*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1782411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2464 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:33:53 μμ »
Για να επανέλθουμε: Δεδομένου ότι εκκρεμούν και άλλες μετατάξεις (υποχρεωτικές) προβλέπω να τρώμε το μήνα μέχρι να βγουν οι αποσπάσεις.

Αυτό είναι σίγουρο; από που ακριβώς προκύπτει;
Ποιο, ότι εκκρεμούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:39 »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2465 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:34:40 μμ »
ρε τι διαβάζω κυριακάτικα ....

τι στο καλό όλα τα μαμμόθρεφτα έχουν γίνει εκπαιδευτικοί ;

οι νησιώτες δεν με κάλεσαν στο σπίτι τους, δεν μου μίλαγε ψυχή, το ενοίκιο ήταν τεράστιο, μου έδωσαν ότι μαθήματα περίσσευαν, δεν φταίω που με διορίσαν στο ερημονήσι.

Όσοι συνάδελφοι δεν γουστάρουν τα Ελληνικά νησιά γιατί δεν τα έφτιαξαν έτσι ώστε να ταιριάζουν στα γούστα τους τότε να πάρουν μετάθεση/απόσπαση/μετάταξη ή ότι άλλο δίνει η υπηρεσία. Αλλά όσοι τελικά μένουν γιατί δεν πήραν, να λένε ένα ευχαριστώ γιατί ο τόπος αυτός τους ταΐζει και να κάνουν υπομονή.

Οι περισσότεροι διοριστήκατε και ξέρατε ότι υπάρχει περίπτωση να αργήσετε να γυρίσετε πίσω στην στεριά σας, οπότε είναι ΚΑΘΑΡΑ επιλογή σας. Αναλάβετε τις ευθύνες σας και ελπίζω να μην κάνετε τα παιδιά σας το ίδιο μαμμόθρεφτα όπως σας έκαναν οι δικοί σας.

Εύχομαι όλοι να πάρετε απόσπαση εκεί που επιθυμείτε.
Πες τααα!!! κ εγω εκπαιδευτικός είμαι ρε παιδιά, αλλά ήμαρτον!! το έχουμε ξεφτιλίσει!?!?
Ναι, είναι σκληρό να πρέπει (άκουσον-άκουσον) να παρουςσιαστείς μετά από 2 μηνες πληρωμένες διακοπές εκεί που διορίστηκες?!!?ενώ όλοι εκείνοι οι τυχεροί 1.500.000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα , πολλοί από αυτούς και εκπαιδευτικοί ιδιωτικών σχολείων, οι αναπληρωτές που παρακαλάνε να τους πάρουν στο τελευταιο κορφοβούνι για 8η χρονιά ας πούμε,  με παιδιά επίσης, με δάνεια, επίσης, είναι μία χαρά. Κάθονται σπίτι τους, μέσα στην Αθήνα, στον ΟΑΕΔ της περιοχής τους!! και τα παιδιά τους δεν έχουν ψυχολογικά προβλήματα που τους αποχωρίζονται?!!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2466 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:34:58 μμ »
Για να επανέλθουμε: Δεδομένου ότι εκκρεμούν και άλλες μετατάξεις (υποχρεωτικές) προβλέπω να τρώμε το μήνα μέχρι να βγουν οι αποσπάσεις.

Αυτό είναι σίγουρο; από που ακριβώς προκύπτει;
Ποιο, ότι εκκρεμούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις;

Ναι. Θα ήθελα το έγγραφο αν γίνεται που το λέει. Εννοώ και το αλλες μετατάξεις και κυρίως το υποχρεωτικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:38:34 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2467 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:39:11 μμ »
Για να επανέλθουμε: Δεδομένου ότι εκκρεμούν και άλλες μετατάξεις (υποχρεωτικές) προβλέπω να τρώμε το μήνα μέχρι να βγουν οι αποσπάσεις.

Αυτό είναι σίγουρο; από που ακριβώς προκύπτει;
Ποιο, ότι εκκρεμούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις;

Ναι. Θα ήθελα το έγγραφο αν γίνεται που το λέει.
Το τελευταίο άρθρο που διάβασα στο alfavita είναι αυτό εδώ.

