις ή ο,τι άλλο σχετικό, για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση!!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:00:51 μμ »
Τα προγράμματα αυτά είναι σχετικά με την δια βίου μάθηση. Προϋπήρχαν ως ΚΕΕ και πλέον μετονομάστηκαν σε ΚΔΒΜ.
Δεν πληρώνεται ο εκπαιδευόμενος, απλά παρακολουθεί το πρόγραμμα και παίρνει βεβαίωση επιμόρφωσης.
Δεν έχουν να κάνουν σχέση με 5-μηνα ή ότι άλλο...Συνεπώς δεν εμπλέκεται κάπου ο ΟΑΕΔ...
Δεν σχεδιάστηκαν απόλυτα με σκοπό να μειώσουν το δείκτη ανεργίας αλλά για την επιμόρφωση των Ενηλίκων..
Δεν σημαίνει οτι, επειδή θα υλοποιηθούν απο τους Δήμους δεν θα υπάρχει και διαφάνεια..Διότι η πρόσληψη θα γίνεται απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ...
Οπότε, καλύτερο είναι να διαβάζουμε προσεκτικότερα τις προκυρήξεις ή ο,τι άλλο σχετικό, για να μην υπάρχει παραπληροφόρηση!!

Μια χαρά τις διαβάζω τις προκηρύξεις,άλλωστε η συγκεκριμένη είναι χωρίς τους πίνακες μόλις 6 σελίδες.
Όσο για τη χρησιμότητα 5μηνων και άλλων επιμορφωτικών προγραμμάτων,άσε με να έχω την δική μου γνώμη για την χρησιμότητά τους που δεν προκύπτει από την ορθή ή μη ανάγνωση μιας προκήρυξης.
Έχω συναδέλφους της ειδικότητάς μου που δουλεύουν στα 5μηνα και κατ'ομολογία τους δεν παράγουν σημαντικό έργο,χωρίς πάντοτε να ευθύνονται εκείνοι για αυτό.
Τέλος,το γεγονός ότι τόσο ο δήμος μου πριν τον Καποδίστρια,αλλά και εκείνος μετά, χρωστούν μερικά εκατομμύρια ευρώ,ας πούμε ότι δε με προϊδεάζει 
για αδιάβλητες και διαφανείς διαδικασίες..
Εύχομαι πράγματι το  Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης πέρα από την πρόσληψη,να έχει και την εποπτεία όλης της διαδικασίας.
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 03:05:26 μμ »
Όλα, θα δείξουν στην πορεία...Ας ξεκινήσουν με το καλό τα εν λόγω προγράμματα...
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος kat810

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 06:38:52 μμ »
Το "έλεος,αυτά είναι γνωστά πράγματα" αναφερόταν στη συναδέλφισσα που σου είπε να πας στο ΙΚΑ.
Όσο για σένα, να μην ταλαιπωρηθείς θέλω γλυκιά μου :)
Πήρα και τηλ για σένα και το επιβεβαίωσα.
Το κακό είναι ότι επίσης μου είπαν ότι, ως προς την προκήρυξη για τα Κ.Δ.Β.Μ., δεν μετράει η διδακτική εμπειρία σε ΙΕΚ, γιατί αυτή λέει είναι κατάρτιση και όχι εκπαίδευση. Μετράει μόνο στα Σ.Δ.Ε., σε ΝΕΛΕ, στο πρόγραμμα ΟΔΥΣΣΕΑΣ και άλλα τέτοια. Και ότι θα ακυρώσουν όλα τα χαρτιά εμπειρίας σε ΙΕΚ που τα έχει στείλει η πλειοψηφία των υποψηφίων εκπαιδευτών μέχρι τώρα.
Οπότε, ξαναυπολογίστε τα μόριά σας παιδιά!! 8)
http://www.inedivim.gr/attachments/article/7/fek-b-2508-4-11-2011.pdf      σελιδα 22 στο γ λεει οτι ειναι για εκπαιδευση ενηλικων (στους σκοπους)

καλα πως ειναι δυνατον να μη μετραει η προυπηρεσια στα ιεκ αφου ειναι εκπαιδευση ενηλικων και η προκυρυξη δεν ελεγε κατι αναλογο.οτι θελουνε λενε?????????? :o :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2013, 07:14:12 μμ από kat810 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 12:47:49 πμ »
Τα  Ι.Ε.Κ. δεν είναι εκπαίδευση, αλλά κατάρτιση.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης- Προκήρυξη
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 12:55:09 πμ »
Ναι αλλά και τα ΣΔΕ εκπαίδευση είναι αλλά μια χαρά μετράει η προϋπηρεσία των ΙΕΚ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160629
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.