*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782379 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2408 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:02:28 πμ »
Redαrmy, πρώτα απ' όλα συλλυπητήρια και δεύτερον έχεις τόσο δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:52 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2409 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:07:10 πμ »
Φίλε, redarmy, και να εκνευριστείς και να θυμώσεις, τίποτα δε θα πετύχεις. Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα όλα ήταν, είναι και θα είναι θέμα... δοντιού. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να πας εκεί που θέλεις, δίχως... δόντι, με κόπο και ιδρώτα. Έτσι αξίζει περισσότερο. Δουλεύω στη δημόσια εκπαίδευση δώδεκα χρόνια σχεδόν, ήτοι 14 σχολικά έτη. Από αυτά, τα πρώτα 9 τα έφαγα μακριά από το σπίτι μου. Κάθε χρόνο σε άλλο μέρος και να τα ενοίκια, και να οι βενζίνες και να το προσωπικό κόστος. Τελικά όμως ήρθα σπίτι μου (ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναφύγω, αν και κανείς δεν ξέρει πλέον) κι έχω τουλάχιστον την ηθική ικανοποίηση ότι δεν... έγλυψα κανέναν κερατά για να το πετύχω. Κι εγώ εξοργίζομαι όταν διαβάζω ότι κάποιοι πηγαίνουν στον τόπο διορισμού τους μετά από έξι, πέντε, τέσσερα χρόνια. Κι εγώ αισθάνομαι θιγμένος, αλλά κήρυγμα δε θα κάνω σε κανέναν. Α, και κάτι τελευταίο: το επιχείρημα 'ναι, παίρνουμε απόσπαση, αλλά έχουμε μικρά παιδιά και θέλουμε να είμαστε κοντά τους', ε, συγνώμη συνάδελφοι, αλλά παιδιά έχουν κι άλλες μαμάδες και άλλοι μπαμπάδες, που τις/ τους έχουν φάει τα όρη, τα λαγκάδια και τα ξερονήσια.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2410 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:21:52 πμ »
Φίλε, redarmy, και να εκνευριστείς και να θυμώσεις, τίποτα δε θα πετύχεις. Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα όλα ήταν, είναι και θα είναι θέμα... δοντιού. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να πας εκεί που θέλεις, δίχως... δόντι, με κόπο και ιδρώτα. Έτσι αξίζει περισσότερο. Δουλεύω στη δημόσια εκπαίδευση δώδεκα χρόνια σχεδόν, ήτοι 14 σχολικά έτη. Από αυτά, τα πρώτα 9 τα έφαγα μακριά από το σπίτι μου. Κάθε χρόνο σε άλλο μέρος και να τα ενοίκια, και να οι βενζίνες και να το προσωπικό κόστος. Τελικά όμως ήρθα σπίτι μου (ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναφύγω, αν και κανείς δεν ξέρει πλέον) κι έχω τουλάχιστον την ηθική ικανοποίηση ότι δεν... έγλυψα κανέναν κερατά για να το πετύχω. Κι εγώ εξοργίζομαι όταν διαβάζω ότι κάποιοι πηγαίνουν στον τόπο διορισμού τους μετά από έξι, πέντε, τέσσερα χρόνια. Κι εγώ αισθάνομαι θιγμένος, αλλά κήρυγμα δε θα κάνω σε κανέναν. Α, και κάτι τελευταίο: το επιχείρημα 'ναι, παίρνουμε απόσπαση, αλλά έχουμε μικρά παιδιά και θέλουμε να είμαστε κοντά τους', ε, συγνώμη συνάδελφοι, αλλά παιδιά έχουν κι άλλες μαμάδες και άλλοι μπαμπάδες, που τις/ τους έχουν φάει τα όρη, τα λαγκάδια και τα ξερονήσια.
ΦΙΛΕ ΝΙΚΗΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ.ΕΣΒΗΣΕ ΣΕ 35 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΗΡΥΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΠΑΣ.ΑΠΛΩΣ ΞΕΦΥΓΑ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2411 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:28:15 πμ »
Είναι λογικό και ανθρώπινο όταν κάποιος βιώνει κάτι τέτοιο να θέλει να μιλήσει γι' αυτό που νιώθει. Συλλυπητήρια.
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:52 »