Στον αέρα βρίσκεται η νέα σχολική χρονιά, καθώς η εμμονή της κυβέρνησης στην εφαρμογή του προγράμματος κινητικότητας, υποχρεωτικών μετατάξεων και διαθεσιμότητας καθιστά αδύνατη τη συγκρότηση προγραμμάτων λειτουργίας των σχολείων. Αυτή τη στιγμή τουλάχιστον ένας στους τρεις καθηγητές δεν γνωρίζει σε ποιο σχολείο και σε ποια τάξη θα μπει. Το θέμα περιπλέκεται ακόμη περισσότερο, καθώς η κυβέρνηση επιμένει στην εφαρμογή από φέτος των αλλαγών στο ωρολόγιο πρόγραμμα της Α' Λυκείου. Οι αλλαγές προβλέπονται στο νομοσχέδιο για το νέο Γενικό και Επαγγελματικό Λύκειο, όμως δεν έχουν περάσει ακόμη από τη Βουλή.


 
            Το τοπίο, σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, έχει ως εξής:
 
            Η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Παιδείας έχει κατασκευάσει μέχρι τώρα 6.040 πλεονάζοντες καθηγητές και έχει πραγματοποιήσει 3.495 μετατάξεις, μετά από δηλώσεις προτίμησης. Οι καθηγητές που μετατάχθηκαν σε θέσεις που χαρακτηρίστηκαν κενές και όχι οργανικές είναι Γυμναστές, καθηγητές Πληροφορικής, Γαλλικής Φιλολογίας, Θεατρικών Σπουδών, Μουσικής και Καλλιτεχνικών. Συνολικά, το υπουργείο Παιδείας έχει μιλήσει για 4.600 μετατάξεις. Επομένως, απομένουν 1.100 ακόμη που αυτή τη φορά θα είναι υποχρεωτικές και χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τις προτιμήσεις των εκπαιδευτικών. Δεδομένου ότι η μετακίνηση των πλεοναζόντων εκπαιδευτικών είναι μία από τις προαπαιτούμενες δράσεις , στο πλαίσιο των μνημονιακών υποχρεώσεων της συγκυβέρνησης, δεν βγαίνουν οι αποσπάσεις καθηγητών που έπρεπε να έχουν ανακοινωθεί από τον Ιούνιο. Αυτό προκαλεί ένα γενικό μπλοκάρισμα, καθώς τα σχολεία αδυνατούν να κάνουν οποιονδήποτε προγραμματισμό.
 
            Νέες μετακινήσεις, υποχρεωτικές μετατάξεις και διαθεσιμότητες εκπαιδευτικού προσωπικού θα προκαλέσει και το λουκέτο που μπαίνει με το νομοσχέδιο για το νέο Λύκειο, σε 102 Επαγγελματικές Σχολές. Η μαζική αυτή κατάργηση σχολείων που ανήκουν στην τυπική τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση έρχεται ως συνέχεια των καταργήσεων τομέων και ειδικοτήτων στα ΕΠΑΛ και τις ΕΠΑΣ που έγινε το καλοκαίρι. Υπενθυμίζεται ότι το αποτέλεσμα αυτών των καταργήσεων ήταν να τεθούν σε διαθεσιμότητα 2.500 εκπαιδευτικοί και πάνω από 20.000 μαθητές να χάσουν τις σπουδές τους.
 
            Από τις διαθεσιμότητες ανθρωποθυσίες 1.765 διοικητικών υπαλλήλων θα πληγεί και η τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τα ιδρύματα προειδοποιούν την κυβέρνηση ότι κάτι τέτοιο θα έχει καταστροφικές συνέπειες, καθώς αποδεικνύουν ότι όχι μόνο δεν υπάρχει πλεονάζον προσωπικό, αλλά αντίθετα οι ελλείψεις είναι τεράστιες.
 
 
Πίκια Στεφανάκου - Η ΑΥΓΗ


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:02:39 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2468 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:41:40 μμ »
ρε τι διαβάζω κυριακάτικα ....

τι στο καλό όλα τα μαμμόθρεφτα έχουν γίνει εκπαιδευτικοί ;

οι νησιώτες δεν με κάλεσαν στο σπίτι τους, δεν μου μίλαγε ψυχή, το ενοίκιο ήταν τεράστιο, μου έδωσαν ότι μαθήματα περίσσευαν, δεν φταίω που με διορίσαν στο ερημονήσι.

Όσοι συνάδελφοι δεν γουστάρουν τα Ελληνικά νησιά γιατί δεν τα έφτιαξαν έτσι ώστε να ταιριάζουν στα γούστα τους τότε να πάρουν μετάθεση/απόσπαση/μετάταξη ή ότι άλλο δίνει η υπηρεσία. Αλλά όσοι τελικά μένουν γιατί δεν πήραν, να λένε ένα ευχαριστώ γιατί ο τόπος αυτός τους ταΐζει και να κάνουν υπομονή.

Οι περισσότεροι διοριστήκατε και ξέρατε ότι υπάρχει περίπτωση να αργήσετε να γυρίσετε πίσω στην στεριά σας, οπότε είναι ΚΑΘΑΡΑ επιλογή σας. Αναλάβετε τις ευθύνες σας και ελπίζω να μην κάνετε τα παιδιά σας το ίδιο μαμμόθρεφτα όπως σας έκαναν οι δικοί σας.

Εύχομαι όλοι να πάρετε απόσπαση εκεί που επιθυμείτε.

Γενικά χρειάζεται ψυχραιμία, κι εγώ σε δυσπρόσιτο υπηρετώ και δε ζητάω αποσπάσεις, αλλά νομίζω ότι το βασικότερο πρόβλημα για κάποιους δεν είναι το γεγονός ότι θα παρουσιαστούν στο δυσπρόσιτο ή στο νησί. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δε γνωρίζουν αν θα βρίσκονται όλη τη χρονιά εκεί για να κάνουν έναν προγραμματισμό: σπίτι, έξοδα, οικογένεια κτλ. Αυτό φέτος το βλέπω πολύ έντονα στο σχολείο μου, αφού οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν ζητήσει απόσπαση και δεν παραπονιούνται για τη μέρα της ανάληψης. Απλά θα προτιμούσαν να γνωρίζουν αν θα μείνουν εκεί όλο το χρόνο για να κάνουν τα κουμάντα τους. Εδώ που τα λέμε είναι τεράστιο φάουλ του υπουργείου η φετινή εξέλιξη των υπηρεσιακών μεταβολών.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2469 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:43:22 μμ »
Χωρίς παρεξήγηση συνάδελφισσα το δεδομένου δεν μπορεί να προκύπτει από ένα άρθρο εφημερίδας.
Η μνημονιακή υποχρέωση της χώρα σύμφωνα με το παράρτημα που υπέγραψαν δεν προβλέπει ποσοτικό προσδιορισμό υποχρεωτικών μετατάξεων (revision 3).

Mε λίγα λόγια θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει η δημοσιογράφος πως θα γίνουν νέες μετατάξεις ανθρώπων που έχουν πάρει ήδη απόσπαση...για να μην πω πως θα γίνει εντός ΣΕπτέμβρη αξιολόγηση εκ νέου κενών - πλεονασμάτων (ονομαστικών).

ΥΓ. Το ότι διαβάζουμε (ανεπίσημο) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει έτσι. Μπορεί να γίνει και αλλιώς. Αρα η ένσταση μου είναι στο Δεδομένου γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:45:52 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2470 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:44:19 μμ »
@Marios 1980

Αυτή η λογική που λέει: κάτσε στ' αυγά σου, γιατί υπάρχουν πιο εξαθλιωμένοι από σένα εξυπηρετεί άλλους και όχι εμάς. Δεν μπορεί να γράφονται σχόλια του τύπου "υπάρχουν εκπαιδευτικοί μαμόθρεφτοι", "μην παραπονιέστε, γιατί υπάρχουν 1,5 εκατομμύρια άνεργοι" κτλ. Στον κλάδο υπάρχει σοβαρή πίεση (οικονομική και ηθική). Υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα. Πώς να ζήσει ένας άνθρωπος με οικογένεια μακριά από το σπίτι του με 700 ευρώ; Ακόμα και σε όμορο νομό να είσαι πώς μπορείς να καλύψεις τα έξοδα μετάβασής σου; Επίσης, με τα δεδομένα των τελευταίων χρόνων δεν υπάρχει η προοπτική της μετάθεσης για κανέναν. Μην αυτομαστιγωνόμαστε κιόλας!