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2412 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:34:47 πμ »
@Redarmy

Δε νομίζω ότι είπες κάτι για το οποίο πρέπει ν' απολογηθείς. Περιέγραψες μια πραγματική κατάσταση. Όταν λέμε την αλήθεια, δε χρειάζεται να ζητάμε συγνώμη. Όσο για τη μάνα σου, σε νιώθω περισσότερο απ' όσο φαντάζεσαι. Κι εγώ έχω χάσει γονιό από την ίδια ασθένεια, σε πολύ τρυφερή ηλικία. Η διαφορά μας είναι ότι στη δική μου περίπτωση η εξέλιξη της ασθένειας ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα κι επίπονη. Έχουν περάσει 13 χρόνια από τότε και μολονότι η θλίψη και οι αναμνήσεις έχουν ξεθωριάσει, ο πόνος ακόμα παραμένει και δε νομίζω να φύγει ποτέ.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2413 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:35:01 πμ »
Φίλε, redarmy, και να εκνευριστείς και να θυμώσεις, τίποτα δε θα πετύχεις. Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα όλα ήταν, είναι και θα είναι θέμα... δοντιού. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να πας εκεί που θέλεις, δίχως... δόντι, με κόπο και ιδρώτα. Έτσι αξίζει περισσότερο. Δουλεύω στη δημόσια εκπαίδευση δώδεκα χρόνια σχεδόν, ήτοι 14 σχολικά έτη. Από αυτά, τα πρώτα 9 τα έφαγα μακριά από το σπίτι μου. Κάθε χρόνο σε άλλο μέρος και να τα ενοίκια, και να οι βενζίνες και να το προσωπικό κόστος. Τελικά όμως ήρθα σπίτι μου (ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναφύγω, αν και κανείς δεν ξέρει πλέον) κι έχω τουλάχιστον την ηθική ικανοποίηση ότι δεν... έγλυψα κανέναν κερατά για να το πετύχω. Κι εγώ εξοργίζομαι όταν διαβάζω ότι κάποιοι πηγαίνουν στον τόπο διορισμού τους μετά από έξι, πέντε, τέσσερα χρόνια. Κι εγώ αισθάνομαι θιγμένος, αλλά κήρυγμα δε θα κάνω σε κανέναν. Α, και κάτι τελευταίο: το επιχείρημα 'ναι, παίρνουμε απόσπαση, αλλά έχουμε μικρά παιδιά και θέλουμε να είμαστε κοντά τους', ε, συγνώμη συνάδελφοι, αλλά παιδιά έχουν κι άλλες μαμάδες και άλλοι μπαμπάδες, που τις/ τους έχουν φάει τα όρη, τα λαγκάδια και τα ξερονήσια.

Δεν το κατάλαβαίνω καλά αυτό πάντως. Επειδή υπάρχουν και άλλοι με μεγαλύτερο -ίσως- πρόβλημα, η δική μας η κατάσταση είναι ασήμαντη; "εγώ έχω 3 παιδιά και άρα δικαιούμαι να είμαι σπίτι μου περισσότερο από σένα που έχεις 2 γιατί υπάρχον πολλοί με 2 και άρα άντε τράβα καστελόριζο;" Τι είναι αυτό; λογική κουκουρούκου!!!