ΥΓ: Και εντάξει, κάποιοι δεν γουστάρουν να αναφέρουν το πρόβλημά τους σ' ένα φόρουμ, αλλά κάποιοι δεν αντέχουν και ξεσπούν. Τι να κάνουμε, να τους δείρουμε τους ανθρώπους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:49:43 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2471 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:47:25 μμ »
Χωρίς παρεξήση συνάδελφισσα το δεδομένου δεν μπορεί να προκύπτει από ένα άρθρο εφημερίδας.
Η μνημονιακή υποχρέωση της χώρα σύμφωνα με το παράρτημα που υπέγραψαν δεν προβλέπει ποσοτικό προσδιορισμό υποχρεωτικών μετατάξεων (revision 3).

Mε λίγα λόγια θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει η δημοσιογράφος πως θα γίνουν νέες μετατάξεις ανθρώπων που έχουν πάρει ήδη απόσπαση...για να μην πω πως θα γίνει εντός ΣΕπτέμβρη αξιολόγηση εκ νέου κενών - πλεονασμάτων.

ΥΓ. Το ότι διαβάζουμε (ανεπίσημο) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει έτσι. Μπορεί να γίνει και αλλιώς. Αρα η ένσταση μου είναι στο Δεδομένου γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο.
Γιατί να παρεξηγηθώ; Απλώς, σε πολλά δημοσιεύματα στο συγκεκριμένο site αναφέρονται οι υποχρεωτικές μετατάξεις. Αν εσύ γνωρίζεις ότι δε θα γίνουν άλλες μετατάξεις, τόσο το καλύτερο για όλους μας, γιατί τότε πρέπει να βγουν οι αποσπάσεις τέλος της εβδομάδας (για τα σχολεία εννοώ).

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2472 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:51:35 μμ »
Ερώτηση: Έμαθε κανείς κάτι περισσότερο για το ΚΥΣΔΕ που, σύμφωνα με φήμες, θα γίνει την Πέμπτη; Θα γίνει όντως και ποιους θ' αφορά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2473 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:53:22 μμ »
αυτές τις ημέρες χιλιάδες καθηγητές, πολλοί με οικογένεια, άρρωστους γονείς, και άλλα σοβαρά προβλήματα αγωνιούν για την απόσπασή τους ...τα χρήματα είναι λίγα και περνούν δύσκολα! πολλοί θα βρεθούν μακριά από το σπίτι τους στα πλαίσια του εξορθολογισμού της διαχείρισης του προσωπικού (λέμε)...παρόλα αυτά θα βρεθούν αντιμέτωποι με πολλά προβλήματα! όσα έγραψα προηγουμένως είναι αλήθεια και δεν το βίωσα μόνο εγώ, αλλά και πολλοί άλλοι συνάδελφοι...ακόμα και οι συνδικαλιστές εκεί, γιατί είναι βολεμένοι σφυρίζουν κλέφτικα! δεν ενδιαφέρεται κανείς...ακρίβεια και αδιαφορία! αυτή είναι η αλήθεια!   

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2474 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:59:21 μμ »
Χωρίς παρεξήση συνάδελφισσα το δεδομένου δεν μπορεί να προκύπτει από ένα άρθρο εφημερίδας.
Η μνημονιακή υποχρέωση της χώρα σύμφωνα με το παράρτημα που υπέγραψαν δεν προβλέπει ποσοτικό προσδιορισμό υποχρεωτικών μετατάξεων (revision 3).

Mε λίγα λόγια θα ήταν ενδιαφέρον να μας πει η δημοσιογράφος πως θα γίνουν νέες μετατάξεις ανθρώπων που έχουν πάρει ήδη απόσπαση...για να μην πω πως θα γίνει εντός ΣΕπτέμβρη αξιολόγηση εκ νέου κενών - πλεονασμάτων.

ΥΓ. Το ότι διαβάζουμε (ανεπίσημο) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει έτσι. Μπορεί να γίνει και αλλιώς. Αρα η ένσταση μου είναι στο Δεδομένου γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο.
Γιατί να παρεξηγηθώ; Απλώς, σε πολλά δημοσιεύματα στο συγκεκριμένο site αναφέρονται οι υποχρεωτικές μετατάξεις. Αν εσύ γνωρίζεις ότι δε θα γίνουν άλλες μετατάξεις, τόσο το καλύτερο για όλους μας, γιατί τότε πρέπει να βγουν οι αποσπάσεις τέλος της εβδομάδας (για τα σχολεία εννοώ).

Μπορούμε αν θέλουμε να ρίξουμε μια ματιά σε αυτό

http://ec.europa.eu/economy_finance/publications/occasional_paper/2013/pdf/ocp159_en.pdf

και πιο συγκεκριμένα στην σελίδα 109 (ή αλλιώς 119 του pdf (η πρώτη κουκκίδα κάτω από το 11).

Οπότε δεν είναι τι λέω εγώ  ;)

ΥΓ. Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω τον συνάδελφο Patrea για τον σύνδεσμο, αφού εκείνος τον έχει πρωτο αναρτήσει εδώ μέσα...

http://www.pde.gr/index.php?topic=28780.msg690690#msg690690

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:05:11 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2475 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:59:40 μμ »
Ερώτηση: Έμαθε κανείς κάτι περισσότερο για το ΚΥΣΔΕ που, σύμφωνα με φήμες, θα γίνει την Πέμπτη; Θα γίνει όντως και ποιους θ' αφορά;

Η πρόθεση του υπουργείου είναι να γίνει μόνο για τις ειδικές κατηγορίες. Οι αιρετοί, απο ότι έμαθα, πιέζουν να εξεταστούν όλες οι αιτήσεις. Θα δείξει... Επίσης απο οσο ξέρω το ΚΥΣΔΕ θα συνεδριάσει την Τετάρτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:01:30 μμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2476 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:59:59 μμ »
@Marios 1980

Αυτή η λογική που λέει: κάτσε στ' αυγά σου, γιατί υπάρχουν πιο εξαθλιωμένοι από σένα εξυπηρετεί άλλους και όχι εμάς. Δεν μπορεί να γράφονται σχόλια του τύπου "υπάρχουν εκπαιδευτικοί μαμόθρεφτοι", "μην παραπονιέστε, γιατί υπάρχουν 1,5 εκατομμύρια άνεργοι" κτλ. Στον κλάδο υπάρχει σοβαρή πίεση (οικονομική και ηθική). Υπάρχει αντικειμενικό πρόβλημα. Πώς να ζήσει ένας άνθρωπος με οικογένεια μακριά από το σπίτι του με 700 ευρώ. Ακόμα και σε όμορο νομό να είσαι πώς μπορείς να καλύψεις τα έξοδα μετάβασής σου. Επίσης, με τα δεδομένα των τελευταίων χρόνων δεν υπάρχει η προοπτική της μετάθεσης για κανέναν. Μην αυτομαστιγωνόμαστε κιόλας!