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2414 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:41:21 πμ »
Συνάδελφοι,
Καλημέρα σας, καλό μήνα και καλή σχολική χρονιά !!!
Τις 2 τελευταίες χρονιές η Α' φάση αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ανακοινώνονταν στο παρά πέντε(τέλη Αυγούστου) από το Υπουργείο. Φέτος με τις μετατάξεις καθυστέρησαν και πολλοί συνάδελφοι που θέλουν να δουλέψουν σε σχολεία αναγκάζονται να ξεσπιτωθούν, αναμένοντας την ανακοίνωσή τους.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
-Μπορούμε να ζητήσουμε Κανονική Άδεια για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους, στέλνοντας φαξ και ενημερώνοντας την ίδια μέρα την ΔΙΔΕ μας ;
 Πιστεύετε ότι θα γίνει δεκτή ;

Να σας ενημερώσω ότι δεν έχω οργανική αλλά είμαι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και μέχρι στιγμής δεν έχει βγει από την ΔΙΔΕ μου κάποια ανακοίνωση για την ανάληψη υπηρεσίας όσων είναι στην διάθεση, όπως σε κάποιες άλλες Δνσεις Δθμιας.

Εύχομαι να ικανοποιηθούν τα αιτήματά όλων σας :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:49:04 πμ από vigor »

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2415 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:41:29 πμ »
@Redarmy

Δε νομίζω ότι είπες κάτι για το οποίο πρέπει ν' απολογηθείς. Περιέγραψες μια πραγματική κατάσταση. Όταν λέμε την αλήθεια, δε χρειάζεται να ζητάμε συγνώμη. Όσο για τη μάνα σου, σε νιώθω περισσότερο απ' όσο φαντάζεσαι. Κι εγώ έχω χάσει γονιό από την ίδια ασθένεια, σε πολύ τρυφερή ηλικία. Η διαφορά μας είναι ότι στη δική μου περίπτωση η εξέλιξη της ασθένειας ήταν ιδιαίτερα χρονοβόρα κι επίπονη. Έχουν περάσει 13 χρόνια από τότε και μολονότι η θλίψη και οι αναμνήσεις έχουν ξεθωριάσει, ο πόνος ακόμα παραμένει και δε νομίζω να φύγει ποτέ.

Α ΡΕ ΝΙΚΗΤΑ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ΠΟΛΥ.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2416 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:41:59 πμ »
Τες πα. Δεν νομίζω οτι με το τελευταίο θα βγάλουμε ποτέ άκρη γιατί νομίζω οτι είναι θέμα που απασχολεί τα forum χρόνια τώρα και πάντα τα ίδια αναμασάμε. Οπότε το αφήνω.

Τώρα να ρωτήσω γιατί δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με το έγγραφο Αρβανιτόπουλου για την διευκόλυνση των εκπαιδευτικών Β/θμιας.

Έκανα αίτηση μετάταξης από δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια και είμαι ΠΕ20 Πληροφορικής. Την είχα κάνει με την εγκύκλιο που είχε βγει 21 Μαρτίου. Σαφώς δηλαδή νωρίτερα από τις 19/07
Ήταν με τον νόμο 1824? δηλαδή μπορώ να υποθέσω οτι με καλύπτει το έγγραφο διευκόλυνσης Αρβανιτόπουλου; Έχω φάει τα forum να ψάχνω. Αν κάποιος ξέρει ας με βοηθήσει σας παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2417 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:43:36 πμ »
Συνάδελφοι,
Καλημέρα σας, καλό μήνα και καλή σχολική χρονιά !!!
Τις 2 τελευταίες χρονιές η Α' φάση αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ανακοινώνονταν στο παρά πέντε(τέλη Αυγούστου) από το Υπουργείο. Φέτος με τις μετατάξεις καθυστέρησαν και πολλοί συνάδελφοι που θέλουν να δουλέψουν σε σχολεία αναγκάζονται να ξεσπιτωθούν, αναμένοντας την ανακοίνωσή τους.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :
-Μπορούμε να ζητήσουμε Κανονική Άδεια για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους, στέλνοντας φαξ και ενημερώνοντας την ίδια μέρα την ΔΙΔΕ μας ;
 Πιστεύετε ότι θα γίνει δεκτή ;

Να σας ενημερώσω ότι δεν έχω οργανική αλλά είμαι στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ και μέχρι στιγμής δεν έχει βγει από την ΔΙΔΕ μου κάποια ανακοίνωση για την ανάληψη υπηρεσίας όσων είναι στην διάθεση, όπως σε κάποιες άλλες Δνσεις Δθμιας.