Αυτή η λογική διορίζομαι, "πάω  στο νησί για να καβατζωθω στο δημόσιο, να πληρωνωμαι 12 μήνες το χρόνο βρέξει χιονίσει, αλλά από τη πρώτη μέρα που πάω ο χαβας μου είναι να φύγω και ζητάω αποσπάσεις και ξανά αποσπάσεις" ποιον εξυπηρετεί? τους μαθητές που δεν έχουν δάσκαλο ή πο κάθε χρόνο έχουν άλλο δάσκαλο? το φορολογούμενο άνεργο που πληρώνει για τους αναπληρωτές?  το βλάκα γονιό φορολογούμενο στη Σάμο ας πούμε, που του κουβαλάνε αναπληρωτές 1, 2, 3, μήνες μετά από την έναρξη σχολικού έτους?
Και 700 ευρώ παίρνουν οι καινούριοι. Εγω δεν ξέρω συνάδελφο με πάνω από 5 χρόνια να παίρνει 700 ευρώ. Είμαι εκαπιδευτικός στο δημόσιο, αλλά έχω δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα και δε ζω στη φούσκα μου και ακού και τι λένε οι άλλοι γύρω μου. Τη τύχη ποθ είχε η απεργία τον Ιουνιο θα έχουν και οι τωρινες. Προοπτική μετάθεσης δεν υπάρχει όντως. Αλλά όταν το κράτος σε διορίζει στη Κάρπαθο θέλει δάσκαλο στη Κάρπαθο. Αν έσυ θέλεις να είσαι στο Χαλάνδρι πήγαινε σε φροντιστήριο στο Χαλάνδρι.

Αποσυνδεδεμένος vassogar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #2477 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 03:01:11 μμ »
Kαλημέρα και καλό μήνα.
Διαβάζω το thread για ενημέρωση, αλλά παρατηρώ μια διάθεση εκ μέρους συναδέλφων να υποτιμούν την διάθεση και τα κίνητρα κάποιων ώστε να πάρουν απόσπαση. Σαν να μπαίνουμε σε μια ζυγαριά και να ζυγίζουμε τα χρόνια υπηρεσίας, τα χρόνια απόσπασης και την απόσταση από το σπίτι μας λες και πρόκειται για διαγωνισμό του πιο ταλαίπωρου εκπαιδευτικού...
Έχω να πω το εξής, να κοιτάμε όλοι την καμπούρα μας και την δουλειά μας (κυριολεκτικά και μεταφορικά) θα ήταν καλύτερο μάλλον.
Δεν φταίω εγώ που με διόρισαν σε απομακρυσμένο νησί των Κυκλάδων (πανέμορφο και μακάρι να μπορούσα να μείνω εκεί για πάντα). Δεν φταίει ο άντρας μου που έχει την δική του δουλειά στη Β.Μακεδονία (και προσπαθεί με νύχια και με δόντια να ξεχρεώσει τα μαλλιοκέφαλά του). Δεν φταίμε εμείς που δεν μπορούσαμε να κάνουμε παιδί και ξετιναχτήκαμε ψυχικά και οικονομικά για να το καταφέρουμε. Δεν φταίω επίσης, που υπάρχουν συνάδελφοι με περισσότερα χρόνια υπηρεσίας σε απομακρυσμένες περιοχές απο μένα.
Θα έπρεπε να νιώθω τύψεις που ζητώ για άλλη μια χρονιά απόσπαση? θα νιώσουν αλήθεια κάποιοι καλύτερα, αν επιστρέψω στο νησί, μακρυά απο την οικογένεια μου, χωρίς φράγκο στο πορτοφόλι, καθως αυτο θα σημαινει οικονομική καταστροφή για το σπίτι μου, για να μην αναφέρω και το συναισθηματικό κομμάτι που είναι εξίσου σημαντικό μιας και η οικογένεια θα χωριστεί στα δύο?

Στην δική μου κατάσταση βρίσκονται εκατοντάδες οικογένειες, και συμπάσχω με όλους.
Δεν φταίμε εμείς για το χάλι που επικρατεί.
Μην γίνεστε χαιρέκακοι.
Ευχομαι καλά αποτελέσματα σε όλους και όλες που αγωνιούν ακόμη.




συμφωνω απολυτα!αλλα καλα να παθουμε!εχουμε αυτους που μας αξιζουν!!! συνεχως φαγωνομαστε μεταξυ μας πρωτοβαθμια με δευτεροβαθμια, μονιμοι με αναπληρωτες. πώς περιμενουμε να λυθουν τα προβληματα μας οταν ο ενας θελει να βγαλει τα ματια του αλλου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 198
Σύνολο: 198

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.