Εύχομαι να ικανοποιηθούν τα αιτήματά όλων σας :)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΜΟΥ.ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ.ΠΟΥ ΖΕΙΣ?

Αποσυνδεδεμένος redarmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει…
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2418 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:49:11 πμ »
Φίλε, redarmy, και να εκνευριστείς και να θυμώσεις, τίποτα δε θα πετύχεις. Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα όλα ήταν, είναι και θα είναι θέμα... δοντιού. Σου εύχομαι κάποια στιγμή να πας εκεί που θέλεις, δίχως... δόντι, με κόπο και ιδρώτα. Έτσι αξίζει περισσότερο. Δουλεύω στη δημόσια εκπαίδευση δώδεκα χρόνια σχεδόν, ήτοι 14 σχολικά έτη. Από αυτά, τα πρώτα 9 τα έφαγα μακριά από το σπίτι μου. Κάθε χρόνο σε άλλο μέρος και να τα ενοίκια, και να οι βενζίνες και να το προσωπικό κόστος. Τελικά όμως ήρθα σπίτι μου (ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναφύγω, αν και κανείς δεν ξέρει πλέον) κι έχω τουλάχιστον την ηθική ικανοποίηση ότι δεν... έγλυψα κανέναν κερατά για να το πετύχω. Κι εγώ εξοργίζομαι όταν διαβάζω ότι κάποιοι πηγαίνουν στον τόπο διορισμού τους μετά από έξι, πέντε, τέσσερα χρόνια. Κι εγώ αισθάνομαι θιγμένος, αλλά κήρυγμα δε θα κάνω σε κανέναν. Α, και κάτι τελευταίο: το επιχείρημα 'ναι, παίρνουμε απόσπαση, αλλά έχουμε μικρά παιδιά και θέλουμε να είμαστε κοντά τους', ε, συγνώμη συνάδελφοι, αλλά παιδιά έχουν κι άλλες μαμάδες και άλλοι μπαμπάδες, που τις/ τους έχουν φάει τα όρη, τα λαγκάδια και τα ξερονήσια.

Δεν το κατάλαβαίνω καλά αυτό πάντως. Επειδή υπάρχουν και άλλοι με μεγαλύτερο -ίσως- πρόβλημα, η δική μας η κατάσταση είναι ασήμαντη; "εγώ έχω 3 παιδιά και άρα δικαιούμαι να είμαι σπίτι μου περισσότερο από σένα που έχεις 2 γιατί υπάρχον πολλοί με 2 και άρα άντε τράβα καστελόριζο;" Τι είναι αυτό; λογική κουκουρούκου!!!
ΟΝΤΩΣ ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ!ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ (ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ) ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΡΙΞΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2419 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 04:48:41 πμ »
1315 ηταν ως τωρα οι αποσπασεις σε φορεις

1181 σε φορείς + 54 (ΣΔΕ) = 1235 αποσπάσεις
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος Νάντια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2420 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 05:52:15 πμ »
Σε μία ώρα φεύγω! Το ότι έχουμε πέντε και έξι χρόνια να πάμε στην οργανική μας δεν σημαίνει ότι πριν δεν οργώσαμε την Ελλάδα και ότι απλώς φυτρώσαμε στον τόπο συμφερόντων μας. Δυστυχώς η ζωή είναι πολύ σκληρή για τους περισσότερους από εδώ μέσα. Θέλω το καλό όλων σας!!!
Γεια σας!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2421 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 07:41:18 πμ »

1181 σε φορείς + 54 (ΣΔΕ) = 1235 αποσπάσεις
Αυτός είναι ο τελικός αριθμός;
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160040
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 269
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.